×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
به تاج بندگی خود افتخار می‌کنیم/نقش مهم رسانه‌ها در ترویج عفاف و حجاب

معصومه درخشان – کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

زنان و دختران حامیان حریم خانواده از حجاب به عنوان تاج بندگی یاد کرده و بر حفظ حجاب و پوشش به عنوان گوهری در صدف تاکید کردند.

فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی از همان ابتدا بوده است ولی جدیدترین رساله‌های علمی که در مراکز علمی جهان به بحث گذاشته شده و از آن دفاع می‌شود، موضوع و مسئله حجاب است که مدافعان حریم خانواده بر آن تاکید کردند.

امروز و همزمان با روز دختر و میلاد حضرت معصومه(س) زنان و دختران با حجاب پیام دفاع از حریم امن خانواده را با صدای بلند فریاد زده و اعلام کردند، اسلام به عنوان کامل‌ترین دین الهی حجاب را برای زن مسلمان به ارمغان آورده است.

حفظ و حراست از حریم خانواده، احترام به شخصیت زن مسلمان و دوری از تیرهای زهرآلود همه آنهایی که در جامعه اسلامی به دنبال لکه‌دار کردن عفت زنان و دختران هستند، از جمله پیام‌هایی بود که شرکت‌کنندگان در این مراسم بر آن تاکید کردند.

مریم حسینی، یکی از بانوان حاضر در این تجمع بود که حفظ حجاب را علاوه بر اینکه یک دستور دینی است، میراث گرانبهای شهیدان یاد کرد و گفت: تا زمانی که کوچه و خیابان‌های ما به عطر و یاد شهیدان مزین می‌شود، ما چگونه می‌توانیم دست از حجاب خود برداریم .

وی ادامه داد: ما زنان با حفظ حجاب خود  پاسدار و حرمت نگهدار خون‌های پاک شهیدان خواهیم بود چرا که شهدا در وصیت‌نامه‌های خود بارها اعلام کرده‌اند، “خواهرم سیاهی چادر تو از سرخی خون ما پررنگ‌تر است” و چادرهای سیاه ما بیشتر از خون سرخ شهیدانمان دشمنان را هراسان می‌کند.

علی شهیدی، یک جوان دهه هفتادی است که به همراه خواهرش در این مراسم حضور داشت، حجاب را میراث گرانبها دانست و امنیت خانواده را در گرو پاسداری از گوهر در صدف حجاب می‌داند.

وی ادامه می‌دهد: دخترانی که با آرایش‌های غلیظ و زننده در معابر عمومی رفت و آمد می‌کنند، امنیت روانی جامعه را برهم زده  و باعث می‌شوند محیط جامعه برای خودشان ناامن شود.

این شهروند تبریزی با اشاره به حجاب خواهرش گفت: من دو خواهر دارم که هر دو باحجاب هستند و البته اجباری برای انتخاب نوع حجاب نداشتند بلکه خودشان به این فهم و درک رسیده‌اند که با حجاب خوب خودشان می‌توانند آزادانه در جامعه حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که الگوی واحدی برای پوشش زنان در جامعه معرفی شود، بهتر است تا اینکه شاهد این نوع پراکندگی در پوشش زنان و دختران باشیم، به این ترتیب با داشتن پوشش یکسان، مردان هم در جامعه همه را به چشم یکسان می‌بینند و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نیز برطرف می‌شود.

محیا محمدیان یکی از دختران جوان شرکت‌کننده در این تجمع مردمی بود که به خبرنگار ما گفت: خانواده اولین محلی است که شخصیت یک دختر در آنجا شکل می‌گیرد و حرمت‌ها حفظ می‌شود بنابراین دشمنان با درک این موضوع در صدد هستند نقش خانواده را در ایران متزلزل کنند و به حاشیه ببرند.

وی یادآور شد: ما امروز در این تجمع حاضر شده‌ایم تا بگوییم زنان عفیف به چشم‌های ناپاک اجازه نمی‌دهند که این حرمت‌ها با نگاه‌های زهرآلود آنها غبار تیرگی بر خود بگیرد.

محمدیان با اشاره به اینکه دشمن با طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی درصدد است تا حجاب را در کشور ما کمرنگ کند، افزود: یکی از طرح‌های دشمنان طرح چهارشنبه‌های سفید بود که آنان  باید این برنامه را به  فراموشی بسپارند.

سپیده، دختری نوجوان است که به همراه خواهرش به این مراسم آمده است، سپیده به زیبایی روسری سر کرده و در جواب سوالم که چرا به این مراسم آمده است، می‌گوید: خانم معلم ما در مدرسه می‌گوید هر چیزی که باارزش باشد، باید در یک بسته‌بندی خوب قرار گیرد، از آن جایی که وجود زن نیز بسیار باارزش است بنابراین پوشش او به عنوان یک نوع بسته‌بندی می‌تواند زیبایی‌های او را نشان دهد.

وی گفت: وقتی یک خانم لباسی می‌پوشد که پوشش او را حفظ کند، نشانگر اهمیت وی است ولی وقتی یک خانم حجاب خوبی ندارد یعنی او به خودش ارزش و احترامی قائل نیست.

سوگل، خواهر سپیده نیز به خبرنگار ما می‌گوید: متاسفانه یکی از علت‌های پوشش نامناسب زنان و دختران جوان در جامعه مردان هستند. طی سال‌های اخیر گرایش مردان به این نوع پوشش زیاد شده است و آنها در مقابل همسر و دختران خود نسبت به این نوع پوشش‌ها اصلاً مخالفتی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: به نظر من در شرایط کنونی باید بحث و فلسفه حجاب بیشتر برای آقایان تبیین شود تا آنها نسبت به نوع پوشش اطرافیان خود واکنش نشان داده و نوع پوشش آنها را اصلاح کنند.

این بانوی تبریزی با اشاره به نمونه‌ای از دوستان خود که پس از ازدواج حجاب چادر خود را برداشته، اظهار داشت: وقتی با این دوستان صحبت می‌کنم، آنها تمایل و رغبت شوهرشان را در این موضوع دخیل دانسته و عنوان می‌کنند بعد از ازدواج باید تابع شوهر بود وقتی او با صراحت اعلام می‌کند که چه نوع پوششی را می‌پسندد، در نتیجه پوشش یک زن تابع تمایلات شوهر او می‌شود.

سوگل اضافه می‌کند: همچنین متاسفانه در برخی ادارات و دستگاه‌های دولتی و برخی شرکت‌های خصوصی به بانوان محجبه بی‌احترامی می‌شود، برای همین است که برخی از بانوانی که قبلاً حجاب چادر را انتخاب کرده بودند، دیگر چادر استفاده نمی‌کنند.

یکی دیگر از شهروندانی که در این مراسم حضور دارد یک خانواده چهار نفری است که علی ابراهیمی به عنوان پدر خانواده هدف از شرکت در این تجمع مردمی را پاسداری از ارزش‌ها اعلام کرد و گفت: ما خانوادگی آمده‌ایم تا بگوییم اگر یک زن در خانواده خود دارای ارزش بوده و جایگاهش محفوظ باشد، یک خانواده موفق و آبرومند می‌توانند، داشته باشند.

مهری سرایی، همسر وی نیز گفت: متاسفانه در نوع پوشش زنان و دختران در جامعه رسانه تاثیر بسیار زیادی دارند و زنان الگوهای مطرح شده توسط رسانه‌ها و مخصوصاً صدا و سیما را بسیار بیشتر پذیرا هستند.

وی افزود: رضاخان با آن همه قدرت خود نتوانست قانون کشف حجاب را در کل کشور اجرا کند ولی اکنون قدرت رسانه‌ها به‌گونه‌ای شده است که به راحتی ارزش‌ها، ضدارزش تلقی شده و حجاب به موضوع شخصی تبدیل می‌شود و بسیاری از افراد عنوان می‌کنند که حجاب داشتن یا نداشتن یک فرد به بقیه افراد جامعه مربوط نیست.

سرایی، پیام این تجمع مردمی را حفظ حریم خانواده و امنیت زنان در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: زنان به عنوان پایه و اساس جامعه اگر در حریم خصوصی خود ارزش قائل نباشند، چگونه می‌توانند برای یک جامعه امنیت ایجاد کنند.

وی افزود: خانم‌هایی که در سطح شهر با حجاب و پوشش نامناسب در ملاء عام ظاهر می‌شوند، آنها نیز خواهران ما هستند و ما با کسی خصومتی نداریم اما لازم است برای حفظ امنیت خودمان پوشش مناسبی داشته باشند.

این بانوی تبریزی ادامه داد: زن همچون گلی است که با رعایت پوشش خود به خارهای جامعه اجازه نمی‌دهد به سمت او نزدیک شوند.

پورمهدی هم  از حجاب به عنوان تاج بندگی یاد کرد و افزود: حجاب تاج بندگی خداوند مهربان است و ما باید قدردان این امانت الهی باشیم.

وی اظهار داشت: اگر برهنگی فرهنگ است و موجب بهتر و زیباتر دیده شدن می‌شود، پس حیوانات نیز برهنه هستند و چه تفاوتی بین ما انسان‌ها و آنها وجود دارد.

پورمهدی با اشاره به انبوه لوازم آرایش مصرف شده توسط خانم‌های ایرانی تصریح کرد: آن چنان که در اخبار اعلام می‌کنند، زنان ایرانی در رتبه‌های اول تا سوم مصرف لوازم آرایش در جهان هستند.

وی افزود: حجم انبوه لوازم آرایشی در ایران بازار مصرف خوبی برای تولیدکنندگان این لوازم باز کرده است و ما به یک کشور مصرف‌کننده تبدیل شده‌ایم، این موضوع یعنی وابستگی به سایر کشورها که با این لوازم سلامتی زنان و دختران را نشانه گرفته‌اند.

پورمهدی همچنین نبود الگوهای خوب را در این زمینه موثر اعلام کرد و گفت: وقتی الگوهای خوب با حجاب و پوشش اسلامی در جامعه معرفی نمی‌شود، برای همین سلایق افراد به سمت و سوی کم حجابی یا بدحجابی سوق داده می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت نبود الگوهای خوب فرهنگی و با حجاب، هنرپیشه‌های صدا و سیما که وضع ظاهر و حجاب خوبی نیز ندارند، الگوی زنان و دختران جامعه می‌شوند و وضع پوشش هر روز بدتر از دیروز می‌شود.

پورمهدی با اشاره به گرایش زنان در برخی کشورهای اروپایی به حجاب و پوشش گفت: فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی از همان ابتدا بوده است ولی جدیدترین رساله‌های علمی که در مراکز علمی جهان به بحث گذاشته شده و از آن دفاع می‌شود، موضوع و مسئله حجاب است که اسلام به عنوان کامل‌ترین دین الهی آن را برای زن مسلمان به ارمغان آورده است.

Views All Time
Views All Time
۳۵۵
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false