×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس، ضرورتی برای پیشگیری از حوادث

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، آتش سوزی مدرسه ابتدایی غیرانتفاعی دخترانه سوده رشت حدود ۲۰ سال پیش و مرگ تعدادی از دانش آموزان، آتش سوزی مدرسه ای در شفت در بهمن سال ۷۶ و سوختگی بالای ۶۰ درصد امید حسن زاده معلم کلاس و سوختگی ۱۱ دانش آموز، آتش سوزی در مدرسه روستای سفیلان لردگان استان چهارمحال وبختیاری در سال ۸۳ و سوختگی بالای ۴۰ درصد ۱۳ دانش آموز، حریق مدرسه شهید رحیمی درودزن فارس در آذر سال ۸۵ و سوختگی شدید هشت دانش آموز و آتش سوزی در مدرسه دخترانه روستای شین آباد از توابع پیرانشهر و سوختگی ۲۸ نفر از دانش آموزان و فوت یک دانش آموز را می توان از جمله حوادث تلخ و جبران ناپذیر به دلیل سهل انگاری در استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس طی سال های گذشته نام برد.
به اذعان کارشناسان و مسئولان ذیربط ، استفاده از سیستم های گرمایشی غیراستاندارد و بخاری های نفتی مهمترین علت این آتش سوزی هاست، بنابراین با توجه به سابقه وقوع آتش سوزی مدارس و جلوگیری از وقوع رویدادهای تلخ این چنینی، ضروریست تا مسئولان آموزش و پرورش، نوسازی مدارس و سایر دست اندرکاران برای رفع دغدغه خانواده ها از وقوع چنین حوادث جبران ناپذیری، اقدام به استانداردسازی واحدهای آموزشی کنند.

** آغاز استانداردسازی مدارس از سال ۹۲
در همین ارتباط مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان با بیان اینکه استانداردسازی وسایل گرمایشی از سال ۹۲ آغاز شده، اظهار داشت: استانداردسازی وسایل گرمایشی برنامه ای کشوری است که از سال ۹۲ در استان گیلان نیز آغاز شده است.
علی اوسط اکبری مقدم افزود: هدف از استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس در این برنامه، جمع آوری بخاری های نفتی، هیزمی و گازی در مدارس کشور است.
وی ادامه داد: در برنامه استانداردسازی وسایل گرمایشی واحدهای آموزشی، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، اعتباراتی از درآمدهای حاصل از فروش منابع نفت و گاز برای این حوزه اختصاص یافت.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان بیان داشت: بر این اساس با حذف بخاری های نفتی، هیزمی و گازی مقرر شد تا مدارس به موتورخانه رادیاتور و یا سیستم پکیچ تجهیز شود و هیچ نوع انشعابی اعم از بخاری های نفتی یا گازی از داخل کلاس ها نباشد.

** آمار استانداردسازی گرمایشی مدارس گیلان
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان با تشریح اقدامات استانداردسازی وسایل گرمایشی واحدهای آموزشی استان از سال ۹۲ تاکنون اظهار کرد: در سال ۹۲ ، ۲۴۶ مدرسه با یک هزار و ۴۱۶ کلاس درس و زیربنای ۱۲۳ هزار و ۱۵۰ مترمربع، استانداردسازی شده است.
وی ادامه داد: در سال ۹۳ ، ۲۰۴ مدرسه با یک هزار و ۳۹۴ کلاس و زیربنای ۱۱۸ هزار و ۹۱۲ مترمربع، در سال ۹۴ نیز ۱۵۲ واحد آموزشی با ۹۸۳ کلاس درس با زیربنای بیش از ۹۵ هزار مترمربع مورد استانداردسازی گرمایشی قرار گرفت.
اوسط اکبری مقدم با بیان اینکه در سال گذشته (۱۳۹۵) ، ۲۲۱ مدرسه با یک هزار و ۳۰۰ کلاس و زیربنای ۹۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع استانداردسازی گرمایشی شد، خاطرنشان کرد: طی سال جاری و تاکنون، ۱۰۵ واحد آموزشی با بیش از ۶۰۰ کلاس با زیربنای ۴۰ هزار مترمربع استانداردسازی گرمایشی شده است.

** استانداردسازی گرمایشی ۳۷۵ مدرسه دیگر باقی مانده است
وی با بیان اینکه در زمان حاضر ۳۷۵ مدرسه گیلان دارای بخاری های نفتی و گازی هستند، اظهار کرد: استانداردسازی این تعداد واحد آموزشی با یک هزار و ۴۴۲ کلاس باقی مانده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان بیان داشت: تمام تلاش خود را به کار می گیریم که تا پایان سال آینده، با استانداردسازی وسایل گرمایشی، همه بخاری های نفتی و گازی از مدارس استان جمع آوری شود.
به گفته اوسط اکبری مقدم، در زمان حاضر از ۳۴ منطقه آموزش و پرورش گیلان، در ۱۷ منطقه به طور کلی بخاری های نفتی و گازی مدارس جمع آوری و به سیستم موتورخانه رادیاتور و پکیچ رادیاتور تجهیز شده است.

** گیلان از استان های موفق در استانداردسازی گرمایشی مدارس
وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه گیلان در سال گذشته جزو استان هایی بوده که بیشترین آمار استانداردسازی گرمایشی مدارس کشور را داشته، گفت: در زمان حاضر، بابت این اقدامات به پیمانکاران بدهکاریم.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان اظهار داشت: با توجه به اینکه تامین منابع مالی ما، صرفاً از طریق دولت انجام می گیرد، خیرین می توانند در این رابطه کمک کنند.

** تنها بخاری های نفتی و گازی در مدارس خطرآفرین نیستند
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان با یادآوری اینکه تنها بخاری های نفتی و گازی در مدارس خطرآفرین نیستند، اظهار کرد: فقط بحث بخاری های نفتی و گازی را به عنوان مسئله خطرآفرین در مدارس و اماکن دیگر نباید ببینیم.
وی بیان داشت: ورودی ها، درب های کلاس ها، خروجی ها و معبری که فضای آموزشی در آن قرار گرفته، همه در وقوع حادثه می توانند نقش داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: ما در گیلان تلاشمان حذف بخاری های نفتی و گازی است و در سال های بعد حتما بحث استانداردسازی تاسیسات برقی و الکتریکی را در دستور کار قرار می دهیم.
استان گیلان ۳۷۵ هزار دانش آموز دارد. این دانش آموزان در سه هزار و ۸۵ مدرسه دولتی با ۱۴ هزار و ۴۴ کلاس و ۷۲۳ واحد آموزشی غیردولتی با سه هزار و ۵۵۳ کلاس مشغول به تحصیل هستند.

منبع: ایرنا

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت