×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
قیمت تجربه زندگی چند؟

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

مردانی که تمایلی برای رفتن به مرکز مشاوره ندارند، عنوان می‌کنند درسی را که از تجربه‌های زندگی خود آموخته‌اند در هیچ دانشگاه و مرکز مشاوره‌ای تدریس نمی‌شود.

همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در رسانه‌ها اعلام کرد،«حدود ۱۵ میلیون ایرانی از اختلالات روانی مختلف رنج می‌برند.»

البته معلوم نیست چه راهکارهایی برای کاهش اختلالات روانی این ۱۵میلیون ایرانی اندیشیده می‌شود؟ چرا عموم شهروندان و مخصوصاً آقایان تمایلی برای حضور در مراکز مشاوره ندارند.

تا همین چند دهه قبل، مراجعه به مشاور و روان‌شناس با خطر انگ خوردن از سوی جامعه همراه بود و خیلی‌ها از ترس نگاه‌های اطرافیان به مراکز مشاوره مراجعه نمی‌کردند، هر چند این موضوع طی سال‌های اخیر روند رو به بهبودی حاصل کرده است ولی همچنان مشاهده می‌شود که بخش اعظمی از مراجعه‌کنندگان به مراکز مشاوره زنان و دختران هستند و مردان هیچ تمایلی برای رفتن به پیش مشاور ندارند، در واقع مردان،گریزان از مشاوره هستند.

در یک مرکز مشاوره به محض ورود موضوعی که بیشتر از هر چیزی خود را نمایان می‌کند، حضور دختران و زنان در مراکز مشاوره است و خبری از حضور مردان در این مراکز نیست.

می‌توان گفت، مردان برای رفتن به مراکز مشاوره اکراه دارند و شاید عوامل مختلفی در این امر می‌تواند دخیل باشد. اینکه چرا مردان تمایلی برای حضور در چنین مراکزی ندارند به عدم اعتقاد آنان به روانشناسان بازمی‌گردد.

در کنار آن هزینه‌های بالای مشاوره و اینکه مردان ادعا می‌کنند، همه چیز را می‌دانند یکی دیگر از این عوامل است.

باید پذیرفت که مشاوره یک علم است و افراد جوان تحصیل‌کرده که با نظریه‌های مختلف علم روان‌شناسی آشنا می‌شوند، با کمک استادان خود شاید بهتر از یک فرد مسن بتوانند به راهنمایی و مشاوره بپردازند و در واقع این همان موضوعی است که مردان آن را قبول ندارند و معتقدند که تجربه به‌دست آمده در طی روزگاران مختلف در هیچ دانشگاهی تدریس نمی‌شود.

زنان و مردان به خاطر داشتن ویژگی‌های ذاتی رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند و یکی از مهم‌ترین رفتارهایی که در عمل تفاوت آشکاری بین آنها دیده می‌شود، استقبال زنان از مراکز مشاوره و خدمات روان‌شناسی بوده است اما مردان معتقدند خودشان بهتر از هر کسی می‌توانند مشکلات خود را حل کنند.

گاهی وقت‌ها علاوه بر اینکه یک فرد اعتقادی به مشاوره ندارد بلکه همسر و فرزندش را نیز از رفتن به پیش یک متخصص در زمینه خاص منع کرده و اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

در یک مرکز مشاوره حدود ۲۰ نفر در صف انتظار هستند، برخی افراد درباره موضوعاتی در زمینه‌های تحصیلی، ازدواج،کار و …برای مشاوره آمده‌اند.

از ۲۰ نفر مراجعه‌کننده به مرکز مشاوره سه نفر از آنان مردان جوانی هستند که برای مشاوره پیش از ازدواج آمده‌اند.

با یکی از خانم‌ها که به همراه  مادرش در این مرکز مشاوره حضور دارد، گفت‌وگو می‌کنم که خودش را مریم – ن معرفی کرده و می‌گوید: پدرم با حضور من و مادرم در مرکز مشاوره مخالفت می‌کند.

وی ادامه داد: ولی من و مادرم به مشاوره گرفتن معتقد هستیم چرا که مشاورها از صبح تا شب با موارد و نمونه‌های مختلفی سر و کار داشته و با انواع مختلف سرگذشت زندگی افراد آشنا می‌شوند، پس با توجه به نمونه‌هایی که مطالعه می‌کنند، می‌توانند راهکار خوبی برای ما ارائه دهند.

خانم دیگری نیز در مورد عدم حضور مردان در مراکز مشاوره معتقد است: از آن جایی که مردان فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند، به همین خاطر اعتقادی به مشاوره ندارند و در خیلی موارد از حضور خانواده خود در این مراکز جلوگیری می‌کنند.

او که دخترش را برای مشاوره و رفع اشکال پیش آمده در محل کار و اصلاح رفتار با همکارانش به این مرکز آورده است، ادامه می‌دهد: البته نباید از تعرفه گران  مراکز مشاوره نیز به راحتی عبور کرد. هر کدام از مراکز تعرفه‌های جداگانه‌ای برای خود در نظر می‌گیرند.

وی افزود: تعرفه یک مشاور با مدرک فوق‌لیسانس و دکترا با هم فرق می‌کند.

این خانم جوان اظهار داشت:در نتیجه مردان نیز  ترجیح می‌دهند پولی که به مشاور می‌دهند را خرج خانواده خود بکنند.

وی با اظهار ناراحتی از اینکه نرخ تعرفه‌های مراکز مشاوره از تعرفه پزشکان و متخصصان بیشتر است، اظهار داشت: هیچ‌کس نظارتی بر تعرفه‌های مراکز مشاوره ندارد، مردمی که بعد از کسر چندین هزینه خود به مشاوره راضی می‌شوند، مجبورند تعرفه‌های اعلام شده را بپردازند.

دو مرد جوان، با یک مرد میانسال در حال گفت‌وگو با یکدیگر هستند، علت عدم استقبال مردان از مشاوران را از مرد میانسال می‌پرسم.

او خودش را فرهاد معرفی می‌کند، موهای جوگندمی و چین‌های افتاده بر پیشانی، او را مردی بالای ۴۰ سال نمایان می‌کند.

او می‌گوید: من دخترم را به این مرکز مشاوره آورده‌ام ولی واقعیت اینکه خودم اعتقادی به مشاور ندارم.

وی ادامه داد: آقای مشاوری که در داخل اتاق نشسته است، چند سال از من کوچک‌تر است، پس او چگونه می‌تواند به من در مورد زندگی راهکار ارائه دهد.

فرهاد اضافه می‌کند: طی سال‌های زندگی، تجربه درس‌هایی به من آموخته است که آقا یا خانم مشاور آنها را در دانشگاه‌ها نیاموخته‌اند.

وی با اشاره به حضور مشاوران جوان و کم تجربه در مراکز مشاوره گفت:در مراکز مشاوره دیده می‌شود که چند جوان کم سن و سال خود را در کسوت یک مشاور می‌بینند و برای زندگی مردم روش و اصول ارائه می‌دهند، در حالی که این مشاوران جوان اول باید چند سال در مرکز مشاوره و پیش استادان خود شاگردی کنند.

حضور در مراکز مشاوره اعم از مشاوره تحصیلی، ازدواج، زناشویی،کار، نحوه ارتباط با همکاران و ‌.. از جمله تجربه‌های مشترکی است که افراد می‌توانند در زندگی خود تجربه کرده و با دیگران به اشتراک بگذارند.

سید شاهد موسوی، روان‌شناس اجتماعی که در یک مرکز مشاوره  بخش خصوصی کار می‌کند، می‌گوید: یکی از ویژگی‌های مردان این است که آنها احساس می‌کنند در هر کاری سررشته داشته و به قول معروف همه چیز را می‌دانند، به همین علت رفتن به مشاوره برای آنها سخت است.

روانشناس اجتماعی، میل به اقتدارگرایی را از دیگر ویژگی های ذاتی مردان دانست و افزود : از آن جایی که مردان میل به اقتدار گرایی دارند، در نتیجه دوست دارند  همه چیز را با رقابت به‌دست آورند، داشتن این روحیه باعث می شود  آنها همه چیز را به روش تهاجمی به دست آورده و از شنیدن توصیه و نصیحت و پند به دور باشند.

وی با اشاره به تفاوت ویژگی‌های ذاتی بین زنان و مردان گفت: مردان در بیان احساسات و عواطف خود مانند زنان مهارت ندارند، در نتیجه وقتی آنها به مشاوره مراجعه می‌کنند نمی‌توانند مطلبی که در ذهن دارند را به خوبی تعریف کنند. بنابراین از رفتن به مرکز مشاوره خودداری کرده و احساس می‌کنند از اقتدار مردانه آنها کم می‌شود.

 موسوی تصریح کرد: بررسی ویژگی‌های ذاتی زنان و مردان این باور را تقویت می‌کند که صحبت کردن بانوان مهم‌ترین ابزار ارتباطی آنان است و زنان به راحتی و بدون این که شخص مقابل را بشناسند، در موضوعات مختلف با همدیگر صحبت کرده و برای خود دوست‌یابی می‌کنند در حالی که آقایان تا ضرورت ایجاب نکند معمولا تمایلی به حرف زدن ندارند.

این روان‌شناس اجتماعی خاطرنشان کرد: وقتی موضوعی پیش می‌آید یا وقتی زنان در یک مجلسی حضور می‌یابند، آن موضوع را با تمام جزئیات آن تعریف می‌کنند در حالی که آقایان حتی یک سوم مطالب را نیز بر زبان نمی‌آورند.

وی در مقایسه این ویژگی بین زنان و مردان خاطرنشان کرد: اما مردان بر خلاف زنان دوست دارند در لاک تنهایی خود فرو رفته و موضوعات را به تنهایی حل کنند و گاهی اوقات نیز موضوع را انکار کرده و می‌گویند، مشکل خاصی پیش نیامده است که نیاز به روا‌ن‌شناس داشته باشم.

این روان‌شناس اجتماعی با اشاره به بروز مشکلاتی در خصوص اطلاع مردان از حضور همسر خود در مرکز مشاوره می‌گوید:در بسیاری از موارد مشاهده شده است که مراجعه یک زن برای حل مشکلات خانوادگی باعث به‌وجود آمدن اختلافات جدید در خانواده وی شده است چرا که همسر و خانواده او علاقه و اعتمادی به مشاوره ندارد بنابراین این زن را به فاش کردن اسرار خانواده متهم می‌کنند و اختلافات بالا می‌گیرد.

اطلاع از زندگی خانوادگی یک  فرد مشاور هم می‌تواند دستاویز و بهانه‌ای باشد که مردان با توسل و تمسک به آن از رفتن به پیش مشاور پرهیز کنند و این موضوع همان نکته‌ای است که مشاور اجتماعی به آن اشاره کرده و می‌گوید:گاهی اوقات نیز خانم یا آقای روان‌شناس خودش در زندگی شخصی دچار معضل خانوادگی بوده و حتی رابطه همسری آنها به طلاق منجر شده است، بنابراین وقتی برخی از مراجعان به این موضوع پی می‌برند، مزید بر علت بوده و با قیافه حق به جانب می‌گویند که اگر روان‌شناسی بلد بودند مواظب زندگی خود بودند.

وی اضافه می‌کند: باید در نظر داشت یک فرد مشاور هم ممکن است دارای مشکلاتی در خانواده خود باشد، در حالی که این مسائل بهانه‌ای بیش نیست و این دلیلی نمی‌شود که همه را با یک چوب برانند.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت