×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مشایخی سرپرست فرمانداری میانه: رفع نشدن برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان سبب عدم دستیابی به اهداف مجمع سلامت است

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان میانه با اشاره به اهمیت و جایگاه بالای سلامت در جامعه گفت: رفع نشدن برخی کمبودها در حوزه بهداشت ودرمان از آن جمله کمبود پزشک عمومی و متخصص مقیم سبب عدم دستیابی به اهداف تعیین شده در مجمع سلامت خواهد بود.
به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، محمدرضا مشایخی در جلسه مجمع سلامت شهرستان میانه، نبود تعهد کافی بین متخصصان غیر بومی مبنی بر اقامت در شهرستان، کمبود پزشک عمومی در اورژانس بیمارستان ها و مراکز سلامت شهری و روستایی، پراکندگی و وسعت بالای شهرستان را که سبب دشواری ارائه خدمات به تمامی نقاط دوردست تحت پوشش شده را از چالشها و مسائل حوزه بهداشت و درمان شهرستان عنوان نمود.
وی با اشاره به نبود محل مناسب ارائه خدمات برای تیمهای سلامت در روستاهای قمر و سیاری، عدم دسترسی ۶۵ خانه بهداشت و یک مرکز جامع سلامت روستایی به شبکه اینترنتی، را از دیگر مسائل حوزه بهداشت و درمان برشمرد.
مشایخی همچنین با اشاره به شاخص کلرسنجی مطلوب  ۲۲ درصدی، میزان کلر زنی در روستاها طی سال ۹۶ را پایین خوانده گفت:انتظار می رود در کمترین زمان این میزان شاخص به حد مطلوب برسد.
سرپرست فرمانداری ویژه میانه جلب مشارکتهای مردمی را سبب توفیق و نمود بیشتر فعالیتها در حوزه بهداشت و درمان علی الخصوص  در بحث کانونهای سلامت محله محور ذکر کرده تاکید کرد: باید به برخی مطالبات مردم که در قالب چالش مطرح است بازخورد داده شود تا اقبال مردمی بر مشارکت همگانی در حوزه بهداشت ودرمان حاصل گردد.
مشایخی با اشاره به بحث محله محوری سلامت و تجربه های موفق در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی که به شکل گروه های اجتماع محور عمل کرده و موفق بودند تاکید کرده برای توفیق عمل از این طریق در حوزه سلامت باید نسبت به رفع برخی کمبودهای شهرستان اقدام کرد که مهمترین آنها راه اندازی MRI، مرکز غربالگری سرطان،اتمام عملیات محل اورژانس هوایی، و تامین کمبود پزشک عمومی و متخصص می باشد.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه طرح تحول سلامت از مزایای بسیاری برای آحاد جامعه از جمله اقشار آسیب پذیر داشته، گفت: فقط در سال گذشته، علاوه بر خدمات و مزایای این طرح، ۱۲ میلیارد تومان تخفیف درمانی به بیماران سرپایی و بستری در سطح استان در سال ۹۶ داده شده که رقم قابل توجهی است.
طاهری اقدم در جلسه مجمع سلامت شهرستان میانه با بیان اینکه سیستم بهداشت و درمان کشور فقط می تواند بطور مستقیم در سلامت ۲۵ درصد جامعه نقش مستقیم داشته و آن را حفظ و ارتقاء بخشد، افزود: هدف تشکیل مجمع سلامت در استان و زیرمجموعه های شهرستانی آن، در نظر گرفتن موضوع سلامت در تمامی سیاستگذاری ها و تصمیمات در دستگاههای مختلف با خطرسنجی و افزایش سواد سلامت مردم است.
طاهری اقدم ادامه داد: سواد سلامت بدین معناست که به عنوان مثال، رانندگی با سرعت غیر مجاز، سبب تصادف و آسیب خواهد شد و یا مصرف قلیان یکی از عوامل اصلی بروز سکته قلبی و مغزی و سرطان است و ۷۵ درصد جامعه، با برخورداری از آگاهی و رعایت چنین مواردی می توانند حجم عظیمی از مراجعات به سیستم بهداشت و درمان را بکاهد.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه موضوع اشتغالزایی و درآمدزا بودن قلیان سراها توجیه عقلانی و منطقی برای آزادی این صنف نیست، افزود: متاسفانه با این رویکرد، شاهد ترویج قلیان بین جوانان و حتی بانوان هستیم و در آینده باید بر تعداد تخت های بیمارستانی بیفزاییم.
وی با بیان اینکه مجمع خیرین سلامت نیز می توانند نقش بسزایی در مراکز و سیستم درمانی ایفا کنند، گفت: زیرمجموعه هایی تحت عنوان کانون سلامت محلات شامل افرادی که دغدغه سلامت دارند می توانند به عنوان تشکل های غیرانتفاعی دارای مجوز به افزایش سواد سلامت جامعه بپردازند.
فرمند، نماینده میانه در مجلس شورای اسلامی در این جلسه آزمایش مداوم آب روستایی را برای جلوگیری از بروز آلودگی های احتمالی و نیز نابارور نمودن سگ های خیابانی به دلیل افزایش چشمگیر تعداد آنها در سطح شهر را خواستار شد.
 شیویاری، دیگر نماینده میانه نیز با اشاره به آماده تحویل بودن دستگاه MRI به میانه، بر ضرورت تسریع احداث محل استقرار این دستگاه توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرده، از اختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ساخت آشیانه بالگرد اورژانس هوایی در میانه خبر داد.
 حجت الاسلام والمسلمین محمدی امام جمعه میانه نیز در این جلسه، با بیان اینکه متاسفانه در درمان اقشار جامعه صرفا به سلامت جسمی توجه می شود، گفت: باید با انجام کار معنوی در جامعه، از بروز مشکلات و آسیب های روحی-روانی جلوگیری کرد.
وی همچنین با اشاره به اینکه سگ در دین اسلام نجس است، گفت: متاسفانه برخی خانواده ها با الگوبرداری از زندگی غربی، اقدام به نگهداری این حیوان می کنند که عامل بسیاری از بیماری های خطرناک است و مسئولین به اندازه کافی در این خصوص آگاهی بخشی و اطلاع رسانی نمی کنند.
Views All Time
Views All Time
۲۷۷
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false