×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
ضرورت مشارکت مردم در امر آموزش و پرورش

علیرضا مشایخی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی و کارشناسان مدیریت آموزش و پرورش میانه به مناسبت هفته شوراهای آموزش و پرورش طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

مقام معظم رهبری:

«بهترین و برجسته ترین فکرها باید بنشینند برای آموزش و پرورش طراحی کنند باید فلسفه آموزش و پرورش اسلامی واضح باشد و بر اساس این فلسفه افق آینده آموزش و پرورش کشور روشن باشد معلوم باشد ، به دنبال چه هستیم؟ و کجا می خواهیم برویم و بر اساس آن برنامه ریزی بشود و راهها مشخص شود. »

از آنجا که دولت ها به تنهایی و با صرف اعتبارات کلان قادر به تأمین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز خود نبوده، دولتمردان و صاحبنظران همواره در تلاش اند تا راهکارهای مناسب و قانونمندی را برای حضور و تعامل همه جانبه ی مردم و مسئولان در عرصه تعلیم وتربیت فراهم نمایند.

به همین منظور در ۲۶ دی ماه ۱۳۷۲ ﻫ ش مجلس شورای اسلامی با تصویب یکی از ارزشمندترین قوانین پس از انقلاب اسلامی در خصوص آموزش و پرورش با عنوان «قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش» انتظار دارد تحول اجرایی عظیمی در نظام آموزش و پرورش به وجود آمده تا با عمومی کردن مسائل آموزش و پرورش اذهان مدیران و مسئولان دولتی و عمومی مردم را با این امر مهم درگیر نموده و زمینه حرکت به سوی عدم تمرکز و مشارکت در تصمیم گیری را در این بخش مهیا سازد.

شیوه نظارت مردم در امورمشارکت و حقی که دراین مورد متوجه آنان است در جلب و جذب آنها به امر مشارکت ، بسیار موثرو تعیین کننده می باشد. اگر مردم نقش نظارتی خویش را واقعی تشخیص دهند و بدانند نظارت آنها بر امور واقعی و به دور از تشریفات می باشد ، چنانچه آنان در مورد امری که در مشارکت آن  نظارت دارند ، نظر ، نقد و یا اعتماد داشته باشند به چنین نقد و نظری توجه خواهد شد ، این موضوع در میزان توجه و عنایت مردم به مشارکت نقش تعیین کننده ای  خواهد داشت.

خوشبختانه در کشور ما حساسیت و علاقه مندی پدران و مادران برای بهبود ارتقای کیفی آموزشی و پرورشی فرزندانشان به نحوی بارز و چشمگیر افزایش یافته است.

آنچه امروزه انجام و مشارکت را در یک جامعه با معنی می سازد اراده ، خواست و باور مردم در انجام آن می باشد و این امر زمانی تحقق می یابد که ۲ عنصر آگاهی مشارکت و تضمین نحوه مشارکت ( شفافیت موضوع ) به عنوان امری جدی و مستمر مورد توجه قرار می گیرد. اگر مردم از نحوه مشارکت و نیاز به آن اطمینان حاصل نمایند و بدانند که اراده و مشارکت آنان مستمر و جدی است قطعاً از انجام آن مضایقه نخواهند کرد.

شورا ها به منظور تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش و بهره گیری از منابع و امکانات موجود در کشور در جهت ارتقای کیفی و کمی آموزش و پرورش و تسهیل در اجرای فعالیت در استان ها ، شهرستان ها و مناطق کشور تشکیل شده است این شوراها با ترکیبی بسیار مناسب و قانونی به عنوان یکی ا زمهم ترین مراکز تصمیم گیری و برنامه ریزی در امور مختلف آموزش و پرورش مشغول به فعالیت شده اند.

شوراهای آموزش و پرورش در مقایسه با دیگر فعالیت ها که تحت عنوان مشارکت های مردمی در آموزش و پرورش صورت می گیرد جامع ترین شکل مشارکت منطقه ای در آموزش و پرورش است. با تشکیل این شوراها این پیام تجلی یافت که از بین بردن مشکلات دانش آموزان ، معلمان  و مدارس فقط به عهده ی آموزش و پرورش نیست بلکه مردم و مسئولان اجرایی نیز سهم عمده ای از این وظیفه را به عهده دارند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت