×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه: پروژه امنیت غذایی ایران – ایکاردا با بهره گیری از جدیترین تکنولوژی دنیا

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه  گفت: پروژه امنیت غذایی ایران – ایکاردا با بهره گیری از جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا و محوریت کشاورزی حفاظتی عامل افزایش و پایداری .تولید در دیم زارهای این شهرستان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا از روابط عمومی معاونت سازمان ومدیریت جهاد کشاورزی شهرستان میانه، جلال رحیم زاده مدیر جهاد کشاورزی در بازدید یک روزه ای که با حضور مسئولین (پروژه امنیت غذایی ایران – ایکاردا ،غلات دیم کشور در استان ، حفظ نباتات ، زراعت ومدیر زراعت استان ) وجمعی ازکشاورزان پیشرو و کارشناسان شهرستان از مزارع نمایشی طرح ایکاردا درشهرستان میانه انجام شد گفت: میانه در منطقه ای گرم وخشک قرار گرفته و بر اساس مطالعات صورت گرفته و گزارش ایستگاه های هواشناسی، شهرستان ما نسبت به گذشته با کاهش بارندگی و گرم شدن هوا مواجه است.

وی عنوان کرد:  ما به ناچار ملزم به تطبیق کشاورزی شهرستان با این تغییرات آب و هوایی هستیم و امروزه یکی از راه حل های موجود کشاورزی حفاظتی است که در راستای عملی کردن طرح ها و برنامه پروژه ایکاردا استاین طرح در شهرستان میانه دومین سال است که در سطح ۱۵۰۰ هکتار شامل محصول گندم ، جو،نخود، عدس و گلرنگ در حال اجرا می باشد.

وی ادامه داد: پروژه امنیت غذایی ایران (ایکاردا) یک طرح بین المللی بوده و در این راستا قدم های خوبی در استان و بخصوص شهرستان برداشته شده است.

رحیم زاده با بیان اینکه یکی از تاکیدات اصلی ایکاردا، کشاورزی حفاظتی است افزود: در کشاورزی حفاظتی با رعایت سه اصل، کمترین بهم خوردگی خاک ، پوشش دائمی خاک و تناوب زراعی متنوع ودر نهایت به صورت مستقیم و بدون برهم زدن ساختمان خاک صورت می گیرد.

روحانی مسئول زراعت مدیریت جهاد کشاورزی میانه گفت: می توان درکشاورزی حفاظتی بقایای گیاهان را به خوبی در خاک حفظ کرد ودر کوتاه مدت باعث کاهش فرسایش بادی و آبی ، افزایش نفوذ آب باران به داخل خاک ،کاهش تبخیر و هدر رفت آب ،محافظت از محصول در مقابل باد و سرما و در بلند مدت افزایش ماده آلی و بهبود ساختمان خاک ،حفظ و ارتقای فعالیت بیولوژیکی خاک ، افزایش بازگشت مواد غذایی به داخل خاک و کاهش نیاز کودی و جلو گیری از رشد علفهای هرز یکساله (پهن برگ)

رحیم زاده بیان کرد: در کشاورزی حفاظتی به علت عدم شخم زدن زمین و بهره گیری از ماشین آلات مکانیزه در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول هزینه های تولید کاهش چشمگیری داشته و در نهایت صرفه اقتصادی بیشتر برای کشاورز درپی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در راستا افزایش ۲۵ درصدی تولید در مزارع دیم، وزارت جهاد کشاورزی ایران با ایکاردا قراردادی را منعقد کرده است که چند استان دیم خیزکشور با اقلیم سرد از جمله استان آذربایجانشرقی با بهره گیر از مزایای این طرح هچون استفاده از بذرهای گواهی شده با ارقام مختلف و مقاوم، بهره گیری از دانش روز دنیا و نیز نظارت متخصصین داخلی و بین المللی در طول اجرای پروژه، به اهداف تعیین شده دست یابند.

رحیم زاده از کشاورزان شهرستان میانه خواست که برای افزایش و پایداری در تولید محصول و کاهش هزینه های تولید، با مجریان پروژه ایکاردا در شهرستان همکاری لازم داشته باشند و مدیریت جهاد کشاورزی در این راستا آماده هرگونه همکاری با کشاورزان شهرستان است.

وی عنوان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی میانه  در راستای اجرای پروژه ایکاردا، از جمله خرید دستگاه های کشت مکانیزه و دیگر موراد مرتبط با پروژه هیچ محدودیت تسهیلاتی نداشته و کشاورزان می توانند با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان نسبت به دریافت تسهیلات بانکی اقدام کنند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت