×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۴ فروردین - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
شبه نظامیان «حشد الشعبی» با نیروهای امنیتی عراق ادغام شدند

به گزارش یورونیوز حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه از ادغام رسمی گروه شبه‌نظامی بسیح مردمی عراق (حشد الشعبی) با نیروی نظامی این کشور خبر داد.

بر اساس حکم آقای عبادی، این شبه نظامیانِ تحت آموزش و حمایت ایران، از حقوق تقریبا یکسان با نظامیان عراق برخوردار خواهند شد.

در حکم حیدر عبادی، نخست وزیر عراق آمده است که برای نیروهای حشد الشعبی دستمزدی برابر با نیروهای ارتش از سوی وزارت دفاع عراق اختصاص داده می‌شود، اعضای آن مشمول قوانین نظامی می‌شوند و می‌توانند وارد موسسات و دانشگاه‌های نظامی شوند.

به نظر می‌آید که صدور این فرمان از سوی حیدر عبادی دو ماه مانده به انتخابات عراق، برای جلب نظر رای‌دهندگان شیعه این کشور باشد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی با پیشروی گروه داعش در خاک عراق، ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور برای تشکیل بسیج مردمی فراخوانده شدند. این گروه شبه نظامی شیعه در زمانی که نظامیان عراق نتوانستند مانع از پیشروی جنگجویان داعش شوند، با حمایت از ارتش در عقب راندن داعش موفقیت‌های چشمگیری به دست آوردند.

پارلمان عراق در سال ۲۰۱۶ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن نیروهای حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) را تحت نظارت دولت قرار می‌داد و آنها را ملزم به ارائه گزارش به نخست وزیر می‌کرد.

ایران نیز از طریق سپاه قدس با فرماندهی قاسم سلیمانی نقش آشکاری در هدایت و آموزش این گروه شبه نظامی شیعه داشت.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده در ماه اکتبر گفته بود که با پایان جنگ با داعش و عقب راندن این گروه از خاک عراق وقت آن رسیده که نیروهای شبه نظامی شیعه تحت حمایت ایران «به خانه‌های خود باز گردند.»

Source: عصر ایران

true
برچسب ها :
true
false
true

false
طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار