×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
حسابداری مدیریت و  نقش آن در تصمیم گیری مدیران

فریبا سجادیان – رئیس امور اداری و کارگزینی شهرداری میانه طی یدداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

در دنیای امروز که هر روز شکل تازه ای از ارتباطات اقتصادی به وجود می آید و افراد و شرکتها و موسسات با یکدیگر در ارتباط هستند و تغییرات مالی آنها بر یکدیگر تاثیر دارد و روز به روز این فعالیتها پیچیده تر گردیده، این عوامل باعث میشود که نقش حسابداری به عنوان فراهم کنندگان اطلاعات مالی با استفاده از استاندارهای حسابداری برای استفاده کنندگان بیشتر مشخص گردد.

نیاز روز افزون موسسات و سازمانها به اطلاعات صحیح و بهنگام جهت بکارگیری در فرایند تصمیم گیری مدیران، مقوله ای اجتناب ناپذیر است. در این راستا سیستم اطلاعات مدیریت منبع اصلی ارائه اطلاعات بشمار می آید و سیستم اطلاعات حسابداری به عنوان مهمترین زیرمجموعه این سیستم، اطلاعات مالی متنوعی را دراختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات، خصوصاً «مدیران هرسازمان» قرار میدهد.

به طور کلی اطلاعات حسابداری بایستی از ویژگی های کیفی خاصی برخوردار باشد تا در فرآیند تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرد. ویژگیهای کیفی این گونه اطلاعات نظیر مربوط بودن، و قابلیت اتکاء داشتن از جمله خصیصه هایی است که بر میزان بکارگیری اطلاعات به موقع تاثیر میگذارد.

حسابداری مدیریت یک سیستم اطلاعاتی است که با فراهم کردن اطلاعات لازم کمک میکند تا سرمایه گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند تصمیم بگیرند. برای مثال اگر شخصی بخواهد در شرکتی سرمایه گذاری کند تمایل دارد که وضعیت مالی آن شرکت و یا نتایج عملیات آن شرکت را در طی سالهای قبل بداند.

موضوعاتی که بصورت گزارشهای مالی توسط حسابداران تهیه میشود حسابداری مدیریت به منظور جوابگویی به نیازهای انسان بوجود آمده و به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیتهای اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن، اهداف و روشهای حسابداری مدیریت برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی توسعه نیافته است چرا که اشخاص، شرکتها و دولت برای تصمیم گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعات قابل اتکا دارند که این اطلاعات را به یاری حسابداری مدیریت می توان بدست آورد.

از سوی دیگر انجام سرمایه گذاری یکی از موارد ضروری و اساسی در فرایند رشد و توسعه اقتصادی کشور است و سرمایه گذاران نیز از بعد عرضه سرمایه، تا حد امکان سعی دارند منابع مالی خود را به سوئی سوق دهند که کمترین ریسک و بیشترین بازده را داشته باشد. یعنی بدنبال برآورد ریسک سرمایه گذاری خواهند بود. این درحالی است که یکی از مبانی اساسی برای محاسبه ریسک بازار شرکتها، استفاده از اطلاعات تولید شده توسط سیستم حسابداری مدیریت است. با توجه به اینکه اطلاعات حسابداری مدیریت به عنوان ابزار مدیریت در تصمیم گیری تلقی میگردد و هدف از ایجاد و گسترش آن کمک به مدیریت میباشد، اگرمدیریت به هر دلیلی از آن استفاده ننماید، آن اطلاعات هیچ گونه ارزشی برای سازمان نخواهد داشت.

یکی از عوامل مهم عدم استفاده مدیریت از اطلاعات حسابداری این است که این اطلاعات کیفیت لازم را ندارد. براساس یافته های این تحقیق، اگر اطلاعات حسابداری دارای کیفیت لازم باشد، مدیریت در تصمیم گیریهای خود از آن استفاده میکند. البته همه ویژگیهای کیفی اطلاعات حسابداری به یک اندازه بر استفاده از اطلاعات حسابداری مدیریت موثر واقع نمی شوند.
حسابداری مدیریت یک سیستم اندازه گیری برای گرد آوری اطلاعات مالی و عملیاتی است که فعالیت مدیریتی و رفتارهای انگیزه ای را هدایت میکند و ارزشهای فرهنگی را که برای به دست آوردن هدفهای استراتژیک(کیفیت بالا با حداقل زمان و حداقل هزینه) سازمان لازم است، خلق و حمایت می کند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت