×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۴ آذر - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
انتظار افزایش قیمت خودروهای مونتاژی طبیعی است

با توجه به افزایش نرخ ارز و تخصیص نیافتن ارز ۴۲۰۰ تومانی به خودرو و البته قطعات منفصله، خودروهایی که به صورت CKD وارد کشور می شود در انتظار تجربه قیمتی جدید هستند.

به گزارش عصر ایران به نقل از پرشین خودرو، نوسانات بازار ارز که از اواخر سال گذشته کلید خورد موجب شد تا هر بازاری که تنها یک درصد و نه بیشتر وابسته به واردات و هزینه ارز به جای ریال بود، با شوک رو به رو شود.

یکی از بازارهای بزرگی که تنش بسیار زیادی را در این ماه های اخیر تجربه کرده است، بازار خودرو است. خودرو چه تولید داخل باشد و چه وارداتی، وابستگی شدیدی به نرخ ارز دارد.

برای خودروهای وارداتی تاثیر نرخ ارز ۱۰۰ درصدی است و با هر بار افزایش نرخ ارز، به صورت طبیعی قیمت این خودروها نیز افزایش یافت اما در بخش خودروهای داخلی ۲ نوع تولید وجود دارد دسته نخست تولید با داخلی سازی بالای ۵۰ درصد و دیگری خودروهایی که عمدتا به صورت سی.کی.دی وارد کشور و تنها در خطوط خودروسازان مونتاژ می شود.

چه در بخش خودروهایی با داخلی سازی بالای ۵۰ درصد و چه در بخش مونتاژی ها، تاثیر ارز و نوسانات آن کاملا مشهود و قابل لمس است. بی شک تفاوت خواهد بود میان واردات قطعات منفصله و خودرو به صورت CKD با ارز ۴۲۰۰ تومانی و البته ارز نیمایی یا همان بازار ثانویه یا هر اسم دیگری که در آینده بر آن بگذارند.

ارز نیمایی ۹۰۰۰ تومان و ارز سابق ۴۲۰۰ تومان یعنی حداقل در شرایط فعلی ۴۸۰۰ تومان تفاوت قیمت ارز واردات و بیش از ۱۱۰ درصد رشد هزینه برای تولید یک خودروی مونتاژی.

حالا اما خبر از این می رسد که خودروهایی که به صورت CKD وارد می شود در آینده ای نزدیک شاید در همین هفته های آتی، قیمت فروش آنها تغییر چشمگیری پیدا کند که این مهم زیاد دور از انتظار نبوده و نیست.

با توجه به اینکه شرکت های مونتاژ کار برای واردات قطعات منفصله باید ارز آزاد تهیه کنند هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که خودروی مونتاژی با دلار ۹۰۰۰ تومان با همان قیمت قبل به فروش برسد بنابراین این مهم که در روزهای آتی و البته بعد از صدور مجوزهای لازم، قیمت خودروهای مونتاژ شده در داخل یا فول CKD با افزایش قیمت فروش مواجه شود دور از انتظار نیست .

وقتی قیمت خودروهای تولید در داخل که بالای ۵۰ درصد داخلی سازی در آنها انجام شده و میزان وابستگی ایشان به واردات کم است با مشکل قیمت گذاری و ضرر ده بودن سازندگان مواجه شده است، دیگر در خودروهایی که بالای ۵۰ درصد از قطعات آنها وارداتی است، قصه کاملا روشن است .

Source: عصر ایران

true
برچسب ها :
true
false
true

false
طراحی سایت