×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ خرداد - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
کدخدایی: شورای نگهبان موافق همه پرسی است/ همه پرسی را سیاسی نکنید

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان موافق همه پرسی است و اتفاقاً می‎گوییم که همه پرسی را سیاسی نکنید.

به گزارش خبرگزاری ها، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح امروز خود به تشریح بعضی از طرح‌ها و لوایح مصوب مجلس و همچنین هیات وزیران که در این شورا مورد بررسی قرار گرفته است، پرداخت و از تایید تعدادی از این موارد خبر داد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین ادامه داد: بودجه مصوب سال ۹۷ در مجلس در مواردی نیز با ابهام مواجه است؛ از جمله در تبصره ۱۴ و در موضوع هدفمندی یارانه ها عبارت «خانواده های پردرآمد» با ابهام مواجه است؛ چرا که ضابطه و تعریف خانواده پردرآمد معلوم نیست.

کدخدایی همچنین به موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی اشاره کرد و افزود: شرایط و ضوابط برداشت از صندوق و نحوه هزینه کرد و نظارت بر آن نیز باید مشخص باشد که عمدتاً در تبصره ۴ لایحه بودجه مجوز این برداشت ها آمده، اما اعضای شورا تاکید دارند که ضوابط برداشت باید ذکر شود.

هنگامی که نوبت به پرسش خبرنگاران رسید کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره همه پرسی گفت شورای نگهبان با همه پرسی موافق است.

اهم صحبت های او از این قرار است:

*موضوع رفراندوم فقط در دو اصل قانون اساسی آمده است که یکی مربوط به اصل ۵۹ و اعمال قوه مقننه از طریق رفراندوم در موارد ضروری و دیگری مربوط به اصل ۱۷۷ قانون اساسی و موضوع بازنگری قانون اساسی است. البته در اصل ۱۱۰ نیز فرمان همه پرسی از اختیارات رهبری اعلام شده است. شورای نگهبان در این دایره موافق همه پرسی است و اتفاقاً می گوییم که همه پرسی را سیاسی نکنید، چرا که محدوده آن مشخص به این دو مورد است.

* {در پاسخ به سوالی درباره بازپس‌گیری و اعلام اموال و دارایی‌های مسئولان} اینکه در دولت این اصل اجرا می‌شود یا خیر را باید خودشان پاسخ دهند، تشخیص اینکه نیاز به طرح یا لایحه‌ای نیز باشد، مربوط به دولت و مجلس است. اگر لازم است قانون تصویب شود، دولت و مجلس باید تصمیم بگیرند.

Source: عصر ایران

true
برچسب ها :
true
false
true

false
طراحی سایت