×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
طرح پیشنهادی برای اصلاح خدمت سربازی جوانان ایران

کشورهای جهان بر اساس وضعیت نظام وظیفه به ۶ دسته تقسیم می شوند که ایران در ششمین و آخرین گروه قرار دارد:

الف- کشورهایی که سربازی اجباری ندارند. (۱۲۳ کشور، ۶۱%)
ب- کشورهایی که سربازی اجباری یک سال و یا کمتر دارند. (۲۴ کشور، ۱۱%)
ج- کشورهایی که صرفا در امور مدنی یا به صورت  نظامی غیر مسلح سربازی دارند.(۷ کشور، ۴%)
د- کشورهای که سربازی انتخابی دارند.(۱۴ کشور، ۷%)   
ه- اسامی کشورهایی که از ترکیب نیروهای داوطلب و اجباری استفاده می کنند. (۱۵ کشور،۸%)
و- کشورهایی که سربازی اجباری ۱۸ماه و یا بیشتر، غیر انتخابی و همراه با به کار گیری در امور عملیاتی نظامی دارند. (۱۷ کشور،۹%)

شش گروه انوع خدمت سربازی در جهان

با توجه به مطالعات انجام شده در خصوص نحوه وچگونکی خدمت سربازی در تمام کشور های جهان واز طرفی با عنایت به حرفه ای شدن و سازماندهی ارتشها وتخصصی شدن تنش ها وجنگ های احتمالی در اینده و همچنین با توجه بررسی و اصلاحات ولایحه در دست اقدام مجلس شورای اسلامی پیشنهادت زیر جهت بهره برداری در اصلاح لایحه فوق ارایه میشود .

با توجه به دغدغه جوانان کشور درخصوص خدمت سربازی خود وهمچنین پیش بسوی سازماندهی ارتش وسپاه ونیروی انتظامی حرفه ای کشور و کاهش غیبت سربازان و فرار از خدمت ، خدمت سربازی مدل جدید زیر پیشنهاد میشود :

خدمت سربازی در کشور به ۳ مدل طراحی و تصویب واجرایی شود هم مشکل جوانان حل میشود و هم به اهداف خود که همان ارتش وسپاه حرفهای خواهیم رسید .

*مدل اول سرباز عمومی

* مدل دوم سرباز تخصصی

* مدل سوم سرباز حرفه ای

۱. مدل اول؛ سرباز عمومی: همه جوانان کشور به محض اینکه به سن ۱۸ رسیدن نوع خدمت سربازی خود را مشخص خواهند کرد، مدل اول سرباز عمومی افرادی هستند که از هیچ گونه تخصصی برخودار نیستند ویک دوره اموزش عمومی را طی خواهند کرد وبه مدت یکسال با احتساب مدت آموزش خود در خدمت ارتش ویا سپاه خواهند بود وبعد از یک سال خدمت از خدمت سربازی ترخیص وپایان خدمت (سرباز عمومی) خود را دریافت خواهند کرد وحقوق سرباز عمومی در طول یک سال طوری خواهد شد که به کمک مالی خانواده، پدر ومادر خود نداشته باشند .

۲. مدل دوم ؛سرباز تخصصی: فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای دانش و یا تخصص علمی و عملی هستند که این افراد نیز بعد از طی یک دوره اموزش نظامی عمومی با احتساب مدت دوره اموزش نظامی خود به مدت یکسال در خدمت ارتش ویا سپاه خواهند بود وبکاری گیری اینها با توجه به حرفه وتخصص ودانش خود خواهد بود واین افراد نیز همانند سربازان عمومی دارای حقوق دریافتی به مقداری که به کمک خانواده ویا پدر مادر خود نخواهد بود . توضیح اینکه سربازان تخصصی علاوه برخدمت در ارتش وسپاه می توانند با امریه ستاد کل در سایر وزرات خانه های کشور نیز بکارگیری شوند بعد از پایان یک سال خدمت کارت پایان خدمت ( سرباز تخصصی) دریافت خواند کرد .

۳.مدل سوم؛ سربازان حرفه ای این افراد سربازانی هستند که ازبین سربازان عمومی وتخصصی به صورت داوطالبانه انتخاب وگزینش شده اند که این افراد علاوه براموزشهای عمومی دوره های تخصصی ویژه نظامی را نیز سپری خواهند کرد وبه مدت ۵ سال در خدمت سربازی ارتش وسپاه خواهند بود واز حقوق مزایای هم ردیف کارکنان رسمی ارتش وسپاه حقوق دریافت خواهند کرد و بعد از ۵ سال خدمت، پایان خدمت سربازان حرفه ای صادر ودریافت خواهند کرد و این گونه سربازان در صورت تمایل می توانند بعد از پایان ۵ سال خدمت سربازی خود به استخدام ارتش ویا سپاه دربیایند .

توضیح اینکه در زمان جنگ احتمالی نیز اولویت فراخوان برای نیروی احتیاط ارتش وسپاه با سربازان به ترتیب ۱ . سربازان حرفه ای ۲ . سربازان تخصصی ۳. سربازان عمومی که آن هم به صورت داوطالبانه خواهد بود .

و در خاتمه خرید فروش هرگونه خدمت سربازی به استثنای سربازانی غایبی که سن انها پنجاه را سپری کرده باشد مجاز انهم با مبلغی که کسی جرات غیبت از خدمت سربازی نداشته باشد .

لازم به ذکر است هرگونه تصمیم بعد از تصویب قانون اصلاح خدمت سربازی در مجلس شورای اسلامی باید به تایید فرمانده کل قوا مقام معظم رهبری برسد.

نگارنده:رضا جلوداری

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت