×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
یلدا مبارک

شهلا قربانی طی یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

امشب در بلندترین و یلدایی ترین شب سال، شکنج طرّه زلف شب را شانه می زنیم و زمزمه می کنیم « والیل اذا عسعس» قسم به شب وقتی به پایان خویش می رسد و به روشنایی می رود.

شب زیباترین جلوه آفریدگار است که ذات اقدسش در جای جای قرآن بدان قسم یاد می کند. دیده شب گرچه آرام ترین و باوقارترین نگاه است اما شاهد بسیاری از وقایع مهم تاریخ بشر بوده است. دیده شب شاهد معراج پیامبر در آسمان ها بوده است. گوش شب شنیدار اسرار مگوی شیر خدا و شاه عرب بوده است. پای شب همسفر موسی در وادی طور سینا بوده و به چله نشینی نشسته است. آغوش شب بهترین مخدره عالم امکان فاطمه زهرا سلام الله علیها را در بر خاک گرفته است. شب شاهد وصل ها و فصل های بسیاری بوده است.

شب چلوه گاه اسرار لاهوتی است آنگاه که جسم جان فارغ از مشغله های روزانه سر بالین شب می گذارد، بُعد روحانی وجود آدمی فراتر از عالم —– با دو بال خیال در عالم روحانی به پرواز در می آید، بسیاری از الهامات روحانی و غیر مادی در این عالم بر ذهن انسان متبادر می شود و آدمی را در آسمان تخیلات و تجردات به پرواز در می آورد و گویی جان جانش فارغ از این بعد جسمانی میشود و ساکن کوی خداوندی می گردد.

به شبها عاشقان را راز باشد              به شب کوی وفا درباز باشد

( حکیم نظامی)

شب را آنقدر باید پاس داشت تا به شبی هم او به پاسداشت همه حرمت ها شب قدرمان گردد و تقدیرمان را در خود رقم بزند. ظلمت شب را به حرمت همه اختفاهایی که در حق ما روا داشته و آبروی ما را در تاریکترین و ظلمانی ترین نهانخانه جانشحفظ نموده، باید گرامی داشت، تا اینکه در شبی یلدایی، تاریکترین و ظلمانی ترین ساعات عمرمان را به سپیدترین روز زمستانیمان پیوند دهد و این شب زنگی بر رومی ترین رومی روز فائق آید چرا که « صبح صادق ندمد تا شب یلدا نرود» و امشب شب یلدا مزین به شیرین ترین ملزومات خویش است.

شب است و شاهد و شمع و شراب و شیرینی                  غنیمت است چنین شبی که دوستان بینی

( سعدی)

به مصاحبت دوستان و اقدام می نشینیم و از اضافات شب که شینش، شفقت و بائش برکت است بهره می جوئیم و در شبی که « کز روز خوشتر باشد» اوقات را به سر می کنیم، سفره عیش و عشرت را به روی تمامی دوستان می گشائیم و بساط طرب و شادی را به یمن اشعار خوش حافظ و به امید تفأل های زیبایش می گستریم و دانه های انار عشق را دانه می کنیم.

یلدا، یادگار نیاکان و رسم دیرین اجداد ماست و حال در عصری که همه نسلها به یمن وجود ارتباطات از دیدن روی همدیگر محروم مانده اند و صله ها را از دیدار به گفتار و از گفتار به نوشتار خلاصه کرده اند، وجود چنین شبی ضرورت بخشی ترین قسمت زندگی ماست.

درهایی که در قدیم تمام قداست و حرمت آن به باز بودن آن بود و چایی مهر و محبت به انتظار میهمانانش دم می کشید امروزه جای خود را به کافه ها و کافی شاپ ها داده اند. کرسی هایی که در یک هم نشینی اقلاً عقده چهار نفر را از دل می زدود و دلها را به هم قرین می کرد، امروزه جای خود را به خود نشینی و خود خوری و خود کشی داده است. با همه این تفاسیر، یلدا یاد آور پاسداشت لحظه هاست. جایی که یک دم بیشتر زیستن را باید جشن گرفت، چرا نباید هر روز زیستن را گرامی بداریم. ختم سخن را با اشعار سعدی شیرین سخن به پایان می رسانم که فرمود:

سر به بالین عدم بازنه ای نرگس مســــــتکه ز خواب سحر آن نرگس شهلا برخاست

روز رویش چو برانداخت نقاب شب زلف               گفـــــــتی از روز قیامت شب یلدا برخاست

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت