×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
عروس و دامادها در تور پیرایشگران آپارتمانی /چراغ سبز جوانان به آرایش‌های عربی

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

اگر پیش از این عروس خانم‌ها توسط آرایشگران زنانه آرایش شده و مراسم عروسی در باغ‌ها و تالارهای مجلل برگزار می‌شد اکنون در غفلت مسوولان فرهنگی و درنبود نظارت و بازرسی مراجع ذیصلاح عروس خانم توسط برخی پیرایشگران مردانه آپارتمانی آرایش شده و مدل موی آنها اصلاح و تزئین می‌شود تا در کنار آپشن‌هایی که دارند بتوانند عروس و دامادهای جوان را حسابی سرکیسه کنند.

اگر تا دیروز کار پیرایشگران  مردانه فقط در کوتاه کردن مدل مو آن هم در مدل خاص و محدود امکان‌پذیر بود ولی اکنون کار پیرایشگران مردانه تفاوت زیادی با گذشته داشته و آن چنان برای خودشان اعتبار کسب کرده‌اند که در تقویم جهانی روز ۱۹ نوامر همزمان با ۲۸ آبان به عنوان روز جهانی آرایشگری و پیرایشگری انتخاب شده است به همین مناسبت  چند نفر از پیرایشگران مردانه در گفت‌وگو با خبرنگار ما از کارآفرینی و تفاوت‌های پیرایشگری دیروز و امروز سخن گفتند.

پدرام محمدیان که عنوان نوآورترین پیرایشگر دنیا را به خود اختصاص داده است در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تبریز در مورد کار آفرینی شغل پیرایشگری معتقد است: شغل آرایشگرى مى‌تواند در روند جذب توریست موفق باشد به طور مثال می‌توان گفت برخی از افراد به دلیل ویژگی خاصی که در برخی کشورها وجود دارد آن کشور را برای مسافرت انتخاب می‌کنند اگر در ایران نیز بتوان زمینه را برای معرفی پیرایشگران موفق باز کرد این موضوع می‌تواند برای جذب توریست و آنهایی که ایران را مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند خوب و مفید باشد و آنها نیز عنوان کنند «بریم ایران هم موهامونو کوتاه کنیم وهم بگردیم و بیاییم چرا به خاطر اینکه بهترین آرایشگرها در ایران هستند.»

وی افزود: از یک طرف دیگر حرفه پیرایشگری جزو مشاغل زودبازده مطرح بوده و افراد می‌توانند بعد از گذراندن مهارت‌های مورد نیاز در زمان کوتاه به درآمد دست یابند اما اینکه چقدر می‌توانند درآمد داشته باشند به مهارت، نوآوری، توانمندی و استعداد و اخلاق پیرایشگر بستگی دارد.

بازخورد منفی برای آرایش‌های زنانه توسط پیرایشگران مردانه

محمدیان با اشاره به برخی آسیب‌هایی که در مدل موی افراد در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: مدل موی هر فرد نشان دهنده شخصیت و فرهنگ آن کشور است، مدل‌های امروزی مدل موی کشورهای غربی است که با فرهنگ موی کشور ما سازگاری ندارد. به طور مثال شاهد هستیم یک فرد از لحاظ اقتصادی در شرایط مالی خوبی قرار ندارد ولی متقاضی مدل عجیب و آرایش زنانه است.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته یک آرایشگر با توجه به فرم صورت مشتری مدل مویی که متناسب با صورت وی باشد را پیشنهاد می‌کند ولی در کشور ما این مشتری  است که به پیرایشگر می‌گوید موهایش را چه مدلی کوتاه کند، می‌توان گفت با آموزش از سنین کودکی و نوجوانی می‌توان این نوع معضلات را برطرف کرد.

قهرمان پنجمین جشنواره ملی مهارت پیرایش کشور با اشاره به اینکه امروز کسب درامد به هر قیمتی در بین برخی از پیرایشگران متداول شده است، اظهار داشت: متاسفانه شاهد هستیم امروزه کسب درآمد به هر نحو ممکن و منفعت‌های شخصی برای عده‌ای از افراد از همه چیز ارجح است و برخی از پیرایشگران با انجام کارهایی مربوط به آرایش‌های زنانه بر روی صورت مردان معضلات فرهنگی و اجتماعی را در جامعه افزایش می‌دهند و متاسفانه برخی مردان با آرایش‌های زنانه در سطح جامعه مشاهده می‌شود و این نوع فرهنگ غربی در جامعه ما جایی ندارد و با دیدن این صحنه‌ها بازخوردهای منفی در سطح افکار عمومی دیده می‌شود.

مالیات‌های سنگین و نبود بیمه عمده‌ترین چالش‌ها

بنیانگذار سبک‌های نوین پیرایشگری در ایران در ادامه یکی از دغدغه و مشکلات کاری این قشر از جامعه را نداشتن مشکل بیمه عنوان کرد و افزود: معمولا آرایشگران و پیرایشگران مشکلات عمده‌ای دارند که یکی از مهم‌ترین آن نداشتن بیمه است، این افراد به علت مخاطرات جسمانی با انواع آسیب‌ها از جمله به دردهای عضلانی، دیسک و آرتروز و مشکلات ستون فقرات مبتلا می‌شوند و نداشتن بیمه و حمایت‌های لازم باعث می‌شود که مشکلات زیادی گریبانگیر آنها شود و در کنار آن تسهیلات مالی و حمایت‌هایی که از آنان صورت نمی‌گیرد باعث افزایش مشکلات می‌شود و از سوی دیگر مالیات‌های سنگین که پیرایشگران توان پرداخت آن را ندارند نیز باعث افزایش هزینه‌های پیرایشگران می‌شود.

وی با اشاره به تفاوت مدل موهای قدیمی و جدید گفت: مدل موها خیلى تغییر کرده، پیش از این  مدل موها خیلى مردانه‌تر بود ولى الان در سبک‌های جدید دورموها بیشتر خالى مى‌شود تا روی موها بلند بماند.

عروس و دامادهای جوان در تور پیرایشگران مردانه آپارتمانی

محمدیان فعالیت پیرایشگران بدون مجوز و غیرقانونی را پر رونق از پیرایشگران رسمی و مجوزدار ذکر کرد و گفت: متاسفانه  برخی از پیرایشگران مردانه تمایل دارند در کار آرایش و درست کردن موهای عروس کار کنند و پول بیشتری به دست بیاورند و دقیقا همین کار را نیز انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه الان آرایشگران مردانه بیشتر تمایل دارند در آپارتمان‌ها کار کنند برای اینکه موهاى عروس خانم‌ها را درست کرده  و پول بیشترى از عروس دامادها بگیرند و بیشتر عکاسان، باغدارها و رستوران‌دارها این پیشنهادها را با عروس و دامادها مطرح می‌کنند تا در آپشن‌هایی که دارند این آیتم را نیز هم اضافه کنند.

نوآورترین پیرایشگر دنیا تصریح کرد: با این وضعی که آرایشگران و پیرایشگران آپارتمانی به وجود آورده‌اند در حال حاضر درآمد خیلى از پیرایشگران ماهر و متخصص که با مجوز رسمی در مغازه فعالیت می‌کنند بسیار کمتر از آرایشگران آپارتمانى است.

وی در ادامه برگزارى مسابقات ملی مهارت آرایشگرى و پیرایشگری را در ارتقای اطلاعات و به روز آوری مهارت پیرایشگران بسیار خوب اعلام کرد و افزود: برگزاری این رقابت‌ها هر سال نسبت به سال‌های قبل سخت‌تر شده و شرکت‌کنندگان در یک رقابت تنگاتنگ بوده و از لحاظ  کسب نمره و امتیاز اختلاف زیادی  با هم ندارند، این رقابت‌ها باعث می‌شود پیرایشگران مهارت‌های خود را با استاندارهای جهانی به روز کنند.

پیرایشگران آماتور خارج از چهارچوب قانون فعالیت می‌کنند

سیاوش صالحی  یکی دیگر از پیرایشگرانی که  در سال ۸۹ به عنوان پیرایشگر نمونه کشور انتخاب شده است به خبرنگار ما در تبریز گفت: در حال حاضر بسیاری از پیرایشگران دوره‌های «گریم متعادل سازی چهره»  را سپری کرده‌اند ولی متاسفانه برخی از پیرایشگران آماتور، این دوره‌های علمی را طی نکرده‌اند و فقط چند محصول آرایشی را بر روی صورت یا موهای مشتریان خود استفاده کرده و باعث می‌شوند کار خیلی خوبی به مشتریان عرضه نشود.

وی افزود: متاسفانه مشاهده می‌شود که برخی از پیرایشگران مردانه به کارها و خدماتی که در آرایشگاه  زنانه رواج دارد می‌پردازند و این ناشی از چراغ سبز جوانانی است که به این کار علاقه‌مند هستند و پیرایشگران آماتور در این موضوع خارج از چهارچوب‌های قانونی کار می‌کنند.

چراغ سبز جوانان به آرایش‌های عربی

صالحی که طی  سال‌های ۹۵ تا ۹۷ به عنوان کارآفرین نمونه کشور در عرصه پیرایشگری انتخاب شده است، ادامه داد: چراغ سبز جوانان به آرایش‌های زنانه ناشی از تقلید کورکورانه از فرهنگ عربی است و چون عرب‌ها آرایش‌های بسیار غلیظ دوست داشته و انجام می‌دهند و کشورهای همسایه عربی زیادی در اطراف ایران وجود دارد ناشی از این تقلید بی‌جا و بی‌مورد است.

ایران صاحب سبک در پیرایشگری مردانه

کارآفرین نمونه کشور تصریح کرد: کشور ایران در عرصه آرایشگری و پیرایشگری صاحب سبک است و در رقابت‌های ملی بسیاری از استعدادهای پیرایشگران کشف و شناخته می‌شود ولی برخی از جوانان که به طور نامناسب پیرو فرهنگ‌های غلط عربی هستند دوست دارند مدل مو و چهره خود را مطابق با چهره هنرمندان و هنرپیشه‌های عربی اصلاح کنند و این یکی از مهمترین آسیب‌های پیرایشگری است و در کنار علاقه‌مندی جوانان به این کار متاسفانه برخی از همکاران نیز این اشتباهات را انجام می‌دهند.

ناظر پنجمین دوره مسابقات ملی مهارت در ادامه با اشاره به برگزاری دوره‌های مهارت افزایی پیرایشگری خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسبت به گذشته دوره‌های پیرایشگری تفاوت چشمگیری با گذشته دارد چرا که افراد با مدارک دکترا زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای دوره‌های متفاوت و مختلفی را برگزار می‌کنند و در این دوره‌ها رشته‌های مختلفی از جمله رشته « مراقبت از زیبایی پوست و مو» توسط کارشناسان مجرب تدریس می‌شود.

صالحی ادامه داد: با توجه به اینکه در فصل پاییز و زمستان بحث‌هایی مربوط به شوره مو و خارش سر رواج دارد کارشناسان به پیرایشگران می‌آموزند که نسبت به موی سر مشتریان چه توصیه‌هایی داشته باشند حتی در مورد شستن موی سر با آب داغ ،نحوه برس کشیدن مو و حتی نحوه خشک کردن مو از جمله مباحثی است که در این دوره‌ها آموزش داده می‌شود.

کار علمی و عملی پیرایشگری در کنار هم

رتبه سوم کوتاهی موی بزرگسال در سال ۹۳ با تاکید بر اینکه کار علمی و عملی در پیرایشگری باید با هم صورت گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر کار پیرایشگری به صورت علمی پیشرفت کرده است، به عنوان مثال پیش از این برای ضد عفونی کردن قیچی‌های پیرایشگری آن را حرارت می‌دادیم ولی اکنون از دستگاه‌های استریل برای این کار استفاده می‌شود و از نظر بهداشت نیز آیتم‌های خاص و زیادی برای داشتن یک سالن آرایشگری و پیرایشگری لحاظ می‌شود.

قهرمان مسابقات ملی مهارت در آیتم کوتاهی موی کودکان  ادامه داد: در حال حاضر وسعت کار آرایشگری و پیرایشگری زیاد شده به طوری که سالن‌های آرایشی و پیرایشی درجه‌بندی شده‌اند و طبق استاندارهای خاص خود درجه ممتاز، درجه ۱ و درجه ۲ هستند و رشته‌های «مراقبت از زیبایی پوست و مو»،  رشته «کاربا مواد» و بقیه رشته‌ها نیز به صورت تخصصی کار می‌کنند.

پیرایشگری هنر است نه صنعت

علی غلام‌نیا، رتبه دوم مسابقات ملی مهارت پیرایشگری سال ۹۶ نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مادر تبریز با اشاره به تفاوت پیرایشگران قدیم و جدید می‌گوید: هنر آرایشگری با توجه به پیشرفت تکنولوژی پیشروی کرده و انجام می‌گیرد، یعنی  اشخاص بیشتر و راحت‌تر می‌توانند مدل‌های روز آرایشگری و پیرایشگری را دنبال کنند و از ما انتظار داشته باشند تا مدل‌های مختلف مو را برایشان کوتاه کرده و اصلاح کنیم. مدل‌هایی که به مدل مو غربی و به قول معروف متد روز دنیا مشهور هستند.

وی با اشاره به اینکه شغل پیرایشگری  یکی از مشاغلی است که باعث کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای جوانان می‌شود، افزود: کارآفرینی این شغل بسیار جامع و عالی است اگر حمایت و سرمایه‌گذاری اولیه در آن صورت بگیرد.

غلام‌نیا با اشاره به اینکه پیرایشگری یک هنر است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در جامعه شغل پیرایشگری را به چشم یک صنعت نگاه می‌کنند در صورتی که شغل پیرایشگری یک هنر است. با این دیدگاه ارزشی که باید برایش قائل بشوند از نظر نرخ‌گذاری درست و … صورت نمی‌گیرد و در کنار آن پیگیری درست در نوع آموزش در آموزشگاه‌ها و حمایتی که باید از طرف اتحادیه صورت بگیرد انجام نمی‌شود.

درآمد زیاد با آرایش‌های زنانه توسط پیراشگردان مردانه 

وی با اشاره به اقداماتی که توسط برخی پیرایشگران در مورد آرایش‌های زنانه بر روی مردان انجام می‌شود، گفت: متاسفانه این رفتارها در کشور دیده می‌شود که البته دور از قانون جمهوری اسلامی ایران بوده و فکر می‌کنم بیشتر به خاطر درآمد زیاد و متفاوتی که دارند انجام می‌دهند.

رتبه دوم مسابقات ملی مهارت پیرایشگری سال ۹۶ در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر مدل‌های کوتاه کردن مو تغییرات بسیاری کرده و بیشتر ما آرایشگران را درگیر کرده که آیا مشتری این مدل را از روی چشم وهم چشمی انتخاب کرده و اینکه با فرم صورت او همخوانی دارد یا خیر، چون بعضی از اشخاص با توجه به  شغل، شخصیت کاری و خانوادگی که دارند برخی از مدل‌های مو برایشان خوب نیست.

مدل مو متناسب با شخصیت فردی و خانوادگی

وی ادامه داد: با وجودی که مشتریان در کوتاه کردن مدل موی خاصی اصرار می‌کنند ولی من سعی می‌کنم  بهترین مدل را با توجه به شغل، شخصیت کاری و  خانوادگی و همچنین آناتومی سر و صورت انتخاب کنم‌.

نداشتن یک مغازه ثابت دغدغه اصلی

غلام‌نیا  نداشتن یک محل ثابت را یکی از دغدغه‌های فعالان این عرصه نام برد و گفت: یکی از دغدغه‌های فعالان عرصه پیرایشگری بیشتر بحث مالی و داشتن یک محل کاری ثابت است، برای رفع این دغدغه بهتر است مدیران سالن‌های آرایشگری و پیرایشگری که تمام مدارک موجود رشته آرایشگری را کسب کرده‌اند، آزمون‌ها و امتحانات خاصی را پشت سر گذاشته و مدارک معتبر از مراجع ذیربط دریافت کرده‌اند تسهیلات ارزان قیمت برای خرید یک مغازه ثابت دریافت کنند و به جای هزینه‌ها و کرایه‌های سنگین اقساط وام را بازپرداخت کنند.

وی افزود: اگر این کار صورت بگیرد حداقل دغدغه ندارند که سر سال چی کار باید بکنند، آیا به دنبال یک مغازه جدید باشند با اجاره‌های گرانقیمت یا تمدید مغازه فعلی با افزایش چند برابری اجاره‌ها.

رتبه دوم مسابقات ملی مهارت پیرایشگری سال ۹۶  برگزاری مسابقات ملی مهارت بین پیرایشگران سراسر کشو را یک رقابت عالی و مفید  ذکر کرد و گفت: برگزاری این رقابت‌ها می‌تواند سطح کاری و اطلاعاتی آرایشگران را افزایش دهد.

غلام‌نیا که از سال ۱۳۸۰در هنر آرایشگری فعال بوده و اکنون حدود ۱۲ سال است به صورت حرفه‌ای کار می‌کند، معتقد است: شرکت پیرایشگران در کلاس‌های آموزشی در راستای بیشتر دانستن و یاد گرفتن از اهمیت بالایی برخوردار است چنانچه من برای پیشرفت  دوست دارم در تمام دوره آموزشی شرکت کنم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت