×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
خلاصه ای از هجوم سراسری عراق به ایران (بخش دوم)

رضا جلوداری رزمنده میانه ای دفاع مقدس طی یادداشتی به مناسبت هفته دفاع مقدس در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

همانطور که وعده داده بودم قسمت دوم مطالب به مناسبت ایام هفته دفاع مقدس تحت عنوان هجوم سراسری به کشور عزیزمان ایران را به استحضار دوستان بویژه جوانان عزیز که در ان زمان نبودند می رسانم .

خوب است قبل از به پرداختن به هجوم سراسری استعداد ارتش عراقی یک اشنایی اجمالی داشته باشیم تا بهتر بتوانیم به چکونگی ارایش در هجوم سراسری ایران بپردازیم .

ارتش عراق هنگام هجوم سراسری به ایران سه سپاه در اختیار داشت . که شامل ۱۲ لشکر و۱۰ تیپ مستقل بود .

سپاه یکم در جبهه شمالی ،سپاه دوم در جبهه میانی وسپاه سوم در جبهه جنوبی مستقر بودند.

در ان زمان نیروی زمینی ارتش عراق ۲۰۲ هزار تن ونیروی هوایی ۲۵ هزار تن ونیروی دریایی ۵ هزار تن پرسنل داشتند تجهزات سازمانی ارتش عراق اغلب ساخت بلوک شرق وبخش عمده ان را زرهی وتوپ های صحرایی تشکیل می داد امار مهم ترین تجهزات نظامی در اغاز جنگ برعلیه ایران به قرار زیر بود .

تانک ونفربر ۳۵۳۰ دستگاه وهواپیمای نظامی ۳۰۰ فروند وتوپ صحرایی ۹۰۰ دستگاه وهلی کوپتر ۸۰ فروند ومقدار قابل توجه به استعداد حدود ۵۰۰ هزار سلاح جنگی انفرادی را داشتند .

ارتش عراق با این استعداد وسلاح های جنگی درست در زمانی که ارتش ایران از هم پاشیده وسپاه وبسیج هم انچنان سازمان رزمی خود را تشکیل نداده بود .

هجوم سرا سری خود را در روز ۱۳۵۹/۶/۳۱ در ساعت ۱۴:۰۰ با حمله هوایی به ۱۹ شهر ایران اغاز کرد. ضمنا ان شهرهای مرزی زیر اماج حملات توپخانه قرار داشت . . دشمن در این هجوم دوهدف عمده را دنبال می کرد .

در شهرهای مرزی هدف دشمن ارعاب مردم به منظور تخلیه شهرها وتسهیل پیشروی نیروی زمینی ودر شهرهای دور دست انهدام پایگاه های نظامی وفرودگاه ها وپالایشگاه ها . ومراکز بزرگ اقتصادی وصنعتی وانهدام مراکز استراتژیک هدف دشمن را تشکیل می داد. ارایش هجومی ارتش عراق در اغاز جنگ طبق طرح مانوری که می اورم بود .

سپاه سوم ارتش عراق با ۵ لشکر تقویت شد به استان خوزستان و سپاه دوم ارتش عراق با ۵ لشکر به استانهای ایلام وباختران همان کرمانشاه فعلی هجوم اوردند وسپاه یکم نیز با دو لشکر در احتیاط بود .

استراتژی ارتش عراق در ای حملات جنگ سریع وکوتاه مدت بود اما پس از یک هفته هجوم سنگین پی در پی وصرف نیروهای فراوان به انچه پیش بینی می کرد دست نیافت وناچار به جنگ فرسایشی تن سپرد. ارتش عراق پس از ان که در جبهه جنوب زمین گیر شد ونتوانست به اکثر اهداف خودبرسد .در حالی که خرمشهر را در اشغال داشت وابادان وسوسنگرد را به محاصره در اورده بود.

در خطوطی نامنظم به پدافند از مناطق اشغالی پرداخت.نکته مهمی که حکومت عراق در محاسبات خود برای حمله به ایران از ان غافل مانده بود و موجب ناکامی اش در تحقق استراتژی جنگ سریع گردید. توان عظیم اما ناشناخته انقلاب اسلامی در تقویت پایداری نیروهای مردمی در برابر تجاوز گران بود .

بیش از ۳۴ روز مقاومت در خرمشهر ۲ بار ازاد سازی سوسنگرد از اشغال متلاشی کردن قوای عراقی که از رودخانه بهمنشیر گذشته و وارد جزیره ابادان شده بودند .ونیز عقب راندن یگانهای دشمن درگیلان غرب نمونه هایی از مقاومت سر سختانه مردم بود که ارتش عراق در برابر ان زمین گیر شد.

۱ . در یکم مهر ماه ۵۹ سومار اشعال شد

۲. دردوم مهرماه ۵۹ نفت شهر ومهران وسر پل ذهاب تصرف شد .

۳ .سوم مهر ماه ۵۹موسیان به اشغال دشمن در امد .

۴ در چهارم مهرماه۵۹ بستان تصرف شد.

۵ .در پنجم مهر ماه ۵۹ قصر شیرین به تصرف کامل در امد و وشهرهای شوش دزفول اندیمشک واهواز در خطر سقوط قرار گرفت .

۶ . در ششم مهرماه۵۹ سوسنگرد اشغال شد

۷ . در هشتم مهرماه ۵۹ جاده حمیدیه واهواز مسدود واهواز به محاصره در امد.

۸ . در نهم مهرماه به همت رزمندگان اسلام وارتش نیروهای عراقی از شمال اهواز به عقب رانده شدند.

۹ . در دهم مهر ماه سوسنگرد وبستان از دست ارتش عراق ازاد شد

۱۰ . در هجدهم مهرماه ۵۹ ارتش عراق پس از نفوذ به دهلران به سمت موسیان عقب نشینی کرد.

۱۱. در نوزدهم مهرماه ۵۹ دشمن پس از عبور از کارون جاده ابادان واهواز را مسدود کرد.

۱۲. در بیست یکم مهرماه بستان مجدا به اشغال ارتش عراق در امد

۱۳. در بیست سوم مهرماه ۵۹ جاده ابادان وماهشهر به دست دشمن مسدود شد .

۱۴ . در چهارم ابانماه ۵۹ خرمشهر پس از ۳۵ روز مقاومت توسط دشمن اشغال شد .

۱۵ . در هشتم ابانماه ۵۹ دشمن از رود خانه بهمنشیر گذشت ابادان را محاصره کرد.

۱۶ . در نهم ابانماه ۵۹دشمن در جنوب بهمنشیر منهدم وخطر سقوط ابادان برطرف شد .

۱۷ .در بیست چهارم ابانماه ۵۹ سوسنگرد از سه طرف محاصره شد ونیروهای دشمن از غرب وجنوب وارد شهر سوسنگرد شدند .

۱۸ . در ۲۶ ابانماه ۵۹ سوسنگرد توسط نیروهای اذر بایجان ازاد شد .

۱۹. در بیست دوم ابانماه ۵۹ هویزه توسط دشمن محاصره شد .

۲۰ . در بیست ششم ابانماه ۵۹ نوسود اشغال شد .

۲۱. در بیست هفتم ابانماه هویزه به اشغال دشمن درامد.

این بود خلاصه ای از هجوم سراسری کشور عراق به کمک امریکا وشوروی وکشور های حوزه خلیج فارس بویژه کشورهای عربی منهای کشور سوریه به ایرا ن در سال ۱۳۵۹ که این جنگ نابرابر هشت سال . ویا به عبارت دیگر ۹۵ ماه و یا به صورت روز حساب کنیم ۲۸۸۷ روز طول کشید که در طول تاریخ از جنگ جهانی اول تاکنون بعد از جنگ ویتنام که ان جنگ ۱۱ سال به طول انجامید طولانی ترین جنگ در تاریخ یعنی دومین جنگ طولانی در طول تاریخ می باشد که جا دارد در خاتمه یادی کنیم از تمامی شهدا ازادگان ورزمندگان جانبازان ومجروحین که به ایستادگی ونبرد ومقاومت جانانه برای اولین بار در طول تاریخ اجازه ندادند یک وجب از خاک پاک ایران از پیگر کهن ان جدا شود برای همیشه جاودانه شدند وبه معبود خود شتافتند باشد که خدواند توفیق ولیاقت ادامه را روشن واسلامی انها را به همه ما با زعامت وسلامتی مقام معظم رهبری امام خامنه ای تا ظهور اقا امام زمان عطا فرمایید .

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت