×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه : با افزایش جمعیت فشار مردم بر منابع طبیعی افزایش می یابد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه گفت: هر چه جمعیت بیشتر شود، فشار مردم بر منابع طبیعی نیز افزایش یافته و با از بین رفتن پوشش گیاهی، زمین برای فرسایش آماده ترمی شود.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، جلال رحیم زاده درجلسه هماهنگی برنامه های هفته منابع طبیعی گفت: هر سال، حدود ۹۰ میلیون نفر بر جمعیت جهان افزوده می شود و این ازدیاد جمعیت، یعنی تخریب بیشتر زمین های کشاورزی، جنگل ها و مراتع که این روند با فرسایش شدید زمین و کمبود آب، نتیجه ای جز بروز قحطی و هجوم روستاییان به مناطق شهری نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: بدون حفظ منابع طبیعی و دست یابی به بهترین شیوه های بهره برداری از آن، نمی توان امنیت غذایی انسان ها را تأمین کرد.

رحیم زاده با بیان اینکه منابع طبیعی مانند آب، خاک، جنگل و مرتع که امروزه در محافل علمی از آن با عنوان بستر حیات انسان ها و زیربنای توسعه پایدار جوامع نام برده می شود افزود: این منابع نگین سرسبزی به شمار می روند  که نه فقط به نسل حاضر، بلکه به تمامی نسل های آینده کشور تعلق داشته و باید به خوبی حفظ و به آیندگان سپرده شود.

مدیر جهاد کشاورزی گفت: جنگل ها و مراتع، تکیه گاهی مطمئن برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، بستری مناسب برای رونق کشاورزی، عرصه ای برای تولید چوب، زیستگاهی برای گونه های گیاهی و جانوری، منبعی برای تولید اکسیژن، گردش گاهی برای تفریح و محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت بوده و این نعمت الهی، با تولید محصولات پرارزش گوناگون، زمینه اشتغال عده بسیاری از افراد جامعه را فراهم و سبب شکوفایی اقتصاد ملی می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مثل با یک گل بهار نمی شود، درباره درختان صادق نیست افزود: وجود هر درخت، سبب پاکی هوا، زیبایی محیط و آرامش خاطر انسان می شود. درختان را باید روح سبز حیات نامید. درختان افزون بر پاکی هوا، در پایداری و تقویت خاک و حفظ آن در برابر عوارضی مانند سیل و تأمین نیازهای غذایی موجودات، نقش بسیار مهمی دارند.

رحیم زاده  فضای سبز را عاملی برای کاهش تنش های روانی دانست که می تواند تأثیر بسیاری در کاهش اثر آلاینده های محیطی داشته باشد.

وی در پایان زراعت در مناطق کوهستانی و سطوح شیبداررا  یکی از عوامل فرسایش خاک  عنوان کرده افزود: برای حل این معضل، توسعه باغ ها در این زمین ها، راهی مناسب به نظر می رسد، چرا که به این ترتیب افزون بر بهره برداری اقتصادی از آنها، از فرسایش خاک جلوگیری خواهد شد.

Views All Time
Views All Time
۲۹۵
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false