×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
لزوم تاسیس بخش قافلانکوه با مرکزیت آچاچی

بخش مرکزی شهرستان میانه با ۲۱۷۰ کیلومترمربع مساحت و ۱۳۰۰۷۹ نفر جمعیت از هفت دهستان و بیش از۱۲۰روستای دارای سکنه تشکیل شده است. وسعت، جمعیت و تعداد روستاهای بخش مرکزی میانه از بسیاری از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی بیشتر است لذا مدیریت این منطقه توسط یک بخشداری مشکلات فراوانی داشته و برای مردم قانع کننده نمی باشد. در نتیجه تقسیم بخش مرکزی میانه به دو قسمت و تاسیس بخش جدیدی در این منطقه ضروری می باشد بنا بر این ذیلا بصورت اجمالی با دهستانهای بخش مرکزی میانه آشنا می شویم تا به درک بهتر موضوع کمک کند.
۱_ دهستان قافلانکوه غربی:جمعیت۱۱۹۲۰نفر.
تعداد روستا:۱۶ مرکز دهستان و جمعیت آن: آچاچی۳۶۸۳ نفر

۲_ دهستان شیخ در آباد: جمعیت۲۳۰۸ نفر. تعداد روستا: ۳. مرکز دهستان و جمعیت آن:شیخ در آباد ۲۰۷۹ نفر

۳_ دهستان گرمه جنوبی: جمعیت: ۶۳۳۱ نفر. تعداد روستا:۳۹ مرکز دهستان و جمعیت آن: گوندوغدو ۱۲۲۷ نفر

۴_ کوله بوز شرقی: جمعیت: ۵۲۰۹نفر تعداد روستا:۲۰ مرکز دهستان و جمعیت آن:کنگاور ۳۱۰ نفر

۵_ کوله بوز غربی: جمعیت ۴۱۰۷ نفر تعداد روستا:۱۷. مرکز دهستان و جمعیت آن:باشماق ۶۷۷نفر

۶_ قزل اؤزن: جمعیت ۲۶۷۳نفر. تعداد روستا:۱۲ مرکز دهستان و جمعیت آن:قویجاق ۲۲۱نفر

۷_ اوچ تپه شرقی:جمعیت:۲۰۲۶نفر. تعداد روستا:۱۹ مرکز دهستان و جمعیت آن: پورسوقلو ۲۱۰ نفر

 

همانگونه که ملاحظه می شود دهستان قافلانکوه غربی با ۱۱۹۲۰ نفر جمعیت پر جمعیت ترین دهستان و مرکز آن یعنی شهر آچاچی با ۱۱۵۱ خانوار و ۳۶۸۳ نفر جمعیت، پس از شهر میانه دومین منطقه پر جمعیت بخش مرکزی میانه محسوب می شود. بدون احتساب جمعیت ۹۵۵۰۵ نفری ساکن در شهر میانه، تعداد۱۲۵ روستای دارای سکنه بخش مرکزی به اضافه شهر آچاچی مجموعا ۳۴۵۷۴ نفر جمعیت دارد به عبارتی دیگر بیش ازده درصد از جمعیت ۳۴۵۷۴ نفری روستاهای بخش مرکزی در شهر آچاچی ساکن هستند. با این اوصاف و با توجه به همجواری دهستانهای قافلانکوه غربی ، گرمه جنوبی و قزل اوزن و سکونت نزدیک به دوسوم جمعیت روستاهای بخش مرکزی در این سه دهستان و واقع شدن شهر آچاچی بر سر راه ترانزیتی میانه – زنجان که اهالی دهستانهای فوق برای دسترسی به بازار و مراکز تجاری مرکز شهرستان (میانه) و مناطق مرکزی کشور (زنجان_ کرج و تهران ) بالاجبار باید از وسط آچاچی عبور کنند، تشکیل بخش جدیدی با نام قافلانکوه متشکل از دهستانهای قافلانکوه غربی ، قزل اوزن و گرمه جنوبی ، با مرکزیت آچاچی بهترین گزینه می باشد.

مطالعه مطالب ذیل توسط مسولان و مردم می تواند چرایی انتخاب آچاچی را به عنوان مرکز بخش توجیه کند. ۱- با وجود اینکه جمعیت بخشهای ترکمانچای و کندوان در گذشته تقریبا برابر بود ولی به لحاظ جمعیت زیاد مرکز بخش ترکمانچای (۷۰۹۴ نفر) در مقایسه با مرکز بخش کندوان(۲۴۰۶ نفر) توجه مسولان دولتی و غیر دولتی به ترکمانچای بیشتر از ترک می باشد بطوریکه برخی ادارات مثل دادگاه عمومی بخش و اداره ثبت اسناد و املاک در ترکمانچای دایر است ولی در ترک وجود ندارد .
لذا در صورت تاسیس بخش جدید در منطقه ما،اگر مرکز بخش یک روستای کوچک و دور افتاده باشد شاید تا ابد نتواند چنین امکاناتی را برای منطقه جذب کند.

۲- به لحاظ واقع شدن آچاچی در شاهراه ارتباطی ایران – اروپا و نزدیکی به راه آهن تهران – تبریز ، همسایگی با شهر میانه، همجواری با رودخانه بزرگ قزل اوزن و پس از آبگیری سد شهریار(استور) واقع شدن در ساحل دریاچه سد، پتانسیل و ظرفیت سرمایه گذاری فراوانی در زمینه صنایع و غیره دارد.

بنا به مراتب فوق از مسولان و نمایندگان مردم میانه در مجلس تقاضا می شود ضمن فراهم نمودن مقدمات مساله فوق ، پیگیری های لازم را جهت تاسیس بخش قافلانکوه با مرکزیت آچاچی انجام دهند.

 

منبع:کانال شهر آچاچی

Views All Time
Views All Time
۴۶۴
Views Today
Views Today
۴

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false