×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
گاهی به سویا سر بزنید

خیلی از بدنسازان با پروتئین سویا میانه خوبی ندارند اما سویا تنها منبع پروتئین گیاهی است که پروتئین کامل به حساب می آید یعنی دارای همه آمینواسیدهای ضروری است. طی یک بررسی جدید تأثیرات پروتئین سویا در مقایسه با پروتئین شیر روی حجم عضلانی مورد آزمون و پژوهش قرار گرفت. اکثر ورزشکاران طی شواهد تجربی و سنتی حس می کنند پروتئین مختلف روی رشد عضلانی آنها اثرات متفاوتی دارد.

تحقیقی که بالاتر ذکر کردیم با این پیشفرض صورت گرفت که پروتئین شیر نسبت به پروتئین سویا برتری دارد. شیر حاوی ۲ نوع پروتئین اصلی به نام های «وی» و «کازئین» است. سویا هم به افزایش دادن سطح آمینواسیدهای خون شهرت دارد اما این رشد عمر کوتاهی دارد. شیر دارای اثر مداوم و بلندمدت تری می باشد.

در بررسی مذکور گروهی از جوانان سالم تحت آزمون قرار گرفتند که به یک سری از آنها پروتئین شیر و به یک سری پروتئین سویا داده شد که هر دوی آنها محتوی ۱۸ گرم پروتئین و کالری یکسان بود. آنها نوشیدنی های خود را بلافاصله بعد از تمرین مصرف کردند. سپس پژوهشگران تفاوت های بوجود آمده از نوشیدن ۲ پروتئین مذکور را مورد آزمون قرار دادند. هر دو گروه موجب بروز اثرات مثبت روی سنتز پروتئین شدند اما پروتئین شیر حدوداً ۲ برابر مؤثرتر از سویا دیده شد، محققان به این نتیجه رسیدند که پروتئین های با مبنای شیر همراه با تمرینات با وزنه باعث بهبود حفظ حجم عضلانی و رشد آن می شود اما مصرف بلندمدت پروتئین شیر بعد از تمرین با وزنه باعث حمایت از رشد سریع تر می شود.

این بررسی آنچه که عمده بدنسازان به آن معتقدند را تأیید کرد و آن اینکه پروتئین شیر نسبت به پروتئین های دارای مبنای گیاهی دارای اثر آنابولیک تری هستند. اگرچه همه بدنسازان همواره طرفدار پروتئین های با مبنای شیر به ویژه پروتئین Wheyبوده و هستند اما این بدان معنا نیست که بخواهید از مصرف پروتئین سویا امتناع کنید. در واقع بهتر است رژیم غذایی یک بدنساز حاوی مخلوطی از پروتئین ها از جمله پروتئین سویا باشد.

ارسالی از سید مرتضی حسینی مربی بین المللی پاورلیفتینگIPF

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت