×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
گود برداری های غیر اصولی در شهر میانه باز حادثه آفرید

رعایت نکردن مقررات قانونی و نظارت های دقیق دستگاههای اجرایی در گودبرداری های غیر اصولی در شهر میانه بلای جان همسایگان است.

هر از چند گاهی در خبرها می شنویم که در فلان شهر یا فلان منطقه شهر بخاطر رعایت نکردن مقررات قانونی و نظارت های دقیق دستگاههای اجرایی در گودبرداری های غیر اصولی،ساختمانی فرو ریخت و باعث ایجاد حوادث ناگوار برای ساکنین ساختمان های همجوار شد.خساراتی که در پی هر گودبرداری غیر اصولی برای همسایگان از نظر جانی و مالی ایجاد می شود، نیازمند تشکیل پرونده و طرح دعوا در مراجع حقوقی و قضایی است. که باعث ایجاد مشکلات زیاد برای مسئولان و مدیران قضائی و شهروندان می شود.

متاسفانه برای چندمین بار در شهر میانه گودبرداری غیر اصولی باعث فروریختن ساختمان همجوار شد. که خوشبختانه این حادثه هیچگونه تلفات جانی در بر نداشت ولی باعث ایجاد خسارات مالی برای صاحبان ساختمان های همجوار شده است.

با توجه به دستوالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی، سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها باید نظارت دقیق بر اجرای مقررات قانون در گودبرداری های ساختمان داشته باشند تا باعث ایجاد حوادث ناگوار برای همسایگان از نظر جانی و مالی نداشته باشد.

وظایف قانونی سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها در اجرای دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمان

ماده ۹ – مرجع کنترل مضاعف طراحی ها

مرجع کنترل مضاعف طراحی ها سازمان نظام مهندسی ساختمان استان است. اهم مسئولیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پروژه های گودبرداری ساختمانی شامل موارد زیر است:

۹-۱- کنترل گزارش طراحی، نقشه ها و دستورالعمل های اجرایی گودبرداری

۹-۲- کنترل گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور، طرح و نقشه های اجرایی محافظت و مقاوم سازی (ناشی از گود برداری) ساختمان های مجاور

۹-۳- نظارت کلی بر حسن اجرای مراحل مختلف کار و مسئولیت های افراد دست اندرکار از قبیل طراح، سازنده، ناظر و شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک

تبصره ۶- مسئولیت های ذکر شده برای مرجع کنترل کننده رافع یا محدود کننده مسئولیت های حرفه ای صاحب کار و عوامل فنی استخدام شده توسط وی در انجام صحیح امور نمی باشند. به عنوان نمونه چنانچه در گزارش ها یا طراحی های تسلیم شده جهت صدور پروانه اشکالی وجود داشته باشد، حتی اگر این مدارک توسط عوامل مربوطه کنترل و تایید شده باشند، مسئولیت های حرفه ای صاحب کار و عوامل فنی وی به صورت کامل به قوت خود باقی بوده و این افراد باید در قبال مراجع مربوطه و افراد ذینفع و یا زیان دیده پاسخگو باشند.

ماده ۱۰ – شهرداری

اهم مسئولیت های شهرداری ها در پروژه های گود برداری ساختمانی شامل موارد زیر است:

۱۰-۱- شهرداری ها مکلفند مشخصاتی از املاک مجاور را که در سامانه آرشیو الکترونیک اسناد موجود است، در اختیار صاحب کار قرار دهد.

۱۰-۲- الزام صاحب کار و سازنده برای خرید بیمه مسئولیت و کیفیت در کلیه گودبرداری ها

۱۰-۳- انجام تمهیدات لازم در گودبرداری های رها شده به هر طریق لازم جهت رفع خطر و اخذ هزینه های مربوطه از صاحب کار

۱۰-۴- کنترل گزارش های گود برداری تهیه شده توسط ناظر

۱۰-۵- در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد حضور نماینده فنی شهرداری در جلسه مشترک و تحویل و تایید فرم در خواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی

۱۰-۶- انجام بازرسی از گودبرداری های در حال انجام، کنترل نحوه انجام عملیات اجرایی گودبرداری و رعایت برنامه زمان بندی اعلام شده

۱۰-۷- با توجه به مفاد تبصره ۷ ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها، ماموران شهرداری مکلفند بر عملیات گود برداری ساختمانها نظارت نمایند و هرگاه از موارد تخلف به موقع جلوگیری نکنند، طبق مقررات قانونی به تخلف آنها رسیدگی شده و در صورتیکه عمل ارتکابی آنها واجد جنبه جزایی هم باشد از این جهت نیز قابل تعقیب خواهند بود.

۱۰-۸- مطابق تبصره ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شهرداری ها موظند نام و مشخصات سازنده ذیصلاح معرفی شده توسط مالک و قرارداد منعقد شده با وی را، مگر در خصوص مالکان دارای پروانه اشتغال به کار اجرا، در پروانه ساختمان قید نمایند; در غیر این صورت کلیه مسئولیتهای ذکر شده برای سازنده در این دستورالعمل بر عهده شهرداری خواهد بود.

تبصره v – در نقاط خارج از محدوده شهرها که مرجعی به غیر از شهرداری عهده دار صدور پروانه ساختمان است، مرجع صدور پروانه جایگزین شهرداری در این دستورالعمل بوده و کلیه وظایف و مسئولیت های ذکر شده برای شهرداری در این دستورالعمل، بر عهده مرجع صدور پروانه، مانند بخشداری ها، دهیاری ها، فرمانداری ها،شرکت های عمران شهرهای جدید،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و … خواهد بود.
خیابان شهید مطهری بالاتر از چهارراه فرمانداری روبروی بنیاد مسکن

نگارنده:مرتضی رشیدی

Views All Time
Views All Time
۳۲۹
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false