×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
خلاصه ای از هجوم سراسری عراق به ایران (بخش اول)

رضا جلوداری رزمنده میانه ای دفاع مقدس طی یادداشتی به مناسبت هفته دفاع مقدس در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

به مناسبت ایام هفته دفاع مقدس مطالبی در دو قسمت برای جوانان عزیز وسایر دوستانی که در آن زمان نبودند ارائه می شود .

قسمت اول : رویدادهای مهم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وقبل از هجوم سراسری کشور عراق به ایران …

۱ .حکومت عراق پس از انعقادقرارداد۱۹۷۵ الجزایر برای افزایش قدرت خود در برابر حکومت وقت ایران وتحقق بخشیدن به ادعای حاکمیت خود براروند رود وتقویت توان رزمی وگسترش ساختار ارتش خودرا در دستور کار قرار داد با اوج گرفتن انقلاب اسلامی ایران وتزلزل حکومت شاه دولت عراق از یک سو مذاکره با ایران برای تعین محل قطعی میله های مرزی را به تعویق انداخت بود.

ابان ماه سال ۵۷ امام خمینی را از عراق اخراج کرد به دنبال ان اخراج ایرانیان مقیم عراق واعدام روحانیون انقلابی وشیعه از جمله ایت الله سید محمد باقر را در دستور کار خود قرار داد ودر ادامه در استانهای مرزی مین گذاری واحداث جاده های نظامی وتقویت پاسگاه های مرزی وسایر اقدامات مهندسی که اینها همه بر شواهد وقواعد بر بروز جنگ در اینده نزدیک است

۲ . زمستان ۵۷ گروهای ضد انقلاب هماهنگ با عراق حملات گسترده ای را در کردستان به مقر های ارتش وژاندرامری و تجهزات وسلاح های انها را را به غارت می بردند هم زمان ارتش عراق نیز به طور پراکنده به مرزهای ایرا ن تجاوز می کرد.

۳ .. بهار ۱۳۵۸ مدت خدمت سرباز ی در ایران توسط اعیادی انها ونفودی های انها از دو ستل به یک سال کاهش یافت تمامی قرادادهای خرید تجهزات جنگی ایران با کشور های مختلف به طور یک جانبه از سوی ایران لغو شدند در مقابل کشور عراق به تقویت بنیه نظامی خود وخرید تجهزات وهواپیمای جنگی اقدام می کرد

۴ .تابستان ۱۳۵۸ در یک تصفیه درون حزبی حسن البکر وشماری از سران حزب بحث عراق برکنار وصدام حسین رسما رهبری عراق را به دست گرفت

۵ . پاییز ۱۳۵۸ امریکا به شاه گریخته از ایران پناهندگی داد در مقابل ان سفارت امریکا توسط ایران اشغال شد وتمامی کارکنان ان به گروگان گرفته شدند. وتمامی دارایی های ایران در امریکاوبانکها توقیف شد امام خمینی فرمان تشکیل ارتش بیست میلیونی را صادر کردند واز سوی دیگر کنسول گری ایران در بصره اشغال گردید وفعالیت های نظامی عراق در مرزهای ایران شدت گرفت وموج بمب گذاری ها خوزستان ایران را فرا گرفت

۶ ..زمستان ۱۳۵۸ ارتش شوروی پایتخت افغانستان را اشغال کرد وایران به این عمل شوروی اعتراض کرد

۷ . امریکا رابطه خودرا با ایران قطع کردوسپس با وارد کردن نیروهای نظامی به کویر طبس قصد داشت به تهران حمله وگروگان های خود را نیز ازاد کند .که این حمله امریکا با شکست مواجه شد هم زمان با این حوادث عراق با اخراج دیپلمات های ایرانی از عراق امادگی خود را به امریکا با ایران را به اطلاع انها رساند .

۸ . تابستان ۱۳۵۹ کودتای نوژه جمعی از پرسنل ونیرو ی هوایی ارتش که اجرای ان با امریکا وعراق هماهنگ شده بود ومورد حمایت امریکا واسرائیل ومصر نیز بود در استانه اجرای کودتا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجمی کثیری از پرسنل انقلابی خود ارتش کودتا کشف وخنثی وتمامی عوامل ان اعدام شدند .

۹ . درسوم شهریور ماه ۱۳۵۹ سپاه پاسداران وقوع یک جنگ تمام عیار را پیش بینی کرد. وهفتم شهریور ماه ۱۳۵۹ کیسینجر وزیر خارجه امریکا گفته بود عراق ظرف ۱۰ روز پیروز جنگ خواهد بود در بیست چهارم شهریور۱۳۵۹ معاون شورای انقلاب عراق عزت ابراهیم الدوری اعلام کرد عملیات ما برای باز پس گیری ۱۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک مورد ادعای عراق تا تا یک هفته خاتمه می یابد .

در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ عراق قرار داد ۱۹۷۵ الجزایر را ملغی وحاکمیت مطلق خود را براروند رود اعلام وصدام قرارداد را در دریک برنامه تلویزونی پاره کرد در ۲۸ شهریور ماه ۱۳۵۹ وزرات خارجه عراق اعلام کرد کشتی هایی که قصد عبور از شط العرب (اروند رود) را دارند باید پرچم عراق را نصب کنند در ۲۹ شهریور ۱۳۵۹ تهاجم سنگین دریایی عراق دهانه اروند رود تا بند خرمشهر را در برگرفت در ۳۰ شهریور ماه ۱۳۵۹ پاسگاه های مرزی ایران در جنوب وغرب به تصرف ارتش عراق درامد وعراق از ترس ایران نیمی از هواپیما های خود را به کشور های عربستان کویت ،امارت ،عمان ،یمن شمالی و اردن فرستاد تا از حملات سنگین ایران در امان باشند .

در ۳۱ شهریورماه هجوم سراسری ارتش عراق با حمایت امریکا وشوروی وکشورهای هم پیمان که بیش از بیست کشور بود از زمین وهوا ودریا به سرزمینهای ایران اغاز شد که انشاالله در قسمت دوم به بعد نظامی هجوم سراسری عراق خواهم پرداخت .

Views All Time
Views All Time
۲۸۶
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false