×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مبارزه با استکبار تعطیل بردارنیست/ ملت ایران آقا بالاسر نمی‌خواهد

معصومه درخشان – کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن ۱۳ آبان در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

انقلاب اسلامی ایران برآیند یک انقلاب مبتنی بر ارزش‌های اسلامی با پشتوانه مردمی در تمام ابعاد آن است.

تاریخ پرفراز و نشیب ایران اسلامی آبستن حوادث بی‌شماری است که این انقلاب را از سایر انقلاب‌ها متمایز می‌کند.

در بررسی انقلاب‌های جهانی مشاهده می‌شود که انقلاب‌ها به طبقه خاصی از مردم اختصاص یافته‌اند، مثلا انقلاب کارگران، انقلاب‌های رنگین و انقلاب صنعتی اروپا. اما انقلاب اسلامی ایران انقلابی بود برخاسته از بطن تمام آحاد جامعه و تمام مردم در پیروزی و گسترش این انقلاب سهیم بودند.

تقویم انقلاب را که ورق می‌زنیم روزهای سرنوشت‌ساز که به براندازی حکومت ستمشاهی انجامید برگ به برگ و ورق به ورق حوادث انقلاب اسلامی را پیش رویمان می‌گشاید.

امروز ۱۳ آبان یکی از ورق‌های تاریخی انقلاب شکوهمند ایران است جرقه‌های ماندگار این روز تاریخی و فراموش نشدنی در ۱۳آبان سال۴۳ زده شد.

روزی که رهبر نهضت و انقلاب اسلامی  به سیاست‌های ننگین و شرمگینانه پهلوی در تصویب  لایحه کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی اعتراض کرد.

لایحه کاپیتولاسیون حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و بر اساس این حق اتباع بیگانه از مجازات جرمی که در این کشور مرتکب می‌شوند مصون و استثنا هستند.

یعنی در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.

حضرت امام خمینی (ه) در اعتراض تاریخی و ماندگار خود نسبت به قانون کاپیتولاسیون فرمود« دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.

اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند، اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد»

و این اعتراض منجر به تبعید حضرت امام خمینی (ره) گردید و البته ایشان در تبعید نیز با راهنمایی‌های روشنگرانه خود همچنان نهضت اسلامی را هدایت می‌کرد.

جرقه‌های این نهضت و کاری که عمال رژیم پهلوی انجام داده بود باعث گردید ۱۴سال بعد یعنی در ۱۳آبان سال ۵۷ دانش آموزان نیز سهم خود را در به ثمر رساندن این انقلاب ایفا کنند.

دانش آموزانی که در این روز علیه رژیم ستمشاهی طاغوت در مقابل دانشگاه تهران دست به اعتراض زدند و باعث تقویت پایه ها و بنیه این نهضت اسلامی شدند.

در ۱۳آبان سال ۵۷ و زمانی که روز به روز به روزهای پیروزی انقلاب نزدیک می شد ده ها نفر از دانش آموزان با تعطیل کردن مدارس و برای اثبات موجودیت خود در اعتراض به رژیم طاغوت در مقابل دانشگاه تهران دست به اعتراض زدند و البته اعتراض این دانش آموزان و نوجوانان با گلوله پاسخ داده شد و چندین دانش آموز شهید تقدیم انقلاب شد.

و سرانجام انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، اما انگار یک هدف از اهداف تعیین شده این انقلاب هنوز به سرانجام نرسیده بود، یک سال از پیروزی گذشت و به ۱۳آبان سال ۵۸ رسید.

در این روز بود که دانشجویان پیرو خط امام دست به کاری زدند که به تعبیر امام راحل ارزش آن از انقلاب اول بیشتر بود و به انقلاب دوم تعبیر شد.

در اولین سال پیروزی انقلاب اسلامی حالا این دانشجویان بودند که خواستار بازگرداندن  اموال ایران و استرداد شاه به دولت موقت  بودند.بنابراین دانشجویان یکصدا و متحد شدند و طی راهپیمایی تا سفارت آمریکا اعتراض کردند و با وجود مقاومت محافظین سفارت آمریکا ،توانستند این سفارت خانه را تحت تصرف و اشغال خود درآورند.

سفارت آمریکا در تهران به یک لانه جاسوسی تبدیل شده بود که دانشجویان با تصرف این سفارتخانه تمام هیمنه آمریکا را در جهان شکستند.

این سفارتخانه طی یک سال پیروزی انقلاب اسلامی به مرکز فرماندهی عملیات جاسوسی و خرابکاری علیه ملت و دولت ایران تبدیل شده بود ومرکز هدایت و پشتیبانی بسیاری از توطئه ها و تحرکاتی بود که علیه انقلاب و نظام اسلامی انجام می گرفت.

تصرف و دستگیری عوامل سفارت خانه آمریکا در تهران،کشف مدارک جاسوسی و خیانت این سفارت خانه در جهت پیشبرد اهداف انقلاب کمک شایانی به امت حزب الله ایران اسلامی کرد.

مجموعه این اتفاقات تاریخی را که همچون یک قطعه پازل کنار هم بچینیم بیانگر این نکته است که این سه رویداد دارای یک هویت بودند که هر کدام به نوبه خود در شکل‌گیری حرکت انقلاب اسلامی به سوی پیروزی و اهداف خود نقش عمده‌ای داشتند.

این سه رویداد را نمی‌توان از نظر اهمیت یکی را بر دیگری اولویت قرار داد چرا که هر کدام از آنها در زمان وقوع تاثیرگذاری خاص خود را داشته و باعث تغییر شرایط به نحو خاص بودند.

به گواه تاریخ زمانی که لانه جاسوسی آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام تصرف شد هیمنه و قدرت پوشالی آمریکا نزد جهانیان فرو ریخت.

مهم‌ترین دلیل بزرگ‌تر شدن انقلاب دوم نسبت به انقلاب اول و فروریختن ابهت و قدرت پوشالی امریکا در چشم جهانیان را می‌توان در بیانات مقام معظم رهبری به وضوح پیدا کرد، چنان که ایشان فرمودند:«این‌ها شعار نیست. شما بدانید؛ آن روزی که لانهء جاسوسی تسخیر شد، دولت آمریکا آبرو و اعتبار و هیمنه‌اش چندین برابر امروز بود. شما امروز را نگاه نکنید که آمریکا در چشم‌ها سبک شده، کوچک شده، ملت‌ها علناً علیه آمریکا دشنام می‌دهند و آن‌ها را نفرین می‌کنند. آن روز این جور نبود، آن روز آمریکا در دنیا یک هیمنه ابرقدرتیِ درجه یک داشت. جوان دانشجوی ما با شجاعت، با شهامت، به عنوان لبه اصلی جبهه مقاومت ملت ایران، سفارتخانه آنچنان آمریکائی را تسخیر کرد، کسانی را که آنجا بودند زندانی کرد.»

تسخیر لانه جاسوسی امریکا درس عبرتی بود برای استکبار که دیگر پس از این خیال نکنند که همچون دوران پهلوی می‌توانند آقای ملت ایران باشند. بلکه باید این افکار را از ذهن خود بزدایند که دیگر ملت ایران آقا بالاسر نمی‌خواهد و حالا نهال انقلاب اسلامی ایران که مبتنی بر ارزش‌های دینی و اسلامی است به درخت تناوری تبدیل شده است که اجازه هرگونه دخالت در امور کشورشان را به بیگانگان نمی دهند.

۱۳ آبان در یاد و خاطر مردم مبارز ایران اسلامی برای همیشه تاریخ ثبت شده است و آنها هرسال در این روز با برگزاری راهپیمایی‌های عظیم در سراسر کشور پیام خوی استکباری آمریکا را به دنیا مخابره کرده و بر تقویت روحیه استکبار ستیزی ملت ایران تاکید می‌ کنند.

پیام ملت ایران و مخصوصا دانش آموزان و دانشجویان در این روز حفظ ارزش‌های اسلامی و دینی، تقویت روحیه استکبار ستیزی،بی اعتمادی به آمریکا در تمام مسایل، بیدار کردن روحیه عزت و حماسه در میان مسلمانان جهان، مبارزه و مقابله با ظلم و ستم و استکبارستیزی، ادامه راه شهدای ۱۳آبان، دفاع از ولایت فقیه، نفی سلطه بیگانگان است.

ملت ایران در روز ۱۳ آبان می‌گویند مبارزه با استکبار تعطیل بردارنیست چرا که امنیت و استقلال کشورمان مدیون خون‌های پاک شهیدان بوده و بار دیگر با فریاد مرگ بر آمریکا با ارمان های شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی عهد و پیمان بسته و با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند.

روز ۱۳ آبان در حافظه تاریخی مردم ایران به روز مبارزه با استکبار جهانی نام گرفت تا فراموش نکنیم هیچ وقت از آرمان‌هایی که به خاطر آن خون هزاران جوان پاک و بی‌آلایش به زمین ریخته شده است کوتاه نخواهیم آمد.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت