×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
حجاب ، آزادیست….

امین عبدی از میانه طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

برخی فلاسفه ، حیات انسان را تلاش برای آزادی، معرفی کرده اند. حکومتهای غربی با سوء استفاده از فطرت آزادی خواه انسان ،فرهنگ غربی را به عنوان فرهنگ آزادی ، میان ملل غیر غربی ترویج و تبلیغ می کنند ، در حالی که وضع حقوق زن قبل از اسلام ، میان ملت های غربی و شرقی ، یکی از مایه های شرمساری بشر است. تاریخ زنان در قبایل آفریقا ، استرالیا ، اقیانوسیه و جوامع پیشرفته مثل ایران ، روم ، یونان ، انگلستان ، فرانسه و … از نوعی وحشی گری و بربریت نسبت به زن ، حکایت دارد، به گونه ای که ضعف و ذلت ، طبیعت ثانوی زن شده و این حالت از طرف خود زنان نیز پذیرفته شده بود. در آن عصر عقیده عمومی در مورد زنان جنین بود : زن حیوانی اهلی است که خرید ، فروش ، زدن ، شکنجه و هر نوعی بهره کشی- حتی گاهی خوردن او – جایز است!

در هیچ تاریخ و نوشته قدیمی ، عبارتی یافت نمی شود که از احترام به شأن و مقام زن ، حکایت کند ، مگر مختصری در تورات و در وصایای حضرت عیسی .

اسلام و تحول بنیادین در حقوق زن

قرآن در مورد زن نظریه ای ابداع کرد که از آغاز آفرینش تا ظهور اسلام ، بی نظیر بود و با این کار مقابل تمام جهان قد علم کرد و به عقاید و آرای جهانیان و نوع رفتار آنان نسبت به زن خط بطلان کشید . قرآن می فرماید: زن نیز مانند مرد ، انسان است و هیچ یک از دو جنس ، مگر به تقوا ، بر دیگری برتری ندارد. عمل و کوشش زن نزد خدا ضایع نمی شود و زن با اراده و اختیار

می تواند سرنوشت خود را رقم بزند. زن و مرد دارای فطرت مشترک هستند و فطرت اقتضا دارد که حقوق و وظایف مساوی باشد؛ یعنی یک جنس ، از حقوق بیشتر برخوردار نباشد ، لیکن مقتضای این تساوی ، عدالت است ؛ به این معنا هرکس به حق مخصوص خود برسد ، بدون آنکه مزاحم حقوق دیگران شود؛ به عبارت دیگر عدالت در حقوق به معنی این است که همه به طور مساوی به حق ویژه ی خود برسند.

غرب و آزادی زن

یکی از حربه های مغرب زمین برای نفوذ و بهره برداری از دیگران ، استفاده از مسأله آزادی زن است ، هرچند تعداد پرشماری از اندیشمندان غرب و شرق ، به وضعیت تأسف بار زنان در کشورهای اروپایی و آمریکا ، اعتراف کرده و در این زمینه مقالات و کتابهای متعددی نوشته اند، اما هنوز هم میان توده های مردم در ممالک شرقی ، این عقیده رواج داردکه غرب ، بهشت زنان آزاد است؛ در نتیجه ی چنین طرز فکری ، حجاب و پوشش زن، ضد آزادی و پیشرفت زن معرفی می شود و غرب نیز به ترویج این مطلب باطل ، دامن می زند. برای تبیین رابطه حجاب و آزادی، نخست باید مفهوم آزادی راشناخت.

 

تعریف آزادی

برخی جامعه شناسان گفته اند: آزادی عبارت از این است که فرد بتواند آنچه را میل دارد، انجام دهد ، در صورتی که مزاحم دیگران نباشد. در نقد این تعریف می توان گفت :انجام همه ی خواسته ها و تمایلات ، در خور شأن انسان نیست ، حتی اگر مزاحم با حقوق دیگران نباشد ، انسان موجودی معنوی و برخوردار از قدرت تفکر و تعقل است ، بنابراین دست یابی به خواسته هایش ، باید منطبق بر عقل سلیم و تفکر صحیح باشد، افزون بر این که تمام مطالبات و نیازهای انسان اساسی و ضروری نیستند و حتی تمایلات اصلی نیز در حد اعتدال قابل ارضا هستند.

گاهی گفته می شود آزادی محدود به عدالت است ، وتا آنجا که حق است که به عدالت آسیب نرسد ، این تعریف تا حدودی صحیح است ، اما عدالت چیست و چه کسی باید آن را تبیین کند؟

عدالت به معنای (( قراردادن هر چیز در جایگاه مناسب)) است و دین تعیین و تبیین کننده ی عدالت است . بدون مراجعه به شریعت ، تعریف صحیح از حق ، آزادی و عدالت ، نمی توان ارائه داد.

در فرهنگ دین ، قلمرو آزادی تا مرز تحصیل عزت انسانی و کمالات معنوی برای دنیا و آخرت برمبنای عقلانیت و فطرت است. زیباترین و بهترین معنای آزادی به معنای تسلیم پذیری مقابل قدرت خداوند واحد قهار و مبارزه با خدایان متعدد است.

بنابراین ، حجاب ، نه تنها آزادی زن را محدود نمی سازد ، بلکه عامل آزادی واقعی اوست و شرایطی را فراهم می سازد که مورد تأیید عقل و شرع و موجب رشد و تعالی زن و جامعه است. آنچه باعث از میان رفتن شخصیت ، سلامت و کرامت زن است ،

بی بند وباری و بی حجابی است که آزادی واقعی را از زن گرفته و او را اسیر و محدود می کند.

منابع و مآخذ؛

۱-محمد حسین طباطبایی ، المیزان ، ترجمه محمد باقر موسوی

۲- علی شریعتمداری ، حجاب و آزادی

۳- سوره یوسف : ۳۹ –۴۰

۴- عبدالله جوادی ، حق و تکلیف

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت