×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
گام‌های کرامت در راه محرومیت‌زدایی

معصومه درخشان – کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

طرح کرامت یکی از طرح‌های محوری نیروی مقاومت بسیج در جهت پیشگیری و مبارزه با فقر و محرومیت است که بعد از شناسایی برخی از محلات در سطح شهر تبریز اجرایی می‌شود.

 خدمت‌رسانی به مناطق  آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین در شهرهای کوچک و بزرگ کشور موضوعی است که نیروی مقاومت بسیج آن را در دستور کار خود قرار داده است و آن چنان که فرشاد عالی معاون فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی کشور در رسانه‌ها اعلام کرده است، در این راستا اجرای طرحی به نام طرح «کرامت»  در دستور کار قرار دارد.

بدون شک انجام کارهای ارزنده در جهت رفع فقر و محرومیت‌زدایی توسط یک نهاد یا ارگان خاص به تنهایی امکان‌پذیر نیست و تعامل با ارگان‌های مختلف در راستای خدمت‌رسانی به مستضعفان باید با همکاری مستمر و پیگیر تمام نهادها و ارگان‌ها صورت بگیرد.

اجرای طرح کرامت از طرح‌هایی است که سیاست‌گذاری آن بر عهده نیروی مقاومت بسیج بوده و مجریان اصلی این طرح خود مردم و مسوولان مربوطه است.

اصلاح برخی آسیب‌های اجتماعی همچون حاشیه‌نشینی، طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی، خنثی‌سازی تهدیدات، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های محلی و تاثیرگذاری فرهنگی در نقاط آسیب‌پذیر از جمله اهدافی است که برای طرح کرامت می‌توان عنوان کرد.

مقام معظم رهبری همیشه در صحبت‌های خود در رسیدگی به امور اقشار کم درآمد و محروم تاکید و تصریح  داشته‌اند و در همین زمینه طرح‌های مختلفی را به نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط و مسوولان  پیشنهاد داده و بر اجرایی کردن آنها تاکید می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین تاکیدات و دغدغه‌های همیشگی رهبر انقلاب، رفع فقر و محرومیت‌زدایی از جامعه است و ایشان همواره مدیران و نهادهای مسوول را در رسیدگی به امور محرومان جامعه و بهبود شرایط معیشت آنها دعوت می‌کنند چنانچه در جلسات مختلف از جمله در دیدار علما، طلاب و اقشار مختلف مردم قم به مناسبت سالروز ۱۹ دی‌ماه در تاریخ  ۱۳۷۵/۱۰/۱۹ تاکید کرده‌اند:« مبارزه‌ با استبداد، فساد، وابستگی، عقب‌افتادگی و فقر همچنین تلاش برای بهسازی زندگی انسان‌ها و رفع فقر از زندگی فقرا و مستضعفان چیزهایی است که مورد رضای الهی است. خدای متعال انسان‌ها را به این چیزها امر کرده است.»

همچنین ایشان رفع فقر و محرومیت را مهم‌ترین مسئله نظام جمهوری اسلامی اعلام کرده و در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیأت وزیران، به مناسبت گرامیداشت هفته‌ دولت ۱۳۷۰/۶/۳  ابراز داشته‌اند: «مهم‌ترین مسئله‌ دستگاه ما و نظام جمهوری اسلامی کوشش برای رفع فقر و محرومیت در جامعه و حمایت و کمک به طبقات مستضعف و محروم است.واقعاً باید صحت برنامه‌ها را به این سنجید و دنبال این قضیه رفت و کارهای دیگر را در اولویت‌های بعدی قرار داد. کارهای مربوط به طبقات محروم و مستضعفان جامعه که تعدادشان هم زیاد است حقاً و انصافاً یک حرکت اساسی را می‌طلبد.»

در این راستا طرح کرامت نیز یکی از طرح‌های محوری در جهت پیشگیری  و مبارزه با فقر و محرومیت است که بعد از شناسایی برخی از محلات در سطح شهر تبریز نیز اجرایی می‌شود.

نادر ارسلانی فرمانده سپاه ناحیه ولایت تبریز رویکرد بسیج را براساس مسائل اجتماعی دانست و اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهتمام جدی همه دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی،کنترل و کاهش این آسیب‌ها،  ناحیه ولایت  با همکاری و همراهی سایر دستگاه‌ها، نهادها و با حمایت و هدایت سپاه عاشورا افتخار خدمتگزاری بی‌منت را در قالب طرح کرامت در دو محله در شهر تبریز شروع و اجرا می‌کند.

وی افزود: این محلات با توجه به نیاز بیشتر به رفع مشکلات و معضلات اجتماعی براساس اولویت‌بندی شده و در راستای رفع و اصلاح مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های جامعه و بهره‌مندی آحاد جامعه از برکات نظام جمهوری اسلامی طرح کرامت یک و دو شروع به فعالیت کرده است.

ارسلانی با اشاره به سیاست‌های کلی سپاه عاشورا در زمینه محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی تصریح کرد: این طرح‌ها در قالب طرح اعتلای سلامت در پنج محور برای سپاه ناحیه ولایت ابلاغ شده است و تلاش می‌کنیم در راستای محرومیت‌زدایی و کنترل آسیب‌های اجتماعی گام برداریم .

فرمانده سپاه ناحیه ولایت تبریز، از دو محله «شمس‌آباد و یوسف‌آباد» به عنوان محلات پایلوت در این طرح نام برد و گفت: این دو محله در طرح کرامت انتخاب شده‌اند و دو تیم پزشکی هر ماه یک جلسه در مسجد صاحب‌الزمان (ع) و مسجد حضرت امام خمینی (ره) حضور داشته و بحث ویزیت رایگان افراد و ساکنان این منطقه را بر عهده دارند.

وی اظهار داشت: در این طرح  تیم جهادگران سلامت با همکاری و هماهنگی بسیج جامعه پزشکی اعم از پزشک متخصص و عمومی، پرستار، مربی و پزشک بهداشت محیط و روان‌شناس حضور دارند و به ویزیت رایگان شهروندان ساکن در این مناطق و محلات می‌پردازند.

بنابه گفته وی، برگزاری کلاس‌های مشاوره خانوادگی و مهارت‌های زندگی، توسعه فعالیت‌های ورزشی و تفریحی ،برگزاری مسابقات و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان ،مشاوره و حمایت از استعدادهای برتر از دیگر برنامه‌های مورد نظر در این طرح بوده است.

یکی دیگر از طرح‌های ذکر شده در قالب طرح کرامت کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد است و در این زمینه محله تعیین شده در طرح کرامت یک، منطقه “کندررود” است که در جهت پیشگیری و کمک به ترک اعتیاد معتادان کلاس‌های عقیدتی و روشنگری،مهارت‌های زندگی و .. اجرا شده است و در مدارس این منطقه نیز طبق هماهنگی‌های صورت گرفته مقرر شده است برنامه‌هایی در این زمینه اجرا شود.

بحث خدمات‌رسانی در محله شمس‌آباد یکی دیگر از محورهای اجرایی سپاه ناحیه ولایت بود که ارسلانی در این زمینه گفت:در این محله نیز برنامه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی انجام شده و یکی از برنامه‌های شاخص و موفق انجام شده در این محله بحث پاتوق‌های فرهنگی بود که در این محله اجرا شده است و در کنار پاتوق‌های فرهنگی کلاس‌های آموزشی و تقویتی برای عموم شهروندان و دانش‌آموزان نیز برگزار شده است.

بنابه گفته وی، یکی از برنامه‌های فرهنگی اجرا شده در این مناطق و طرح کرامت اجرای اردوهای فرهنگی مشهد مقدس بود که این اردو در راستای برنامه‌های پیشگیرانه و ارائه آموزش‌های لازم انجام گرفته است و با توجه به اینکه مشکلات بسیاری در حاشیه شهرها وجود دارد، برگزاری برنامه‌هایی در حوزه احکام و ارتباط با مردم از مهم‌ترین برنامه‌های این طرح در محلات حاشیه‌نشین بوده است.

فرمانده سپاه ناحیه ولایت تبریز، مهم‌ترین هدف از اجرای برنامه‌های محله‌محور را رسیدن به محله پاک عنوان کرد و گفت: یکی از برنامه‌های آتی سپاه ولایت این است که آسیب‌ها و تهدیدهای محلات را شناسایی کرده و آن را برنامه‌نویسی کنیم و با رفع این آسیب‌ها به محله پاک دست یابیم.

وی ادامه داد: همچنین در صدد هستیم گروه‌های جهادی را در پایگاه‌های محلات راه‌اندازی کنیم تا هر پایگاه یک گروه جهادی با موضوعات و چالش‌های مربوط به آن محله داشته و در جهت رفع این چالش‌ها اقدام کنند چون خدمت به مردم عامل امنیت محله است.

ارسلانی همچنین  ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه در محلات را یکی دیگر از طرح‌های اجرایی عنوان کرد و افزود: یکی از طرح‌های اعتلای بسیج ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه است و مهم‌ترین هداف از ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه، مردمی کردن اقتصاد است، در این صورت می‌توان به سوی توسعه و اشتغال پایدار دست یابیم .

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح شهید “بهنام محمدی” افزود: این طرح در راستای ارتباط هر چه بهتر و بیشتر مدارس با مساجد صورت می‌گیرد و در همه حال سیاست برنامه‌های بسیج بر محور مساجد بوده و بر همین اساس است که در مناطق محروم و کم برخوردار نیز تمام برنامه‌ها و اهداف تعیین شده بر محور محلات و مساجد است.

فرمانده سپاه ناحیه ولایت تبریز با اشاره به اجرای جشنواره فرهنگی و ورزشی «یاقوت» گفت: جشنواره فرهنگی و ورزشی «یاقوت» در زمستان سال‌جاری توسط سپاه ناحیه ولایت برگزار شد و ۳ هزار و ۹۵۰ نفر از دختران و پسران دانش‌آموز در این جشنواره شرکت کرده بودند.

وی اظهار داشت: این جشنواره در رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در رشته‌های نقاشی،ساخت کلیپ، روزنامه‌نگاری، کتابخوانی، عکاسی، روزنامه‌نگاری، حفظ ، قرائت و ترتیل قرآن کریم و در رشته‌های ورزشی شنا، طناب‌کشی، پینت بال، دو همگانی، مچ اندازی ، والیبال و … به صورت مجزا برای خواهران و برادران برگزار شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت