×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
مشارکت مردم در امور آموزش و پرورش

علیرضا مشایخی – معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش میانه طی یادداشتی به مناسبت گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

مقام معظم رهبری:

«بهترین و برجسته ترین فکرها باید بنشینند برای آموزش و پرورش طراحی کنند باید فلسفه آموزش و پرورش اسلامی واضح باشد و بر اساس این فلسفه افق آینده آموزش و پرورش کشور روشن باشد معلوم باشد ، به دنبال چه هستیم؟ و کجا می خواهیم برویم و بر اساس آن برنامه ریزی بشود و راهها مشخص شود. »

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به منظور تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش و بهره‌گیری ازکلیه منابع و امکانات، جهت تأسیس، توسعه و تجهیز‌فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیتهای اجرایی آموزش و پرورش در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است،

بدون تردید رشد و توسعه پایدار یک کشور به تربیت انسان‌های آگاه، متعهد و متخصص بستگی دارد و پیشرفت همه‌جانبه، مرهون توسعه سرمایه انسانی است؛ از این رو اهتمام به آموزش و پرورش را می‌توان وظیفه کل جامعه و آحاد مردم دانست.

از آنجا که دولت ها به تنهایی و با صرف اعتبارات کلان قادر به تأمین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز خود نبوده، دولتمردان و صاحبنظران همواره در تلاش اند تا راهکارهای مناسب و قانونمندی را برای حضور و تعامل همه جانبه ی مردم و مسئولان در عرصه تعلیم وتربیت فراهم نمایند.

آموزش و پرورش گسترده ترین و اثرگذارترین نهاد اجتماعی است که با تربیت کودکان و نوجوانان و یاددهی مهارت های اساسی زندگی به آنها، مسیر توسعه و پیشرفت کشور را هموار می سازد و بسیاری از مشکلات و نیازهای مدارس و مراکز آموزشی با اتکاء به این قانون حل و فصل می‌‌شود و منابع محلی و منطقه برای ارتقای کیفی و تحقق عدالت آموزشی به کار گرفته می‌شوند.  و شورا های آموزش  و پرورش گامی اساسی جهت تمرکززدایی و مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در امر مهم آموزش و پرورش به شمار می‌رود.

شورای آموزش و پرورش نماد تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش است وآنچه  اهمیت و ارزش قانون شوراها راآشکار می نماید مشارکت توام با نظارت و شفافیت و تمرکز زدایی توام با مسئولیت پذیری , پاسخگویی و توانمند سازی و گردهم آیی نخبگان ومسئولان شهر جهت تصمیم گیری در خصوص آموزش و پرورش است. قانون تشکیل شوراها می‌تواند الگویی  مناسبی برای سایر دستگاه‌ها و نهادها جهت  استفاده از ظرفیت های موجود شهر برای دستیابی به اهداف مورد نظر سازمانی باشد.

شیوه نظارت مردم در امورمشارکت و حقی که دراین مورد متوجه آنان است در جلب و جذب آنها به امر مشارکت ، بسیار موثرو تعیین کننده می باشد. اگر مردم نقش نظارتی خویش را واقعی تشخیص دهند و بدانند نظارت آنها بر امور واقعی و به دور از تشریفات می باشد ، چنانچه آنان در مورد امری که در مشارکت آن  نظارت دارند ، نظر ، نقد و یا اعتماد داشته باشند به چنین نقد و نظری توجه خواهد شد ، این موضوع در میزان توجه و عنایت مردم به مشارکت نقش تعیین کننده ای  خواهد داشت.

خوشبختانه در کشور ما حساسیت و علاقه مندی پدران و مادران برای بهبود ارتقای کیفی آموزشی و پرورشی فرزندانشان به نحوی بارز و چشمگیر افزایش یافته است.

آنچه امروزه انجام و مشارکت را در یک جامعه با معنی می سازد اراده ، خواست و باور مردم در انجام آن می باشد و این امر زمانی تحقق می یابد که ۲ عنصر آگاهی مشارکت و تضمین نحوه مشارکت ( شفافیت موضوع ) به عنوان امری جدی و مستمر مورد توجه قرار می گیرد. اگر مردم از نحوه مشارکت و نیاز به آن اطمینان حاصل نمایند و بدانند که اراده و مشارکت آنان مستمر و جدی است قطعاً از انجام آن مضایقه نخواهند کرد.

هفته گرامی‌داشت شوراهای آموزش و پرورش (۲۴ الی ۳۰ دی ماه) فرصتی مغتنمی است تا بار دیگر همکاران ارجمند را به تشریک مساعی هرچه بیشتر به منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش برای تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش، بهره‌گیری از کلیه منابع و امکانات در مسیر توسعه، افزایش کیفیت دستگاه تعلیم و تربیت، تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیت‌های اجرایی، دعوت نماییم.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true
  1. مشارکت کننده

    الحمدلله که افرادی هم چون برادران بزرگوار مشایخی و آقای ساجدی فر در این شهر وجود دارند که قدر و ارزش افرادی که در مدارس محروم میانه بدون هیچ گونه چشمداشتی اقدام به آبادسازی این اماکن برای تعلیم و تربیت کودکان دانش آموز می نمایند را می دانند .ان شاالله همواره سلامت و ماینده باشند.
    برخلاف این عزیزان، متاسفانه برخی دیگر هستند که عوض تشویق نمودن در ادامه این گونه کارها جلوی فعالان این عرصه سنگ اندازی هم می کنند و واقعا انسان متحیر می ماند نام کارشان را باید حسادت ! گذاشت یا …
    الله اعلم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت