×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
دکترشیویاری: درمان اعتیاد از طریق کمپ‌های ترک اعتیاد به تنهایی اثربخش نیست/ چرا ۹۰درصد معتادان پس از ترک دوباره به مصرف باز می‌گردند؟

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با تاکید بر اینکه درمان اعتیاد از طریق کمپ‌های ترک اعتیاد اثربخش نبوده است به تشریح دلایل بازگشت ۹۰ درصد معتادان پس از ترک دوباره به مصرف مواد مخدر پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، شیویاری درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه اعتیاد یک نوع بیماری تلقی می‌شود گفت: برخی روانشناسان معتقدند که اعتیاد یک بیماری است، اما نمی‌توان این امر را پذیرفت، چرا که قطعا تمام افرادی که به دنبال تولید و توزیع یا حتی مصرف مواد مخدر هستند، مجرم بوده و باید با آنها برخورد شود.

نماینده مردم میانه درمجلس شورای اسلامی، در مورد علل عدم موفقیت ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: هم‌اکنون اعتیاد یک معضل بین‌المللی است و ایران نیز به دلیل همجواری با افغانستان به عنوان یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد مخدر به ویژه تریاک با این آسیب اجتماعی در سطح گسترده‌ای مواجه شده است و برغم تلاش زیادی که در حوزه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته، اما نتیجه‌ای را در بر نداشته است.

وی یادآورشد: ما در زمینه مبارزه با مواد مخدر قوانین خوبی داریم، اما متاسفانه در اجرا با مشکل مواجه هستیم، چرا که عملیاتی شدن قوانین موجود نیازمند تامین اعتبارات و تجهیزاتی است که با اعتبارات کنونی همخوانی ندارد و همین امر باعث شده که نتوانیم به طور کامل این معضل مهم اجتماعی را ریشه‌کن کنیم.

شیویاری با تاکید بر اینکه شیوه‌های درمانی کنونی در جهت ترک اعتیاد نیز کارآمد نبوده است خاطرنشان کرد: ما نباید برای مقابله با اعتیاد تنها به تجهیز کمپ‌های ترک اعتیاد بپردازیم، چرا که به تجربه ثابت شده است که اقدامات این مراکز به تنهایی اثربخش نیست و تا زمانی که نتوانیم مانع از توزیع آسان مواد مخدر در کشور شویم، نمی‌توانیم راهکار مناسبی برای ریشه‌کن کردن این معضل ارائه دهیم.

وی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اینکه بیش از ۹۰درصد معتادان پس از ترک دوباره به مصرف باز می‌گردند بیان کرد: ما باید برای تضمین موفقیت در جهت ترک اعتیاد در کشور باید از روش کشورهایی که در این زمینه موفق عمل کرده‌اند به عنوان الگو استفاده کنیم، ضمن اینکه دستگاه‌های مربوطه نیز باید اراده ویژه‌ای برای رفع این معضل داشته باشند و در این مورد تمهیداتی را بیندیشند.

توزیع مواد مخدر دولتی نمی‌تواند بهترین راه برای کنترل مصرف مواد مخدر باشد

شیویاری در مورد اجرای طرح توزیع مواد مخدر دولتی از طریق داروخانه‌ها افزود: قطعا اجرای این طرح نمی‌تواند بهترین راه در جهت کنترل توزیع یا مصرف مواد مخدر باشد، کما اینکه در زمان طاغوت نیز این روش تجربه شده بود، ضمن اینکه تجربه جهانی هم نشان داده است که بکارگیری این شیوه نمی‌تواند موفقیت‌آمیز باشد. وی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران در گذشته اقدامات در خوری در جهت پیشگیری از گسترش اعتیاد در سطح جامعه انجام داده است تاکید کرد: هم‌اکنون باید در جهت مبارزه با مواد مخدر به ریشه‌یابی علل گسترش اعتیاد در سطح جامعه بپردازیم که قطعا بیکاری جوانان یکی از این عوامل بوده که به گسترش دامنه گرایش به استعمال مواد مخدر دامن زده است، از سوی دیگر تعدادی از افراد به دلیل ابتلا به بیماری جسمی یا روحی به مواد مخدر گرایش دارند، بنابراین ما باید در اولین گام به منظور ممانعت از گسترش این معضل در جامعه به اطلاع‌رسانی در مورد تبعات اجتماعی و آثار سوء این مواد بپردازیم.

وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی تنها متولی کنترل اعتیاد در کشور نیستند

شیویاری در رابطه با انتقاد برخی که معتقدند وزارت بهداشت به تفاهمی که با سازمان بهزیستی در جهت درمان سایر بیماری‌های معتادان متجاهر داشته، عمل نکرده است تصریح کرد: تا زمانی که این طرح‌ها به مرحله اجرا نرسد، ایجاد هر نوع توافقنامه‌ای بی اثر خواهد بود، کما اینکه ممکن است چندین نهاد یا ارگان با هم تفاهمنامه‌ای بنویسند، اما تا وقتی برنامه جامعی برای اجرای آن وجود نداشته باشد به سرانجام نخواهد رسید.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت