×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
حجت الاسلام والمسلمین مظفری میانجی: هفته وحدت یک باور و اعتقاد دینی است

نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در تهران گفت: هفته ی وحدت اقدام مبارکی بود که از ناحیه ی جمهوری‌اسلامی ایران صورت گرفت و می بایست وحدت اسلامی را همه‌ی علمای فرق و مذاهب اسلامی در هر کشوری که ساکن هستند جزو برنامه‌ های اساسی خود قرار داده و بعنوان باور و اعتقاد دینی حسب دستور خداوند …

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، حجت الاسلام والمسلمین مظفری میانجی نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در تهران و یکی از پژوهشگران حوزه دینی در گفت‌وگو با  شبکه خبری تهران نیوز،   در خصوص هفته ی وحدت گفت: هفته ی وحدت اقدام مبارکی بود که از ناحیه ی جمهوری‌اسلامی ایران صورت گرفت و می بایست وحدت اسلامی را همه‌ی علمای فرق و مذاهب اسلامی در هر کشوری که ساکن هستند جزو برنامه‌ های اساسی خود قرار داده و بعنوان باور و اعتقاد دینی حسب دستور خداوند متعال و با تمسک به آیه ی شریفه واعتصموا بحل الله جمیعا و لا تفرّقوا ،نه یک حرکت سیاسی، بلکه گفتمان سازی نموده و عملیاتی نمایند و از نظر فقهی فتوا بدهند،که اگر با دید اعتقادی به این مهم نگاه کنند.

میانجی اظهار کرد: در راستای تقویت عقاید مشترک فی مابین همه‌ی فرق و مذاهب اسلامی باشند آن هنگام یک تحول جدی در جهان اسلام بوجود می آید و مسلمانان می توانند بر کل دنیا سیادت پیدا کنند و بهترین روش نیز که وجه اشتراکی همه‌ی مسلمانان جهان می باشد قرآن کریم و سیره ی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم هستند.

وی خاطرنشان کرد: پیامبری که خداوند او را رحمه العالمین می نامند و برای نمونه چند قضیه نقل کنم.ابوسفیان بن حرث هم پسر عموی آنحضرت بود و هم ، هم سن بودند و تا قبل از نبوّتش ،با حضرت انس و الفت خاصّی داشتند ولی بعد از مبعث از هیچگونه آزار و اذیتی مضایقه نکرد تا اینکه در جریان فتح مکه وی همراه عبدالله بن اُمیّه و پسر کوچکش خود را به سپاه اسلام رساندند و اجازه خواستند که برحضور پیامبر(ص)برسند ولی آنحضرت اذن ندادند.

این عالم فاضل ادامه داد: وقتی خبر را به ابوسفیان آوردند او در حال شدت ناراحتی گفت سوگند بخدا یا باید اجازه دهند و یا اینکه این پسرم را آنچنان به زمین می کوبم تا بمیرد.وقتی این خبر به پیامبر رحمت رسید مهر و محبتش به جوش آمد و نسبت به آنهایی که سالها حضرتش را آزرده و در راه دعوتش کارشکنی‌ها کرده بودند را مورد عفو و لطف قرار دادند و آنها نیز قبول اسلام کردند و ابوسفیان نیز از آن پس یک مسلمان مخلص گردید و آنچنان در مکتب اسلام ساخته شد که سه روز قبل از مرگش، قبر خود را با دست خود کند و آماده ساخت.

این پژوهشگر دینی اضافه کرد:  یا در جنگ خندق که مسلمانان بدستور پیامبر(ص)با خود آنحضرت مشغول کندن خندق بودند و از طرفی هم در شرایط سخت اقتصادی بسر می بردند به گونه ای که گاهی ساعتها و گاهی روزها گرسنه می ماندند. روزی دیدند حضرت زهرا سلام الله علیها پاره ی نانی را آورد و به پیامبر داد، آن حضرت از دخترش پرسید این پاره ی نان را از کجا بدست آورده اید؟ بی بی عرض کرد قسمتی از یک قرص نان است که آن را برای حسن (ع) و حسین(ع) پخته بودم که این قسمت آن را هم برای شما آوردم.

این عالم فاضل در ادامه مطلب فوق تصریح کرد: پیامبر(ص)فرمود بدانکه این پاره ی نان، نخستین لقمه ای است که پدرت پس از سه روز به دهان می گذارد .

میانجی ذعان کرد: اگر مسلمانان این سیره های پیامبر رحمت را در خودشان پرورش دهند تا سنّت شود آن موقع بمعنای کلمه امت واحده اسلامی خواهیم شد. همچنین اگر همه‌ی حاکمان و علمای جهان اسلام نیز به آن سیره ی رسول گرامی اسلام متمسک شوند و وقتی یک مطلبی را ابلاغ می کنند تا در کشور به آن عمل شود خودشان جلوتر از دیگر مسلمانان عمل کنند.

نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در تهران بیان کرد: قطعا مردمانشان نیز آنها را یاری می کنند ولی وقتی مردم در مضیقه و مشقت باشند ببینند مسئولی در کشور اسلامی بیشترین حقوق را دریافت و یا از رانت استفاده نموده و یا تحصیلکرده ها بیکار و افرادی که به آنها منتسب هستند پست های مدیریتی یکی پس از دیگری دریافت می کنند بدیهی است که دیگر حرف آنطور مسئولی در مردمان آن تاثیر گذار نخواهد بود بلکه تنفّر جای محبت و موّدت ایجاد خواهد شد.

این پژوهشگر تصریح کرد:  متاسفانه دستور خداوند عالمیان در جهان اسلام وارونه شده است علت بر اینکه خداوند می فرماید محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم ،یعنی محمد(ص) پیامبر خداست و کسانی که با اویند بر کافران سختگیر و با یکدیگر مهربانند. حال می بینیم بعضی از ممالک اسلامی با آمریکا و اسرائیل روابط حسنه دارند ولی در مقابل آن کشورهایی مانند یمن و سوریه و امثالهم را مورد تهاجم نظامی و بلکه همه جانبه قرار داده اند.

این عالم فاضل خاطرنشان کرد:  این روایت را از صحیح مسلم و بخاری برای غیر شیعیان متذکر و یادآور می شوم که به آن روایتها قائل هستند، همچنین برای ما شیعیان، آورده اند که جبرئیل امین به شکل انسانی نزد اصحاب آنحضرت آمده و جلوس می نمایند و از حضرت سوالاتی می پرسند منجمله اینکه احسان چیست؟ حضرت فرمود احسان آنست که خدا را آنگونه پرستش کنی که گوئی او را می بینی ،اگر تو او را نمی بینی،او تو را می بیند. و از نشانه های قیامت می پرسند، حضرت فرمود اینکه ببینی میزانهای صحیح اجتماعی بهم خورده، روابط بر ضوابط حکومت می کند، کارها بدست افراد نالایق بیفتد و کوچک بر بزرگ چیره شود و آشفتگی و پریشانی سراسر جهان را فرا گیرد. امیدواریم با پیش قدم شدن علما و حاکمان جهان اسلام و سپس همه‌ی مسلمانان جهان در عمل به سنّت ها و سیره های آنحضرت حقیقت امت واحده بودن مسلمانان جهان تحقق یابد.

Views All Time
Views All Time
۲۲۸
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false