×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
وزیر آموزش و پرورش : داستان دهقان فداکار از کتاب درسی حذف نشده است

وزیر آموزش و پرورش گفت: در کتاب های درسی به تناوب و تناسب زمانی، نام افرادی همچون دهقان فداکار و دیگر شخصیت های برجسته و مهم کشور برای دانش آموزان تدریس می شود.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، سید محمد بطحائی روز یکشنبه در حاشیه مراسم تجلیل از خادمین نماز حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: درس مربوط به دهقان فداکار از کتاب درسی حذف نشده است و اکنون در کتاب فارسی با عنوان سیمای فداکاران برای دانش آموزان تدریس می‌شود که در این درس علاوه بر دهقان فداکار از سایر شخصیت های افتخارآفرین کشور هم نام برده شده است.
وی ادامه داد: البته هر چه از نظر زمانی جلو می رویم مصادیقی از دیگر شخصیت های فداکار را در تاریخ داریم که حقی بر گردن ما دارند و در کتاب درسی به تناوب از همه این فداکاران نام برده می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش در مورد اعلام نتایج آزمون استخدامی این وزارتخانه نیز بیان کرد: به دلیل به حدنصاب نرسیدن نمره داوطلبان در برخی رشته‌ها و خالی بودن ظرفیت، اندکی تاخیر در اعلام نتایج داریم که احتمالا تا اوایل هفته آینده برطرف می شود.
اَزبرعلی حاجوی معروف به ریزعلی خواجوی و دهقان فداکار، اسفندماه ۱۳۰۹ در شهرستان میانه آذربایجان متولد شد
او در آذرماه ۱۳۴۰ شمسی، در سن سی و دو سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد و برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد؛ این کار نتوانست راننده و کارکنان قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود، توانست باعث توقف قطار شود.
به گفتهٔ او پس از توقّف قطار، مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظار آنها بود؛ ساخت و هنگامی که مسافران با چشم خود ریزش کوه را دیدند از ریزعلی تشکر و عذرخواهی کردند.
داستان ریزعلی سالها با عنوان «دهقان فداکار» در کتاب «فارسی» مدارس کشور چاپ می شد و حدود چهار پنج سال قبل از متن کتابهای درسی کنار گذاشته شد.
ریزعلی خواجوی، شامگاه گذشته، ۱۱ آذر ۱۳۹۶ در سن ۸۶ سالگی در بیمارستان امام رضای تبریز درگذشت.

منبع:ایرنا

 

Views All Time
Views All Time
۴۶۲
Views Today
Views Today
۱

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false