×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
یادداشت؛ نقش بسیج و تفکر بسیجی در انقلاب اسلامی

امین عبدی از میانه به مناسبت هفته بسیج در یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت نوشت: (بسیج؛ حرکتی است فراگیر در جامعه به سوی هدفی والا) مقصود از این عبارت، بیان تعریفی جامع ، مانع و منطقی نیست. از این روی ، بهتر است ویژگی های این مفهوم بازشناسی شود.

   اولین ویژگی بسیج ،((حرکت )) است. تفکر بسیجی با رکود و بی تحرکی تناسب ندارد.

   دومین ویژگی اینکه حرکتی ((سریع و توفنده)) است. کسانی که در جامعه حرکتی کند دارند، هرچند ساکن نیستند بسیجی نیز به شمار نمی آیند.

   ویژگی سوم حرکت بسیج ، ((فراگیر و جمعی بودن )) آن است. اگر فرد یا گروهی کوچک ، حرکتی سریع انجام دهند ، این حرکت بسیج نیست؛ بلکه بسیج یک حرکت سریع فراگیر در جامعه است.

   ویژگی چهارمی که می توان در این مفهوم شناسایی کرد، ((هدفمندی و انگیزه داشتن)) این حرکت است. حرکت بسیجی یک حرکت کور به سوی هدفی نامعین نیست بلکه حرکتی با انگیزه به سوی یک هدف مشخص و شناخته شده است.

   آخرین ویژگی، ((فداکاری )) است. بسیجی برای رسیدن به هدف بلندی که برگزیده است ، همه چیز را کوچک می شمارد، و در راه تحقق آن هدف، از بذل مال و جان و تمام تعلقاتش مضایقه ای ندارد.

   چنین نیست که بسیج با ویژگی های خاصی تعریف شود و سپس در جامعه رهبری گردد و به اجرا درآید . بسیج واقعیتی است که در جامعه ما رخ داده است ، و در این مقام بازشناسی می شود. بسیج حرکتی خود جوش بود که از درون جامعه اسلامی پدید آمد.البته هیچ پدیده ای بدون عامل به وجود نمی آید ، و شناسایی عواملی که موجب این حرکت شد در واقع شناسایی عوامل انقلاب است، که خود بحث مستقل و جداگانه ای می طلبد. با شناخت ویژگی های بسیج و تفکر بسیجی می توان تأثیر و نقشی که این تفکر تاکنون در جامعه داشته و نیز وظیفه ای که در آینده به عهده دارد، بررسی کرد.

پاسداری از انقلاب اسلامی

   با شناختی که از این نیروی لایزال الهی و نیز تجریه ای که از فعالیت بسیج در دوران بعد از انقلاب ، وجود دارد، نیازی به بررسی آثار وجودی بسیج در گذشته نیست . انقلاب ، بهترین ثمره وجود بسیج است و اگر بسیجیان نبودند ، امروز نه تنها چیزی به نام انقلاب اسلامی بلکه چیزی بنام کشور مستقل ایران وجود نداشت.برای اهمیت بسیج و شناختن تأثیر این نیرو در گذشته ، همین بس که وجود نظام ما از بسیج است و این نیرو و تفکر است که می تواند از انقلاب پاسداری کند؛ همان گونه که امام راحل قدس  سره فرمودند: (( اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن دور خواهد شد))

   مهم شناسایی وظیفه بسیج نسبت به آینده است. گرچه بسیج ابتدا به عنوان یک نیرو در مقابل قوای نظامی بیگانه و مهاجم بوجود آمد اما پیدایش این پدیده اجتماعی معلول عوامل اجتماعی و فرهنگی خاصی بود که اگر آن فرهنگ در جامعه ما نبود ، هرگز چنین پدیده عظیم و معجزه آسایی بوجود نمی آمد.همانگونه که ما ارزش نیروی بسیج را می شناسیم دشمنان نیز این نیرو را خوب شناخته اند و اهمیتش را درک کرده اند.دشمنان به خوبی می دانند که بقاء انقلاب مرهون این نیرو است و همچنین رشد و گسترش این انقلاب بستگی به رشد و گسترش این نیرو دارد، و برای تضعیف این انقلاب نیز یاید این نیرو را تضعیف کرد.بنابراین در این زمان وظیفه بسیجی در پاسداری از انقلاب و ارزش های آن و نقشی که بسیج و تفکر بسیجی می تواند در حفظ و تداوم و بالندگی انقلاب و فرهنگ داشته باشد ، برکسی پوشیده نیست.

تلاش در عرصه فرهنگ

   بسیجی هوشمند باید بیش از هرچیز به این مطلب بیاندیشد که امروز صحنه نبرد از میدان نبرد نظامی به عرصه فرهنگی انتقال یافته است.علاوه بر این که در عرصه صنعتی و کشاورزی و عمرانی تلاش خودش را انجام می دهد ، باید متوجه باشد که نوک پیکان دشمن امروز متوجه عرصه فرهنگی است و اگر موفقیتی هرچند کم در این عرصه بدست آورد ، برای او بزرگترین پیروزی خواهد بود.بنابراین نخستین وظیفه بسیجی در این عصر کسب آگاهی از اهمیت نبرد فرهنگی و درک موقعیت خطیر فرهنگ بسیجی است وتوجه به این که دشمن تمام تلاشش را برای نابودی این فرهنگ به کار گرفته است.با اندیشه دریاره فعالیت هایی که در داخل و خارج کشور هدایت و انجام می شود ، می توان نمونه های بارز این نقشه شوم را آشکارا مشاهده کرد.

   با توجه به این که ماهیت تلاش بسیجی در این عصر باید در مسایل فرهنگی باشد، ابتدا شناخت فرهنگ غرب و سپس مقابله با تهاجمات آن ، ضروری به نظر می رسد.

الف. آشنایی با انحطاط فرهنگ غرب

   غرب از نظر اخلاقی و فرهنگی در آستانه سقوط است.از نظر اقتصادی نیز در حال رکود و بحران است و شاهد ورشکستگی

کمپانی های غربی هستیم.کاروان تمدن غربی بسوی نیستی در حرکت است و در مقابل در این کشور ، رشد اسلام گرایی و گرایش به معنویت بسیار زیاد است. گرچه در غرب اسلام را بد معرفی می کنند ودر رسانه های گروهی، فیلمهای سینمایی و اخبارشان ، اسلام و به خصوص اصول گرایی اسلامی را مساوی با خشونت و تروریسم تلقی می کنند ودر این راه میلیاردها دلار هزینه می کنند، اما اسلام در غرب مخصوصاً در میان قشر تحصیل کرده ، در حال توسعه است.

   سران کفر و استکبار از رشد اسلام نگران هستند . در کشوری مثل فرانسه که به اصطلاح مهد آزادی است و انقلاب کبیر علیه فاشیسم در این کشور پدید آمد و مبدأ انقلابات فکری و آزادی و دموکراسی در دنیا شد و فرانسوی ها افتخار می کنند که کشورشان مهد پیدایش دموکراسی است امروز در همین کشور فرانسه دختری که با حجاب اسلامی به مدرسه می رود را از مدرسه بیرون می کنند.

   کشورهای غربی سعی می کنند تا فرهنگشان را در ایران اشاعه دهند ودر این زمینه از شخصیت های شناخته شده ضد انقلاب استفاده نمی کنند، بلکه از شخصیت های موجهی که فرهنگ غرب را می ستایند و آمال و آرزوهای خود را فقط دراین فرهنگ می بینند ، کمک می گیرند تا ارزشهای دینی و انقلابی در ایران به مرور کم رنگ شود، وبا تحقق این هدف به تمام مسلمانان که ایران را الگوی حرکت خود قرار داده اند ، وانمود کنند که این انقلاب از ارزشهای خود دست برداشته و دیگر الگوی مناسبی وجود ندارد.

ب.  مقابله با تهاجم فرهنگی

   تفکربسیجی چه نقشی را باید در آینده انقلاب ایفا کند؟پس از درک درست خطر فرهنگی و شناخت دشمنان و نقشه های آن ها ، تشخیص وظیفه مشکل نیست. بسیجی باید در عرصه  فرهنگی خود را تقویت کند و فعالیت های فرهنگی را هدف اصلی خویش قرار دهد.

   منظور از فعالیت فرهنگی و رشد فرهنگی در تفکربسیجی روشن است ، هرچند با القائات غرب زده ها فرهنگ نیز دارای معانی متضاد شده اما در تفکر بسیجی فعالیت فرهنگی و رشد فرهنگی به معنای شناخت بهتر اسلام و پاسداری از ارزشهای دینی است ، دینی که بسیجبان جان خویش را نثار آن می کنند و انقلاب نیز به رهبری امام با تکیه بر اسلام و ارزش های آن به پیروزی رسید.

۳.  حفظ تفکر و روحیه بسیجی

   بسیجی بودن ویژگی یک مسلمان واقعی است ، کسی که باور راستین به اسلام و مبانی آن وبه خصوص مذهب حق تشیع داشته باشد، همواره باید با تمام نیرو آماده انجام وظیفه در راه اسلام باشد.این وظیفه گاه در صحنه نبرد نظامی است و گاه سایر عرصه های اجتماع در مسایل اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی است.

   جوهره بسیجی آمادگی برای انجام وظیفه در همه اموری است که مربوط به جامعه اسلامی باشد، وبه عبارت دیگر : صرف تمام قوا در راه اسلام است. با وجود ارتش ، سپاه و نیروهای انتظامی ، سایر اقشار مردم باید آمادگی برای فعالیت های رزمی داشته باشند،برخی از علما نیز در طول دوران غیبت امام زمان (علیه السلام) هر جمعه اسب و شمشیری آماده می کردند به امید این که حضرت ولی عصر (علیه السلام) ظهور کند و آن ها در رکاب آن حضرت بجنگد ، وبه این شکل آمادگی خود را حفظ می کردند.

   بنابراین حفظ این بینش و نگرش و آمادگی روحی برای ایثار و شهادت در تمام شئون زندگی و به عبارت دیگر حفظ تفکرو روحیه بسیجی برای انقلاب اسلامی ، ضروری است.

منابع و مآخذ:

۱. صحیفه امام ، ج ۲۱،ص۱۹۵.

۲. نگاهی گذرا به بسیج و بسیجی، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت