×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مدیر جهاد کشاورزی میانه از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در شهرستان میانه خبرداد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه با اعلام خبر کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در شهرستان گفت: در سال جاری ۸۵ هکتار از اراضی شهرستان به زیر کشت نخود انتظاری رفته است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، جلال رحیم زاده  افزود: عملکرد حبوبات در کشت انتظاری و پاییزه افزایش ۴۰% درصدی داشته و همچنین با توجه به طول دوره رشد در کشت انتظاری امکان برداشت مکانیزه حبوبات میسر می شود.

وی ارتقای بهره وری یا به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه های تولید را از سیاست‌ها و اولویت‌های بخش کشاورزی شهرستان خوانده افزود:  دستیابی به این مهم در حوزه تولید حبوبات درشهرستان با توسعه کشت‌های «پاییزه» و کشت «انتظاری» ومعرفی ارقام جدید پر محصول و پایه بلند از قبیل منصور و آزکان امکان پذیر است.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در شهرستان میانه تصریح کرد: عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت های بهاره و سنتی به دلیل کوتاه بودن دوره رشد پایین پایین می باشد.

وی عنوان کرد: در کشت پاییزه که عمدتا در اوایل مهر ماه تا اواسط آبان ماه انجام می گیرد انتخاب رقم مناسب بسیار حایز اهمیت بوده و در این راستا از انواع  ارقام نخود به استفاده از رقم سارال  که از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و به دماهای زیر صفر تا ۲۰-  درجه سانتی گراد نیز تحمل دارد توصیه می شود.

رحیم زاده خاطرنشان کرد: در کشت انتظاری یا خفته نیز که عمدتا از اواخر آبان ماه تا اواخر آذر ماه انجام می شود اطلاع از شرایط آب و هوایی بسیار حایز اهمیت می باشد به طوری که باید از پایین آمدن دما اطمینان حاصل کرده و مطمئن شد که احتمال جوانه زدن گیاه وجود ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان افزود: در کشت انتظاری حبوبات با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در اولین فرصت کشت انجام گرفته و بذر در داخل خاک قرار داده می شود به طوری که به محض آغاز بارش های اواخر زمستان و اوایل بهار، گیاه به تدریج جوانه زده و سر از خاک بیرون می آورد.

وی تصریح کرد: در کشت های بهاره در مناطق مختلف شهرستان میانه همه ساله معمولا در اوایل بهار به دلیل بارش های بهاره امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می‌شود عمده بارندگی ها از دسترس خارج شود، در حالیکه استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، حسن و مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می‌شود.

رحیم زاده با بیان اینکه نتایج تحقیقات و بررسی های انجام گرفته در زمینه کشت انتظاری و پاییزه حبوبات در شهرستان میانه بسیار رضایت بخش بوده است، اضافه کرد: ارقام «عادل»، «آزکان» از ارقام نخود و عدس در کشت انتظاری به شمار می روند که استفاده از آن ها به کشاورزان شهرستان توصیه می‌شود.

وی با اشاره به استقبال خوب کشاورزان شهرستان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات، از افزایش حداقل ۴۰% درصدی عملکرد حبوبات در این روش نسبت به کشت بهاره خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار ۸۵ هکتار از اراضی شهرستان به کشت انتظاری و پاییزه نخود و عدس دیم اختصاص پیدا کرده که مقدار ۶۰ هکتار از آن بصورت کشت مستقیم بدون خاک ورزی در تناوب با گندم کشت شده  است.

رحیم زاده در ادامه کشت مکانیزه حبوبات در شهرستان میانه را مورد تاکید قرار داد و در تشریح مزایای کشت مکانیزه گفت: بالاترین هزینه کشت و تولید حبوبات مربوط به برداشت آن است که با کشت مکانیزه، وانتقال تاریخ کشت بهاره به پاییزه علاوه بر اینکه بذور به طور یکنواخت در داخل خاک قرار گرفته و با امکان برداشت مکانیزه آن هزینه ها کاهش می یابد، از طریق افرایش تولید در واحد سطح عملکرد مناسبی نیز حاصل خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه در پایان بر استفاده از دستگاه های خاک ورزی حفاظتی یا بذرکار مستقیم در کشت حبوبات در مناطق مختلف شهرستان تاکید کرد.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت