×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
حرف‌هایی از دل رنگ‌ها و نشانه‌ها

معصومه درخشان طی گزارشی به مناسبت ۱۶ مهر روز جهانی کودک در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

پهنه سفید کاغذ بوم رنگ نقاشی کودکان است که می‌تواند دنیای رنگ‌ها و نشانه‌های خود را به تصویر بکشند و با زبان نمادها و نشانه‌ها سخن بگویند و در دنیای جذاب رنگ‌ها غوطه‌ور شوند.

 ۱۶ مهر که روز جهانی کودک نامگذاری شده است بهانه‌ای شد تا وارد دنیای کودکان شویم.

دنیای کودکان دنیای رنگ‌ها و نشانه‌هاست، دنیای جذابی که در آن با زبان تصویر سخن می‌گویند، غم‌ها و شادی‌هایشان را با رنگ‌های جادویی و با آدمک‌هایی که هر کدام نشانی از یک نماد و زیبایی است، با همدیگر به اشتراک می‌گذارند و به اعتقاد روان‌شناسان کودک هیچ‌کدام از شکل‌ها و تصاویری که بر لوح سفید کاغذ ترسیم می‌کنند، بی‌هدف نیست.

احساسات درونی کودک با زبان نقاشی برای بزرگسالان مفهوم پیدا می‌کند، وقتی به کودک گفته می‌شود یک نقاشی بکش دو حالت پیش می‌آید کودک یا در مورد فردی یا مکانی که آن را بسیار دوست دارد و به آن علاقمند است، نقاشی می‌کشد یا از کسی که خاطره بدی دارد او را به تصویر می‌کشد و این نشان از سادگی و صداقت کودک است.

کودکان آن چیزی که از خودشان تصور می‌کنند را بر روی کاغذ می‌آورند و این موضوع کارشناسان و روان‌شناسان را برای ارائه راهکارهای لازم برای والدین برای شناخت روحیات و ارائه دستورالعمل‌های خوب و مفید کمک می‌کند و گاهی از همین نقاشی‌ها به عنوان آزمون تشخیصی استفاده می‌کنند.

کودکان بهتر از هر کسی می‌توانند شادی و خوشحالی، ناراحتی و غمگین بودن خود را با نقاشی کشیدن نشان دهند.

معمولاً کودکان شاد در نقاشی‌های خود از رنگ‌های متنوع و شاد بیشتر از پنج رنگ برای نقاشی استفاده می‌کنند حتی نوع نقاشی کودکان که در یک خانواده استرس‌زا یا شاد زندگی می‌کنند با نوع نقاشی کودکانی که در یک محیط پرتشنج یا آرام زندگی می‌کنند متفاوت است و رنگ‌های استفاده شده در نقاشی کودکان بیانگر حالات درونی آنها به شمار می‌رود.

خط و خطوط در نقاشی کودکان نیات درونی آنها را بیان می‌کند

طبق نظرات روان‌شناسان، خط و خطوط نیز در نقاشی کودکان نیات درونی آنها را بیان می‌کند به عنوان مثال کودکانی که خطوط را به صورت نوک تیز می‌کشند، این نشانگر پرخاشگری و عصبانیت کودک بوده و آنهایی که خطوط را به صورت بیضی یا موج‌های روان می‌کشند نشانگر منعطف بودن او همچنین خطوط نازک و ملایم احساسات عاطفی کودک را نمایش می‌دهد و کشیدن خطوط کوتاه نشانگر خجالتی بودن کودک است.

نقاشی کودکان زبان کودکان به شمار می‌رود

فاطمه رضایی، روان‌شناس کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تبریز معتقد است:همراهی و بازی والدین با کودکان اثرات تربیتی بسیار خوبی روی کودکان دارد، نقاشی کشیدن با کودک یک نوع بازی است و هر قدر والدین هنگام نقاشی کشیدن کودکان، آنها را همراهی کنند بهتر می‌توانند با مفهوم نقاشی کودک آشنا شوند،حرف زدن با کودک در زمان نقاشی کشیدن، می‌تواند والدین را با دنیای رنگی کودکان آشنا کند و هر قدر این ارتباط قوی‌تر باشد، بهتر می‌توانند زبان کودک را درک کنند.

وی ادامه داد: به طور مشترک نقاشی کودکان زبان کودکان به شمار می‌رود و تعداد رنگ‌های استفاده شده در نقاشی کودکان بیانگر حالات درونی آنها به شمار می‌رود.

این روان‌شناس کودک افزود: نوع نقاشی دختر بچه‌ها و پسرها با هم متفاوت است، معمولاً دخترانی که در خانواده زیاد تعریف و تمجید می‌شوند، چهره خود را شاد و با لباس‌های زیبا و دوست داشتنی به تصویر می‌کشند و این نوع نقاشی ویژگی بارز دختربچه‌هاست.

رضایی با اشاره به اینکه دنیای جذاب و رنگین همه کودکان با همدیگر متفاوت است، افزود: نمی‌توان انتظار داشت کودکانی که در محدودیت‌ها و فقر مالی زندگی می‌کنند، با کودکان خانواده‌های مرفه سطح یکسانی داشته باشند چرا که محدودیت‌ها و رفاه در زندگی کودکان نقش بیشتری بر عهده دارد. کودکان محروم آنچه را که می‌خواهند، داشته باشند را نقاشی می‌کنند ولی کودکان مرفه داشته‌هایشان را به تصویر می‌کشند.

رضایی تاکید کرد: کودکانی که از نقاشی کشیدن گریزان هستند این نشانه‌ای از ضعف و عدم برقراری او با هم‌سن و سالان او با دیگران است. والدین باید کودکانی که بی‌هوا و صرفاً برای سیاه‌کردن کاغذ آن را سیاه می‌کنند، اهمیت بدهند و در جهت افزایش اعتماد به نفس کودکان را تشویق کنند.

وی با اشاره به اینکه نوع نقاشی کودکان نشانگر هوش و استعداد کودکان نیز به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: اهمیت دادن به جزئیات در نقاشی کودک معمولاً نمادی از تیزهوشی و دقت کودکان است و به اعتقاد برخی از کارشناسان و متخصصان کودکانی که خیلی سعی می‌کنند در یک نقاشی همه چیز را خیلی دقیق سر جای خود بگذارند، این نوعی وسواس فکری در کودک را نشان می‌دهد

رضایی ادامه داد: معمولاً برخی از کودکان در نقاشی‌هایشان آدمک‌هایی که نشانگر اعضای خانواده است را می‌کشند، گاهی اوقات مادر را بدون زبان می‌کشند و این به آن معناست که کودک از دست دستورات مادر خسته شده است، گاهی برخی کودکان بر روی لب‌های مادر زیپ می‌کشند و این به معنای این است که کودک نمی‌خواهد مادر امر و نهی کند یا برخی کودکان وقتی خودشان را نقاشی می‌کنند، برای خودشان گوش نمی‌کشند و این به معنای آن است که کودک دیگر نمی‌خواهد بشنود.

وی افزود: حتی نوع خط و خطوطی که رسم می‌کنند و اینکه در کدام بخش کاغذ نقاشی می‌کشند، برای شناخت روحیات و خلق و خوی کودکان مفید و موثر است.

رضایی گفت: گاهی اوقات کودکان نقاشی خاصی نمی‌کشند چون با تصاویر آشنایی ندارند و فقط به خط خطی کردن کاغذ می‌پردازند و معمولاً کودکانی که در سمت چپ کاغذ را خط خطی می‌کنند، کودکانی گوشه‌گیر یا غمگین هستند و بر عکس آنها، کودکانی که در محیط شادتری رشد کرده و بیشتر به بازی گوشی مشغول هستند در وسط کاغذ و حجم بیشتری از کاغذ را به نقاشی اختصاص می‌دهند.

معمولاً کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند تنها در یک بخش کوچکی از کاغذ نقاشی می‌کنند

این روان‌شناس خانواده با اشاره به اینکه کارشناسان و متخصصان نقاشی کودک حتی فضایی که کودکان روی آن نقاشی می‌کشند را تحلیل و تفسیر می‌کنند، اظهار داشت: معمولاً کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند تنها در یک بخش کوچکی از کاغذ نقاشی می‌کنند و بخش زیادی از کاغذ سفید می‌ماند.

وی تاکید کرد: اگر کودک تنها در یک گوشه کاغذ نقاشی بکشد، یعنی نشانگر ارتباط کم کودکان با اطرافیان است، باید توجه کرد که نقاشی کشیدن یعنی زبان ارتباط برقرار کردن کودک با اطرافیان و هر آن چیزی که او را خوشحال یا ناراحت می‌کند، در واقع کودکان با نقاشی‌هایشان حرف می‌زنند و اگر اطرافیان نقاشی کودک را تائید نکنند و درباره مفهوم نقاشی از او سوال نکنند، او به شدت واکنش نشان می‌دهد.

رازهای نقاشی کودک 

رضایی با اشاره به اینکه ترس، استرس و اضطراب نیز در نقاشی کودکان به وضوح به تصویر کشیده می‌شود، تصریح کرد: در میان رنگ‌های نقاشی کودکان، رنگ بنفش به عنوان نماد استرس کودکان به کار می‌رود همچنین خط و خطوط نقاشی شده کودکان نیز دارای مفهوم است و روان‌شناسان با استفاده از همین علامت‌های خاص و نشانه‌ها به تحلیل روحیات و خلق و خوی کودکان می‌پردازند.

وی با اشاره به برخی گزینه‌هایی که برای مشاوره از سوی مهدکودک‌ها به آنها ارجاع داده می‌شود، خاطرنشان کرد: در خیلی از مواقع اختلاف والدین و حتی موضوع طلاق در نوع نقاشی کودکان تاثیرگذار است به عنوان مثال بسیار دیده شده که کودکانی که والدین آنها از هم طلاق گرفته‌اند در نقاشی خود از سه رنگ استفاده می‌کنند که رنگ بنفش یکی از رایج‌ترین رنگ‌های مورد استفاده است که نشانگر استرس و مشکلات زیاد در مورد کودک است.

این روان‌شناس کودک، استفاده از نمادهایی مانند خورشید و تپه‌های سبز را در نقاشی کودکان عنصری ثابت ذکر کرد و ادامه داد: برخی از نمادها هستند که در نقاشی بیشتر کودکان به چشم می‌خورد از جمله نماد خورشید که بیشتر کودکان هر دو جنس دختر و پسر از این نماد بیشتر استفاده می‌کنند.

نقاشی‌های با احساس

وی، عنصر خورشید را نماد پدر خانواده ذکر کرد و یادآور شد: خورشید در نقاشی کودک نماد پدر است و این نماد یکی از ویژگی‌های مشترک نقاشی کودکان به حساب می‌آید، هر قدر این خورشید در نقاشی کودک درخشان‌تر، پررنگ‌تر و شادتر باشد، نشانگر یک رابطه خوب پدری مهربان و صمیمی در خانواده است ولی هر چقدر این خورشید کم نورتر و تیره‌تر باشد نشانگر این است که پدر خانواده فردی مستبد و خودرأی است که ارتباط عاطفی خوبی با فرزندان و همسر خود ندارد.

این روان‌شناس معتقد است که تشویق کودکان به نقاشی کردن باعث می‌شود والدین به دنیای پر رمز و راز کودکان وارد شده و پا به پای آنها از نوع نقاشی کودک لذت ببرند، در ادامه این موضوع کودک با زبان شیرین و لطیف خود نقاشی را برای دیگران تعریف می‌کند و انتظار دارد والدین و بقیه او را تائید کنند وقتی تائیدها و تعریف‌های اطرافیان صورت گرفت، کودک برای ادامه نقاشی خود دلگرم‌تر می‌شود.
به نظر می‌رسد والدین و مربیان آموزشی در مهدکودک و مدارس با زبان تصویر کودک آشنا باشند و تا جایی که می‌توانند با زبان تصویر با او حرف بزنند.نقاشی‌های او را تفسیر کرده و به  آنچه که در دل کودک می‌گذرد، پی ببرند تا بتوانند از این طریق راهنمای خوبی برای کودکان باشند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت