×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
بازی دو سر تکرار انکار و اصرار

معصومه درخشان – کارشناس ارشد علوم ارتباطات طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

معلوم نیست بازی دو سر تکرار انکار مدیران کل اموزش و پرورش و اصرارمدیران مدارس در اخذ شهریه ثبت‌نام دانش‌آموزان تا چندسال بعد نیز می‌خواهد ادامه پیدا کند و ما رسانه‌ای‌‌ها تا کی باید به این سوژه نخ‌نما و تکراری بپردازیم تا شاید جواب قانع‌کننده‌ای پیدا کنیم.

معلوم نیست تا چند سال دیگر وزیر و مدیران‌کل آموزش و پرورش از پشت تریبون‌های مختلف گلوی خود را پاره کرده و در ظاهر اعلام می‌کنند هیچ مدیر مدرسه‌ای حق ندارد برای ثبت‌نام دانش‌آموزان شهریه بگیرد و از سوی دیگر مدیران مدرسه با شدت تمام تا مبلغ تعیین شده را دریافت نکنند، از ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدرسه خبری نیست.

به راستی این بازی دو سر تکرار انکار و اصرار تا چندسال بعد نیز می‌خواهد ادامه پیدا کند و ما رسانه‌ها تا کی باید به این سوژه نخ‌نما و تکراری بپردازیم تا شاید جواب قانع‌کننده‌ای پیدا کنیم.

ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس به چنان آشفته بازی تبدیل شده است که گویا مدارس در اخذ شهریه‌های ثبت‌نامی به عناوین مختلف بر یکدیگر سبقت می‌گیرند تا بتوانند مهر تائیدی بر عملکرد خود از مقامات آموزش و پرورش دریافت کنند.

مدیران‌کل آموزش و پرورش در سراسر کشور با صراحت اعلام می‌کنند که هیچ فردی حق گرفتن هزینه ثبت‌نام از دانش‌آموزان را ندارد و هر مدیری تحت هر عنوانی به این کار اقدام کند، مورد مواخذه و توبیخ قرار می‌گیرد، در حالی که مدیران مدارس از جلساتی حرف به میان می‌آورند که در پشت پرده از طرف مدیران‌کل آموزش و پرورش به آنها اعلام و الزام می‌شود که هرقدر بیشتر بتوانند برای مدرسه خود کمک‌هزینه جمع کنند، به همان نسبت در رده‌بندی و اخذ امتیازات بالاتر خواهند بود.

برخی از مدیران مدارس که در جواب اعتراض والدین چنین صحبت‌هایی را به زبان می‌آورند، این صحبت‌ها را تائید می‌کنند ولی حاضر نیستند به صورت شفاف و صریح با ذکر نام و نام خانوادگی خود از این موضوع صحبت کنند ولی وجود چنین مطلبی را تائید می‌کنند.

آشفته بازار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس

 ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس به چنان آشفته بازی تبدیل شده است که گویا مدارس در اخذ شهریه‌های ثبت‌نامی به عناوین مختلف بر یکدیگر سبقت می‌گیرند تا بتوانند مهر تائیدی بر عملکرد خود از مدیران آموزش و پرورش دریافت کنند.

نارصایتی خانواده‌ها در امر ثبت‌نام فرزندان حالا به دغدغه اصلی و آموزشی آنها تبدیل شده است.

حالا فارغ از پیداکردن یک مدرسه مناسب، بحث اخذ شهریه‌های ثبت‌نامی با عنوان کمک به مدرسه یا به هر عنوان دیگر باعث شده است تا روزانه در این ایام بخشی از تماس‌های تلفنی دفاتر خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و مطبوعات به شنیدن درد و دل‌ها و اعتراضات مردمی اختصاص یابد.

ضرب‌المثل «دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را» دقیقاً با حال و روز و کشمکش بین خانواده‌ها و آموزش و پرورش مصداق پیدا می‌کند.

معلوم نیست حق و حقوق قانونی مردم در این میان قربانی کدام سیاست‌ها می‌شود که این‌گونه در میدان مدیران‌کل آموزش و پرورش و مدیران و ناظم مدارس به همدیگر پاس‌کاری می‌شوند.

در شرایط بحرانی اقتصادی کشور، تحمیل کردن چنین هزینه‌هایی که مدیران مدارس به کمتر از ۲۰۰هزار تومان نیز راضی نمی‌شوند، با کدام مفاد قانونی مطابقت دارد؟ انگار قرار نیست این والدین رنگ آرامش ببینند، پس از استرس امتحانات پایان ترم مدارس حالا بحث ثبت‌نام فرزندان در مدارس و اخذ شهریه‌های مختلف به بهانه‌های واهی رنگ آرامش را از آنان می‌گیرد و البته اخذ هزینه از دانش‌آموزان به زمان ثبت‌نام خلاصه نمی‌شود و در طول سال به دلایل مختلف هزینه گرفته می‌شود، از جمله هزینه کپی ورقه‌های امتحانی.

روزانه در این ایام بخشی از تماس‌های تلفنی دفاتر خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و مطبوعات به شنیدن درد و دل‌ها و اعتراضات مردمی اختصاص یابد.صحبت کردن با والدینی که چند فرزند دانش‌آموز دارند، سوهان کشیدن به روح و روان آنهاست، زمانی که از دردهای خود و هزینه‌های سرسام‌آور مدارس صحبت می‌کنند.

رفتار دوگانه مسوولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس را توهین به شعور افراد  و والدین است

فاطمه رضایی سه فرزند دانش‌آموز دارد که پسرش در مقطع دبستان و دو دخترش در مقطع دبیرستان تحصیل می‌کنند.

وی با اظهار  ناراحتی بسیار شدید از این اوضاع به ما می‌گوید: برای ثبت‌نام پسرم در کلاس پنجم دبستان، ۲۰۰هزار تومان و برای دو دخترم، ۵۰۰هزار تومان هزینه پرداخت کرده‌ام.

وی ادامه داد: در حالی که شوهرم یک کارگر ساده است و هزینه‌های زندگی را به سختی تامین می‌کند.

رضایی، رفتار دوگانه مسوولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس را توهین به شعور افراد و والدین دانست و گفت: چرا آموزش و پرورش این قدر مردم را نادان و بدون شعور فرض می‌کند که در ظاهر می‌گویند کسی حق ندارد هزینه دریافت کند، در حالی که پشت پرده به مدیرانش می‌گوید باید تمام هزینه‌های مدرسه را از والدین تامین کنید و در این میان والدین و عموم مردم را نادان فرض می‌کنند که برای ادامه تحصیل فرزندان خود مجبورند هر هزینه‌ای را بپردازند.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی ذکر شده است که هزینه تحصیل از دبستان تا دانشگاه رایگان است، ادامه می‌دهد: پس چرا ما را از حق و حقوق قانونی و طبیعی خود محروم می‌کنند.؟ این همه هزینه سرسام‌آور از کجا آمده است؟

این شهروند تبریزی ادامه داد: ما تا کی باید تاوان بدهیم، تاوان سیاست‌های غلطی که دانش‌‌آموزان را با آزمون و خطاهای مختلفی مواجه می‌کند و به نوعی با این سیاست‌های پر از اشتباه باعث می‌شوند که نسل کنونی دانش‌آموزان از نظر سطح علمی، بازیابی و بازتوانی علمی و پژوهش در سطح پایینی باشد و از نظر هزینه‌ها نیز مبلغ زیادی پرداخت کنند.

رضایی با بیان اینکه اکنون با این شرایط گرفتن رشوه در مدارس بیداد می‌کند و مدارس به رشوه‌خانه بزرگی تبدیل شده‌اند، افزود: رشوه گرفتن که شاخ و دم ندارد، مدیر مدرسه فرزند مرا ثبت‌نام نمی‌کند ولی وقتی چشمش به چند اسکناس سبز رنگ می‌افتد هوش از سرش رفته و بدون فوت وقت ثبت‌نام صورت می‌گیرد.

وی با اظهار تاسف از این موضوع ادامه می‌دهد: چند روز پیش که برای ثبت‌نام دخترم به مدرسه رفته بودم، آقایی نیز برای ثبت‌نام دخترش آمده بود، مدیر مدرسه به هیچ عنوان دختر آن مرد را ثبت‌نام نمی‌کرد و می‌گفت منطقه مسکونی شما تحت پوشش این منطقه نیست و باید در یکی از مدارس تحت پوشش خود ثبت‌نام کنید(منطقه زعفرانیه) آن مرد شروع به حرف زدن با مدیر کرد و هم‌زمان با حرف‌هایش چهار تا اسکناس ۵۰ هزار تومانی روی میز گذاشت، همین که مدیر اسکناس‌ها را دید، نام دخترش را در لیست ثبت‌نامی نوشت و با هزار نوع احترام آنها را بدرقه کرد.

رضایی ادامه داد: من که شاهد این صحنه بودم، گفتم اگر من نیز از این اسکناس‌ها دو دستی تقدیم شما می‌کردم، پیش شما احترام داشتم ولی حیف که شوهر من کارگر ساده است و ما از این پول‌ها نداریم.

نمونه ‌ای بسیار زیادی از این موارد وجود دارد که از والدین به بهانه‌های مختلف هزینه‌های سرسام‌آور اخذ می‌شود و مدیران‌کل آموزش و پرورش در سراسر کشور معلوم نیست بر اساس کدام سیاست این نوع رفتارها را نادیده گرفته و از توبیخ مدیرانی که چنین تخلفاتی انجام می‌دهند، سرباز می‌زنند.

با این اوصاف، باید تمام مدیران مدارس بازخواست شوند و بهتر است بحث توبیخ و بازخواست اول از وزیر آموزش و پرورش سپس مدیران‌کل و بعد به مدیران برسد.

اگر نظارت جدی بر عملکردها وجود داشت، قطعاً شاهد بروز چنین رفتارهایی نخواهیم بود ولی حیف که دستگاه‌های نظارتی آنقدر درگیر مسائل دیگر هستند که وقتی برای رسیدگی به تخلفات این چنینی را ندارند.

اولیای مدارس هزینه ثبت‌نام را به عنوان کمک به مدرسه از اولیاء طلب می‌کنند و مانند مدعی‌العموم با اولیای دانش‌آموزان رفتار می‌کنند در حالی که طبق ادعای مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی هیچ هزینه‌ای تحت عنوان کمک به مدرسه اجباری نبوده و نباید از اولیاء اخذ شود ولی به صراحت می‌توان گفت این حرف‌ها فقط در حد یک حرف و بخشنامه درون سازمانی است.

مهم نیست اسمش را چه بگذاریم، حق ثبت‌نام، شهریه، رشوه، یا چیز دیگر، بلکه مهم این  است که چرا این ماجرای تکراری تمام شدنی نیست؟ مگر ضوابط و مقررات مشخص نیست؟ مگر آموزش و پرورش راهکار اجرایی و نظارت برای آن ندارد؟ مگر ما تنها کشوری هستیم که کار ثبت‌نام مدارس را انجام می‌دهیم؟

لیلا حیدری، مادر امیرعلی امسال پسرش را در پایه پنجم ابتدایی ثبت‌نام  کرده است، وی گفت: سال گذشته برای هزینه مدرسه پسرم ۲۵۰ هزار تومان پرداخت کرده بودم و امسال مدیر مدرسه ۱۰۰ هزار تومان شهریه ثبت‌نامی را افزایش داده و به ۳۵۰ هزار تومان افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه در برخی مدارس در یک بنر و تابلو نصب شده در حیاط مدرسه لیست کارهایی که قرار است با پول اولیاء در آن مدرسه انجام شود را نوشته‌اند ولی در آخر سال می‌بینیم نه تنها کم و کاستی‌های مدرسه اصلاح نشده است بلکه هر سال مدرسه نسبت به سال قبل فرسوده‌تر شده است.

حیدری با اشاره به مکالمات صورت گرفته بین مدیر، ناظم و اولیای یکی از دانش‌آموزان در مدرسه پسرش گفت: بنا به گفته مدیر مدرسه تنها مبلغی که باید از اولیا بابت حق بیمه دانش‌آموزان و یک سری موارد دیگر اخذ کنند، مبلغ ۵۰ هزار تومان است که از طریق آموزش و پرورش اعلام شده است ولی ۵۰ هزار تومان کجا و شهریه‌های بالای ۳۰۰ هزار تومان کجا و معلوم نیست مدیران مدارس بر چه اساسی این شهریه‌ها را به والدین تحمیل می‌کنند.

بی‌نظمی‌ها و آشفته بازار ثبت‌نام در مدارس

فرهاد اسماعیلی یکی دیگر از اولیای دانش‌آموزان بود که در مورد آشفته بازار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس اظهار داشت: تا زمانی که تفکر مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش اصلاح نشود و نظارت دقیقی بر عملکرد مدیران وجود نداشته باشد، شاهد بی‌نظمی‌ها و آشفته بازار ثبت‌نام در مدارس خواهیم بود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه این برنامه‌ها یک ظاهرسازی است که مدیر آموزش و پرورش استان اعلام می‌کند، کسی حق گرفتن شهریه از دانش‌آموزان را ندارد، بیان داشت: در ظاهر این مدیران گلوی خود را پاره می‌کنند که حق ندارند از دانش‌آموزان شهریه ثبت‌نامی اخذ کنند، در حالی که خودشان به مدیران اعلام می‌کنند هر مدرسه‌ای که کمک مالی بیشتری برای مدرسه جمع کند، به عنوان مدرسه نمونه انتخاب می‌شود.

وی افزود: در این میان نیز صدای اعتراض ما به جایی نمی‌رسد و تا زمانی که مدیران نخواهند خودشان را اصلاح کنند، نمی‌توان کاری از پیش برد.

معلوم نیست تا چند سال دیگر وزیر و مدیران‌کل آموزش و پرورش از پشت تریبون‌های مختلف گلوی خود را پاره کرده و در ظاهر اعلام می‌کنند که هیچ مدیر مدرسه‌ای حق ندارد به جز هزینه کتاب، هزینه دیگری تحت عناوین مختلف ثبت‌نام یا کمک به مدرسه از اولیا درخواست کند و از سوی دیگر مدیران مدرسه نیز با شدت تمام اعلام می کنند تا مبلغ ذکر  شده را پرداخت نکنید، از ثبت‌نام در مدرسه خبری نیست.

مافیای حاکم بر سیستم ثبت‌نام دانش‌آموزان آنقدر سایه خود بر مدارس افکنده است که  معلوم نیست این بازی دو سر تکرار انکار آموزش و پرورش و اصرار مدیران مدارس برای اخذ شهریه ثبت‌نام دانش‌آموزان  تا کی و کجا می‌خواهد ادامه داشته باشد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت