×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
«قیچی طلا» در دستان پیرایشگر تبریزی

معصومه درخشان کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

پدرام محمدیان پیرایشگر تبریزی که پیش از این در سال ۸۹ و ۹۰در دو برنامه پخش زنده«به خانه برمی گردیم » و برنامه «تو کی هستی » برای اولین بار کوتاهی مو با ۲۲قیچی و همزمان با دو دست را اجرا کرد،در جدیدترین تکنیک و سبک خود در پنجمین جشنواره مسابقات ملی مهارت پیرایش مردانه کشور در یک رقابت نفس گیر با کسب مقام قهرمانی، «قیچی طلا» این رقابت‌ها را به دست آورد.

پنجمین جشنواره مسابقات ملی مهارت پیرایش مردانه کشور به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی با حضور ۷۲ نفر از نخبگان عرصه پیرایش مردانه از ۲۴ استان کشور در ۶ مرحله برگزار شد.

در این رقابت‌های ملی، پیرایشگران جوان دورهم جمع شده بودند تا هر کدام از آنها مهارت دستان خود را نشان داده و طرح‌ها و ایده‌های خود را به رخ دیگران بکشانند.

شاید کسی فکر نمی‌کرد مقام قهرمانی این رقابت‌ها به پیرایشگری برسد که بدون استفاده از حلقه‌های قیچی یعنی قیچی‌ای که حلقه‌های آن چسب‌زده شده و ورود انگشت به آن ممنوع است، بتواند مو کوتاه کرده و این کار او رکورد جدیدی در پیرایش مردانه محسوب شود.

پدرام محمدیان که پیش از این صاحب رکورد کوتاه کردن  موی سر با ۲۲ قیچی و همزمان با دو دست بود، توانست بدون استفاده از حلقه‌های دو قیچی، مهارت دستان خود را این بار نیز به رخ  شرکت‌کنندگان حاضر بکشد و آنها نیز در سکوت محض با تعجب و متحیرانه کار او را نظاره‌گر بودند.

پنجمین جشنواره مسابقات ملی مهارت پیرایش مردانه کشور در ۶ مرحله برگزار شد و از هر گروه دو نفر به مرحله فینال رسیدند، با توجه به اینکه در یک گروه چهار نفر نمره یکسان کسب کردند، ۱۴ نفر به مرحله فینال که به گروه “مرگ”موسوم بود، راه یافتند.

در این رقابت‌ها پدرام محمدیان با استفاده از قیچی‌هایی که حلقه‌های آن چسب‌زده شده بود و با استفاده از دو عدد ماشین موزنی و دو عدد شانه (یک ماشین موزنی و یک شانه در دست راست و یک ماشین موزنی و یک شانه در دست چپ) همچنین  با استفاده از دو تیغ و دو شانه همزمان  با دو دست (یک تیغ و یک شانه در دست راست و یک تیغ و یک شانه در دست چپ) با کسب امتیاز آیتم خلاقیت و نوآوری و امتیاز سایر آیتم‌های مورد نظر داوران، توانست با کسب مقام قهرمانی به «قیچی طلا» دست پیدا کند.

پدرام محمدیان پیرایشگری است که از سن ۱۲سالگی وارد حرفه پیرایشگری شده است و حالا در حرفه و کسب و کار خود به یکی از تکنیکی‌ترین پیرایشگران کشورمان تبدیل شده و چندین دوره در مسابقات ملی حضور داشته و رتبه‌های مختلفی را کسب کرده است.

پدرام محمدیان در مورد جدیدترین تکنیک خود که به همراه سایر آیتم‌های موجود جشنواره موفق به کسب بالاترین نمره و رتبه قهرمانی شده است، اظهار داشت:پنجمین جشنواره مسابقات ملی مهارت پیرایش مردانه کشور محلی برای رقابت پیرایشگران کشورمان است که می‌توانند آخرین سبک و روش کوتاه کردن مو را در مقابل داوران ارائه کنند و داوران نیز با توجه به آیتم‌های مختلف سنجش در این رقابت‌ها از جمله کوتاهی موی سر،خلاقیت و نوآوری، فرم دادن موی سر، انجام خط بندی دور سر و قرینه‌یابی، رعایت  نکات بهداشت و ایمنی، توجه به آرگونومی(نحوه ایستادن پیرایشگر پشت صندلی) و علم مرفولوژی (شناخت اجزای سر وصورت مدل) استفاده از لوسیون و حالت‌دهنده‌ها، انتخاب مدل، مدیریت زمان و …امتیاز می‌دادند.

وی افزود: پیش از این پیرایشگر اسپانیایی در جدیدترین تکنیک و اقدام خود با استفاده از یک حلقه قیچی توانست این کار را انجام دهد ولی من بدون استفاده از هر دو حلقه قیچی و همزمان دو قیچی که حلقه‌های آن را چسب‌زده بودم، توانستم برای اولین بار در دنیا این کار را انجام داده و رکورد کوتاهی مو بدون استفاده از حلقه‌های قیچی را به نام خود ثبت کنم.

وی یادآور شد: قهرمان کشور اسپانیا با یک دست و با استفاده از یک حلقه قیچی مو کوتاه کرد ولی من بدون حلقه قیچی، مو کوتاه کردم، اینکه می‌گویم قیچی بدون حلقه منظور این نیست که قیچی حلقه ندارد بلکه منظور این است که حلقه‌های قیچی را چسب زده بودم که انگشت داخل قیچی نشود.

محمدیان در لیست ثبت‌نامی برای شرکت در این مسابقات در گروه دوم بود ولی با توجه به تأخیری که برای حضور در مسابقات داشت، از حضور در مسابقه منع می‌شود و عوامل اجرایی اعلام می‌کنند چون فرصت گروه دوم گذشته است، نمی‌توانی در مسابقات شرکت کنی،  او نظر عوامل اجرایی را پذیرفته و اجازه می‌خواهد تا آخر مسابقات منتظر شده و اگر یکی از پیرایشگران در گروه‌های بعدی غیبت داشت به جای او شرکت کند.

وی در گروه ششم اجازه شرکت در مسابقات را کسب کرده و در پایان مسابقات و پس از طی ۶ مرحله به فینال راه یافته و با درخشش خود به مقام قهرمانی دست پیدا می‌کند.

محمدیان می‌گوید: اسم گروه فینال گروه “مرگ” بود که شرکت‌کنندگان حرفه‌ای و قدری به آن راه یافته بودند و رقابت‌ها بسیار فشرده و نفس‌گیر بود و من با جمع‌بندی امتیاز آیتم‌های مختلف امتیاز ۸۲ را کسب کردم.

در این رقابت‌ها دو نفر به صورت مشترک و با امتیاز ۷۷.۵ رتبه دوم را کسب کردند و رتبه سوم نیز امتیاز ۷۷ را کسب کرد.

محمدیان ادامه داد: این دوره از رقابت‌ها با نظارت کارشناسان سازمان فنی و حرفه‌ای برگزارشد و پنج داور و سه ناظر داوری در مراحل مختلف مسابقه را مدیریت کرده و امتیاز می‌دادند ولی در مرحله فینال تعداد داوران هفت نفر بود.

وی افزود:در این مسابقات من دوبار مو زدم، مرحله اول با دو قیچی حلقه بسته مو زده و به مرحله بالاتر آمدم که این نوع کوتاهی مو با استقبال زیاد مواجه شد و دو نمره بخش نوآوری و خلاقیت را کسب کردم، در مرحله فینال نیز با دو عدد ماشین موزنی و دو تا شانه توانستم مو کوتاه کرده و دو نمره فینال را نیز به دست آوردم. (در دست راست یک ماشین موزنی و یک شانه بود و در دست چپ نیز یک شانه و یک ماشین موزنی بود ) و من به طور همزمان با این ابزارها مو کوتاه کردم که این نوع روش کار نیز برای همه پیرایشگران و داوران بسیار جالب، نوآوری و خلاقیت بود.

رکوردار پیرایشگری کشورمان در مورد مدیریت زمان در این رقابت‌ها گفت:در رقابت‌های سراسری علاوه بر این که یک پیرایشگر باید یک کار جدید ارائه کند،باید زمان را هم مدیریت کند و من موفق شدم با توجه به تجربه‌های قبلی که در این زمینه داشتم، لحظه به لحظه و ثانیه به ثانیه کوتاه کردن مو را مدیریت کرده و نظر هیات داوران را جلب کنم.

محمدیان در مورد کار دوم خود یعنی کوتاه کردن موی سر خود و موی مشتری به طور همزمان می‌گوید: زمانی که این کار را شروع کردم، همه سکوت کرده و فقط این صحنه را تماشا می‌کردند، شاید کسی باور نمی‌کرد که من بتوانم همزمان موی سر خودم و موی مشتری را کوتاه کنم ولی من به لطف خدا موفق شدم این کار را انجام دهم.

وی ادامه داد: من بدون نگاه کردن به دست‌های خود و نگاه در جهت مخالف، همزمان با یک قیچی در دست راست، موی مشتری و با یک قیچی در دست چپ موی خود را کوتاه کردم یعنی به عبارت ساده‌تر دو تا قیچی دو تا سر.

مسابقات ملی مهارت در سال ۸۲  سکوی پرش پدرام محمدیان بود تا بتواند لوح تقدیرهای جداگانه را از رئیس اتحادیه پیرایشگران شمیرانات و رئیس اتحادیه  پیرایشگران استان تهران کسب کند.

وی که در داخل کشور به عنوان پیرایشگری که همزمان با دو دست و با استفاده از قیچی‌های متعدد کار کرده و شناخته شده بود، در صدد بود تا مهارت خود را در خارج از مرزها نیز اعلام کند.

بنابراین تمام اسناد، مستندات و ویدیوهای ضبط شده و هر آن چیزی که این نوآوری را تائید می‌کرد به موسسه گینس در تاتنهام انگلیس فرستاد و هیات داوران گینس نیز پس از بررسی نهایی مدارک و مستندات، ضمن عرض تبریک و تحسین بابت این خلاقیت و نوآوری، او را به عنوان نوآورترین پیرایشگر جهان در سال ۲۰۰۶ انتخاب کردند.

تاکنون برنامه‌های متعددی از وی در برنامه‌های صدا و سیما پخش شده است، او در سال ۱۳۸۷  در شبکه ۶ با استفاده از هشت قیچی و همزمان با دو دست، در سال ۱۳۸۹ در برنامه “به خانه بر می‌گردیم” و در سال ۱۳۹۰ در برنامه “تو  کی هستی”،  کوتاه کردن موی سر با ۲۲  قیچی همزمان با دو دست را به نام خود ثبت کرده  و تجربه جدیدی را به کارنامه فعالیت‌های مهارتی و شغلی خود اضافه کرده است.

پنجمین جشنواره ملی مهارت پیرایشگری مطابق با استانداردهای جهانی

عباس نجفی یکی از داوران پنجمین جشنواره مسابقات ملی مهارت پیرایش مردانه کشور در گفت‌وگو با فارس با اشاره به افزایش کیفیت این دوره از رقابت‌ها گفت: تکنیک‌های ارائه شده در این رقابت‌ها افزایش چشمگیری داشت.

وی افزود: در پنجمین دوره این رقابت‌ها، شرکت‌کنندگان در قالب گروه‌های ۱۲ نفری از شهرهای مختلف با همدیگر رقابت کردند و مرحله به مرحله بالا  آمدند.

نجفی ادامه داد: در این دوره از رقابت‌ها، جمع امتیازات به صورت کلی لحاظ می‌شد و این نوع جمع‌بندی امتیازات مزیت‌های خاص خودش را داشت.

رقابت تنگاتنگ و نفس‌گیر

نجفی، نحوه برگزاری این دوره از مسابقات را متناسب با استانداردهای رقابت‌های جهانی دانست و افزود: این دوره از رقابت‌ها با توجه به نحوه برگزاری و انجام مراحل مختلف و نحوه داوری  با استانداردهای جهانی مطابقت داشت.

وی، رقابت بین پیرایشگران را رقابتی تنگاتنگ اعلام کرد و ادامه داد: شرکت‌کنندگان با توجه به سابقه و تجربه حضور در رقابت‌های قبلی خودشان را آماده کرده و نحوه اخذ نمره را می‌دانستند و باید اشاره کرد پیرایشگران جوان، خوش فکر و خوش تکنیک در این رقابت‌ها حضور داشته و رقابت به قدری تنگاتنگ بود که شرکت‌کنندگان نیم نمره به نیم نمره از همدیگر پیش می‌افتادند.

داور پنجمین جشنواره مسابقات ملی مهارت پیرایش مردانه کشور ادامه داد: در این دوره از رقابت‌ها روش‌ها و تکنیک‌های بسیار قشنگی ارائه شد به طوریکه گروه آخر که به فینال رسیدند، موسوم به گروه “مرگ ” بود.

نجفی با اشاره به اینکه بهتر بود سالن برگزاری این رقابت‌ها در یکی از سالن‌ها و تالارهای سطح شهر برگزار می‌شد، تصریح کرد: با توجه به افزایش سطح کمی و کیفی این دوره از رقابت‌ها بهتر بود این رقابت‌ها در یک فضای باز و با نورپردازی خوب و مناسبی برگزار می‌شد تا شرکت‌کنندگان نیز در یک فضا و سالن  خوب رقابت می‌کردند.

داور پنجمین جشنواره ملی مسابقات مهارت پیرایش مردانه کشور ادامه داد: در این رقابت‌ها اعلام شده بود که پیرایشگران باید مدل‌ها و روش‌های سبک موی ایرانی و اسلامی را اجرا کرده و از سبک‌های غربی پرهیز کنند.

تکنیک‌های پیرایشگری یکی بهتر از دیگری

از جمله تکنیک‌هایی که در این رقابت‌ها به چشم می‌خورد، کوتاه کردن مو با استفاده از ۱۶ تیغ، کوتاه کردن مو با چشم بسته، کوتاه کردن مو توسط خود شخص با استفاده از نصف تیغ و کوتاه کردن مو بدون استفاده از حلقه قیچی از جمله برخی روش‌های استفاده شده توسط پیرایشگران بود.

رکورددار کوتاهی مو در ۳۸ ثانیه با چشم بسته در ادامه در مورد تکنیک و نحوه کار پدرام محمدیان گفت: امسال و در پنجمین دوره رقابت‌های ملی مهارت، پدرام محمدیان پیرایشگر تبریزی به عنوان یک پیرایشگر با اخلاق، متواضع و با تکنیک فوق‌العاده موفق شد در آیتم‌های مختلف با کسب نمره بالا نظر تمام داوران و شرکت‌کنندگان را به خود جلب کند.

نجفی خاطرنشان کرد: در این جشنواره آیتم‌های مختلفی وجود داشت که داشتن خلاقیت و نوآوری یکی از این آیتم‌ها بود و هر کدام از پیرایشگران در آیتم‌های گوناگون موفق به کسب امتیاز می‌شدند و در نهایت امتیازات کسب شده با همدیگر جمع‌زده می‌شد.

محمدیان بنیانگذار روش‌ها و تکنیک‌های نوین پیرایشگری در ایران

وی افزود: به جرأت می‌توان گفت که کار و روش تکنیک پدرام محمدیان مطابق با تکنیک کشورهای اروپایی است و او برای انجام هر کدام از روش‌های ابداعی خود دلیل و جواب قانع‌کننده‌ای برای داوران داشت و به صورت موشکافانه و دقیق پاسخگوی سوالات داوران بود و تکنیک ابداعی متعلق به خود اوست.

داور پنجمین جشنواره ملی مسابقات مهارت پیرایش مردانه کشور سبک کار قهرمان ملی پیرایشگری را، تسلط کامل به روش‌های سنتی و کلاسیک پیرایشگری دانست و ادامه داد: سبک پیرایشگری قدیمی خیلی کار مشکل و سنگینی است به طوریکه خیلی از پیرایشگران که به سبک جدید کار می‌کنند، به روش‌های قدیمی تسلط ندارند ولی پدرام محمدیان با مهارت خاصی در دو سبک قدیمی و کلاسیک تبحر و مهارت دارد، به‌گونه‌ای که وقتی کار می‌کند، انسان دلش می‌خواهد در کنار او کار و تکنیک یاد  بگیرد تا اینکه بخواهد او را داوری و قضاوت کند.

وی ادامه داد: تعادل‌بخشی بین سمت راست و سمت چپ سر بسیار سخت و مشکل است و پیرایشگرانی که بتوانند این تعادل‌بخشی را حفظ و رعایت کنند، انگشت شمار هستند.

نجفی تصریح کرد: کوتاه کردن موی سر با چند قیچی متعدد و همزمان با دو دست راست و چپ مهارتی است که اولین بار توسط وی ارائه شد و او در قرینه‌یابی، پهلو، کناره‌ها و بالای سر نیز تبحر خاصی دارد.

پیرایشگران مردانه فرصت اشتباه ندارند

داور پنجمین جشنواره ملی مسابقات پیرایش مردانه کشور با اشاره به اینکه پیرایشگری مردانه یک هنر است، خاطرنشان کرد: پیرایشگران مردانه فرصت اشتباه ندارند، آنها روی یک بوم زنده که همان سر یک انسان است، کار می‌کنند، در واقع کار هنرمندان پیرایشگری با کار هنرمندان نقاش یک تفاوت عمده دارد، پیرایشگران با کاستن و کوتاه کردن اثر هنری را خلق می‌کنند ولی هنرمندان نقاش با افزودن و اضافه کردن به بوم نقاشی هنری زیبا خلق می‌کنند.

رقابت‌های جهانی پیرایشگری در ابوظبی

رضا رضا‌زاده یکی دیگر از داوران پنجمین جشنواره ملی مسابقات مهارت پیرایش مردانه کشور در مورد نحوه برگزاری این رقابت‌ها گفت: در این دوره از رقابت‌ها پیرایشگران به صورت گروهی از استان‌های مختلف شرکت کرده بودند و تمرینات زیادی انجام داده و به لحاظ تکنیک و روش انجام کار نیز مهارت‌های خاصی داشتند.

رئیس کمیته داوری اولین المپیاد کشوری پیرایشگری با اشاره به برگزاری رقابت‌های جهانی پیرایشگری در ابوظبی افزود:سال گذشته رقابت‌های جهانی پیرایشگری در ابوظبی برگزار شد و از آن جایی که عوامل برگزاری جشنواره ملی از نزدیک در این رقابت‌ها حضور داشتند بنابراین می‌توان گفت این دوره از رقابت‌ها به آیتم‌ها و استانداردهای جهانی خیلی نزدیک بود و در حد و اندازه نمایشگاه‌ها و مسابقات ابوظبی برگزار شد.

بیشترین و کمترین نمره حذف شد

وی اظهار داشت: طبق استانداردهای جهانی، پنج داور برای این رقابت‌ها انتخاب شده بودند و بالاترین و پایین‌ترین نمره داده شده توسط داوران حذف شد و نمره سه داور وسطی به عنوان میانگین با همدیگر جمع شد.

وی با اشاره به نظارت دقیق کارشناسان و بازرسان سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: در این دوره از رقابت‌ها کارشناسان سازمان فنی و حرفه‌ای، نظارت بسیار دقیق و فنی داشتند و بحث داوری و قضاوت بدون هیچ‌گونه جانبداری از کسی صورت گرفت و حق هیچ فردی ضایع نشد.

نویسنده استانداردهای سازمان فنی و حرفه ای رشته پیرایشگری در ادامه در مورد آیتم‌های رقابتی پیرایشگران شرکت‌کننده در پنجمین جشنواره ملی پیرایشگری خاطرنشان کرد: آیتم‌هایی همچون بهداشت و ایمنی، کوتاهی موی سر، خط بندی دور سر، توجه به شناخت اجزای سر و صورت مدل و استفاده از لوسیون و حالت‌دهنده‌ها از جمله آیتم‌هایی است که داوران براساس تطبیق و هارمونی کامل آن به هر کدام از پیرایشگران امتیاز می‌دادند.

انتخاب مدل، یکی از آیتم‌های بسیار مهم

داور المپیاد کشوری پیرایشگری در ادامه انتخاب مدل توسط پیرایشگران را یکی از آیتم‌های بسیار مهم در موفقیت پیرایشگران اعلام کرد و افزود: پیرایشگران باید توجه داشته باشند در حال حاضر مهندسی چهره و شناخت استانداردهای ظاهری چهره یک فرد به یک علم در دنیا تبدیل شده است و پیرایشگران باید با توجه به علم شناخت اجزاری سر و صورت، مدلی را برای خود انتخاب کنند که دارای این استانداردها باشد و به اصطلاح مهندسی چهره رعایت شده باشد. پیرایشگران مردانه باید استانداردهای مدل خود را بشناسند، با مفهوم مهندسی اصلاح به خوبی آشنا باشند و باید گفت پیرایشگران دوره‌های مهندسی اصلاح را باید بگذرانند.

رضازاده در مورد نحوه اجرای این رقابت‌ها ادامه داد: این مسابقات در ۶ گروه ۱۲ نفری برگزار شد و از هر گروه دو نفر به فینال راه یافتند. با توجه به اینکه در یک گروه چهار نفر نمره یکسان کسب کردند،۱۴ نفر به فینال راه یافتند.

۷ نفر داور فینال

وی در مورد نحوه داوری و قضاوت در مرحله فینال تشریح کرد: در مرحله فینال سه پیشنهاد به دوستان شرکت‌کننده ارائه شد، اول اینکه شرکت‌کنندگان خودشان همدیگر را داوری کرده و امتیاز دهند، دوم اینکه پنج داور کار داوری را انجام دهند و پیشنهاد سوم این بود که هفت داور کار داوری را بر عهده بگیرند، پیرایشگران شرکت‌کننده با پیشنهاد سوم موافقت کردند و مرحله فینال در یک رقابت تنگاتنگ و با حضور پیرایشگران خوش تکنیک برگزار شد.

رضازاده در ادامه در خصوص ویژگی‌های تکنیکی نفر اول پنجمین جشنواره ملی مهارت خاطرنشان کرد: در این رقابت‌ها تکنیک و سبک کار هر کدام از شرکت‌کنندگان گویای مهارت و توانایی دستان آنهاست.در واقع دستان آنها نشان می‌دهد که چه فکر و اندیشه‌ای این ایده را خلق کرده است و پدرام محمدیان به عنوان قهرمان این دوره از رقابت‌ها نشان داد که برای رسیدن به این جایگاه تلاش و پشتکار زیادی داشته است.

آموزش سبک‌های اروپایی

وی با اشاره به حضور پیرایشگر تبریزی در دوره‌های پیشین مسابقات ملی مهارت تصریح کرد: محمدیان هر سال در این رقابت‌ها شرکت کرده و رتبه‌های مختلفی را کسب کرده است، او فردی نیست که بخواهد در یک سطح و یک رده در جا زده و در همان جایگاه قرار گیرد، او برای یادگیری در هیچ لحظه‌ای کوتاهی نکرد بلکه تکنیک‌ها و روش‌های استفاده شده او در هنر پیرایشگری نشان می‌دهد که محمدیان سبک‌های به‌روز و جدید  اروپایی را زیرنظر مربیان درجه یک کشور آموزش دیده و برای رسیدن به موفقیت خود طرح‌ها و ایده‌های جدید خلق می‌کند.

داور المپیاد پیرایشگری کشوری ادامه داد: پدرام محمدیان پیرایشگری است که بارها و بارها در رقابت‌های کشوری مقام‌های مختلفی را کسب و از تجارب خود برای اول شدن استفاده کرد و هیچ‌وقت از یادگیری دست برنداشت.

حرکت هلیکوپتری، تکنیک جدید پیرایشگری

وی تصریح کرد: در اصطلاح علم پیرایشگری به این نوع از کار حرکت هلیکوپتری گفته می‌شود و پدرام محمدیان به خوبی توانست این تکنیک را اجرا کند.

داور پنجمین جشنواره ملی مسابقات مهارت پیرایش مردانه در کشور در پایان تصریح کرد : یک فرد موفق کسی است که با تکیه بر دانش و توانمندی خودش، متفاوت از سایران باشد.

Views All Time
Views All Time
۴۷۵
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false