×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
برند‌پوشی با اعمال شاقه

معصومه درخشان – کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

افرادی که برای نشان دادن شخصیت مصرف‌گرایی و لوکس‌گرایی خود به مسافرت‌های خارجی استناد می‌کنند یا خانه‌هایشان را با کالاهای لوکس خارجی گرانقیمت تزیین می‌کنند، باعث می‌شوند که چرخ تولید کارخانجات خارجی چرخیده و در عوض آن چرخ کارخانجات داخلی درجا بزند.

در سایه تجدد و متمدن شدن، عموم ما شهروندان به افراد مصرف‌گرا و افراطی تبدیل شده‌ایم. در بسیاری از امور در مصرف در دنیا رکوردار هستیم.

نفت خام می‌فروشیم و با درآمد حاصل از آن به یک فرد خارجی‌پسند تبدیل شده‌ایم. سعی می‌کنیم با برندپوشی زهر چشم بگیریم و خود را در ژست یک روشنفکر اجتماعی جا بزنیم.

اصولاً برایمان فرقی ندارد که از سر تا پا لباس،کیف،کفش، چادر، مانتو، شال، روسری،کت و شلوار، ساعت مچی و حتی کوچک‌ترین وسیله‌ای که استفاده می‌کنیم، چقدر ارز برای وارد کردنشان از کشور خارج شده است.

برای اینکه سال‌ها تلقین کرده‌اند که ایرانی جنس خوبی برای تولید ندارد که بتواند مشتریان را راضی نگه دارد. حتی اگر قیمت اجناس خارجی خیلی گران باشد برای آن هم راه‌حل داریم، به هر شکل ممکن باید، بخریم حتی اگر شده قسطی می‌خریم.

حالا هر عاملی که باعث این رفتار شهروندان شده باشد، این امر کشور را با موج عظیمی از بیکاری جوانانی مواجه کرده است که هر روز بر تعداد آنها اضافه می‌شود و بیکاری آنان حاصل بی‌اهمیتی و پشت پا زدن خیل عظیمی از هموطنان ایرانی به کالاها و تولیدات داخلی است.

در اثر سیاست‌‌های غلط دولتمردان و عدم حمایت از واحدهای تولیدی توسط ما شهروندان،کارخانجات و کارگاه‌های کوچک و بزرگ روز به روز کرکره‌هایشان پایین کشیده می‌شود و حجم انبوه کالاهای وارداتی باعث شده‌اند کارگاه‌‌های تولیدی به ساختمان‌های خالی از تولید و کارگر ایرانی تبدیل شوند.

از آن جایی که همیشه گفته‌اند و در ذهن ما نیز جای گرفته است کالای ایرانی اگر خوب هم باشد، ولی مورد پسند نیست و واردات نامتوازن کالا به کشور نیز مزید بر علت شده است.

سعید رضایی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تبریز با اشاره به حجم واردات کالا به کشور می‌گوید: در سال ۹۵طبق آمارهای اعلام شده ۴۳ میلیارد دلار کالا به صورت رسمی وارد کشور شده است.

وی افزود: وقتی در جامعه‌ای شاخص‌ها و الگوهای رفتاری عوض می‌شود، رفتار شهروندان نیز دستخوش تغییرات عمده می‌شود. داد و ستدها، مسافرت و حتی نوع خرید کردن شهروندان نیز تابعی از گزینه‌ای مصرف‌گرایی و مصرف‌زدگی می‌شود.

افرادی که برای نشان دادن شخصیت مصرف‌گرایی و لوکس‌گرایی خود به مسافرت‌های خارجی استناد می‌کنند یا خانه‌هایشان را با کالاهای لوکس خارجی گران‌قیمت تزیین می‌کنند، باعث می‌شوند که چرخ تولید کارخانجات خارجی چرخیده و در عوض آن چرخ کارخانجات داخلی درجا بزند.

وی تصریح کرد: مدیریت واردات و جلوگیری از واردات افسار گسیخته و جلوگیری از ورود کالاهای مصرفی یکی از مهم‌ترین مطالبات تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است تا دولت بتواند در جهت تحقق شعار سال درست عمل کند.

نکته‌ای که کارشناس اقتصادی به راحتی از کنار آن عبور نمی‌کنند، ورود بی‌ضابطه و قانونمند افراد غیرمتخصص به حوزه تجارت و بازرگانی است، به طوریکه رضایی می‌گوید: مشاهده می‌شود برخی افراد با دریافت کارت بازرگانی اقدام به واردات می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود سیاست‌های اقتصادی و پولی کشور متاثر از رفتار بی‌ضابطه  مهره‌های اقتصادی در کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه ارز کشور از فروش نفت تأمین می‌شود، تصریح کرد: بخش عمده درآمدهای کشور از فروش نفت تأمین می‌شود اما متاسفانه به جای اینکه این درآمدها به مصرف کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای برسد، صرف کالاهای مصرفی ریز و درشت در کشور می‌شود.در حالی که کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای توان تولید کشور را ارتقا و افزایش می‌دهد.

کارشناس اقتصادی با اشاره به آمار و ارقام واردات کالای مصرفی به کشور این موضوع را در تضاد با سیاست‌های اقتصادی اقتصاد مقاومتی عنوان کرده و می‌گوید: در حالی که مقام معظم رهبری واردات کالاهایی که در داخل کشور به قدر کافی تولید شده را به صورت یک حرام شرعی و قانونی اعلام کرده‌اند ولی مطالعه آمار و ارقام واردات کشور در هرسال رشد چند برابری را در حوزه واردات کالای مصرفی نشان می‌دهد که از رشد بالایی برخوردار است.

وی با ذکر آمار واردات در بخش کالای مصرفی به کشور اضافه می‌کند: از ۴۳ میلیارد دلار کالای وارد شده به کشور ۱۸درصد آن یعنی ۷ میلیارد دلار آن کالای مصرفی بوده است و حالا اگر بخواهیم آمار کالای قاچاق را نیز به این مبلغ اضافه کنیم، مطمئناً آمار چندین برابر می‌شود.

رضایی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد نامگذاری سال‌ها با عناوین اقتصادی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب وقتی هر سال شعار اقتصادی را مطرح می‌کنند به این دلیل است که  کارهای صورت گرفته از سوی دولتمردان مورد پسند و رضایت‌بخش نیست.

وی ادامه داد: برای تحقق شعار سال باید کارهای اجرایی انجام داد نه اینکه عنوان شعار سال بر روی سر در ادارات و نهادهای دولتی در بزرگراه‌ها و سطح شهر نصب شود بلکه این شعارها باید با تکیه بر توان داخلی و ساز و کارهای قانونی به مرحله عمل رسیده و محقق شوند.

این کارشناس اقتصادی با توصیه به اینکه عموم شهروندان در خرید کالای ایرانی و ملی تلاش کنند، اظهار داشت : وقتی کالای خارجی که مشابه داخلی آن در کشور وجود دارد، خرید می‌شود دو فرصت شغلی از جوان ایرانی گرفته می‌شود، بنابراین در جهت حمایت از کار، تولید و سرمایه ایرانی برای جلوگیری از بیکار شدن فرزندان خود از کالای ملی حمایت کنیم.

رضایی با بیان اینکه شهروندان هم باید در کنار دولتمردان احساس مسوولیت نسبت به سرنوشت کشور را در خود تقویت کنند تصریح کرد: عموم شهروندان  اگر متعهدانه  منافع ملی را بر منافع شخصی،گروهی و سازمانی ترجیح ‌دهند، می‌توانند گام‌های بزرگی در جهت از تولید ملی داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به  تجربه برخی از کشورها در زمینه حمایت از تولید ملی افزود: کشور ژاپن در زمینه حمایت از تولید ملی یکی از کشورهای قدرتمند است که در تمام زمینه‌ها حرفی برای گفتن دارد. کشور ژاپن که در حال حاضر یکی از کشورهای قدرتمند است همان کشوری است که در جریان جنگ جهانی دوم به کشوری ورشکسته تبدیل شد که در شهرهای آن چیزی جز خرابی و ویرانی چیزی باقی نمانده بود .

وی ادامه داد: اما مردم  کشور ژاپن با اراده‌ای قوی و پولادین تصمیم گرفتند کشور خود را از نو بسازند بنابراین با اتکاء به تولید ملی در سایه حمایت از کار و سرمایه ملی توانستند طی سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم روی پای خود ایستاده و به یک ابرقدرت تبدیل شوند.

وی،گشایش اقتصادی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاری را یکی از راهکارهای حمایت از کالای ایرانی اعلام کرد و افزود: در صورت حل مشکل بیکاری در سایه حمایت از کارگران ایرانی مطمئناً آسیب‌های اجتماعی کاهش زیادی خواهد یافت و اگر موانع تولید ملی برطرف شود، موجب رونق در بازار داخلی و واردات و صادرات می‌شود.

حمایت از نیروی کار و سرمایه ایرانی ،استقلال اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را تأمین کرده و تاثیر مستقیمی روی افزایش بهره‌وری، بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی و سطح رفاه زندگی مردم همچنین کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد خواهد داشت.

فراموش نکنیم دولتمردان، عموم شهروندان، مراکز علمی و دانشگاهی، رسانه‌های گروهی و همه افرادی که دستی بر آتش دارند، باید در تقویت مسوولیت‌پذیری و تعهد ملی در جامعه تلاش کنند چرا که بین تعهد ملی ،تلاش و حرکت‌های جهادی در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی رابطه معناداری وجود دارد و تعهد ملی سرمایه‌گذاری ملی و حمایت از سرمایه ملی را فراهم خواهد کرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت