×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مروری بر عملیات آزادسازی خرمشهر از زبان رزمنده میانه ای دفاع مقدس

رضا جلوداری رزمنده میانه ای دفاع مقدس به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر از چگونگی عملیات بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر گردید در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

سلام دوستان :امروز ۳ خرداد سال روز آزاد سازی خرمشهر در دوران دفاع مقدس بود به دلیل اینکه خود ستایی نشود قصد مزاحمت نداشتم ولی با اسرار جمعی از دوستان جهت اگاهی نسل وجوانان بعد ان دوران سخت از نحوه آزاد سازی خرمشهر اینجانب افتخار داشتم که به عنوان فاتحان خرمشهر که در مرکز حفظ آثار دفاع مقدس به ثبت رسیده حقایقی وناگفته های از جعبه سیاه جنگ بویزه ازاد سازی خرمشهر را تا آنجایی که ذهنم یاری می کند برایتا ن بازگو کنم .

جوانان امروز ما باید این را بدانند که جمهوری اسلامی ایران با توجه به توان وامکانات در دوران دفاع مقدس هر سال توان یک عملیات بزرگ وچند عملیات کوچک وایزایی را داشت . به عنوان نیروهای آذربایجان قبل از تشکیل تیپ ولشکر عاشورا در قالب تیپ نجف اشرف با نیروهای اصفهان به طور مشترک در قالب تیپ نجف اشرف که ان زمان اقا مهدی باکری نیز قایم مقام تیپ نجف اشرف بود .بطور مشترک می جنگیدیم .

با این مقدمه کوتاه به عرض برسانم در اوایل فروردین سال ۱۳۶۱ بود یک عملیات بزرگ بنام فتح المبین با رمز یا زهرا س انجام داده بودیم وافتخار حضور در ان عملیات نیز داشتم در عملیات پیروز مندانه علاوه بر تلفات سنگین به دشمن عراق برای اولین بار بیش از ۲۰۰۰۰ اسیر از دشمن گرفته شد که در موقع مناسب عظمت وچگونگی این عملیات را شرح خواهم داد ولی الان بیشتر عملیات بیت المقدس که منجر به ازاد سازی خرمشهر گردید را برایتان به مناسبت ۳ خرداد می نویسم.

این عملیات غیور آفرین . که امام خمینی عزیر در دیدار رزمندگان وفرماندهان فاتح خرمشهر فرمودند که خرمشهر را خدا ازاد کرد ومن دست بازوی رزمندگان اسلام را می بوسم. عملیات بیت المقدس در جنوب کشو در استان خوزستان در غری رود کارون با رمز یا علی ابن طالب ع در ۱۰ اوردبهشت سال ۱۳۶۱ شروع تا ۳ خرداد ۱۳۶۱ به مدت ۲۴ روز طول کشید تا شهرهای خرمشهر وهویزه وجاده اهواز خرمشهر وخارج کردن شهرهای اهواز . حمیدیه .وسوسنگرد ونیز جاده اهواز ابادان از برد توپخانه دشمن .تامین مرز بین الملی .ومنطقه ازاد ش ه در این عملیات از دست دشمن ۵۰۳۸ کیلومتر مربع بود …… دوستان عراق با تداوم اشغال خرمشهر می کوشید اخرین ومهمترین اهرم فشار خود را برای واداشتن ایران به شرکت ازموضع ضعف در مذاکرات صلح حفظ کند. متقابلا ازاد سازی این شهر می توانست نماد تحمیل اراده جمهو ی اسلامی ایران برمتجاوز اثبات برتری اش در جنگ باشد .

با توجه به اهمیت این منطقه در تعین سرنوشت جنگ عملیات بیت المقدس را سپاه وارتش طراحی واجرا کردند . این عملیات ترکیبی از عملیات اصلی وپشتیبانی بود. عملیات پشتیبانی را یک قرارگاه به نام فجر مرکب از یگانهای سپاه وارتش که عملیات فتح المبین در منطقه مانده بود. در فکه انجام داد . وضمن عقب راندن دشمن به سمت مرز حدود ۲۰۰۰ اسیر گرفت.

این قرارگاه در آخرین مرحله از عملیات اصلی نیز بکار گرفته شد. اما در منطقه عملیات اصلی در مرحله اول جاده اصلی اهواز خرمشهر از کیلومتر ۶۸ تا ۱۰۳ تصرف وتثبیت گردید . و کلیه رخنه ها ترمیم شد. در مرحله دوم ضمن ازاد سازی مسافت بیشتری از این جاده پیش روی به سمت مرز در محدوده ایستگاه حسینیه اغاز شد. با این پیش روی مرکز ثقل قوای دشمن به دست نیروهای خودی افتاد.که براثر ان عراق از سویی عقبه لشکر های خود در جوفیر در معرض تهدید می دید .واز سوی دیگر در مورد حفظ دومین شهر بزرگ بصره احساس نگرانی می کرد. ضمن ان که با رسیدن نیروها به مرز تامین عقبه نیروهای دشمن در خرمشهر نیز به خطر افتاد. از این رو ع اق هراسان از تکرار عملیات فتح المبین از منطقه وسیعی شامل پادگان حمید .هویزه وجوفیر عقب نشینی کرد. دولشکر خود را عقب کشید. تا انها را از انهدام برهاند. ودر عین حال برای پدافندبصره از انها استفاده کند. در مرحله سوم تهاجم برای ازا ی خرمشهر اغاز شد. اما هوشیاری وتمرکز نیروهای دشمندر خطوط پدافندیموجب گردید.ماموریت نیروهای خودی به انجام نرسد. …در مرحله چهارمکه قرارگاه فجرنیز در کنار سه قرارگاه قدس. فتح .ونصر وارد عملیات شده بود. انسدادجاده خرمشهروتامین نهر عرایض وپل نو موجب گردید. که نیروهای عراقی تسلیم شوند. ودرنتیجه بعداز ۲۴ روز جنگ جانانه و گاهی تن به تن وگاهی تن به تانگ در ساعت ۱۱ صبح ۳ خرداد سال ۱۳۶۱ خرمشهر ازاد شد.

در این عملیات تاریخی اغلب اهداف موردنظر تحقق یافت واز جمله ۱۸۰ کیلومتر از خطوط مرزی تامین گردید. وهرچند بخشی از شلمچه وطاءیه در اشغال دشمن باقی ماند ودر این عملیات استعداد قوای دشمن حدودا ۱۵۰ هزار نفر بود که ۸ لشکر و۱۲ تیپ مستقل عراق از ۵۰ الی ۸۰ درصد متلاشی شد.ودراین عملیات ۲۰ فروند هواپیمای جنگی وهلیکوبتر . حدود ۳۰ قبضه توپ سنگین و۱۵۰ تانگ دشمن منهدم حدود۳۰ قبضه توپ سنگین و۵۰ دستگاه تانک ونفربر ومقدار بیشمار سلاح جنگی وخوردو نظامی و۱۶۰۰۰ گشته ومجروح واز همه مهمتر ( ۱۹۰۰۰ ) نفر اسیر گرفته شد. وخوب است دوستان وجوانان عزیز این را بدانند .

در طول ۸ سال دفاع مقدس جمعا حدود ۷۳ هزار نفر اسیر از ۲۰ کشور های مختلف در عراق گرفته شده بود .که ان دوران بنا به دستور وحمایت های مستقیم امریکا ومتحدانش به یاری کمک عراق امده بودند .وحدود ۵۵ در صد اسرای جنگ تحمیلی را در این دو عملیات یعنی عملیات های فتح المبین و بیت المقدس همان ازاد سازی خرمشهر گرفته شده بود .جمع اسراء این دوعملیات بیش از ۴۰ هزار نفر سیاه وسفید از نژاد های وکشورهای مختلف شده بود .

از معجزه های این عملیات ها فقط به دو مورد ان اشاره می کنم . صدام لعنت اله علیه فرموده بود .اگر رزمندگان اسلام .ایران بتوانند خرمشهر را آزاد کنند . من کلید دومین شهر بزرگ عراق ( بصره ) را دو دستی تقدیم تقدیم رزمندگان اسلام می کنم ..تمام فرماندهان عراقی که بعد از ازاد سازی خرمشهر سالم مانده بودند اکثرا به دلیل عدم توانایی در حفظ خرمشهر توشط صدام اعدام شدند .و دومین معجزه در این عملیات . بعد از پایان عملیات وجنگ تن به تن در ازاد سازی خرمشهر ۱۹۰۰۰ هزار اسیر جنگی را تفکیک وخلع سلاح. حفظ ونگهداری . پذیرایی . نقل انتقال وتامین . وترابری ومحل اسکان انها یک داستان مفصل . که در وقت مناسب وفرصت دیگر اگر عمری باقی ماند .به ان نیز می پردازم . ودر در اخر به یک سوال مهم جوانان ونسل امروز که چرا جنگ را بعد از ازاد سازی خرمشهر ادامه دادید ؟؟؟ ویا چرا جنگ را همانجا خاتمه ندادید ؟؟؟

دوستان به طور خلاصه به صورت علمی وفنی مهندسی ونظامی به ۹ دلیل برای ادامه جنگ پس از ازاد سازی خرمشهر اشاره می کنم .که نسل های امروزی و ایندگان بدانند ودرتاریخ ثبت شود سالها بعد عملیات بزرگ وپیروزی ازاد سازی خرمشهر این پرسمان در تاریخ حوزه دفاع مقدس پیش آمد .که آیا امکان نداشت جنگ تحمیلی در مدت زمان کوتاه تری خاتمه یابد .به عبارت دیگر در بعضی از زمان ها که موازنه نظامی وسیاسی به نفع ایران بود . چرا دولت وایران اقدام به پایان دادن جنگ نکرد .؟

اگر صلح را مجموعه ای از اتش بس وعقب نشینی. وتعیین متجاوز وتامین خسارت های وارده وچند عامل دیگر بدانیم . باید بگوییم که در آن زمان ( پس از فتح خرمشهر ) هیچ گونه پیشنهاد صلح از طرف هیج کس ارایه نشد . وشورای امنیت ودیگران تنها ( آتش بس ) و در واقع حالت نه جنگ ونه صلح را توصیه می کردند .و در آن زمان طرحی که متضمن صلح واقعی باشد .وشناسایی متجاوز وپرداخت غرامت را نیز شامل شود .وتضمین برای عدم تعرض مجدد داشته باشد وجود نداشت وپیشنهاد های ارایه شده تنها در حد اتش بسو مذاکره طرفین بود .واین امر با توجه به پشتیبانی یک طرفه واشکار دولت های بزرگ ونهاد های وبین المللی از عراق. هیچ گاه نمی توانست شرایط ایران را برای یک صلح واقعی وپایداروشرافت مندانه محقق سازد وبه این ترتیب ایران دلایل منطقی وعقلانی برای ادامه جنگ داشت .

دلایل ادامه جنگ به این صورتهای زیر را تشریح می کنیم .

۱ .شرایط ایران برای صلح ( شناسایی وتنبیه متجاوز وپرداخت غرامت از سوی عراق .

۲ .مرزهای ایران تامین نداشت ونقاطی در شلمچه . طلائیه فکه .وقصر شیرین در اشغال عراق بود .ونیز شهرهای سومار . نفت شهر .ومهران عملا در اشغال دشمن بودند .وامکان ازاد سازی این نقاط از راه مذکور. غیر معقول به نظر می رسید .وراهی جز ادامه جنگ وجود نداشت .

۳ .درحالی که نیروهای خودی وپیروز های زیادی کسب می کردند .وتوقف جنگ چانه زنی در پشت میزهای مذاکره برای ازاد سازی نقاط مرزی ازاد شده صحیح نبود .

۴ .شهرهای ازاد شده همچون خرمشهربه علت حضور دشمن در شلمچه همچنان در تهدید بود .

۵ .توانایی کمی ارتش عراق ترمیم شده وبا کمک های همه جانبه دولت های بزرگ افزایش هم یافته بود .

۶ .تنها چیزی که ارتش عراق از دست داده بود ‌.روحیه بود .که با توجه به روحیه فرماندهی ان ( شخص صدام ) این مسئله نیز پس از مدتی قابل ترمیم بود .

۷ .در حالی که نیروهای جمهوری اسلامی درنوار پیروزی قرار داشتند . اتش بس وصلح ناپایدار در هنگام قدرت ودادن فرصت مجدد به عراق وزیان هایی به بار می اورد . اگر ان روز جنگ متوقف می شد .وتجربه ایچون مذاکرات . سوریه واسرائیل برسر ارتفاعات جولان فراروی ما قرار می گرفت. وما ناچار می شدیم بر سر سایر مناطق تحت اشغال پشت میز مذاکره با عراق چانه زنی بی حاصل کنیم . امروز جامعه بویژه جوانان ونسل های اینده مسئولان وفرماندهان وقت را شماتت می کرد .

۸ .عراق در نظر داشت با برگزاری اجلاس سران جنبش غیر متعهد در بغداد وکسب ریاست دوره ای این جنبش برای تحقق خواسته های نامشروع خود. با ایران فشار اورد . ولی ایران با حمله به داخل خاک عراق در عملیات رمضان این امتیاز مهم وحیاتی را از عراق گرفت .

۹ . به همین منظوردر ۲۰ خرداد ۱۳۶۱ جلساتی در حضور امام خمینی ره در جماران با حضور فرماندهان تشکیل شد .وموضوع به شورا گذاشته شد . از نظر نظامیان شرکت کننده در ان جلسه پدافند با توقف روی خط مرزی وجود نداشت . زیرا در اغلب نقاط مرزی هیچ گونه مانع طبیعی وجود نداشت .وایجاد استحکامات جدید نیز یک سال به طول می انجامید وطی این مدت احتمال حمله مجدد عراق جدی بود ومهم تراین که با تکیه براصل متعارف نظامی تعقیب دشمن هرگونه توقف پس از فتح خرمشهر یک حرکت غی اصولی بود . به همین دلیل امام خمینی ره پس از تردید اولیه در مورد تداوم جنگ در خاک عراق با استماع دلایل نظامیان وفرماندهان عالرتبه ارتش وسپاه ونا امیدی از پذیرش شراط ایران توسط دولت عراق با ادامه جنگ و ورود نیروها ورزمندگان اسلام به حاک عراق موافقت کردند . این دلایل نه گانه مختصر جواب در خصوص سوال مطرح شده بود که خدمت عزیزان داده شد.

در خاتمه جا دارد یادی کنیم از تمامی شهدا عزیز. جانبازان ازادگان ورزمندگان گمنامی وخانواده های محترم انها دورود وصلوات بفرستیم به روح پاک شهدای راه اسلام وقران وجنگ تحمیلی وهمچنین یادی کنم از همسنگر بسیار عزیز ارتشی جناب سرهنگ رفع عفاری اچاچلویی معرف به شکارچی تانک که دراین دو عملیات نقش او بی نظیر بود . خودم از چند قدمی شکار تانک های او را با با موسک های تاو هدایت شونده می دیدم ..خدا طول عمر وسلامت بدارد .که ایشان الان در شیراز دوران بازنشستگی خود را سپری می کند واز اینکه اطاله وقت وکلام شد .پیشاپیش عذر خواهی این حقیر را بپذیرید . از اینکه در این فضا امکان تشریح طرح مانور حمله رزمندگان از روی نقشه های نظامی مقدور نیز باز پوزش می طلبم . انشالله موفق وکامیاب باشید .بدرود .

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت