×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۰ آذر - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
رییس اداره محیط زیست میانه از سرشماری گونه های کل، بز و آهو در منطقه حفاظت شده کاغذکنان خبرداد

رییس اداره محیط زیست شهرستان میانه از سرشماری گونه های کل، بز و آهو در منطقه حفاظت شده کاغذکنان به مساحت ۵۱ هزار هکتار در مدت ۲ شبانه روز خبرداده گفت: این منطقه تنها زیستگاه آهو در شمالغرب کشور می باشد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، امیر قاسم زاده هدف از سرشماری حیات وحش را دستیابی به آمار دقیق تعداد گونه، ترکیب جمعیتی، بررسی احتمالی در کانونهای جمعیتی و اثر متقابل زیستگاه بر حیات وحش عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه این سرشماری با ۱۰ اکیپ عملیاتی شامل یک کارشناس و دو محیط بان به منظور سرشماری گونه های کل، بز و آهو بعنوان حیات وحش هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه از جمله پلنگ، خرس، گرگ، روباه و غیره انجام می شود گفت: روش سرشماری به صورت پیمانی با استفاده از دستگاههای جی پی اس در مسیرهای تثبیت شده می باشد.

قاسم زاده افزود: آمار هر مسیر با آمار مسیرها در سالهای قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در این مسیرها مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

وی در ادامه گفت: نتایج سرشماری حکایت از رشد ۴۰ درصدی جمعیت حیات وحش این منطقه نسبت به سال گذشته دارد به طوریکه تعداد آهو از ۱۹۹ به ۲۵۲ راس و کل و بز از ۸۶ به ۱۵۳ راس افزایش یافته است.

لازم به ذکر است وسعت منطقه حفاظت شده کاغذکنان ۵۱ هزار هکتار می باشد که  از سال ۸۰  دراین منطقه شکار ممنوع بوده و در سال ۹۰ بعنوان منطقه حفاظت شده کاغذکنان تحت مدیریت قرار گرفته است.

گفتنی است این منطقه حفاظتی دارای تنوع گونه های گیاهی، جانوری و زیستگاههای منحصر به فرد بوده و در حدود ۱۰۱ گونه گیاهی داشته، همچنین پراکنش بالغ بر ۲۰ گونه پستاندار، ۱۸۱ گونه پرنده، ۲۶ گونه خزنده، ۱۰ گونه ماهی و ۴ گونه دوزیست را در این منطقه شاهد هستیم.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت