×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
تنگه هرمز، گلوگاه حیاتی ایران

امین عبدی از میانه طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

از زمان های بسیار دور سلطه بر خلیج فارس و اقیانوس هند مستلزم بر راه آبی تنگه هرمز بوده است. از شاهان هخامنشی تا شاه عباس و حکومت های بعد از او ضمن تسلط بر جزایر و بنادر خلیج فارس ، حاکمیت برتنگه هرمز را اساس سیاست خود قرار داده بودند.نادرشاه افشار با ایجاد کارخانه های مدرن تولید توپ های دریایی و ساخت کشتی در بندر عباس ، بر مسئله تسلط بر خلیج فارس و تنگه هرمز اولویت داد. مهاجمین خارجی نظیر پرتغالی ها ، هلندی ها ، فرانسوی ها و انگلیسی ها و حتی به نوعی روس ها و چینی ها نیز در طول تاریخ استعمار سعی نمودند که با تسلط بر تنگه هرمز ، سلطه خود را بر خلیج فارس و اقیانوس هند مطمئن نمایند.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، رهبران انقلاب کوشش بسیار نمودند تا با ارائه سیاست های مناسب از گسترش اختلافات و درگیری های منطقه ای جلوگیری نمایند . در واقع سیاست جمهوری اسلامی ایران در جهت بی تأثیرنمودن تبلیغات غرب که با هدف ایجاد وحشت از توسعه طلبی ایران در دولت های منطقه بود ، قرارداشت.در مرحله ای حتی برخی از مقامات ایرانی برای رفع اختلاف و خنثی نمودن سیاست (( اختلاف بینداز و حکومت کن)) کشورهای غربی ، پیشنهاد نمودند نام خلیج فارس (که در کشورهای عربی نام مجعول خلیج عربی گفته می شد ) به (( خلیج اسلامی)) تبدیل شود.اما غرب با توسل به همان سیاست (( اختلاف بینداز و حکومت کن)) عراق را تشویق و کمک نمود تا به ایران حمله کند و بدین ترتیب موجبی برای تشدید درگیری ها و مناقشات منطقه ای شد. در جنگ عراق علیه ایران ، اهمیت تنگه هرمز بر رهبران ایران بیش از هر زمان دیگر قابل لمس بود و بنابراین سیاست جمهوری اسلامی ایران ضمن حفظ (( حسن همجواری )) ، بر حفظ و حراست از موقعیت ایران در تنگه هرمز و خلیج فارس قرار گرفت.

با همه اهمیتی که خلیج فارس از نظر موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی دارد این دریا بدون گلوگاه آن یعنی تنگه هرمز نه تنها بزودی به باتلاقی از نمک تبدیل می شود بلکه اقتصاد جهان با بسته شدن تنگه هرمز متزلزل می گردد، زیرا بخش اعظم نفت منطقه از این تنگه وارد بازار جهانی می شود . تنها حدود ۲۰ درصد از نفت خلیج فارس از طریق لوله صادر می شود که این مقدار نیز همیشه تحت تأثیر تحولات سیاسی و نظامی دچار نوسان است.

ایران بیشتر از هرکشور دیگر در منطقه برای صادرات و واردات خود وابسته به تنگه هرمز می باشد، در حالی که کشور عربستان از طریق دریای سرخ به آب های آزاد راه دارد وبه همین علت با استفاده از خط لوله می تواند بخشی از نفت خود را از طریق دریای سرخ صادر کند و در مورد عراق نیز خطوط انتقال نفت آن از سوریه و ترکیه به این کشور امکان صدور بخشی از تولیدات نفتی خود را از حوزه های خارج از خلیج فارس می دهد. کشور عمان نیز به طور کامل از اتکاء به خلیج فارس بی نیاز است، در حالی که ایران تقریباً کل صادرات نفت خود و حدود ۸۰ درصد تجارت خارجی خود را با استفاده از راه آبی تنگه هرمز انجام می دهد.

به علاوه بخش اعظم ذخایر نفت ، گاز ، معادن مهم دیگر ایران به نوعی در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.بدین ترتیب ایران دارای

 

 

منافع حیاتی در خلیج فارس و تنگه هرمز است و برای حفظ و نگهداری آن می بایست تمهیدات لازم را به عمل آورد.

در سال ۱۳۵۰ خروج انگلستان از منطقه شرق سوئز موجب ایجاد موقعیت برای حضور موثر ایران ، عراق و عربستان در خلیج فارس شد، در حالی که کشورهای کوچک تر منطقه نگران امنیت خود شدند. در این زمان آمریکا و غرب حضور خود را موجبی برای تبلیغات ضدغربی می دانستند بنابراین برای رهایی از درگیری مستقیم اقدام به ترک منطقه کردند ، اما درعین حال سیاست آن بود که خلاء قدرت حاصل توسط دولت های طرفدار غرب پرشود.

دولت های ایران و عربستان می توانستند این نقش را ایفا کنند؛ براین اساس سیاست دوستونی آمریکا در منطقه پاگذاشته شد.از نقطه نظر ایران تنگه هرمز چند ویژگی داشت:

-مرکز عبور نفت ایران بود.

-بخش اعظم تجارت ایران از این تنگه عبور می کرد.

-تسلط بر تنگه هرمز بر پرستیژجهانی ایران می افزود.

بنابراین ویژگی ها، تنگه هرمز به عنوان گلوگاه حیاتی ایران محسوب می شد که می بایست سلطه بر آن را مطمئن می کرد. برای رسیدن به این هدف تسلط برجزایر مسلط برتنگه هرمز نظیر تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی حیاتی بود.

برای حفاظت و حراست از تنگه هرمز ، شش جزیزه از اهمیت استراتژیکی ویژه برخوردارند. این شش جزیزه عبارتند از :

-جزیره هرمز

-جزیره لارک

-جزیره قشم

– جزیره هنگام

-جزیره تنب بزرگ و کوچک

-جزیره ابوموسی

با اندکی تأمل میان فاصله این جزایر می توان دریافت که چگونه تسلط به این جزایر می تواند سلطه برتنگه هرمز را ممکن کند.

 

والسلام

امین عبدی /میانه/ مرداد ماه ۹۷

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت