×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۴ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
آقایان مسوول! انگشت اشاره را به سمت خود نشانه روید

معصومه درخشان – کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی گفت وگویی با صالح درفشی، استاد دانشگاه در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

هر وقت برخی وزراء، معاونان و مدیران کل به جای گوشی‌های هوشمند اپل و سامسونگ، از گوشی‌های مارشال و به جای بنز، هیوندا،لندکروز، خودروهای داخلی سمند و پراید سوار شوند و در زمان تهیه جهیزیه دختران خود قاینار خزر، امرسان و پارس خزر را به وایت وستینگهاوس، ال جی و سامسونگ ترجیح دهند، آن موقع می‌شود به تحقق شعال سال دلگرم بود.

بعد از این که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود ضمن تبریک فرارسیدن عید باستانی نوروز و آرزوی سلامتی برای ملت ایران، موضوع حمایت از کالای ایرانی را مطرح کردند، بلافاصله کاربران فضای مجازی در شبکه‌های مجازی با راه‌اندازی کمپین‌ها و ایجاد هشتک‌های گوناگون حمایت خود را در جهت لبیک‌گویی به فرمایشات مقام معظم رهبری اعلام کردند.

 از جمله این هشتک‌ها می‌توان به هشتک «حمایت از کالای ایرانی»، « کالای ایرانی می‌خریم»، « از کالای ایرانی حمایت می‌کنیم »، «ایرانی بخریم و ایرانی بپوشیم» و کمپین «حمایت از کالای ایرانی» اشاره کرد.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته مقام معظم رهبری دغدغه اقتصاد و شکوفایی وضع اقتصادی این کشور را به همه مسوولان و عموم شهروندان متذکر شده و با نامگذاری سال جدید به نام «حمایت از کالای ایرانی»، بار دیگر اذهان‌ و افکار عمومی را به سمت و سوی اقتصاد ملی و لزوم توجه به تولید ملی و توسعه کشور در همه ابعاد آن هدایت کردند.

بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری بود که مسوولان کشوری، استانداران، نمایندگان مجلس و سایر مسوولان و مدیران ارشد و میانی انگشت اشاره خود را به سوی مردم نشانه رفته و در تریبون‌های مختلف از مردم خواستند که در جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور از تولیدات ملی و کالای داخلی و ایرانی حمایت کنند.

فعالان فضای مجازی پیام‌های مختلفی در سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام به اشتراک گذاشته و خطاب به مدیران می‌گویند هر وقت سران، وزراء، معاونان و مدیران کل به جای گوشی‌های هوشمند اپل و سامسونگ از گوشی‌های مارشال و به جای بنز، هیوندا،لندکروز، خودروهای داخلی سمند و پراید سوار شوند و در زمان تهیه جهیزیه دختران خود  قاینار خزر، امرسان و پارس خزر را به وایت وستینگهاوس، ال جی و سامسونگ ترجیح دهند، آن موقع می‌شود به تحقق شعال سال دلگرم بود.

برخی از مسوولان که در شعار و گفتار سخنوران زبده‌ای هستند، انگار یادشان رفته است که آنها در ابتدا شهروند این کشور هستند سپس در جایگاه مقام و متولی صاحب مقام و منصب شده‌اند، فراموش کرده‌اند تا زمانی که آنها و خانواده‌هایشان به سمت مصرف و حمایت از تولیدات ملی و کالای ایرانی پیشقدم نشوند، نمی‌توانند از عموم شهروندان انتظار داشته باشند که در صف اول حامیان تولیدات ملی باشند.

هر چند که همگان قبول دارند در توسعه ملی و حمایت از کالای وطنی کیفیت محصولات حرف اول را می‌زند و تولیدکنندگان داخلی برای اینکه حمایت همه جانبه مردم را با خود داشته باشند، باید در رقابت با انواع محصولات خارجی، کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند ولی وقتی بروکراسی شدید اداری چنان سایه شوم خود را بر روی تولیدکنندگان گسترده است، دیگر چه امیدی می‌توان برای حمایت از تولید داخلی داشت و به رونق و توسعه امیدوار بود.

وقتی در جلسات اداری و غیراداری مدیران ارشد کشور و به تبع آن استانداران و مدیران میانی همچنان میوه‌های خارجی خودنمایی می‌کند و در جلساتی که برای بررسی راهکارهای اقتصاد مقاومتی دورمیزهای گرد برای خودشان جلسه تشکیل می‌دهند، چگونه می‌توان به مردم گفت که از کالای داخلی استفاده کنند، وقتی دولتمردان خودشان در خط مقدم نباشند، نمی‌توان به مردم خرده گرفت.

وقتی در دانشگاه‌ها و مدارس، لوازم‌التحریر خارجی در قالب برگزاری نمایشگاه‌ها به نمایش گذاشته می‌شود و کسی از خودکار وطنی بیک و سایر لوازم‌ التحریر داخلی استفاده نمی‌کند، چگونه می‌توان به دانشجویان و دانش‌آموزان گفت کالای وطنی استفاده کنید.

اصناف و بازاریان نیز از وضع رکود و سکوت حاکم بر بازار به ستوه آمده‌اند، از یک طرف شعار حمایت از محصولات داخلی سر داده می‌شود و از سوی دیگر مرزهای کشور بی‌واسطه بر روی اجناس قاچاق باز است.

از یک سو، برخی از شهروندان علاوه بر مرزهای بازشده برای قاچاق، خودشان در سفر به کشورهای دیگر مخصوصاً به کشور ترکیه، کالای چمدانی به این طرف آورده و با ذوق و شوق نیز به تجارت لوازم خارجی مشغول می‌شوند که صد البته هیچ‌کدام از این اقدامات فخر و افتخار محسوب نمی‌شود.

صالح درفشی، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ما گفت: تا زمانی که شعارهای سال که از سوی مقام معظم رهبری در حد همایش‌ها، شعار و بنر خلاصه شود و در عمل خبری از کارها و اقدامات عملیاتی نباشد، نمی‌توان به تحقق این شعارها امیدوار بود.

وی  با اشاره به اینکه درآمدهای غیرتولیدی باعث ایجاد تورم در جامعه می‌شود، ادامه داد: درآمد واقعی از طریق حمایت از تولید داخلی میسر می‌شود و در این صورت است که چرخ‌های اقتصادی به حرکت می‌افتد.

این استاد دانشگاه، انتخاب مسیر برای رسیدن به اهداف و تحقق شعار سال را مطابق با نظر کارشناسان دانست و گفت: گاهی اوقات مدیران ارشد باید در بین مردم حضور یافته و چالش‌ها و کمبودهای موجود را بدون هرگونه تشریفات اداری بررسی کنند تا بهتر بتوانند به یک نتیجه مشخص برسند.

درفشی خاطرنشان کرد: انتخاب شعار سال با عناوین اقتصادی نشان از توجه و دغدغه رهبر معظم انقلاب نسبت به اقتصاد و معیشت مردم است چرا که ایشان از فشارهای اقتصادی وارده بر مردم آگاه بوده و همیشه به مسوولان نظام در جهت کاهش بار اقتصادی تاکید می‌کنند و امسال نیز با محور قرار دادن سال تولید ملی برای کاهش فشارهای اقتصادی و رونق گرفتن بازار ملی شعار سال جدید را حمایت از کالای ایرانی اعلام کرده‌اند.

وی ادامه داد:در حمایت از کالای ایرانی و تولید داخل، مولفه‌های زیادی دخیل هستند، یک طرف این مولفه‌ها تولیدکنندگان و یک طرف نیز دولت بوده و در این میان عموم مردم به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی نقش ایفا می‌کنند.

درفشی خاطرنشان کرد:از یک سو دولتمردان به تولیدکنندگان فشار می‌آورند که باید محصول و کالای خوب و باکیفیت تولید کنند تا توان رقابت با کالای خارجی را پیدا کرده و مصرف‌کنندگان نیز به خرید کالای داخلی راغب شوند، در این میان حلقه مفقوده تکنولوژی تولید است.

وی تصریح کرد: در کشور ما بسیاری از کارخانجات با تکنولوژی و دستگاه‌هایی با عمر بالا یعنی بیشتر از ۵۰سال در چرخه تولید کار می‌کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: استفاده بیش از حد از یک دستگاه که طی زمان فرسودگی و استهلاک به دنبال دارد، دیگر مجالی به تولید باکیفیت نمی‌دهد و دولتمردان نیز تنها کاری که می‌‌توانند انجام دهند، ارائه وام‌هایی با نرخ بالای ۲۰درصد است که تولیدکننده بتواند تکنولوژی جدید وارد کند.

وی گفت: ارائه وام‌هایی با سود بالا به نفع هیچ تولیدکننده‌ای نیست که با نرخ سود بالا بخواهد برای واحد تولیدی خود وام درخواست کند.

درفشی اظهار داشت:با این نوع حمایت‌ها، واحد تولیدی ترجیح می‌دهد با آن دستگاه‌های قدیمی تکنولوژی چندین ساله با کمترین ظرفیت به کار خود  ادامه دهد و مطمئناً موفقیت لازم نیز کسب نمی‌شود.

وی با اشاره به تعطیلی واحدهای بزرگ تولیدی طی دو سال گذشته گفت:تعطیلی واحدهای تولیدی نشانه‌ای از سیاست‌های غلط دولت در حمایت از تولید ملی است و تا زمانی که نگاه و تفکر سیستم مدیریتی کشور نسبت به تولیدکنندگان تغییر پیدا نکند، اوضاع به همین منوال خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب همواره در جلسات مختلف به حمایت از تولید ملی و خرید کالاهای داخلی تاکید و تصریح می‌کنند، به عنوان مثال ایشان در دیدارهای مختلف با عموم مردم و مسوولان بر پرهیز از کالاهای وارداتی و تولید خارجی تاکید دارند،  به عنوان مثال در دیدار جمعى از کارگران سراسر کشور در اردیبهشت ماه سال ۹۴ می‌فرمایند: «ما در برخی از صنایع در کشورمان جزو پیشروان دنیا هستیم امّا در همان چیزها، می‌روند از بیرون چیزهایی را به داخل می‌آورند و این وظیفه‌ همه است، از جمله وظیفه‌ دولت. وزیر محترم کار اینجا حضور دارند، من خواهش می‌کنم در دولت مطرح کنید، اصرار کنید، پافشاری کنید که اشیایی که جزو مصارف دولتی است، مطلقاً از خارج نیاید. چون دولت با دامنه‌ وسیعی که دارد، مصرف‌کننده‌ درجه یک است. نگویند که ما فلان چیز را می‌خواهیم، الان لازم داریم، تولید داخلی‌اش نیست، ناچاریم از بیرون بیاوریم. خب، شما مگر برنامه‌ریزی ندارید؟ شما که امروز احتیاج دارید، چرا امروز می‌گویید؟ می‌خواستید دو سال پیش بگویید تا تولیدکننده‌ داخلی فرصت داشته باشد برنامه‌ریزی کند، بسازد، امتحان کند، تجربه کند تا امروز دست شما برسد. این‌ها مسائل مهمّی است، این‌ها مسائل کوچکی نیست.»

همچنین ایشان در دیدار مردم آذربایجان در ۲۹ بهمن سال ۹۳ می‌فرمایند: یک نکته‌ دیگر مصرف محصولات داخلی است که من بارها در سخنرانی‌های اوّل سال و غیره آن را تکرار کردم، الان هم به شما عرض می‌کنم، محصولات داخلی را مردم مصرف کنند، نروند دنبال این نشانه‌ها. حالا مُد شده است، بگویند «بِرَند» است، بِرَند فلان؛ بِرَند چیست! بروید سراغ مصرف تولیدات داخلی.

آن چیزهایی که مشابه داخلی دارد، متعصّبانه و با تعصّبِ تمام، ملّت ایران، خارجیِ آن را مصرف نکنند. این را من فقط برای یک عدّه‌ خاص نمی‌گویم، خب بله، وقتی ما می‌گوییم یک عدّه متدیّنین فوراً گوش می‌کنند حرف را، پیغام هم می‌دهند فلان چیز راکه خارجی است، بخریم؟ فلان چیز را نخریم؟ من فقط برای متدیّنین و افرادی که برای حرف ما حجّیّت شرعی قائلند، این را نمی‌گویم، من این حرف را برای هرکسی می‌گویم که به ایران علاقمند است، به آینده‌ کشور علاقمند است، به فکر بچّه‌های خودش است که بناست فردا در این کشور زندگی کنند. شما مصنوعات خارجی را که مصرف می‌کنید، در واقع کمک می‌کنید به اینکه حجم آن بنگاه خارجی، آن کارگر خارجی، آن سرمایه‌دار خارجی، مدام بیشتر بشود و تولید داخلی ضربه بخورد، شکست بخورد. این را به همه‌ مردم، به خصوص آن‌ کسانی‌ که مصارف زیادی دارند می‌گویم، دولتی‌ها هم همین‌جور، دولتی‌ها هم در مصارف دولتی، در اشیاء مصرفی‌ که در ساختمان‌ها، در موارد گوناگون مصرف می‌کنند، حتماً ملاحظه کنند تولید داخلی را».

با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری ولی برخی از مدیران اعتقادی به این صحبت‌ها نداشته و حمایت از کالای ایرانی را بر خود فرض نمی‌دانند، معلوم نیست مدیرانی که صاحب چنین تفکری نیستند، بر چه مبنایی عمل کرده و چگونه می‌خواهند به منویات رهبر معظم انقلاب توجه کنند.

بنابراین باید گفت تا زمانی که تفکر مدیران و مسوولان عوض نشود، نمی‌توان به روزی امیدوار بود که  حمایت از کالا ایرانی و تولید ملی در عمل تحقق پیدا کند.

پر واضح است که اگر در سراسر کشور مدیران ارشد استان‌ها در خط مقدم شکوفایی اقتصادی و حمایت از کالای ایرانی نباشند و سیاست‌های تدوین شده را رعایت نکنند، نمی‌توان از عموم مردم انتظار داشت مفاد این سیاست‌های اقتصادی را درک و رعایت کنند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت