×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
بسیج الگویی کارآمد و نماد اقتدار ملی /جنگ روانی سهمگین‌تر از جنگ اقتصادی

معصومه درخشان طی گفت وگو با علی قادری جانشین سابق فرمانده سپاه عاشورا در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

اگر تا دیروز ماموریت اصلی و مهم بسیج حضور در عرصه‌های نظامی و امنیتی برای دفاع از مرز و بوم این کشور تعریف شده بود، امروز ماموریت بسیج مقابله با تهدیدات جنگ نرم رسانه‌ای و عملیات روانی دشمن است.

«استفاده از ظرفیت عموم مردم برای اهداف یک حرکت توسط بزرگان یک مجموعه که توانمندی جمع‌آوری اقشار مختلف مردم را دارد» تعریف علی قادری از بسیج است.

علی قادری،  یکی از بسیجیانی است که  در اولین سال‌های تشکیل نیروی مردمی بسیج به فرمان حضرت امام خمینی(ره) به آن لبیک گفته و همزمان با فعالیت‌های بسیج  در سال ۶۱ به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شده است.

با علی قادری که جانشین سابق فرمانده سپاه عاشورا بود و اکنون  به عنوان فعال عرصه فرهنگی، سیاسی و کارشناس در حوزه مسائل امنیتی فعالیت می‌کند به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

قادری با اشاره به سابقه بسیج در تاریخ اسلام گفت: بسیج سابقه طولانی در تاریخ اسلام دارد، شاید لفظ بسیج وجود نداشت اما نفس استفاده از ظرفیت عموم مردم برای اهداف یک حرکت توسط بزرگان یک مجموعه که توانمندی جمع‌آوری اقشار مختلف مردم را دارد و به نوعی حرکت بسیج‌گونه است و بارها مشاهده شده زمانی که مشکلی پیش می‌آمد حضرت رسول اکرم(ص) با اعلام فراخوان  و گردآوردن مردم در یک‌جا در برابر مشکلات می‌ایستاد.

حضرت امام خمینی (ره) تئوریسین بزرگ پدافند غیر عامل

وی حضرت امام خمینی(ره) را تئوریسین بزرگ پدافند غیر عامل نام برد و اظهار داشت: شکل‌گیری بسیج در انقلاب اسلامی برگرفته از فکر متعالی امام راحل است، لفظ پدافند غیر عامل در زمان امام خمینی(ره) زیاد به گوش نمی‌رسید ولی ایشان با یک فکر، آینده را با دوراندیشی خود مشاهده کرده و اقداماتی انجام می‌داد که سالیان بعد به نتیجه می‌رسید و این همان پدافند غیر عامل است.

امام راحل  با بینش الهی و دوراندیشی  آینده انقلاب و مشکلاتی که فراروی این انقلاب وجود داشت را  دیده و متوجه بودند که این مشکلات با سازمان‌های رسمی و متعارف موجود در کشور چه در زمان امام راحل و چه بعد از ایشان قطعاً قابل حل نبود و نیاز داشت در برابر این مشکلات آحاد مردم به میدان بیایند و در برابر این مشکلات بایستند، بنابراین ایشان نام این حرکت را «بسیج مستضعفین» نهادند. بسیجی که شاکله آن از تمام اقشار جامعه و مردم معمولی بود برای اعتلای اهداف بلند انقلاب، حفظ و حراست از آرمان‌های انقلاب اسلامی به وجود آمد.

دفاع مقدس عرصه‌ای برای کارکرد بسیج/تفکر بسیج تفکر ضد بروکراسی و ضد استکباری است

تحلیلگر مسائل فرهنگی و سیاسی  یکی از مهم‌ترین عرصه‌های کارکرد بسیج را میدان دفاع مقدس اعلام کرد و افزود: دفاع مقدس بزرگترین تهدید عملی بر علیه انقلاب اسلامی بود و بسیجیان از همان روز یعنی ۳۱ شهریور ۵۹ به مناطق عملیاتی اعزام شدند و از همان ساعت شروع جنگ کارکرد بسیج  در جامعه به خوبی بر همگان آشکار شد و حضرت امام خمینی(ره)  برای ایستادگی در برابر هجمه همه جانبه عراق، از ظرفیت بسیج استفاده کردند.

وی با اشاره به کارشکنی‌های بنی‌صدر در اوایل جنگ اظهار داشت: با توجه به اینکه تفکر بسیج تفکر ضد بروکراسی و ضد استکباری است، متاسفانه در اوایل جنگ آن‌قدر که باید و شاید از تفکر بسیج در جنگ استفاده نشد، چون در راس قدرت اجرایی کشور فردی چون ابوالحسن بنی‌صدر قرار داشت که اعتقادی به بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسیج نداشت، زمانی که عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس شورای اسلامی به اثبات رسید او از فرماندهی نیروی‌های مسلح عزل و پس از آن فرماندهی عملاً به دست نیروهای انقلابی افتاد و تفکر بسیج در جبهه‌ها آغاز شد و ورق جنگ برگشت.

تا قبل از عزل بنی‌صدر نیروهای عراقی در حال پیشروی بودند ولی بعد از عزل بنی‌صدر اتحاد نیروهای ارتش، سپاه و حضور تفکر بسیجی باعث شد ورق به نفع جمهوری اسلامی برگردد و عملیات‌های بزرگی همچون ثامن‌الحجج، طریق‌القدس، فتح‌المبین و عملیات عظیم بیت‌المقدس انجام گرفت و در سایه حضور تفکر بسیجی یک سال نشده فتح خرمشهر به وقوع پیوست.

وی با اشاره به سخن تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در مورد سپاه ادامه داد: ایشان فرموده‌اند: «اگر سپاه نبود کشور هم نبود»، بنده معتقدم اگر بسیج نبود سپاه نبود چرا که شاکله سپاه از بسیج تشکیل شده است و در هشت سال دفاع مقدس تعداد عظیمی از رزمندگان از نیروهای مردمی بودند، ما تعداد محدودی نیروی پاسدار رسمی داشتیم و بقیه نیروهای مردمی که از اقشار مختلف گرد هم آمده بودند همگان احساس مسوولیت می‌کردند و به فرمان حضرت امام درباره بسیج لبیک می‌گفتند.

جانشین سابق فرمانده سپاه عاشورا با اشاره به کارکردهای فعلی بسیج تصریح کرد: بسیح باید نسبت به مقتضای نیازهای روز بتواند به مسوولیت خود به بهترین نحو عمل  کند، در رابطه با جایگاه فعلی بسیج دو دیدگاه تهدید محور و فرصت محور وجود دارد که اگر جمع این دو دیدگاه باشد به نتایج خوبی خواهیم رسید.

بسیجیان مجهز به علم روز باشند

قادری با اشاره به تهدیدات دشمن در عرصه جنگ نرم رسانه‌ای خاطرنشان کرد: زمانی کارکرد و وظیفه بسیج دفاع از امنیت کشور بود و اگر دوباره چنین شرایطی به وجود بیاید و امنیت کشور خدشه‌دار شود قطعاً بسیجیان با رویکرد امنیتی وارد صحنه خواهند شد و به دفاع از کیان کشور خواهند پرداخت.

در زمان فعلی و با افزایش تهدیدات جنگ نرم رسانه‌ای دشمن، بسیجیان باید در عرصه  فضای مجازی به تمام علوم مرتبط با این فضا مجهز باشند تا بتواند در این عرصه موفق باشند، چرا که عرصه فضای مجازی محلی برای تقابل با ارزش‌های اسلامی، انسانی با ارزش‌های لیبرالیستی، سرمایه‌داری و استکباری است و این بدون آشنایی با علم روز محقق نمی‌شود.

هدف والای بسیج جذب حداکثری است نه دفع حداکثری

وی با نگاهی آسیب‌شناسانه به برخی از تفکرت حاکم در برخی از ا عضای بسیج بیان کرد: گاهی اوقات مشاهده می‌شود در مباحث مربوط به بانوان برخی از افراد تصور می‌کنند که حتماً و همیشه یک خانمی که عضو بسیج است همیشه باید با پوشش چادر باشد هر چند که پوشش چادر پوشش برتر و کامل‌تر است ولی این موضوع نمی‌تواند مانعی برای عدم حضور بانوان در بدنه بسیج باشد، در جامعه‌ای که نیمی از آن را بانوان تشکیل می‌دهند صرف داشتن پوشش چادر نباید ملاکی برای بسیجی بودن باشد، بلکه حفظ عفاف و پاکدامنی باید مورد توجه قرار گیردد، مهم  داشتن عفاف، پاکدامنی است که در مسیر حرکت انقلاب اسلامی بوده و با پوشش مناسب با انقلاب همراهی کنند.

وی، هدف والای بسیج را جذب حداکثری اعلام کرد و افزود: هدف والای بسیج جذب حداکثری است نه دفع حداکثری، معتقدم فضا باید به نحوی فراهم شود که با کمترین چالش‌ها باعث جذب حداکثری اقشار مختلف جامعه به بسیج شود. دیدگاه ما در رابطه با بسیج باید عام‌تر شود و نباید این دیدگاه محدود به نوع پوشش باشد.

با تدابیر مناسب از سد تحریم‌ها عبور می‌کنیم

تحلیلگر مسائل سیاسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن علیه کشورمان تصریح کرد: این روزها با هجمه تمام عیار جنگ اقتصادی دشمن و عملیات روانی برای شکستن اتحاد مردم مواجه هستیم و این دو موضوع مجزا با یک هدف دنبال می‌شود، در اینکه عهدشکنی رئیس جمهور آمریکا در ماجرای برجام و احیای تحریم‌ها کشورمان  را با چالش‌هایی روبه‌رو ساخته هیچ شکی نیست، ولی ما با اتکا به تجربیات چهل سال گذشته و با تکیه به توانمندی‌های خود یقیناً از سد تحریم‌ها عبور می‌کنیم، هر چند مشکلات وجود دارد و مردم را اذیت می‌کند، ولی قطعاً با اخذ تدابیر مناسب، مدیریت صحیح، اتحاد و همبستگی در برابر مشکلات ایستادگی می‌کنیم.

جنگ روانی سهمگین‌تر از جنگ اقتصادی

قادری، جنگ روانی دشمن را مهم‌تر از جنگ اقتصادی عنوان کرد و افزود: شکستن اعتماد مردم به نظام یکی دیگر از جنگ‌های روانی دشمن است، معتقدم جنگ روانی برای شکستن امید مردم به آینده نظام سهمگین‌تر از جنگ اقتصادی است و متاسفانه در مقطعی نیز دشمنان موفقیت‌هایی در این زمینه کسب کرده بودند که باید بسیج در این ارتباط هوشیار و فعال بوده و با فعالیت در حیطه‌های مختلف بکوشد  تا توطئه‌های دشمنان ناکام بمانند.

اشرافی‌گری مسوولان نیازمند آسیب شناسی

وی با اشاره به رواج روحیه اشرافی‌گری در بین برخی از مسوولان خاطرنشان کرد: در این چهل سال مردم با تمام جان و مال خود به نظام اعتماد داشته‌اند ولی متاسفانه دیده می‌شود که برخی از مسوولان دچار اشرافی‌گری شده‌اند که این موضوع به آسیب‌شناسی اساسی نیاز دارد.

مسوولان باید در مسیر انقلاب حرکت کنند، شهیدان برای حمایت از انقلاب از جان خود گذشتند نه برای حمایت از اشرافی‌گری یا اعتماد به آمریکا  که اعتماد مردم به نظام پابرجا بماند. از یک‌سو  مردم باید پای نظام بمانند و از سوی دیگر مسوولان باید همچون مردم باشند و بسیج در این ارتباط می‌تواند با توجیه مسوولان در این راستا حرکت کند.

امروز بسیج در تمام ادارات و ارگان‌ها مستقر است و اگر خدای نکرده مسوولی از مسیر انقلاب منحرف شد، باید به او تذکر داده شود  تا در مسیر صحیح حرکت کند، بسیج باید با ورود در این مبادی، اعتماد مردم به نظام و انقلاب را تقویت کند، بسیج باید در تمام آسیب‌هایی که نظام و انقلاب را تهدید می‌کند ورود پیدا کند، حضور در بسیج باید عاشقانه باشد.

عرصه را به جوانان واگذار کنیم/انقلاب اسلامی معادلات جهانی را بر هم‌زده است

وی، اعتماد به جوانان را یکی از مهم‌ترین گام‌های موفقیت در کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه یکی از آسیب‌های وارد شده بر بسیج این است که  باید نسل‌های ۴۰ ساله انقلاب میدان را تحویل جوانان دهند، قطعاً روحیه انقلابی همچنان در بین جوانان جاری است و ما باید به دیده اعتماد به جوانان بنگریم با وجود برخی کم و کاستی‌ها اگر زمینه دفاع از انقلاب در عرصه‌های مختلف فراهم باشد جوانان همچون دوران دفاع مقدس خود را نشان خواهند داد.

قادری با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی معادلات جهانی را بر هم‌زده است ادامه داد : تحلیلگران سیاسی عمر هر انقلاب را ۳۰ سال تخمین می‌زنند ولی ما امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را پرشکوه‌تر از همیشه برگزار می‌کنیم و این نشان می‌دهد که انقلاب اسلامی ‌معادلات جهانی را بر هم‌زده است و تداوم انقلاب اسلامی بیانگر این است که این نظریه صحت ندارد.

وی ادامه داد: گفته می‌شود زمانی که نسل اول انقلاب از بین برود، خود انقلاب نیز رفته رفته استحاله شده و این‌طور گفته می‌شود که انقلاب فرزندان خود را می‌خورد و از بین می‌رود، اما انقلاب ما با اتکا به خداوند تبارک و تعالی و آموزه‌های دینی شکل گرفته و در راس انقلاب، شخصیتی الهی و انقلابی قرار گرفته که این شخصیت در جایگاه رهبری به نوعی تضمین‌کننده مسیر حرکت انقلاب است.

رهبری انقلاب اسلامی توسط حضرت امام خمینی‌(ره) در دهه‌های گذشته و  امروز تحت رهبری مقام معظم رهبری تداوم‌گر مسیر انقلاب است و در کنار موضوع رهبری حضور مردم در صحنه سومین دلیل تداوم انقلاب اسلامی است.

با وجود تمام مشکلات در این چهل سال اخیر، اما همچنان مردم در کنار انقلاب هستند و در تمام صحنه‌ها حضور فعال و مستمر دارند که همه این‌ها بیانگر این حقیقت است که مردم با انقلاب الفت و دوستی دارند.

جشن‌های ۴۰سالگی انقلاب پر شورتر از هر سال

قادری با اشاره به برگزاری جشن‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه افرادی مثل مک‌کین یا جان بولتون یا همراهان ترامپ می‌گویند، انقلاب اسلامی۴۰ سالگی خود را نخواهد دید، اشتباه می‌کنند خوشبختانه امسال جشن‌های ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی با عظمت و شکوه بیشتری برگزار می‌شود.

همان‌طور که مقام معظم رهبری در استادیوم آزادی فرمودند «شتر در خواب بیند پنبه دانه، گهی لپ لپ کند گه دانه دانه» تا زمانی که مردم متحد بوده و مسوولان در مسیر انقلاب حرکت کرده و همگی در ذیل پرچم رهبری انقلاب اسلامی قرار گیریم خواب آشفته دشمن تعبیر نخواهد شد و انقلاب پرچم خود را به دستان مبارک امام زمان (عج) خواهد سپرد.

Views All Time
Views All Time
۱۶۰
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false