×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۴ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
حجت الاسلام والمسلمین مظفری میانجی : حضرت علی اکبر(ع) سیرت و صورتی محمدی و بلاغتی حیدری داشت

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از خبرگزاری رضوی، تبعیت از سیره قرآنی واخلاق ایمانی حضرت علی اکبر رمز موفقیت و پیشرفت جوانان در حوزه های مختلف زندگی است.در تاریخ روایت شده یکی از نکات بارز اخلاقی حضرت علی اکبر این بوده که هرگز بدون اجازه پدر صحبت نمی کرد، تا از ایشان چزی نمی پرسیدند آغاز به سخن نمی کرد وهمواره در رفتار گفتار واندیشه پاکش خدا را در نظر داشت.میتوان ادعا کرد که شجاعت محمدی وشجاعت حیدری وحسینی علیهم السلام را به ارث برده وهمه آن را در روز عاشورا به عرصه ظهور وبروز رسانید.

ساحل عباسی-ماه شعبان ایام شادی و سرور اهلبیت پیامبر علیهم السلام می باشد, ماهی که درآن گلی از گل های بهشت، گلی که بوی پیامبر می داد پا به عرصه حیات گذاشت. جوانی به نام علی اکبر علیه السلام که سرآمد جوانان مومن وهمراه وهمدلی خوب برای پدر در سخت ترین روز تصمیم گیری بود. ولادت سراسر سعات حضرت علی اکبر علیه السلام بهانه ای شد تا در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین سهراب مظفری میانجی نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی  زندگی حضرتش ر بشناسیم و با جوانی بهشتی چون حضرت علی اکبر علیه السلام بیشتر آشنا شویم.
بوی بهشتی بودنش جان امام را نوازش می داد
حجت الاسلام والمسلمین سهراب مظفری میانجی نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی با اشاره به اینکه دیدار حضرت علی اکبر برای پدر همانند دردیدار رسول خدا (ص) بود گفت : حضرت علی اکبر علیه السلام در یازدهم شعبان سال ۴۳ قمری در مدینه منوره متولد شد، پدر گرامیش امام حسین علیه السلام و مادرش لیلی بنت ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی است که از زنان فاضله عصر خویش به شمار می رفته است.حضرت علی اکبر علیه السلام از جمله جوانانی است که بوی بهشتی بودنش حتی جان امام معصوم را نوازش می داده بنحوی که در روایات اسلامی براین نکته تاکید شده که امام حسین علیه السلام فرموده اند:  هرگاه مشتاق دیدار پیامبر می شدیم به چهره او می نگریستیم”؛ به همین جهت روز عاشورا وقتی اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد، امام حسین چهره به آسمان گرفت و گفت: خداوندا شبیه ترین فرد به پیامبرت را به لحاظ سیرت وصورت به میدان نبرد می فرستم.
با بصیرت وشجاع بود     
این کارشناس دینی در باره خصوصیات و ویژگی نهای اخلاقی ان حضرت خاطر نشان شد: شجاعت و دلاوری حضرت علی اکبر و رزم آوری و بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی کرد، هنگامی که بعد از دیدن خوابی از پدر پرسید آیا ما برحق هستیم وپدر گفت آری , آن جوان باکی از مرگ در راه خدا و فدا کردن جان در راه حق نداشت وبا روحیه ایثار و جانبازی نشان داد که از فرزند امام حسین علیه السلام غیر ازاین همه جانفشانی در راه حق ونبرد با دشمن اسلام انتظار نمی رود.

شبیه ترین فرد به رسول خدا (ص) بود    
این کارشناس دینی دراین باره افزود: از ویژگی های اخلاقی حضرت علی اکبر علیه السلام که در تاریخ بدان اشاره شده اخلاق خوب آن حضرت است بنحوی که با دوستان خود گشادره رو و اهل تفکر در تنهایی بود. ساعات فراوانی را به  خلوت با خدای خود و پرداختن به راز و نیاز و گفتگو باخالق هستی اختصاص می داد. در زندگی آسان گیر، ملایم و خوش خو بود، نگاهش کوتاه می نمود و به روی کسی خیره نمی شد. با بینوایان و فقرا نشست و برخواست داشت. آنان که  صورت دلربای پیامبر(ص)و صدای پرچاذبه آن حضرت یادشان بود وبا آن  آشنا بودند با شنیدن صدای علی اکبر علی السلام گویا  صدای رسول خدا(ص)  را می شنیدند.
گاهی اوقات که دل امام حسین علیه السلام برای صوت قران جدش تنگ میشد به علی اکبر علیه السلام می گفت برایم قران بخوان تا از آن لذت ببرم.شبیه ترین  صورت به پیامبر وشبیه ترین سیرت به رسول خاتم درحضرت علی اکبر مورد استفاده قرار گرفته  هر چند این موضوع برای امام زمان علیه  السلام نیز مثال زده شده است. از این جهت حضرت علی اکبر را شبیه ترین  خلق به پیامبر (ص) می خوانند که همواره در حالت سکینه,وقار, آرامش، گشاده رویی و در شیرینی بیان ونطق ولسان در فریبندگی ایما واشارات همچنین در  فصاحت ،بلاغت وجذابیت گویی همانند  شخص پیامبر(ص) بوده است.با آنکه حضرت علی اکبر علیه السلام بسیار جوان بوده اما از چنان عظمت روحی، فضیلت ،شجاعت و سخاوتی برخوردار بوده که معصوم علیهم السلام در کلام خود بدان اشاره کرده و از هر جهت از لحاظ جمال، صورت، حرکات و سکنات به پیامبر خاتم (ص) شباهت داشته فلذا همانگونه که خداوند در خصوص حضرت رسول می فرمایند: پیامبر دارای خلق عظیمی است حضرت علی اکبر علیه السلام نیز از یک حلق عظیم برخوردار بوده است.
حضرت علی اکبر (ع) بهترین الگوبرای جوانان است   
حجت الاسلام والمسلمین سهراب مظفری میانجی نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی با تاکید بر انتخاب شایسته روز جوان در میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام گفت: یقینا انتخاب روز میلاد حضرت علی اکبرعلیه السلام  به عنوان روز جوان انتخاب شایسته ای بوده تا جوانان این مرز وبوم وجوانان ایران اسلامی را به الگوگیری ازجوانی چونان حضرت علی اکبر علیه السلام ترغیب وتشویق کند. الگو گیری از حضرت علی اکبر علیه السلام باید از بارزترین خصوصیات اخلاقی ایشان نشات بگیرد بنحوی که همانطور که اشاره شد جوانان باید اخلاق خود را اسلامی وروش زندگی خود را ایمانی کنند. تبعیت از سیره قرآنی واخلاق ایمانی حضرت علی اکبر رمز موفقیت و پیشرفت جوانان در حوزه های مختلف زندگی است.
در تاریخ روایت شده یکی از نکات بارز اخلاقی حضرت علی اکبر این بوده که هرگز بدون اجازه پدر صحبت نمی کرد، تا از ایشان چزی نمی پرسیدند آغاز به سخن نمی کرد وهمواره در رفتار گفتار واندیشه پاکش خدا را در نظر داشت.میتوان ادعا کرد که شجاعت محمدیه وشجاعت حیدریه وحسینی علیهم السلام را به ارث برده وهمه آن را در روز عاشورا به عرصه ظهور وبروز رسانید.
فصاحت وبلاغت محمدی وحیدری داشت
این کارشناس دینی حضور حضرت علی اکبر علیه السلام را در روز عاشورا اینگونه بیان کرد: رجزها وکلمات کوتاهی که معانی بلندی داشت واشعاری که فصاحت وبلاغت از آن می بارید در ظهر روزعاشورا نشان داد که حضرت علی اکبر علیه السلام شبیه ترین فرد به رسول مکرم اسلام است. این اشعار که در تاریخ ثبت وضبط شده دلالت بر این دارد که این جوان بنی هاشم متفاوت از سایر جوانهای عصر خود بوده است. پس از اولین رشادت حضرت علی اکبر در روز عاشورا فردی از سوی دشمن از سوی خلیفه به سمت ایشان فرستاده می شود تا به واسطه فامیلی با مادر ایشان وی را از امام وپدرش جدا وبه سمت خود بکشاند, در حالی که حضرت علی اکبر در برابر این پیشنهاد قرار می گیرد در برابر امانی که به ایشان داده میشود خطاب به دشمن گفت: رعایت خویشاوندی با رسول خدا بهتر از رعایت خویشاوندی با ابوسفیان وعمر سعد است، چنین پاسخی به دشمنان بیانگر تواضع این جوان عالی مقام بنی هاشمی نسب به حسب ونسب عالی قریش و خاندان نبوت  است بی آنکه تکبری درکلامش مشاهده شود.
   زیارت نامه حضرت علی اکبر از بیان معصوم است
حجت الاسلام مظفری میانجی درخصوص اهمیت زیارت حضرت علی اکبر از بیان معصوم علیه السلام تصریح نمود: مقام حضرت علی اکبرعلیه السلام  به قدری والاست که در کنار زیارت حضرت عباس علیه السلام وحضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها ایشان نیز از جمله دو فرزند امامی است که زیارت نامه اشان از لسان معصوم بیان شده وبرای زیارت آنها تاکید خاصی شده است. در کامل الزیاره باب ۷۹ امام صادق در خصوص زیارت حضرت علی اکبر سه بار فرمودند: پدر ومادرم فدای تو, اینکه معصومی اینگونه حضرت علی اکبر علیه السلام را مورد خطاب قرار می دهند بیانگر آن است که ایشان الگو اسوه کاملی به شمار می روند که یقینا الگو گیری از آن حضرت میتواند راهگشای بسیاری از مشکلات جوانان  ما باشد. با اینکه حضرت علی اکبر علیه السلام درسن ۲۸ سالگی به شهادت می رسند اما از کمالات بی نظیری برخوردار بوده اند، از این جهت است که ایشان بسیار مورد توجه معصومین وبزرگان دین بوده و میلاد, زندگی وشهادت ایشان همواره مورد توجه قرار داشته است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت