×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ آبان - ۱۳۹۶  
it is true
true

گزارش اجمـالي شهرستـان ميانـه
بند ۱ ) موقعيت جغرافيايي شهرستان


شهرستان ميانه در منتهي اليه جنوب شرقي استان آذربايجان شرقي با وسعتي بالغ بر ۵۵۹۵/۳ كيلومترمربع كه حدود ۳/۱۲% مساحت كل استان را بخود اختصاص داده و وسيع ترين شهرستان استان مي باشد كه بر سر راه تهران – تبريز واقع شده كه از قديم الايام جاده ابريشم و بعد از آن  جاده ترانزيت ايران اروپا از مركز اين شهرستان مي گذرد و علاوه بر اين قرارگرفتن اين شهرستان در جوار راه مواصلاتي راه آهن سراسري ، اين شهرستان را از اهميت ويژه اي برخوردار مي سازد.
شهرستان ميانه از طرف شمال به سراب و اردبيل ، از شرق به خلخال ، از جنوب به زنجان و از غرب به بستان آباد و هشترود و از چهار شهر ميانه ، تركمانچاي ، كندوان و كاغذكنان جمعاً با ۱۷ دهستان و ۳۵۲ روستاي داير به مركزيت شهر ميانه تشكيل گرديده است .
اين شهرستان از نظر اقليمي داراي آب و هوايي خشك و سرد بوده و تابستانهاي بسيار گرم و زمستانهاي بسيار سرد دارد بطوريكه در خصوص آب و هواي اين شهرستان اين جمله نقل زبان مردم است كه هواي ميانه در تابستان آبادان و در زمستان همدان است .
– جمعيت شهرستان براساس سرشماري سال ۱۳۸۵ به تعداد ۱۹۴۰۰۰ نفر ( ۱۰۰۴۱۴ نفر شهري و ۹۰۸۷۷ نفر روستايي ) مي باشد.

رودهاي مهم شهرستان :
رودهاي قزل اوزن ، قرانقو ، آق چاي ، تركمانچاي ، آيدوغموش ، گرمرود و شهرچاي از رودهاي مهم شهرستان است كه آورد آنها بالغ بر چهارميليارد مترمكعب در سال مي باشد. از ارتفاعات مهم شهرستان مي توان به : ارتفاعات بزگوش و قافلانكوه اشاره كرد كه دامنه هاي بزگوش سرسبز و خرم ولي دامنه هاي قافلانكوه صخره اي و جز در اوايل بهار عاري از پوشش گياهي قابل استفاده است .

بند ۲ ) گذري بر سير تحولات تاريخي ميانه :
۱- ويراني و خرابي شهر در حمله و لشكركشي موبوتاي و جبه يان از سرداران معروف چنگيز.
۲- اقامت چهارماهه اميرتيمور در ميانه به هنگام لشكركشي .
۳- شكست آخرين پادشاه گورگاني و به قتل رسيدن وي در ميانه به هنگام قصد تصرف آذربايجان به دست اوزن حسن.
۴- در زمان احمدشاه قاجار و رضاخان ، ميانه پايگاه استعمار و بهره كشي خاندان فيروز فرمانفرمائيان بوده است.
۵- اوچ تپه كه امروز يكي از دهستانهاي اين شهرستان مي باشد در زمان نادرشاه محل استقرار لشكريان او بوده است و نادر لشكركشي هايي كه به كشور عثماني مي كرد بيشتر در اين محل رحل اقامت مي افكند.
۶-  عهدنامه ننگين تركمانچاي در سال ۱۲۴۳ بين ايران و روسيه تزاري .
۷-  وقايع مربوط به فرقه دمكرات در ۲۱ آذر ۱۳۲۵ كه منجر به شكست و متواري شدن سران اين فرقه به شوروي گرديد و در اين روز پل دختر ميانه توسط اين فرقه مين گذاري و منفجر گرديد.
۸- قيام مردم مسلمان ميانه همزمان با قيام ملت ايران به رهبري امام خميني (ره) در سال ۵۷ كه روحانيت شهرستان پيشاپيش امت بودند كه منجر به سرنگوني سلطنت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي گرديد.
۹-  بمباران هوايي دشمن بعثي در ۱۲ بهمن سال ۱۳۶۵ و …

آثار تاريخي :
۱-  بقعه امامزاده اسماعيل درمركز شهر ميانه .
۲- پلدختر در تنگه قافلانكوه
۳- قلعه دختر در قله قافلانكوه
۴- كاروانسراي دختر در جاده ترانزيت كنار پل دختر
۵- پل شهرچاي بين راه ميانه و راه آهن ( مربوط به دوره صفويه )
۶- قلعه نجفقلي خان
۷- امامزاده ورزقان
۸- حمام ورزقان
۹- كاروانسراي جمال آباد ( مربوط به دوره شاه عباس صفوي)
۱۰- امامزاده محمد كندوان
۱۱- مسجد سنگي ترك ( واقع در مركز بخش كندوان)
۱۲- داش قلعه كاغذكنان
۱۳- پل بقرآباد تركمانچاي
۱۴- پل راه آهن كيلومتر ۱۸ محور ميانه – زنجان
۱۵- مسجد شيخ طبق – خاتون آباد – خوبستان
۱۶- جاده ابريشم
۱۷- حمام اميركبير تركمانچاي
۱۸- ارتفاعات گچيليك
۱۹- آبشار ايورق
۲۰- آبشار بلوكان
۲۱- آبگرم ممان – گوگدرق – ايورق

بند ۳) موقعيت فرهنگي :
۱- مردم ميانه افرادي هستند مسلمان ، متعصب با اعتقادات اسلامي و مذهبي ، خونگرم  و    مهمان نواز و تقريباً فرهنگ همساني داشته از آداب و رسوم مشترك برخوردارند و بطور متدوال از ديرباز مراسمات عقد و ازدواج ، جشن ها و عزاداريها بطور هماهنگ و همسان برگزار مي نمايند و آداب و رسوم خاصي كه برانگيخته از فرهنگ منطقه اي و متمايزي باشد وجود ندارد.
۲- با توجه به بافت اجتماعي و فرهنگي شهرستان در روابط و معاشرت خانوادگي ، بيشتر مردم همديگر را مي شناسند و تقريباً ميتوان گفت اغلب آنان با همديگر روابط خويشاوندي داشته و هيچگونه اختلاف نظري در روابط اجتماعي ندارند.
۳- روستائيان از فرهنگ شهري و شهرنشيني متاثر بوده و با شهرنشينان روابط اجتماعي حسنه دارند.
۴- همچنين به لحاظ نبود قبايل مختلف و يكدست بودن مردم از نظر قومي ، اختلافات ناشي از باورهاي قومي ، مذهبي و فرهنگي به چشم نميخورد.
از لحاظ فرهنگي شهر ميانه داراي ۳۸ باب مسجد و ۳۳ باب حسينيه و كل شهرستان داراي سه باب كتابخانه عمومي و ۴ منطقه آموزش و پرورش با ۴۱۸۷۴ نفر دانش آموز در مقاطع مختلف تحصلي و يك واحد دانشگاه آزاد اسلامي با ۲۵۷۲ نفر دانشجو در۴۴ رشته تحصيلي و يك مركز داشنگاه پيام نور با ۱۴۰۰ نفر دانشجو در ۶ رشته تحصيلي كه مشغول به تحصيل مي باشند . لازم به ذكر است كه ميزان باسوادي كل شهرستان ۶/۷۲ % مي باشد.

بند ۴) وضعيت عمراني
از نظر عمراني بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي اقدامات عمراني وسيعي در سطح شهرستان صورت گرفته واز نتيجه گيري اقدامات انجام يافته وضعيت عمراني زير قابل تصوير است :
۱- تعداد روستاهاي برقدار شهرستان ۳۱۳ روستا
۲- تعداد روستاهاي برخوردار از آب آشاميدني ۲۵۳ روستا.
۳-  طول راههاي شوسه شهرستان ۳۷۵ كيلومتر .
۴- طول راههاي روستايي آسفالت شهرستان    ۷/۲۷۴ كيلومتر.
(آزاد راه ۳/۴۱ راه اصلي ۱۵۰ راه فرعي آسفالت ۸/۲۱۲)
۵- كل روستاهاي بالاي ۱۰ خانوار شهرستان داراي تلفن خانگي مي باشد كه شامل حدود ۳۳۸ روستا با ۶۴۴۰۰ تلفن مي باشد كه ۴ مركز ۵۱۲ شماره اي و۱۲ مركز ۲۵۶ شماره اي ويك مركز ۱۰۰۰ شماره اي و ۲۳ مركز BTS   و شهر ميانه با ۱۵۰۰۰ شماره تحت پوشش تلفن همراه ومجهز به مركز PC  مي باشد.
۶- تعداد خانه هاي بهداشتي فعال روستايي ۱۳۰ باب كه ۱۱۴ باب آن احداثي و ۱۶ باب آن استيجاري مي باشد و مراكز بهداشتي درماني مصوب  ۲۹ باب  كه ۸ باب آن شهري   و۲۱ باب آن روستايي مي باشد و۴ باب اورژانس  كه ۲ باب آن بين راهي است .
۷- از تعداد ۳۳ سد مخزني احداث شده حدود ۲۵/۱۶۰ ميليون متر مكعب ظرفيت تنظيم سدها مي باشد .
ضمنا تعداد ۴ سد يالقوزآغاج ، صومعه عليا ، گرمي چائي  وشهريار حاج خليل – آوين در دست احداث مي باشد .
۸- كل اراضي كشاورزي شهرستان حدود ۱۲۹۹۷۷ هكتار معادل ۲۴ درصد وسعت شهرستان مي باشد كه براي آبياري اين اراضي علاوه بر استفاده از آب ذخيره شده در سدها ، حدود ۷۶ ميليون متر مكعب در سال از آب ۱۸۱۵ حلقه چاه كشاورزي احداث شده كه تعداد ۳۶۵ حلقه آن برقي شده است استفاده مي گردد. كه آب استحصالي شهرستان در حدود ۵/۷۲ ميليون متر مكعب توسط چاهها و۸۵/۲۴ ميليون مترمكعب توسط انهار انجام مي گيرد.
۹- پروژه بيمارستان ۹۸ تختخوابي كه افتتاح و به بهره برداري رسيده ولي بيمارستان ۱۵۰ تخت خوابي قبلي تعطيل و در حال بازسازي مي باشد.
۱۰- پروژه گاز رساني شهرهاي ميانه و ترك – تركمانچاي و آقكند كه شبكه آن به اتمام رسيده و به بهره برداري رسيد. حدود ۲۵/۱۸۲ كيلومتر لوله گذاري و  تعداد ۱۱۷۷۰ علمك نصب شده و جمعاً ۲۰۰۰۴ خانوار از نعمت گاز بهره مند شده اند ضمناً گازرساني تعداد ۴ روستا به اتمام  رسيده و در حال بهره برداري مي باشد و شهرهاي تركمانچاي و آقكند و تعدادي از روستاها در حال اجرا مي باشند .
۱۱- پروژه شبكه دفع فاضلاب درون شهري در حال اجرا است .
۱۲- از واحدهاي توليدي و صنعتي مهم شهرستان ميتوان به شركت ملي فولاد آذربايجان – شركت تيوا پليمر – قطعات گيربكس و كارخانه آرد سازي و كارخانه مواد شوينده و دستمال كاغذي و … اشاره نمود .

ملاحظـه :
آنچه در خصوص وضعيت عمراني و اقتصادي شهرستان قابل ذكر است اينكه از اول انقلاب بدليل نگرش صرفاً عمراني ، اعتبارات و منابع دولتي عمدتاً به كارهاي عمراني غير توليدي گرايش و اختصاص يافته است .
و اين در شرايطي است كه اين شهرستان علاوه برداشتن پتانسيل هاي بالقوه بسيار در زمينه معادن و صنايع بدليل داشتن فصل زراعي گرم و آفتابي و آب جاري فراوان  ، توان توليد محصولات زراعي براي دو كشت در يك فصل را دارد و لزوم مهار آب و توسعه كشاورزي و دامپروري در اين شهرستان از اولويت اول برخوردار است اگر سد آيدوغموش و سد گرمي چاي ، سد شهريار ، صومعه عليا و يالقوز آغاج و شبكه پاياب آنها احداث و اتمام شوند توان ايجاد اشتغال و درآمد براي جمعيتي معادل جمعيت فعلي شهرستان فراهم خواهد شد .

به نقل از سایت فرمانداری میانه

true

false
طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا