×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۸   - ساعت: ۱۲:۴۷
it is true
true
true
جشنواره فیلم افلاکیان میانه سکان دار هنر فیلمسازی استان

جشنواره ای که در روزهای بی سابقه رونق هنر شهرستان ، به همت جمعی هنر دوست متعهد پا به عرصه وجود گذاشت و در پنجمین رویداد عهده دار برگزاری بزرگترین همایش فیلم شهرستان شده است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از نصر، برگزاری پنجمین دوره این جشنواره بصورت منطقه ای بهانه ای شد تا با سردبیر آن به گفتگو بنشینیم.  مهدی عبدالهی مسئول کانون بسیج هنرمندان و هنرمند سالهای دور هنرمیانه از جمله هنرمندان نام آشنا و متواضعی است که با گشاده رویی هرچه تمام در طول فعالیت هنری خود  یاری رسان هنر و هنرمندان این خطه بوده است. حول محور افلاکیان با ایشان به گفتگو می نشینیم

جشنواره افلاکیان در  پنجم سال از عمر خود چه اهدافی را دنبال می کند؟

هدف جشنواره افلاکیان بسترسازی برای معرفی ظرفیت‌ها و ارزش‌های انسانی و اخلاقی انقلاب و دفاع مقدس ، شناسایی و تقدیر از تولیدات فاخر سینمای کوتاه در موضوعات دفاع مقدس ، انقلاب اسلامی ، مدافعان حرم ، معضلات فرهنگی و اجتماعی و  ترویج نگاه مثبت و امیدوارانه در فیلمسازان، در پرداخت به موضوعات ملی است امیدوارم این حرکت ، با جریان سازی فرهنگی به تولید فرهنگ و هنر متعهد و متعالی در شهرستان میانه کمک کرده و با تربیت فیلمسازان متعهد برای نظام کادرسازی نماید.

اعضای ستاد اجرایی دوره ی پنجم  و همچنین داوران آن چه کسانی هستند؟

هیات داوران پنجمین جشنواره منطقه ای افلاکیان میانه ۱-اصغر نصیری : مدرس – نویسنده و کارگردان سینما به عنوان رئیس هیئت داوران و بنا به پیشنهاد ایشان آقایان ۲- داود موثقی : کارگردان – تهیه کننده و فیلمنامه نویس ۳- مسعود توکلی: مدرس – نویسنده و منتقد سینما ۴- عباس طهماسبی نادری: دبیر شوراهای پروانه ساخت و نمایش سینمایی سازمان سینمایی – کارگردان و فیلمنامه نویس ۵- احمد کلانتری : تدوینگر – مدیر دوبلاژ – صدابردار و صداگذار

اعضای کمیته ها ۱-  قادر حسن زاده به عنوان دبیر اجرائی ۲- جواد کاظمی به عنوان دبیر فنی ۳- مقصود رحیمی به عنوان دبیر هنری انتخاب و آقایان : ۱- محمد بهجتی به عنوان مسئول کمیته تشریفات ۲- اسمعیل کاظمی به عنوان مسئول کمیته حراست و انتظامات ۳- مجید زمانی به عنوان مسئول کمیته تدارکات ۴- جواد کاظمی به عنوان مسئول کمیته سمعی و بصری ۵- مهدی نصیری به عنوان مسئول کمیته ارتباطات ۶- امید کوهی به عنوان مسئول کمیته فضاسازی و تبلیغات جشنواره هستند.

دستاوردهای این رویداد هنری از نظر سردبیر جشنواره تاکنون چه می تواند باشد؟

اما دستاورد افلاکیان : مهمترین افلاکیان کادرسازی هست و این امر با تربیت فیلمساز متعهد ، محقق شده است . بازتاب معضلات اجتماعی و انعکاس مشکلات مناطق محروم شهرستان ، آگاهی بخشی و بصیرت افزایی هم از دیگر دستاوردهای جشنواره هست در کنار اینها افزایش سطح فنی و تخصصی فیلمسازان شهرستان و حضور آنها در جشنواره های کشوری و حتی بین المللی از نتایج مطلوب جشنواره افلاکیان هست.

آماری  از تعداد آثار رسیده به پنجمین جشنواره و مقایسه ای از تعداد آثار رسیده از جشنواره اول تا پنجم نیز بفرمائید.  

جشنواره در پنج بخش داستانی ، مستند ، نماهنگ ، پویانمایی و فیلمنامه برگزار خواهد شد و اگر مقایسه ای داشته باشیم با سالهای قبل ، اولین دوره افلاکیان را با ۲۶ اثر شروع کرده ایم و امسال این آمار در پنجمین دوره به بیش از ۲۱۰ اثر رسیده است و این نشان از ریشه دارتر شدن درخت افلاکیان دارد.

هنر در شهرستان ها  همواره مورد کم لطفی قرار گرفته است. از نظر شما نقش نهادهای شهرستانی و هنرمندان در یاری رسانی به بهبود وضعیت وخیم هنر چیست؟

در این برهه حساس با توجه به تهاجمات گسترده دشمن در عرصه های فرهنگی، نیاز جامعه به گسترش و درونی کردن فرهنگ ارزشی و اصیل ملی بیشتر احساس می شود، انتظار و خواست هنرمندان در خصوص حمایت از سوی متولیان فرهنگی خواسته بزرگی نیست.

متاسفانه از سالهای دور هنر شهرستان مورد بی مهری قرار گرفته است . هنرمندان بی توقع شهرمان تنها با حمایتی اندک در تحول فرهنگ و هنر شهرمان تاثیرگذارند ولی متاسفانه حمایت از هنرمندان از طرف متولیان فرهنگ و هنر میانه چون گردکان بر گنبد است .

چسبیدن به میزهای ریاست و باد به غبغب انداختن و مزه مزه کردن واژه هنر در دهان مسئولان متولی فرهنگ و هنر ، آب در هاون کوبیدن است و باعث احیای هنر در حال احتضار شهرمان نخواهد شد .بیش از بیست نهاد فرهنگی بودجه و اعتبار فرهنگی دریافت می کنند و سهم هنرمندان و برنامه های هنری از این اعتبارات تقریبا هیچ است .

نمونه بارز این ضعف و بی مهری در همین برنامه های دهه فجر کاملا مشهود است واقعا جایگاه برنامه های فرهنگی و هنری در شاخه های مختلف هنری در لیست بلندبالای برنامه های دهه فجر کجاست؟ چه کسی مسئول این ضعف است؟ به جرات میشه گفت اگر هنوز کورسوی هنر میانه سوسو می زند به برکت فعالیت ها و تلاشهای فردی هنرمندان است .حضرت آقا فرمان آتش به اختیار را در عرصه های مختلف صادر کرده اند. اگر می خواهیم خرمشهرهای فرهنگی را آزاد کنیم ، مسئولان بی خیال در حوزه فرهنگ و هنر باید از خواب خرگوشی بیدار شوند .

قبل از اینکه جهان آراهای فرهنگی را شهید کنند و جبران تلفات امکان پذیر نباشد . شعار حضرت امام (ره)،  خدمت بود با الگوگیری از منویات ایشان و رهبر معظم انقلاب _ امام خامنه ای _ دامه برکاته در عمل به تکلیف و رسالت ذاتی خود تلاش کنیم زیرا فردای قیامت باید پاسخگو باشیم یادمان باشد ضعف و کم کاری در حوزه فرهنگ و هنر حق الناسی است که هنرمندان مطالبه گر آن خواهند بود

جشنواره برنامه های خاصی برای پیشرفت هنر فیلم شهرستان در نظر دارد؟

هرساله با برگزاری کلاسهای آموزشی ، ورکشاپ و کارگاههای تخصصی ، برگزاری جلسات نقد فیلم و حمایت از تولید آثار فیلمسازان شهرستان و در نهایت اختصاص بخش ویژه فیلمسازان شهرستان در خود جشنواره از سیاست های ما در حمایت از فیلمسازان شهرمان است.

جشنواره افلاکیان پس از برگزاری چهار دوره هم اکنون چه جایگاهی در استان دارد؟

به اذعان فیلمسازان و مسئولان استانی با توجه به انحلال انجمن فیلم استان آ- شرقی در حال حاضر میانه قطب فیلمسازی استان است و این درخشش و پیشرفت روز به روز سیر صعودی خود را طی می کند.

حمایت های استانی از این رویداد هنری تنها در حد پیام هنری بوده یا همراه با کمک های مادی نیز بوده است؟

افلاکیان حاصل خرد جمعی فیلمسازان و هنرمندان متعهد شهرستان است. در این بین سازمان هنرمندان استان همواره حامی و پشتیبان جشنواره بوده و هست،  اما سهم سپاه ناحیه میانه در حمایت همه جانبه و مخصوصا مادی از جشنواره باعث تداوم جشنواره هست .

آیا برنامه ای جهت افزودن سایر بخش ها همچون تئاتر ، عکاسی و هنرهای تجسمی در سالهای آینده به جشنواره دارید؟

بله خوشبختانه با ظرفیت و استعداد هنرمندان شهرستان ، “افلاکیان” تبدیل به برند هنری میانه خواهد شد.بطوری که در سایر رشته ها هم برگزاری جشنواره و حمایت از هنرمندان در اولویت برنامه های ما قرار دارد . خبر مسرت بخش اینکه برگزاری اولین جشنواره نمایش افلاکیان در دو بخش مونولوگ و استندآپ در اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد برای سال آتی نیز جشنواره عکس افلاکیان جزء برنامه های اصلی کانون بسیج هنرمندان خواهد بود

چه استفاده ی مغتنمی از انتقادات و پیشنهادات حاصل از چهار دوره برگزاری موفق جشنواره در برگزاری این دوره کرده اید؟

همواره منت دار مخاطبان و منتقدان هستیم و با استقبال از نظرات سازنده همواره در اعتلای کمی و کیفی جشنواره تلاش خواهیم کرد

کانون بسیج هنرمندان شهرستان میانه در تشویق و ترغیب هنرمندان و همچنین اعتلای هنر با توجه به اهداف خود  چه رویکردی را دنبال می کند؟

کانون بسیج هنرمندان شهرستان میانه با دارا بودن ۹ انجمن در رشته های مختلف هنری و با هدف جریان سازی فرهنگی در شهرستان در حال فعالیت است تا بتواند با استعانت از خداوند منان ، شهرستان میانه را با کمک جامعه هنری فعال و پویا در حوزه فرهنگی به جایگاه واقعی و شایسته خود برساند. نشر و ترویج فرهنگ و هنر متعهد ارزشی هدف ماست و برای نیل به این هدف ، معتقدیم سینما از جمله قدرتمندترین ابزارهاست . گام‌هایی که پیوسته در این سالیان برداشتیم، اشتیاق ما را در خادمی و نوکری به هنرمندان شهرمان نشان می‌دهد.

و کلام آخر

بیاییم اگر تعصب و تعهدی در قبال هنر میانه داریم فارغ از تمام سلایق ، با همدلی و به دور از تنگ نظری با استفاده از ظرفیت موجود ، هنر شهرمان را به جایگاه اصلی اش ارتقاء بدهیم .همه ما بدهکار هنر شهرمان هستیم هر چقدر هم توان بگذاریم باز هم فضا برای فعالیت هست .

یادمان نرود در قبال فرهنگ و هنر شهرمان مسئولیم آستین ها را بالا بزنیم و وارد گود شویم . به عنوان مسئول ، والله اگر بتوانیم و انجام ندهیم خیانت کرده ایم ، والله اگر نتوانیم و سد هنر باشیم باز هم خیانت کرده ایم و فردای قیامت باید پاسخگو باشیم .هنر میانه ظرفیت لازم برای رسیدن به قله های رفیع و منیع افتخار را دارد .

معتقدم فیلمسازان جوان ما ظرفیت فتح خاکریزهای سینما غرب را دارند .در پایان یاد وصیتنامه شهیدی افتادم وصیت کرده بود روی سنگ مزارم اسمم را ننویسید از پیشگاه خدا خجالت میکشم بنویسید ” مشتی خاک پیشگاه خداوند متعال”. وقتی اینها که جانشان را برای دفاع از این نظام و انقلاب دادند ، دیگر جای هبچ حرفی نیست به غیر از اینکه هر چقدر هم فعالیت کنیم و جشنواره برگزار کنیم باز هم بدهکاریم باز هم کم کاری کردیم باز هم باید تلاش کنیم .امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد اعتلای فرهنگ و هنر سهرستان میانه باشیم.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false