×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مروری بر احادیث و روایات مربوط به زیارت امام رضا(ع)/ چرا ضریح ائمه علیهم‌السلام را می‌بوسیم؟

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا ، در زیارتنامه امام رضا(ع) می‌خوانیم، سلام بر تو ای جانشین نیکوکار و باتقوا، گواهی می‌دهم که تو آنچنان خدا را خالصانه عبادت کردی تا یقین و درجه شهادت به تو رسید. و نیز در جای دیگر می‌خوانیم، خدایا لعنت کن قاتلان اهلبیت پیامبر را و لعنت کن دشمنان خاندان محمد را، و عذاب آنها را به بدترین درجه عذاب و خفت و خواری در بالاترین درجه برسان.

 

با قرائت زیارتنامه امام رضا(ع) در حرم نورانی و آسمانی ایشان یا از جای جای دنیا دل به امام نزدیک می‌شود؛ به حدی که مرغ جان در هوای رسیدن به آن مکان نورانی بال بال می‌زند. امام رئوفی که حضورش مایه آرامش ماست. ایام سوگواری و شهادت امام رضا علیه‌السلام بهانه‌ای شد برای آنکه گفتگویی داشته باشیم با حجت‌الاسلام سهراب مظفری میانجی نماینده حضرات آیات شبیری زنجانی وعلوی گرگانی تا بیش از پیش با اهمیت زیارت امام رضا علیه‌السلام و فواید دنیوی واخروی آن آشنا شویم.

 

زیارت معصومین به چه معناست؟

زیارت، بیعت با امام علیهالسلام است و ارتباط با امام و همدم امام شدن و مفاهیم ذهنی را در عینیت دیدن است و در لغت هم به معنای دیدار کردن و رفتن به مشاهد متبرکه می‌باشد. زیارت اصطلاحی هم یعنی حاضر شدن زائر نزد قبری با آگاهی و شناخت از شخصیت کسی که در آنجا به خاک سپرده شده است. و در نهایت زیارت یعنی، تکریم و تجلیل از پیشوایانی که لحظه‌ای از اندیشه هدایت و ارشاد و تعلیم غفلت نداشته و عمر پربار خویش را در راه راهنمایی مردم به پایان رساندند.

 

از آنجایی که خداوند در آیه ۱۶۹ سوره آل عمران متذکر شده‌اند که گمان نکنید کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند، مرده‌اند، بلکه آنها زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزی داده خواهند شد، بر این اساس اهل بیت علیهمالسلام که همگی شهیدان و شاهدان محضر حق هستند، زنده و جاویدان بوده و هستند، فلذاهمه زوار در حضور آن معصوم میهمانان هستند، و ارواح طیبه و مطهر آنان نیز از زیارت، دعا و توسل ما آگاه هستند و زیارت آنها پس از شهادت، با دیدار آن بزرگواران در زمان حیات ظاهری تفاوت ندارد.

 

آیا احادیث معتبری از معصومین در خصوص زیارت و برکات آن به ما رسیده است؟

امام صادق علیه‌السلام دراین  باره می‌فرماید: هر کس ما را پس از شهادت زیارت کند، گویا در زمان حیات‌مان به زیارت ما آمده است. و اما در خصوص فضیلت زیارت امام رضا علیه‌السلام، از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایتی وارد است که می‌فرماید، به زودی پاره تن من در زمین خراسان دفن می‌شود، هر غمناک و محزونی که او را زیارت کند، بدون شک خداوند غم و اندوه او را برطرف می‌سازد و هر گناهکاری که او را زیارت کند، بدون شک خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

 

همچنین یک روایتی هم از خود امام رضا علیه‌السلام وارد است که بسیار امیدوارکننده است که فرمود، هر کسی مرا با این دوری قبر و غربت زیارت کند، در روز قیامت در سه جا نزد او می‌آیم تا او را از هول و هراس‌های وحشتناک رهایی بخشم، هنگامی که نامه های اعمال نیکوکاران در دست راست و نامه های اعمال بدکاران در دست چپ آنان قرار می‌گیرد ۲ نزد صراط ۳ ترازوی اعمال.

 

یکی از مسائلی که در زیارت امام رضا علیه‌السلام و در حرم‌های معصومین دیده می‌شود بوسیدن ضریح و لمس و متبرک شدن با آن است. تحلیل شما از این موضوع چیست؟

امام هادی علیه‌السلام که خودشان دارای مقام والای امامت و ولایت بود، یکروز به هنگام بیماری، شخصی را به کربلا فرستاد تا در کنار مرقد مطهر امام حسین علیه‌السلام در حق ایشان دعا کند، آن حضرت به کسی که در اجرای این دستور شگفت‌زده شده بود، فرمود رسول خدا(ص) از خانه خدا و حجرالاسود برتر بود، ولی گرد خانه خدا طواف می‌کرد و به حجرالاسود دست می‌کشید و آن را می‌بوسید. و همانطور که خداوند تبارک و تعالی را قطعه زمین‌هایی ممتاز است که دوست دارد در آنها خوانده شود و خواسته کسی را که در آنجا دعا می‌کند، استجابت می‌نماید، و حرم امام رضا(ع) نیز از این دست زمین‌هاست.

 

اما با توجه به شبهاتی که از ناحیه مغرضین بالاخص در فضاهای مجازی ایجاد می‌کنند چند نکته متذکر شویم، همانگونه که بوسیدن جلد قرآن کریم نشان دهنده احترام به صاحب آن کتاب مقدس و فرمان‌های اوست، بوسیدن در و ضریح حرم مطهر معصومین علیهم السلام هم نشانه احترام کردن و محبت داشتن به آن بزرگواران به شمار می‌آید؛ همانطور که صندوقی که حضرت موسی علیه السلام را مادرش در آن گذاشت و به رودخانه روانه ساخت و بعدا قوم آن حضرت به آن صندوق تبرک می‌جستند و یا توراتی که آن حضرت در صندوقچه‌ای نگهداری می‌کرد و بعدا به آن تبرک می‌جستند، و یا حضرت یعقوب، پیراهن یوسف را به چشم نابینای خود کشید و دیدگانش شفا یافت، کما اینکه این پیراهن نیز در ظاهر همانند سایر پیراهن‌ها بود، ولی مدتی به دلیل قرار گرفتن کنار بدن یوسف شفابخش شد.

 

امام رضا علیه‌السلام نیز واسطه فیض میان مولا و بندگان است. بنابراین شایسته است زائر کوی امام رضا علیه‌السلام نیز با توجه به حضورش در مقابل معصوم، آداب زیارت را رعایت کند و معرفت به ولایت و رعایت تقوا، یاری همراهان، داشتن وضو و غسل زیارت، پوشیدن لباس پاکیزه، باوقار و آرامی گام برداشتن و ذکر و تسبیح خدا گفتن و گرفتن اذن دخول هنگام ورود، خواندن زیارت نامه، خواندن دو رکعت نماز زیارت، رعایت حقوق و احترام دیگران، و مقدم داشتن اولیای خدا بر خود و بهره‌گیری معنوی و وداع به امید زیارت دوباره … را مدنظر قرار داشته و در عمل به آنها مداومت کند. و اگر از خداوند بی نیاز کمک می‌خواهند، خدا را به حرمت و قداست آن بزرگواران سوگند داده و آنان را وسیله قرار دهند.

 

آیه شریفه ۱۶۹سوره آل عمران به این موضوع اشاره دارد که حیات و ممات ائمه معصومین یکسان است یعنی ائمه به هر نحوی که به مقام شهادت نائل شده باشند مع ذلک بعد از وفات  نیز همچنان گوش شنوا و چشمان بینایی در مشاهده اعمال و رفتار محبان خود دارند، بنابراین همواره از ضمائر و دل‌های آنها با خبرند و نظر مرحمت به دوستان و متوسلین خود دارند و با اعجاز دردهای بی‌درمان زوار آنها را به لحاظ روحی و جسمی مداوا می‌کنند.

 

بی‌شک هر زائری که در حرم امام رضا علیه‌السلام متوجه تغییر روحی شد و در وجودش انقلابی احساس کرد باید بداند که میزبان او امام رئوف است و زیارتش مورد توجه حضرت قرار گرفته است. مقبولی و حاجت روایی تنها با حضور جسمی در حرم انجام نمی‌شود بلکه بسیاری از عاشقان و محبان آن حضرت از اقصی نقاط کشور و جهان بدون عزیمت به مشهد مقدس و توسل به آن امام همام حاجت روا شده‌اند.

 

مشاهده کرامات امام رضا علیه‌السلام منجر به ادای دین محبان و توسل و توجه بیشتر به فرزند پیامبر خدا شده است؛ بنابراین محبت به امام رضا(ع) و تلاش برای خودسازی و بودن در مسیر امام رضا(ع) منجر به افزایش ایمان می‌شود. تاریخ گواهی می‌دهد بسیاری از پادشاهان که اقلیم‌های مختلفی را تحت حکومت خود داشتند ناتوان‌تر از هر فقیری با زدن در منزل امام رضا(ع) و پناه بردن به ایشان حاجت روا شده‌اند از این رو توسل به امام رضا(ع) و زیارت آن حضرت با توجه قلبی و تلاش برای تمرکز معنویت در وجود خود از جمله راهکارهایی است که می‌تواند زائررا امام رضایی کند.

منبع:خبرگزاری رضوی

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت