×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
با فرهنگ سازی و رفع برخی مشکلات می توان از خطر کاهش ازدواج و ولادت جلوگیری کرد

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، محمدرضا مشایخی در جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی در شهرستان میانه افزایش سن ازدواج  و تن به ازدواج ندادن برخی از جوانان واجد شرایط را از دیگر علل کاهش ازدواج و ولادت خواند که علل آن باید توسط کارشناسان در قالب طرح پژوهشی و عملی مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: باید کاهش ازدواج و ولادت را به صورت مصوبه در جلسات فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار داده و به ارائه راهکار بپردازیم.

مشایخی با بیان اینکه این کاهش مختص شهرستان میانه نبوده و در کشور مشهود می باشد بر استفاده از ظرفیت علما و روحانیون تاکید کرده گفت: می توان با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی آهنگ خطر کاهش ازدواج و ولادت را در جامعه  طنین انداز کرده  و مردم را به سمت سنت پسندیده ازدواج و فرزند آوری سوق داد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه میانه همچنین عوض شدن ترکیب جمعیت روستایی و شهری با توجه به افزایش جمعیت شهری را یکی دیگر از علل کاهش ازدواج و ولادت عنوان کرده افزود: باید با رونق دهی به مسائل فرهنگی و اجتماعی و تامین امکانات زیربنایی،  پایداری جمعیت در نقاط روستایی را افزایش دهیم.

وی از حل مشکل بیمه روستایی و عشایری و حمایتهای همه جانبه از سوی دولت از قبیل تامین امکانات زیرساختی از قبیل آب، برق، گاز و تلفن اشاره کرده افزود: در حوزه سلامت نیز وجود پزشک خانواده با تیم سلامت به صورت متمرکز و قمر از دیگر حمایتهایی است که توسط دولت در جامعه روستایی به انجام می رسد.

وی افزود: جامعه روستایی باید احساس آرامش، امنیت و رفاه کند که این امر در سایه تلاش و ارائه خدمات بیشتر به روستاییان از سوی مسئولین میسر می شود.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار میانه در پایان از اداره ثبت احوال در اقدام به مصوبات جلسات قبلی تقدیر کرده از وضعیت مطلوب شهرستان برای صدور کارت هوشمند در راستای هدفگذاری دولت و حاکمیت خبر داده گفت: امیدواریم به وضعیت فراتر از ایده آل در این خصوص برسیم زیرا کارت ملی هوشمند  منجربه تسهیل امور اداری و ارائه خدمت با بروکراسی کمتر خواهد شد.

مشایخی همچنین خواستار تعامل هرچه بیشتر اعضای شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی در شهرستان برای دستیابی به اهداف مورد نظر شد.

رییس اداره ثبت احوال شهرستان میانه نیز در این جلسه به ارائه آماری از وقایع حیاتی در میانه پرداخت و گفت: طبق سرشماری جمعیت در سال ۹۵ جمعیت شهرستان بغیر ترکمانچای ۱۶۱ هزارو ۴۶۱ نفر و جمعیت ترکمانچای ۲۱ هزار و ۳۷۸ نفر عنوان شده و در ادارات متولی در ۶ ماهه سال جاری شاهد ثبت ولادت  ۱۳۸۱ نفر با کاهش ۵ درصدی نسبت به ۶ ماهه سال گذشته در شهرستان و ۱۶۲ مورد در ترکمانچای هستیم که در ترکمانچای نیز ۵ درصد کاهش را شاهد هستیم.

کاغذکنانی تعداد متوفیان ۶ ماهه سال جاری در شهرستان میانه را ۴۶۵ مورد و در ترکمانچای ۹۵ مورد عنوان نموده گفت: در میانه شاهد افزایش ۲ درصدی و در ترکمانچای با ۲۲ درصد کاهش روبرو هستیم.

وی ولادت ثبت شده در استان طی ۶ ماهه سال جاری را ۳۵ هزار و ۲۵۴ نفر و فوت ثبت شده را ۱۰ هزار و ۸۶۰ نفر عنوان نمود.

Views All Time
Views All Time
۲۳۷
Views Today
Views Today
۱

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false