×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
پوپه مهدوی نادر، اولین دختر جهانگرد ایرانی: سفری که با جنگ آغاز شد و با صلح به پایان رسید

معصومه درخشان – کارشناس علوم ارتباطات طی گزارشی با پوپه مهدوی نادر، دختر جهانگرد ایرانی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

پوپه مهدوی نادر، دختر جهانگرد ایرانی از امروز یک‌شنبه به مدت سه روز در تبریز حضور دارد، او از تجربیات سفر به دور دنیا با مردم سخن می‌گوید، نمایشگاه عکس در سطح شهر برگزار می‌کند و دوست دارد برای جوانان به عنوان یک بانوی جهانگرد ایرانی از مشاهدات خود در سایر کشورها صحبت کند.

یک دوربین عکاسی، یک دوچرخه، ۳۵۰ دلار پول قرضی، یک کوله‌پشتی شامل چادر و لوازم شخصی، تمام آن چیزی است که پوپه مهدوی‌نادر برای آغاز سفر دور دنیا با دوچرخه به همراه داشت و با شعار« به نام عشق، دوستی و صلح جهانی» این سفر را  آغاز کرد.

پوپه مهدوی‌نادر، اولین بانوی جهانگرد ایرانی است ک سفر دور دنیا با دوچرخه را درست روزی آغاز کرد که نیروهای آمریکایی برای تصرف عراق به منطقه لشگرکشی کرده بودند و همه جای عراق پر از صحنه‌های جنگ و خون‌ریزی بود.

او سفرش را از ترکیه آغاز کرد ولی به دلیل ناامنی‌های موجود تصمیم خود را عوض کرد و ۱۰ روز بعد آغاز سفر از ایتالیا کلید زد.

دختر ایرانی حالا اعتبار جهانی دارد هر چند که خیلی از ما در داخل کشور او را نمی‌شناسیم ولی او به واسطه حضور در همایش‌های بین‌المللی در جریان این  سفر و گفت‌وگو با مردمان سایر کشورها چهره‌ای شناخته شده است.

هر چند که در داخل کشور وقتی برای آغاز سفرش پیش مسوولانی رفت که می‌توانستند او را کمک کنند ولی به صراحت به او گفتند در حد و اندازه‌ای نیستی که بتوانی از صلح حرف بزنی، ولی چون او با خدا عهد بسته بود و برای آغاز این سفر مصمم بود، عطای کمک‌های آنان را به لقایشان بخشید و سفر دور دنیا را آغاز کرد.

وی اکنون بعد از سفر دور دنیا با دو چرخه، سفرهای داخل کشور را آغاز کرده است و از امروز یک‌شنبه در تبریز حضور دارد و طی روزهایی که در تبریز است، برنامه‌های مختلفی برگزار می‌کند. او در این دوره از سفرها شهر تبریز را به عنوان اولین مقصد سفر خود انتخاب کرده است.

دختر جهانگرد ایرانی در سفرهای استانی از تجربیات سفر به دور دنیا با مردم سخن می‌گوید، نمایشگاه عکس در سطح شهر برگزار می‌کند و دوست دارد برای جوانان به عنوان یک بانوی جهانگرد ایرانی از مشاهدات خود در سایر کشورها صحبت کند.

پوپه مهدوی‌نادر تحصیلات خود را در رشته کارشناسی مترجمی زبان فرانسه و کارشناسی ارشد روان‌شناسی تربیتی ادامه داده است و دو خواهر کوچک‌تر از خود نیز دارد، مادرش خانه‌دار بوده و پدرش شغل آزاد دارد.

جمع‌آوری حمایت مالی برای بچه‌های یتیم،گفت‌وگو با جوانان سایر کشورها و آشنایی با فرهنگ و اداب و رسوم اقوام و ملل مختلف و دیدن نشانه‌های خداوند در جهان هستی از جمله اهدافی است که دختر جهانگرد ایرانی برای آغاز سفرش اعلام می‌کند.

وی جهانگرد شدنش را  مدیون آرزوهای کودکی خود دانسته و می‌گوید«در کودکی دو آرزو داشتم؛ یکی اینکه بزرگ شدم جهانگرد شوم و دومی اینکه یک پرورشگاه داشته باشم. در ۲۳ سالگی به آفریقای جنوبی سفر کردم و بعد هم به سوریه و عراق ( در زمان صدام) و در ۲۹ سالگی سفر دور دنیا را شروع کردم».

مهدوی‌نادر، حالا سفیر صلح است و با لقبی که مردم و رسانه‌ها به او داده‌اند به عنوان «دخترصلح» شناخته می‌شود و شعار همیشگی او « به نام عشق، صلح و دوستی» است.

بخش دیگری از فعالیت‌های او در موسسه خیریه «رحمت‌للعالمین» صورت می‌گیرد و۲۷ سال است که به عنوان مددکار این موسسه فعالیت کرده و اولویت زندگی او در همراهی با ایتام و فعالیت‌های اجتماعی است.«سعی می‌کنم که زمان تفریح و شادی‌ام را با این عزیزان که عیال خدا هستند، قسمت کنم».

رفتن به کوه و کوهنوردی،کتاب خواندن، بستنی، شکلات و قهوه خوردن جزو علاقمندی‌های او به حساب می‌آید به طوریکه در این خصوص می‌گوید:«رفتن به کوه و کوهنوردی از علایق ویژه‌ام هستند و هر فرصتی پیدا کنم به کوه می‌روم. در کنار آن حیوانات را دوست دارم و هر کاری از دستم برمی‌آید برایشان انجام می‌دهم. از بزرگ‌ترین آن  که قابل دسترس باشند مثل اسب و گاو تا کوچک‌ترین مثل پشه و مورچه، هیچ‌وقت حیوانی را نمی‌کشم، حتی پشه».

 حالا چند سال از اتمام سفر دور دنیا گذشته است ولی او همچنان با خاطرات سفر زندگی می‌کند، عکس‌ها و فیلم‌هایش را به دقت می‌بیند و با دنیایی از عشق و دوستی درباره هرکدام از آنها حرف می‌زند.

با دیدن هر کدام از عکس‌ها لبخندی بر صورتش نقش می‌زند و تصویر اقامت در ایتالیا، فرانسه ، آمریکا، انگلیس، هاوایی، عربستان، هند و نپال، چین و کره جنوبی پیش چشمانش مجسم می‌شود.

وقتی به علت ناامنی‌های منطقه تصمیم او عوض شد و مبداء سفرش را ایتالیا انتخاب کرد، با هواپیما به ایتالیا رفت،در آنجا با کاردینال مارتینو رئیس شورای عدالت صلح واتیکان دیدار کرد و او پیشنهاد داد که سفرش را از واتیکان آغاز کند و او نیز این پیشنهاد را پذیرفت و به این صورت با بدرقه کاردینال مارتینو رئیس شورای عدالت و صلح واتیکان و خبرنگاران محلی سفر او آغاز شد.

 در این سفر پای صحبت‌های مردم مختلف دنیا می‌‌نشیند و وقتی از او می‌پرسم برای ارتباط برقرار کردن و صحبت با آنها مشکلی نداشتی، می‌گوید: زبان بین‌المللی دنیا زبان دل است، وقتی با زبان دل ارتباط برقرار کنیم، همه درها باز می‌شوند، و من در کنار رعایت این موضوع، انگلیسی هم صحبت می‌کردم.

پوپه، این سفر را سفر ویژه‌ای اعلام کرده و می‌گوید:سفرم ویژه بود، برخورد مردم هم متفاوت با برخورد با یک توریست عادی بود و واقعا نمی‌توانم بگویم کجا، هر جای دنیا که رفتم، جذابیتی منحصربه‌فرد داشت.

صحبت‌های مردمی که در باره ایران و زنان ایرانی حرف می‌زدند، برای او جالب بود چرا که آنها خیال می‌کردند زنان ایرانی نمی‌توانند درس بخوانند یا وارد دانشگاه شوند و شاغل باشند، در حالی که پوپه مهدوی‌نادر در طول این سفر برای همه آنها توضیح می‌دهد که اکنون بیش از نیمی از پذیرفته‌شدگان دانشگاهی در ایران زنان و دختران هستند که در سطح بالای علمی تحصیل می‌کنند.

دختر جهانگرد ایرانی هیچ‌وقت اولین روزهای فروردین سال ۸۲ را فراموش نمی‌کند که سفرش را آغاز کرده است. ۱۶ ماه و چهار روز طول می‌کشد  تا دور دنیا را رکاب بزند، از زیبایی‌های دنیا لذت ببرد و بر دانسته‌های خود بیفزاید.

 وقتی از او می‌پرسم سفر به  دور دنیا با حجاب یا بی‌حجاب و عکس‌العمل شهروندان سایر کشورهای دنیا چه بود؟ بلافاصله می‌گوید : من همیشه و در همه جا باحجاب هستم و این اعتقاد من است. در کشورهای اروپایی و آمریکا موضوع حجاب خیلی باعث تعجب و سوال مردم نبود چون آنها معمولاً به حوزه شخصی و خصوصی افراد زیاد وارد نمی‌شوند  ولی در کشور چین روزانه چند نفر علت حجاب را می‌پرسیدند و حتی با تعجب می‌گفتند که با پوشیدن روسری و شال گرم نمی‌شوی.

وی یکی از شیرین‌ترین خاطرات خود را این‌گونه تعریف می کند« یکی از بهترین و شیرین ترین خاطراتم همراهی و دوستی با مردم بود؛ مثلا وقتی به بالتیمورآمریکا  رسیدم به  رستورانی  رفتم تا ناهار بخورم وقتی بیرون آمدم تعدادی  شهروند سیاه پوست با اشتیاق و مهربانی  دور من جمع شدند و گفتند دیروز در روزنامه محلی ما چاپ شده بود که خانمی جوان از ایران با دوچرخه سفر می کند و شعار صلح را حمل می کند فردا به بالتیمور می رسد و ما  حالا متوجه شدیم  این خانم جوان تو هستی ».

سقف آرزوهای بانوی جهانگرد ایرانی کوتاه نیست وقتی آرزوهای کودکیش را به یاد می‌آورد، می‌گوید:« به آرزوهای کودکی‌ام دست یافته‌ام و بعد از این نیز آرزو دارم تا زمانی که نفس می‌کشم، زندگی سازنده داشته باشم و در راه محقق کردن رسالت زندگی‌ام بکوشم، در آینده قصد دارم این برنامه‌هایم را به شکل دیگری انجام داده و ان‌شاءالله در راستای اهدافم کارهای دیگری هم خواهم کرد.»

سفر او به دور دنیا باعث الگوسازی شده است، به طوریکه جوانان دیگری نیز به این کار تمایل پیدا کرده‌اند. « بعد از سفر دور دنیا، خدارو شکر یکی از اتفاقات خوب این بود که افراد زیادی اعم از دختر و پسر الگوبرداری کرده و سفر کردند، البته نه به شکلی که من سفر کردم بلکه هر کس به سهم روزی خودش سفر کرد و می‌کند. در خارج از ایران هم جوانان زیادی از دوچرخه استفاده می‌کنند البته در حین سفر هم افرادی را می‌دیدم که گروهی بودند و نهایتا به کشور همسایه سفر می‌کردند».

سوال بعدی‌ام از دختر جهانگرد ایرانی مربوط به نوع غذایی است که در این سفر تهیه می‌کرد،او در مورد غذا در این سفر می‌گوید:«تهیه غذا بستگی به پولم داشت، ۶ ماه اول سفر، روزی دو پرتقال، یک موز، یک سیب، نان و پنیر و البته روزی چند بستنی و به ندرت اگر رستوران مسلمانان پیدا می‌کردم و البته اگر پول داشتم، گوشت می‌خریدم ولی در ۶ ماه دوم سفر امکان دسترسی به انواع خوراکی‌ها را داشتم چون هم پول داشتم و هم به رستوران‌های مسلمانان که غذای حلال بخرم، دسترسی داشتم.»

وی، برای سفر دور دنیا دو عدد دوچرخه خریده است، یک بار در ایتالیا برای شروع سفرش و باردیگر در چین.

دختر جهانگرد ایرانی اصلی‌ترین مشکلی که در این سفر برایش پیش آمده بود را عدم اعتماد افراد و مسوولانی می‌داند که قبل از شروع سفر پیش آنها رفته بود، در ادامه می گوید:« مشکل کم نبود ولی اصلی‌ترین مشکل  این بود که کسی باورم نکرد، شرایط جنگ آمریکا و عراق بود و همه می‌گفتند تو چه کاره‌ای از صلح حرف بزنی؟ یا خیلی‌ها اصلا باور نمی‌کردند این سفر انجام شود، یا فکر می‌کردند  من می‌روم و پناهنده می‌شوم و اگر حامی سفرم باشند، اعتبار آنها  به خطر می‌افتد و یعنی پولی برای شروع سفر نداشتم.»

آنها در ایران دست رد به سینه او زدند و از هر کمکی برایش دریغ کردند اما خداوند در تمام مسیر او را کمک و پشتیبانی کرده است.

زمانی که دکتر ظریف نماینده ایران در سازمان ملل در آمریکا بود، به کمک بانوی جهانگرد ایرانی می‌آید و در آمریکا در اخذ ویزا کمکش می‌کند، دفتر فرهنگی ایران و سفارت ایران در پاریس نیز دوربین دیجیتال به او هدیه می‌دهند و زمانی که در چین بود، خانم ابتکار نیز در چین بلیط سفر او را به ایران تامین می‌کند و این‌گونه می‌شود که لطف خدا شامل حالش شده و از جایی که تصورش را هم نمی‌کرد، کارهایش ردیف می‌شود.

وی در این سفر ۶ ماه در آمریکا اقامت داشت و در این زمان برنامه‌های مختلفی اجرا کرده است،« در آمریکا ۶ ماه اقامت داشتم، هم به دلیل بزرگی کشور و مسافت طولانی دوچرخه‌سواری و هم به دلیل انتظار برای ویزای حج تمتع. در طی این مدت به دانشگاه‌ها و انجمن‌های صلح می‌رفتم، عموم شهروندان و ایرانی‌های مقیم آمریکا در گردهمایی‌های ایرانی و آمریکایی دعوتم می‌کردند، به کلیساها می‌رفتم و از سفر و اهدافم، از ایران و مردمش و مردمی که تا قبل از آن دیده بودم، صحبت می‌کردم».

طی اقامتم در آمریکا، ویزای سفر به عربستان را گرفتم البته عربستان طبق قوانین خودش به دختران زیر ۴۵ سال ویزا نمی‌داد و همین موضوع باعث شد تا کمی معطل شوم، بعد از رایزنی‌های بسیار با گروه ایرانی‌های مقیم آمریکا، به حج رفتم و همان جا دوچرخه را به ایران فرستادم و پس از آن در چین دوچرخه دیگری خریدم.

مطمئناً یکی  از چالش‌های این نوع سفرها تمام شدن پول افراد است و پوپه مهدوی نیز در این سفر بارها پیش آمده است که در نیمه راه پولش تمام شده باشد، «در ۶ ماه اول، سفر سخت بود و بارها پولم تمام می‌شد، از خودم و دوچرخه عکس می‌انداختم، مردم که به دورم جمع می‌شدند، می‌فروختم البته همیشگی نبود، گاهی اوقات هم در شرایط سخت سه نفر بودند که مبلغی برایم می‌فرستادند، در ۶ ماه دوم سفر، ایرانی‌های مقیم آمریکا گفتند تو اسم ایران را بلند کردی و ما هم آرزوی چنین سفری را داشتیم و حمایتم کردند».

پوپه مهدوی که در ابتدا تصمیم داشت مقصد آخر سفرش کشور عربستان و سفر حج تمتع باشد ولی در نیمه راه و به خواست خداوند راهی سفر حج می‌شود و وقتی می‌خواهد در مورد آن سفر صحبت کند، حرفی برای گفتن ندارد چرا که معتقد است سفر حج خیلی شخصی‌تر از آن است که بخواهد حال و هوای این سفر را با فردی به اشتراک بگذارد.او  فقط به یک  جمله بسنده کرده و می‌گوید: «بعد از رفتن به مکه و سفر حج انگار در دیگری به رویم باز شد، چیزهایی تجربه کردم که کل زندگی مرا تغییر داد، بعدها فهمیدم که خدا می‌خواست من در میانه سفر، کعبه را زیارت کنم».

 وقتی سفر حج تمام می‌شود، او راه کشور هند و نپال را در پیش می‌گیرد و سپس به تبت می‌رود و “اورست” را تا ایستگاه اول پیمایش می‌کند. کوه و کوهنوردی از علایق ویژه اوست و هر فرصتی که پیدا می‌کند به کوه پناه می‌برد و فرقی برایش ندارد که این کوه‌ها در ایران باشند یا در آن سوی دنیا.

او طی این سفر۱۶ ماه و چهار روزه در ۶ ماه اول، شب‌ها  در محل کمپینگ چادر زده و در ۶ ماه دوم مهمان مردم بوده و گاهی اوقات نیز به اقامتگاه جوانان می‌رفته است.

 وی یکی دیگر از خاطرات به یاد ماندنی سفرش را این‌گونه تعریف می‌کند:«در پاریس وقتی به پارک لوگزامبورگ که پارک معروفی هست رسیدم، دوچرخه و پرچم سفرم را آویزان کردم، مردم دورم جمع شدند و اقایی مسن  به مدت طولانی گریه کرد، بعد گفت میدانی چرا گریه کردم؟ سال‌ها پیش که پسر جوانی بودم یک تی‌شرت پوشیدم و روی آن نوشتم فقط برای صلح و با یک کوله پشتی به دنیا سفر کردم».

 دختر جهانگرد ایرانی در سفر به دور دنیا که ۱۸ هزار کیلومتر رکاب زده است، با افراد زیادی برخورد کرده ،افرادی که برایش احترام قائل بودند و او حالا با کوله‌باری از عشق و محبت به تمام مردم دنیا سفرش را به پایان رسانده است و سوغات سفر او پرچم دست‌نویسی است با امضاء نوشته‌های مردمی که در سراسر جهان خواهان صلح، امنیت و ثبات هستند.

دختر جهانگرد ایرانی پایان سفرش را کشور چین و کره جنوبی اعلام می‌کند و شرکت در اجلاس جهانی صلح جوانان آخرین برنامه سفر پوپه مهدوی محسوب می‌شود.

وی با حضور در این اجلاس از صلح برای تمام جهان سخن می‌گوید، او سفرش را با جنگ آغاز کرد و با صلح به پایان رساند. در اجلاس صلح جوانان در سال ۱۳۸۳ در کشور کره جنوبی از او به عنوان یکی از سه چهره صلح جهانی تجلیل شد.

ماجراها و خاطرات سفر دختر جهانگرد ایرانی در کتاب« مسیر صلح » در ۱۵۶ صفحه با عکس‌های خود از سفر دور دنیا به چاپ رسیده و مراسم رونمایی از این کتاب در فرهنگسرای ملل برگزار شده است.

Views All Time
Views All Time
۳۹۰
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false