×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مردی که بوی معلم می دهد

معلمی قرآنی و پژوهشگر که نزدیک ۱۰۰ جلد کتاب نگارش کرده و از آغاز جوانی در سنگر تعلیم و تربیت گام نهاده مهمان حال خوب معلمان و دانش آموزان می شود.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا از روابط عمومی معاونت اداره کل و مدیریت آموزش و پرورش میانه، در میان افکار درهم تابیده روزمرگی دیدن بعضی افراد شبیه روییدن گل در خرابه های یک شهر ویران شده ی جنگ است که حال آدم را خوب می کند. دراولین دیدار از چهره ی مهربان مردی که نقاشی روزگار در آن نقش بسته می توان فهمید که دغدغه های بسیاری برای تربیت و فرهنگ دارد و ساده بگویم این مرد بوی معلم می دهد. جعفر شیخ الاسلامی نامی آشنا برای اهل کتاب و مطالعه است. معلمی قرآنی و پژوهشگر که نزدیک ۱۰۰ جلد کتاب نگارش کرده و از آغاز جوانی در سنگر تعلیم و تربیت گام نهاده امروز مهمان دل های ما خواهد بود تا حس و حال خوب همراه با امید و انگیزه اش را شریک شویم.

شیخ الاسلامی می گوید: نام من جعفر و فرزند باقر هستم و در بیست و هفتمین روز دی ماه ۱۳۳۳ در میانه متولد شده ام. شش ساله بودم که پدرم مرا با قرآن، مسجد و مجالس مذهبی آشنا کرد و در دوران نوجوانی علاوه بر حضور مداوم در مساجد، مطالعه در زمینه قرآن را شروع کردم تا زمانی که دیپلمم گرفتم و در دانشگاه مشهد در رشته الهیات دانشجو شدم.

وی ادامه داد: بعد به خدمت سربازی رفتم و در سال ۵۸ وارد آموزش و پرورش شدم و در کلاس‌های مختلف دینی و قرآن تدریس می‌کردم و در جلسات مذهبی نیز شرکت می‌کردم و در مرکز تربیت معلم خدیجه کبری (س) میانه۱۴ سال روش تدریس قرآن و جهان بینی و معارف تدریس می‌کردم، همچنین در دانشگاه‌های آزاد و پیام نور نیز تدریس می‌کردم .

این معلم قرآنی در خصوص موضوعاتی که تاکنون تدریس کرده گفت: تا کنون در رشته های معارف اسلامی، آموزش قرآن و روش تدریس آن، تفسیر و علوم قرآنی ، اخلاق و تعلیم و تربیت در مراکز تربیت معلم (کاردانی)، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه آزاد اسلامی ، مراکز کاردانی و عالی ضمن خدمت فرهنگیان ، دوره های کارآموزی معلمان ، کلاس های آموزش خانواده و دبیرستان ها و حوزه علمیه مشغول تدریس بوده و می باشم.

معلم میانه‌ای اضافه کرد: سی سال خیلی زود گذشت و در سال ۸۶ بازنشسته شدم و در طول سی سال با الطاف خدا و با تشویق‌های اساتیدی که در مشهد داشتم کم کم شروع به نوشتن کتاب کردم.

شیخ الاسلامی افزود: در سال ۶۵ زمانی که روش تدریس قرآن می‌گفتم آنها را جمع کردم و به صورت کتاب در آوردم و این، اولین کتاب من به صورت نوشتاری و دست‌نویس بود.

وی با بیان اینکه  بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب نوشته ام که ۶۲ عنوان چاپ شده، افزود: محقق، فیش بردار و مقاله نویس فرهنگ نامۀ قرآن کریم که از طرف سازمان کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش در حال تألیف و تحقیق است می باشم و دو جلد آن تا کنون به چاپ رسیده است و تاکید کرد: اکثر کتاب هایم در فصل نامه ها و مجلات معرفی شده اند.

شیخ الاسلامی ابراز می کند: تمامی کتابهایم را با تلاش های بسیار و سختی به مرحله چاپ رسانده ام . روز و شب در اتاق کوچک می‌نشستم و تا نیمه‌های شب می نوشتم حتی بعضی مواقع پشت صندلی خوابم می‌برد و بچه‌ها برای نماز صبح بیدارم می‌کردند.

وی گفت: دو کتابم مزین به مسائل ارزشی هستند از جمله کتاب شهید زینبیه و ثارالله که در جشنواره نون رونمایی شدند و کتاب سردار شهید دکتر ناصر الدین نیکنامی که از جمله سرداران هویزه و شهید چمران که در سوسنگرد به شهادت رسید از دیگر کتاب های ارزشی هستند.

وی در خصوص انتظار خود از مسئولین پاسخ داد: انتظار من به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر از مسئولین شناسایی و معرفی آثار علمی و تربیتی به جامعه کتابخوان به خصوص معلمان و دانش آموزان است تا در این بین فرهنگ کتابخوانی گسترش پیدا کند.

این معلم پژوهنده بهترین خاطره خود را وقتی می داند که اولین کتابش چاپ شد و خاطرات زیادی نیز  از تدریس در تربیت معلم بیان می کند که از مذاهب مختلف دانشجو داشت و ادامه می دهد:روزی خانمی زنگ زد و گفت با تدریس شما و مطالعه آثارتان من شیعه شدم و این یکی از بهترین خاطرات دوران نویسندگی من است.

وی در سخنی با نوجوانان گفت: متاسفانه در عصر حاضر، تحقیق را در مغازه‌ها می فروشند لذا به نوجوانان توصیه می کنم با کپی کردن تحقیق دیگران، نمی توانند دانش و اطلاعات خود را ارتقا دهند. کتاب ها و آثار اصیل را مطالعه کنید و دست به قلم داشته باشید و بنویسند و روشهای تحقیق را یاد بگیرد و موفقیت را با تلاش زیاد برای خودتان رقم بزنید.

این معلم میانه‌ای گفت: مرحوم فلسفی ۱۱۴ بار کتابش را پاره کرد و دور انداخت زیرا می‌دید اطلاعات هر روز با اطلاعاتی نوشته‌هایش یکی نبود است و در نهایت تبدیل به کتابی اساسی شده بود پس فقط باید مطالعه کرد و زحمت کشید تا نویسنده شد.

مروری بر فعالیت های تحصیلی و علمی جعفر شیخ الاسلامی

تحصیلات :

  • کارشناسی فرهنگ و معارف اسلامی
  • دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی ۱۳۵۶- ۱۳۵۲ مشهد

فعالیت های فرهنگی ، آموزشی ، پژوهشی ، علمی و نوآوری ها و موفقیت ها:

–  ارائه کتاب (روش تدریس قرآن و آموزش روخوانی و تجوید) با لوحه های آموزشی و طرح درس ها و پذیرش از طریق وزارت آموزش و پرورش به عنوان کتاب کمک آموزشی

–  معلم نمونه در منطقه به مدت ۳ دوره

– طرح بازی های آموزشی و فکری به صورت کارت بازی (هر کدام با ۴۰ حدیث در موضوع مربوطه)

–  طراحی بازی (همسفر نور) (نماز) و (راه پرواز ۲۲+۲۲) (رفتار و بهداشت)

– نوشتن ۸۵عنوان کتاب درزمینه های مختلف از جمله : قرآن ، نماز ، تربیت ، آشنایی با دیدگاه ها و کلام امام علی (ع) ، برای سطوح مختلف که ۵۶ عنوان آن چاپ و منتشر شده است.

– انتخاب خادم نمونه قرآن مقام اول در سطح استان و مقام دوم کشوری ۱۳۸۶ (فعال ممتاز قرآنی) ، پانزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ، ماه مبارک رمضان

– انتخاب خادم نمونه قرآن با عنوان : « فعال برگزیده کشوری » در هفدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم . ماه رمضان سال ۱۳۸۸ . و تجلیل ریاست محترم جمهور از اینجانب در نهاد ریاست جمهوری و دریافت لوح تقدیر در آبان ماه ۱۳۸۸

– ابداع طرح آموزشی مفاهیم قرآن با عنوان « بهتر از دیروز » و اجرای آن در یک کارگاه آموزشی تفسیر و تدبر قرآن در منطقه

نام و عنوان  کتابها و آثار چاپ شده :

آموزش الفبا و حرکات قرآنی

آلبوم اسامی حیوانات (که در قرآن آمده است)

فرهنگ واژه های قرآنی

حیوانات و فواید  آن در قرآن

روش تدریس قرآن و آموزش روخوانی و تجوید (راهنما معلم و خودآموز)

نماز ، کلید باغ عبادت

زکات در قرآن

۲۲۲۲ نکته در تربیت

مروارید عفاف

بوستان نیایش  ۱

 بوستان نیایش ۲

کارت بازی آموزشی نماز (بوستان نیایش ۳ )

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت