×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
فرماندار ویژه میانه: ضرورت استفاده از ظرفیت خیرین در بحث افزایش و ارتقای کتابخانه ها/ کتابخانه منشا خدمات فرهنگی

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه با بیان نیاز شهرستان به افزایش کتابخانه ها با توجه به گستردگی و میزان بالای جمعیت و همچنین تجهیز و تامین امکانات برای کتابخانه ها متناسب با توسعه آنها بر ضرورت استفاده از ظرفیت خیرین در بحث احداث کتابخانه های جدید و توسعه و ارتقای آنها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، محمدرضا مشایخی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان میانه با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اینکه  کتاب و کتابخوانی عنصری تاثیرگذار در ارتقای علم و آگاهی جامعه بشری است، به طوری که همواره مورد توجه پیشگامان علم و توسعه بوده افزود:  کتاب و کتابخوانی گنجینه ای ارزشمند است که می تواند افزون بر ماندگار ساختن پیشینه فرهنگی برای آیندگان، انسان ها را با ارزش ها و هنجارهای جامعه آشنا کند.

وی اضافه کرد:  با توجه به جایگاه ارزشمند کتاب، باید در سیاست گذاری و برنامه ریزی های ملی و استانی، توسعه و عمران کتابخانه ها چه در بخش عمومی و چه در بخش خصوصی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مشایخی ترویج فرهنگ مطالعه را نیازمند تعریف  ساز و کارهای لازم در جهت علاقه مند نمودن مردم به سمت این فرهنگ عنوان نموده گفت: کتابخانه های عمومی منشاء خدمات فرهنگی متنوعی هستند که می توانند زمینه توسعه از جمله توسعه جوامع از لحاظ فرهنگی و اجتماعی را فراهم کنند.

وی اذعان کرد: در هر کشوری که شرایط کتابخوانی و مطالعه فراهم شده، آن کشور به سمت پیشرفت و توسعه حرکت کرده است.

فرماندار ویژه میانه از اعضای انجمن خواست تا در جهت تقویت جایگاه اصلی کتاب و کتابخوانی در شهرستان کمک کرده و کتابخانه های عمومی شهرستان نیز در جهت رسالت و هدف اصلی خود که همان ترویج و توسعه کتابخوانی می باشد نقش بیشتری ایفا نمایند.

وی پراکنش عادلانه فضاها برای کتابخوانی و قابل استفاده بودن برای مخاطبین و جامعه هدف را پاسخگویی به مطالبات مردم در حوزه مطالعه و کتابخوانی ذکر کرده، رفع مشکل محوطه کتابخانه ترکمانچای، توسعه ضلع جنوبی کتابخانه اول شهرستان و تامین امکانات و تجهیز کتابخانه ها و احداث کتابخانه های جدید با توجه به تعداد جمعیت در شهر را از جمله نیازهای شهرستان برشمرد.

مشایخی در ادامه اقدام برای رفع موانع در مرکز بخش های تابعه را از مهمترین اقدامات انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خوانده افزود: برخی مشکلات در سطح کلان کشور مطرح بوده و سراسری می باشد که باید با استفاده از ظرفیت انجمن احصاء و جمع بندی شده به مبادی فرادستی در استان منعکس شود، برخی مشکلات دیگر نیز محلی، منطقه ای و شهرستانی می باشد که باید از طریق ارائه راهکار و عملیاتی شدن از طریق انجمن در شهرستان رفع شود.

فرماندار ویژه میانه با اشاره بر اهمیت پیشگیری در حوزه های امنیت و سلامت که به ترتیب مقدم بر مقابله و درمان است  گفت: در حوزه کتابخوانی نیز باید با غنی کردن فرهنگ مطالعه و تقویت آن و  رویکرد فرهنگی و آموزشی همچنین کیفیت بخشی به ارتقای جایگاه کتاب و کتابخوانی در شهرستان بپردازیم تا بتوانیم بر برخی از آسیبهای اجتماعی و فرهنگی چیره شویم.

مدیر کل کتابخانه های استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه آموزش رسمی در آموزش و پرورش و آموزش غیررسمی در کتابخانه ها انجام می شود افزود: کتابخانه های عمومی مساوی با دانشگاه مردمی در دنیا هستند.

خدایی با تاکید بر اینکه سرانه مطالعه در حد شایستگی مردم ایران نیست گفت: افزایش سرانه مطالعه تنها وظیفه کتابخانه های عمومی نیست بلکه سایر دستگاهها و نهادهایی همچون صداو سیما، رادیو، تلویزیون، بهزیستی ، مساجد، حسینیه ها، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اداره تبلیغات اسلامی و غیره باید در افزایش سرانه مطالعه انجمن کتابخانه های عمومی را یاری کنند .

وی با بیان اینکه هندوستان با ۱۱۲ دقیقه در روز بالاترین سرانه مطالعه در دنیا و عربستان صعودی با ۶ دقیقه در سال کمترین سرانه مطالعه را به خود اختصاص داده اند افزود: در کشور ما نیز سرانه مطالعه پایین بوده و در استان آذربایجان شرقی به زیر ۲۰ دقیقه در روز رسیده که برای ما قابل قبول نیست.

خدایی به بحث انجمن خیرین کتابخانه ساز در استان اشاره کرده گفت: متاسفانه این انجمن از میانه عضوی ندارد در حالیکه شهرستان میانه از ظرفیت بالای خیرین در حوزه های دیگر از جمله خیرین مدرسه ساز برخوردار است که امیدواریم با تلاشهای شهرستان و شناسایی و معرفی خیرین شهرستانی بتوانیم از ظرفیت خیرین میانه ای در حوزه کتابخانه سازی و تجهیز و تامین امکانات بهره لازم را ببریم تا شاهد افزایش آگاهی و بار علمی بیشتر در منطقه باشیم.

وی خواستار همکاری شهرداری و شورای شهر در تامین و تزریق نیم درصد بودجه شهرداری به انجمن کتابخانه های عمومی در اسرع وقت برای جلوگیری از اجرایی شدن ماده ۶۴ مصوب مجلس در سطح استان شده گفت: احداث کتابخانه های جدید با سیستم دولتی امکانپذیر نبوده و باید از ظرفیت بخش خصوصی و خیرین استفاده کرد و در بحث توسعه و بهسازی برای کتابخانه های توجیه پذیر اقدام لازم را اعمال خواهیم نمود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت