×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
نگاره‌هایی به قیمت جان

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

این روزها سالن‌های آرایشگری شهر فرنگی هستند از همه رنگ که نقش و نگارهای روئیده بر تن زنان و دختران انواع بیمارهای زیرپوستی و روی پوستی را برایشان به ارمغان می‌آورد.

این روزها به واسطه  تبلیغات وارداتی «مد، فشن بودن و تجمل‌گرایی» و به کمک سالن‌های آرایش و زیبایی همچنین آرایش‌های هفت قلمی که توسط زنان و دختران انجام می‌شود، قیافه‌ها تغییر کرده و بهتر است بگوییم قیافه افراد مصنوعی به نظر می‌رسد.

حالا خدمات آرایشگران یکی دو تا نیست بلکه شهر فرنگی از همه رنگ در سالن‌های آرایشی به چشم می‌خورد تا جایی که متخصصان پوست و مو نیز صدایشان درآمده است.

اصلاح صورت و ابرو حداقل‌ترین کاری است که در سالن‌های آرایشگری انجام می‌شود، کاشت مو،  ناخن، مژه ، پلک مصنوعی، حذف موهای زائد، اپیلاسیون ،کشیدگی پوست، رفع افتادگی پوست، برنزه کردن، تزریق ژل، بوتاکس، رفع غبغب، لیفت و لمینت مژه، ماساژ و … از جمله مواردی است که در بسیاری از سالن‌های آرایشگری به چشم می‌خورد.

 حالا نیز نقش و نگارهای روییده بر تن دختران و زنان که یادگاری‌هایی زیر پوست و روی پوست هستند، خودنمایی می‌کنند و مدهای جدیدی که در سایه واردات فرهنگ غربی در کشور ما و در بین زنان و دختران رواج یافته است، خالکوبی‌ها و تاتوهایی است که از تاتوی آرایشی زنان برای ابرو و صورت آنان آغاز شد.

در این میان سیارکارها نیز مشتریان مشتاقی دارند که می‌توانند به راحتی همچون مدیر یک سالن آرایشگری پول به جیب بزنند. این سیارکارها با سالن‌های متعدد آرایشگری کار می‌کنند و خدماتی که ارائه می‌دهند در حوزه تاتو و خالکوبی است.

زیبایی مصنوعی با چوب حراج به سلامتی

فیروزه یکی از همان سیارکاران خالکوبی و تاتو است و برایش فرقی ندارد تاتو و هاشور ابرو باشد یا تاتو روی مچ، ساعد، کتف، بازو زنان و دختران، مهم درآمدی است که از طریق افرادی که سلامتی خود را به حراج می‌گذارند، نصیبش می‌شود.

اولین موضوعی که به ذهنم می‌رسد هزینه این خدمات فانتزی و به اصطلاح مد روز است، از او در مورد هزینه‌های هاشور و تاتو می‌پرسم، او قبل از اینکه در مورد قیمت صحبت کند به تبلیغ کارش می‌پردازد، به گفته خودش در کار تاتو تخصص خاص دارد، تاتو ، خالکوبی و هاشور راسته کارش است و در اکثر سالن‌های تبریز کار تاتو انجام می‌دهد.

انگار خیال کرده است من نیز پای ثابت این نوع خدمات هستم تلاش می‌کند مشتری جدید برای خود دست و پا کند.

زیبا دوستی یا مد گرائی

سالن‌های آرایشگری بیش از گذشته شلوغ است، سوزن‌هایی که به طور مداوم و پی در پی بر پوست فرو می‌روند و در می‌آیند تا طرحی که روی پوست بدن نقاشی شده است را خانم تاتوکار به زیبایی کار کند، حکایت این روزهای سالن‌های آرایشی در سطح شهر است و البته در این میان هیچ مجوزی نیز از سوی مراجع قانونی و ذی‌صلاح به آنان داده نشده است.

ولی آن چنان با طیب خاطر و اعتماد به نفس از تاتوها و نقش و نگارهایی که بر بدن زنان و دختران کشیده‌اند، حرف می‌زنند که انسان گمان می‌کند این فرد از زمان تولد تاتوکار و هاشورکار به دنیا آمده‌اند.

فیروزه، یک تاتوکار است و البته کمی هم شاکی شده است ‌که دست به هرکاری می‌زند، می‌بیند دست زیاد شده است.

او مشتریان زیادی دارد و طی نیم ساعتی که با وی همکلام شدم، حدود ۱۰ نفری با وی تماس می‌گیرند و او بسته به شرایط مشتریانش با هر کدام از آنها حرف می‌زند.

این تاتوکار که حالا کلی برای کارش کلاس گذاشته است، می‌رود سراغ قیمت‌ها و می‌گوید: قیمت خالکوبی و تاتو بسته به طرح، رنگ سیاه و سفید یا طرح رنگی آن متغیر است.در طراحی تاتو مواد به کار رفته همچنین نوع طرح و نقش و نگارها نیز در قیمت آن دخیل است و علاوه بر آن منطقه مسکونی و اینکه سالن آرایشگری در کدام منطقه شهر قرار دارد، قیمت تاتو را افزایش یا کاهش می‌کند.

فیروزه آن چنان درباره تاتو حرف می‌زند که هر کس نداند خیال می‌کند تاتو کاری واجب و ضروری است و هیچ خطری به دنبال ندارد.

اگر پیش از این دیدن خالکوبی و تاتوهای عجیب و غریب روی پوست برخی از مردان نشانگر نوعی شرارت و اوباش‌گری بود ولی امروزه دیگر این نقش و نگارها نمادی از اوباش‌گری نیست بلکه چهره‌های مشهور از جمله فوتبالیست‌ها و ورزشکاران یا سایر رشته‌های ورزشی همچنین ستاره‌های سینما نمادهای گوناگونی را روی بدن خود طراحی می‌کنند و به نوعی به یک  مد همگانی در بین نوجوانان و جوانان تبدیل شده است و همگانی شدن این نوع رفتارها آنها را نسبت به توصیه‌های بهداشتی پزشکان نیز بی‌توجه می‌کند.

هشدار درباره لوازم آرایش غیرمجاز 

در حالی که بسیاری از پزشکان نسبت به شیوع انواع بیماری‌های خونی، بیماری هپاتیت، ضعف سیستم ایمنی بدن، حساسیت چشم و حساسیت‌های پوستی، بیماری‌های واگیردار، بروز جوش، عفونت قارچی، تب، خون‌ریزی ممتد و مداوم و …هشدار داده و نسبت به شیوع این بیماری‌ها ابراز نگرانی می‌کنند.

آلوده بودن سوزن‌های تاتو کافی است تا چندین نفر به انواع بیماری‌ها آلوده شوند.

تاتو روی مچ و بازو طرفداران زیادی دارد و این را به راحتی می‌شود از نوع مکالمات فیروزه دریافت کرد.هر چند که دختران جوان علاقه زیادی نیز به تاتو کردن کتف دارند.

آن طور که فیروزه به مشتریانش نرخ می‌دهد، یک تاتوی تک رنگ با طرح ساده که کار زیادی نیز نداشته باشد، ۵۰هزار تومان برای مشتری آب می‌خورد، طرح‌هایی با نقش‌های ریز که به اصطلاح وقت و انرژی زیادی می‌خواهد و طرحی که نام طرح سه بعدی را با خود یدک می‌کشد، قیمت بالاتری در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان می‌خواهد.

فیروزه  ادامه می‌دهد: انجام هاشور، سایه و میکس با بهترین مواد و دو نوع بی‌حسی بدون هیچ دردی ارائه می شود.

متاسفانه خالکوبی و تاتو آنقدر مشتریان زیادی به خود جذب کرده که این روزها داشتن یک تاتوکار حرفه‌ای به یک امتیاز ویژه برای سالن‌های آرایشگری تبدیل شده است.

فیروزه لابه‌لای صحبت‌هایش از یک طرحی به نام شابلون حرف زده و می‌گوید: تاتوهایی که بدون شابلون و با شابلون روی پوست طراحی شود  قیمت‌هایش با همدیگر فرق دارد. چون کار با شابلون راحت‌تر است ولی اگر بدون شابلون باشد نیاز به ظرافت هنری است و قیمت آن بالاتر می‌رود و بسته به اینکه در کدام قسمت بدن باشد قیمت آن متفاوت است مثلا تاتو در ناحیه زیر گلو  بدون شابلون ۵۰۰ هزار تومان و با شابلون ۳۰۰ هزار تومان برای مشتری تمام می‌شود.

اگر تا دیروز تاتو روی مچ و بازوی دست و ساعد رایج بود، الان برخی افراد روی پوست را محلی برای عرض اندام نمی‌بینند بلکه چشم و لب‌های خود را قربانی کارهای احمقانه می‌کنند.

عضوهای حساسی که نباید به این سادگی با آن بازی کرد چه رسد به اینکه فردی بخواهد سوزن‌های دردآور را وارد اطراف چشم  و روی لب‌های خود کند ولی مد را چه می‌گویی آن چنان بلایی به سر آدم می‌آورد که طرف گمان می‌کند هر چقدر با این جریان موازی حرکت کند، مورد پسند و مقبول‌تر است.

یکی نیست بگوید اصلا تاتو چشم و لب به چه درد می‌خورد ولی صفحات مجازی پر است از عکس آدم‌هایی که به سمت تاتو چشم  و لب رفته‌اند، آنها چشمان خود را به فرم و رنگ چشمان خاص  درمی‌آورند.کاری عبث و بیهوده که به قیمت از دست رفتن چشم انسان تمام می‌شود.

زنان  اسیر زیبایی مصنوعی

سیده محبوبه موسوی جامعه‌شناس فرهنگی به خبرنگار مادر تبریز می‌گوید: اگر دقت کنید بیشتر این خالکوبی و تاتوها در مراکز زیرزمینی و غیرمجاز توسط افراد غیرمتخصص صورت می‌گیرد و با وجود اینکه وزارت بهداشت در اطلاعیه‌های متعددی اعلام کرده است که آرایشگران نمی‌توانند تاتو یا خالکوبی انجام دهند ولی متاسفانه نبود نظارت بر کار آرایشگران باعث شده است، این کار به شدت گسترش یابد.

جلب توجه سایر افراد، مطرح شدن و به نوعی تایید شدن از طرف گروه همسالان از جمله مواردی است که جامعه‌شناس فرهنگی آن را تایید می‌کند و آن را از جمله عوامل تاثیرگذار در جریان ترویج پدیده زشت و غیرپزشکی و غیربهداشتی و غیرفرهنگی تاتو و خالکوبی می‌داند.

وی ادامه داد: امروز نوجوانان، جوانان و مخصوصا دختران جوان به دنبال الگوگیری هستند و وقتی مشاهده می‌شود هنرپیشه‌های سینما، تئاتر، چهره‌های ورزشی اقدام به خالکوبی می‌کنند پس طبیعی است که آنها نیز به همین سمت کشیده می‌شوند.

موسوی با اشاره به اینکه ضربه‌ها و صدمات روحی نیز می‌تواند در این موضوع دخیل باشد، تصریح کرد: در بسیاری از اوقات یک شکست عشقی در زندگی یک جوان نیز می‌تواند به ناهنجاری اجتماعی باعث شود و نوع برخورد همه افراد با موضوعات مختلف یکسان نیست.

عدم موفقیت در زندگی یکی از دلایل گرایش به خالکوبی است

موسوی، عدم موفقیت در زندگی را نیز یکی از دلایل گرایش به خالکوبی ذکر کرد و افزود: در زندگی زوج‌ها خلاءهایی وجود دارد که آنها نمی‌توانند با هم کنار بیایند، وقتی طرفین از همدیگر جدا می‌شوند انگار استقلال رای پیدا می‌کنند و دوست دارند یک سری کارهای خاص انجام دهند و گرایش به این نوع کارها از این دسته است.

فرهنگ‌های وارداتی غرب معلوم نیست چگونه لابه‌لای فرهنگ دینی و اسلامی ما خزیده‌اند، یک روز می‌بینیم برخی کارها که هیچ تناسبی با جسم زنانه ما ندارند، به یک کار عادی در بین زنان و دختران جوان تبدیل شده است و وقتی چوب ندانم‌کاری‌های خود را می‌خوریم باز هم گمان نمی‌کنیم که این قدر ذوب شدن ما در فرهنگ غربی باعث و بانی ضرر زدن به خودمان است.

خالکوبی یا همان تاتو کردن به ابزاری برای دیده شدن تبدیل شده است و به بیراهه می‌رود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت