×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸   - ساعت: ۱۸:۰۳
it is true
true
true
عنوان بهترین اختراع نفت و گاز جهان برای سومین سال متوالی به مخترع تبریزی رسید

معصومه درخشان طی گفت و گویی با سید مسعود نیکدل مخترع تبریزی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

بدون شک وقتی خبر جشنواره‌ها و مسابقات جهانی اختراعات علمی در سراسر جهان منتشر می‌شود یک پای ثابت این جشنواره‌های علمی  مخترعان ایرانی هستند، آنها با داشتن نبوغ علمی و فکر خلاق خود بازهم در صدر این جشنواره‌ها قرار می‌گیرند و باید گفت در تازه‌ترین مسابقات جهانی اختراعات ۲۰۱۷ ICAN در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۱۷ در شهر تورنتو کانادا برگزار شد سید مسعود نیکدل، مخترع تبریزی موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه این مسابقات گردید.

سیدمسعود نیکدل در کنار مطالعات علمی و اختراعات خود مدیریت گروه «نیک‌گاز» را نیز برعهده دارد و باهدف توسعه نوآوری و تجاری‌سازی فرآیندهای علمی از ۱۰ سال پیش اقدام به راه‌اندازی واحد تحقیق و توسعه در این گروه نموده و در پرونده علمی و اختراعات وی ثبت پنج  اختراع در زمینهٔ گاز مایع و تجاری‌سازی اختراعات به چشم می‌خورد که این اختراعات  سه سال متوالی موفق به کسب عنوان بهترین اختراع جهان در حوزه نفت و گاز شده‌اند.

در خصوص اختراعات انجام‌ یافته توسط وی و گروه «نیک‌گاز» که سابقه‌ای بیش از ۴۰ ساله در صنعت پتروشیمی و گاز مایع دارد می‌توان به دستگاه تبخیرکننده گاز مایع در فصول سرد سال، تولید گاز مایع بی‌بو مبتنی بر ستون‌های حاوی کاتالیست جذبی، سیستم احیای هوشمند کاتالیست‌های شیرین‌‌سازی گازمایع، سیستم هوشمند توزیع و بارگیری گاز مایع اشاره کرد.

سید مسعود نیکدل در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تبریز در خصوص کیفیت جشنواره اختراعات ICAN کانادا گفت: این جشنواره یکی از معتبرین و بزرگ‌ترین مسابقات علمی و فناوری در جهان است که با حضور بیش از ۳۰ کشور نظیر آمریکا، کانادا، آلمان، کرواسی، چین، روسیه و غیره با حضور بیش از ۳۰۰ مخترع از سراسر جهان زیر نظر فدراسیون بین‌المللی مخترعین (IFIA)، سازمان‌های علمی و تحقیقاتی اتحادیه اروپا، سازمان مالکیت معنوی ملل متحد (WIPO) و وزارت‌های علوم و فناوری کشورهای فوق برگزار می‌گردد.

 وی با اشاره به اینکه این اختراع پیش از این در جشنواره‌های متعدد دیگری نیز حائز مقام شده است گفت: اختراع بنده قبلاً در مسابقات و اختراعات کشورهای آمریکا، جمهوری چک و کویت حائز مدال طلا شده بود، بنابراین در این جشنواره نیز شرکت کرده و اختراع خود را ارائه نمودم و با یاری خداوند متعال توانستم مدال طلای مسابقات جهانی کانادا و جایزه ویژه این رقابت‌ها را نیز کسب کنم.

مخترع تبریزی با اشاره به حضور طرح‌ها و اختراعات زیادی از کشورهای قدرتمند در این جشنواره افزود: بسیار جای خوشحالی و خوشوقتی است که با وجود رقبای قدرتمند بین‌المللی از ۳۰ کشور جهان از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، کرواسی، چین، کره جنوبی، روسیه و غیره این بار نیز پرچم سه رنگ ایران اسلامی با طرح و اختراع «تولید گاز مایع بی‌بو به روش کاتالیست جذبی» با کسب همزمان مدال طلا و جایزه ویژه به ‌عنوان بهترین طرح نفت، گاز و پتروشیمی در بین ۳۰ کشور دنیا به اهتزاز در آمد و افتخاری دیگر در پرونده اختراعات ایران و تبریز ثبت و ضبط گردید.

نیکدل در خصوص جدیدترین اختراع خود گفت: این اختراع توسط تیم تحقیقاتی«نیک‌گاز» پس از ۱۰ سال کار تحقیقاتی به مرحله عمل رسیده و به‌ ‌صورت یک سامانه جامع برای شیرین‌سازی گاز مایع و احیای کاتالیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این اختراع  دارنده پنج مورد گواهی ثبت اختراع از اداره ثبت مالکیت صنعتی کشور بوده و به تولید انبوه نیز رسیده است.

جای خوشوقتی است که مخترعان کشورمان با توجه به آلودگی‌های زیست محیطی و حساسیت‌های ایجاد شده بر روی پوست بدن انسان‌ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست به دنبال راهکارهایی هستند تا با طرح‌ها و اختراعات خودشان‌ بتوانند گامی مهم در راستای حفظ محیط زیست بردارند.

آن چنان که مخترع تبریزی می‌گوید:کاربرد صنعتی این اختراع در صنایعی مانند صنعت آرایشی و بهداشتی، داروسازی، تولید ظروف یک بار مصرف، چسب و رنگ و صنایع تولید انواع افشانه می‌باشد که به هر اندازه گاز شیرین مورد استفاده در این صنایع با کیفیت‌تر باشد محصول نهایی کیفیت بهتری خواهد داشت. در گاز شیرین تولید شده توسط این سیستم اختراعی علاوه بر عدم وجود هرگونه ناخالصی مانند ناخالصی‌های پایه سولفور، بحث آسیب‌های پوستی و زیستی نیز به طور کامل بررسی گردیده است و طبق نتیجه آزمایشات رسمی، گازخروجی کاملا سالم سازی و استاندارد شده است.

مدیرگروه« نیک‌گاز» درمورد مکانیسم عمل گاز مایع بی‌بو به روش کاتالیست جذب با اشاره به اینکه امروزه در جهان برای اسپری نمودن انواع اسانس‌ها اعم از خوشبوکننده‌های هوا و دئودرانت های بدن همچنین افشانه‌های حشره‌کش و افشانه‌های صنعتی مانند افشانه‌های رنگ و غیره از گاز مایع استفاده می‌گردد خاطرنشان کرد: از آنجائی که گاز مایع (LPG) به‌صورت طبیعی به هنگام تولید دارای مقادیری هیدروکربور و هیدروژن‌سولفوره‌ای سنگین  همچنین ماده بد بوی مرکپتان است که به این صورت در برخی از صنایع قابل‌ استفاده نخواهد بود و برای استفاده نیاز است که بر روی آن فرآیند شیرین‌سازی و به عبارت بهتر حذف ناخالصی‌ها انجام گیرد تا گاز مایع بی‌بو و بی‌رنگ به‌عمل آید.

وی ادامه داد: این عمل طی فرآیندی در مورد سیستم‌های انواع کاتالیست‌های جذب‌کننده هیدروژن سولفورو مرکپتان و آب صورت می‌گیرد.

بنا به گفته وی برای انجام این فرآیند از روش بهره‌گیری از کاتالیست‌های جاذب سطحی استفاده می‌شود به ‌طوریکه در جریان آن مولکول‌های خاصی از جمله ترکیبات گوگرددار و مرکپتان و آب از ترکیب گاز مایع‌ترش به سطح جسم جامد خارجی در سیستم چسبیده و از آن خارج می‌شود.

مخترع تبریزی در تشریح جزئیات این اختراع اظهار داشت:کاتالیست‌های مورد استفاده در فرآیند شیرین‌سازی، پس از مدتی اشباع‌شده و راندمان خود را از دست می‌دهد بنابراین در این اختراع سامانه‌ای ارائه گشته است که کاتالیست‌های مورد استفاده در شیرین‌سازی گاز مایع را با استفاده از روش حرارتی احیاء کرده و برای مصرف دوباره آماده می‌سازد به‌طوریکه کاتالیست‌های احیاشده در سیستم پس از احیاء دوباره به‌صورت هوشمند و یکپارچه وارد ستون‌های حاوی کاتالیست و سیستم شیرین‌سازی می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت اجرایی و عملیاتی کردن ایده‌ و طرح‌های نخبگان گفت: اصطلاح اقتصاد دانش‌بنیان، که توسط OECD مورد تأکید خاص در استراتژی توسعه‌ ملل قرارگرفته است، گویای تأکید بر نقش دانش و فناوری در جریان توسعه‌ اقتصادی است. ازاین‌رو، می‌توان گفت در اقتصاد دانش‌بنیان، به دانش ازنظر کیفی و کمّی با اهمیت‌تر از گذشته نگریسته می‌شود.

مخترع تبریزی تصریح کرد: طبق تعریف این سازمان اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصادی است که مستقیماً بر مبنای تولید، توزیع و مصرف دانش و اطلاعات قرارگرفته باشد. بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که امروزه دیگر حجم سرمایه و اندازه‌ بازار در توسعه‌ اقتصادی ملل نقش اساسی ندارد، بلکه این نقش را دانش و فناوری ایفا می‌کند.

وی نقش شرکت‌های دانش بنیان را یک نقش کلیدی  در ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه مطرح بوده و به‌عنوان منشأ اصلی اشتغال‌زایی و تسهیل محیط کارآفرینی به‌حساب می‌آید و دارای ظرفیت تسریع در خلاقیت، نوآوری و ایجاد فرصت‌های تجاری‌سازی نوین به شمار می‌روند.

شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان به‌منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه درحوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌افزوده فراوان تشکیل می‌شود.

نیکدل، تولید کالاهایی باارزش افزوده بالا، استفاده از نتایج تحقیقات و نوآوری‌ها را از اهداف فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: در صورت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پذیرش ریسک حرکتی این شرکت‌ها در برنامه‌ریزی‌های کوتاه یا بلندمدت می‌تواند بر رفع نیازها و تنگناهای کشور به‌ عنوان یک بازوی کارآفرینی در کشور مطرح شود همچنین نیروی انسانی متخصص در خود کشور مورد استفاده قرارگیرد و در صورت رونق فناوری کسب ‌وکار چنین شرکت‌هایی، سطح رفاه کلی اجتماع نیز افزایش می‌یابد.

مخترع تبریزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد چگونگی داوری این جشنواره توسط داوران بین‌المللی گفت: در طی برگزاری جشنواره با دعوت رسمی از سوی هیات برگزار کننده مسابقات در این جشنواره شرکت نکردم که به حول و قوه‌الهی در مرحله نهایی نیز هیات داوران این جشنواره که متشکل از ترکیب پنج استاد بر‌تر صاحب کرسی در پنج دانشگاه معتبر بین‌المللی نظیر آمریکا، آلمان، کرواسی و روسیه بودند، پس از ارائه این اختراع، آن را شایسته دریافت عنوان اختراع بر‌تر این دوره از جشنواره دانستند.

وی افزود:با وجود رقبای بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، اختراع اینجانب توانست از بین بیش از ۳۰۰ اختراع مدال طلا و جایزه برتر بخش ویژه دومین دوره جشنواره اختراعات تورنتو را کسب کند و باید اضافه کنم نوع داوری و شیوه برگزاری این جشنواره بسیار فنی و سخت‌گیرانه بود و داوران هر حوزه به‌ صورت تخصصی آثار را بررسی می‌کردند و معیارهایی  نظیر نوآوری، قابلیت اجرایی، زیرساخت‌های تجاری‌سازی مورد توجه هیات داوران بوده است.

مدیر گروه «نیک‌گاز» در مورد سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی برگزارکنندگان این جشنواره گفت: این جشنواره زیر نظر فدراسیون بین‌المللی مخترعین سازمان‌های علمی و تحقیقاتی کانادا، سازمان مالکیت معنوی ملل متحد (WIPO) و وزارت‌های علوم و فناوری ۳۰ کشور جهان سالانه یک‌بار برگزار می‌شود.

*مسابقات اختراعات و ابداعات کشور کانادا ICAN 2017 هرچند نوپا است اما توجه و اهتمام بالایی برای برگزاری کیفی این مسابقات وجود دارد و آن را به یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های اختراعات جهان تبدیل کرده است که با حضور کمپانی‌های قدرتمند صنعتی کشورهای توسعه‌یافته و مخترعان برگزیده از سرتاسر جهان به‌منظور ارائه دستاوردهای نوین در حوزه‌های مختلف برگزار می‌گردد.

وی درپایان با اشاره به کسب جوایز متعدد این اختراع در رقابت‌های جهانی گفت: این اختراع پیش از این نیز موفق به کسب مدال طلای جشنواره اختراعات INPEX 2015 آمریکا، مدال طلای مسابقات بین‌المللی اختراعات INVENT ARENA 2016 جمهوری چک و جایزه ویژه جشنواره اختراعات نفت، گاز و پتروشیمی IIFME 2017 کویت گشته بود.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false