×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۱ فروردین - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
اختصاص ۲۰ میلیارد ریال به مدیریت جامع آبخیزداری و آبخوانداری حوزه آقکند از محل صندوق توسعه ملی

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، مدیریت جامع حوزه آبخیز شامل مجموعه برنامه‌ها و فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی است که بر مبنای ویژگی‌های طبیعی حوزه و با همکاری کلیه دست‌اندرکاران در حوزه‌های آبخیز تهیه و درقالب برنامه زمانبندی و موقعیت مکانی مشخص به اجرا در می‌آید بر اساس تقسیمات آبخیزداری، عرصه حوزه‌های آبخیزداری حدود ۱۲۵ میلیون هکتار از مساحت کشور را در بر می‌گیرد. حدود ۳۹ میلیون هکتار باقیمانده از سطح کشور را مناطق بیابانی، کویری، باتلاق‌ها، دریاچه‌ها، شهرها و . . . تشکیل داده است.

اولین منطقه هدف جهت اجرای الگوی مدیریت جامع آبخیزداری در شهرستان میانه حوزه آقکند به مساحت ۷۹۲۰ هکتار انتخاب گردید و طی سال جاری بنابه موافقت مقام معظم رهبری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به مدیریت جامع حوزه های آبخیز کشور اعتبار اختصاص یافت که با کوشش مسئولین محترم شهرستانی و استانی اعتبار حدود ۲۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه های آبخیزداری حوزه آقکند جذب و اختصاص یافت. پروژه یاد شده در سه سطح مکانیکی، بیولوژیکی وحفاظتی مدیریتی اجرا شده است و هدف اولیه و اصلی آن تغذیه و تقویت منابع آبی، جلوگیری از بروز فرسایش خاک و تشکیل سیل و تقویت پوشش گیاهی در منطقه می باشد و در مراحل بعدی شکوفائی اقتصاد و احساس تعلق اهالی محترم به منطقه مورد نظر است.

لازم به ذکر است در بخش مکانیکی حدود ۲۰ سازه سنگ ملاتی و گابیونی در آبراهه های روستاهای قره بلاغ، احمدآباد خانلیق، تختمشلو و بخشی از مناطق شهر آقکند به حجم ۶۴۰۰ مترمکعب (با اشتغالزائی حدود ۲۰ نفر بطور مستقیم) اجرا شده و در بخش دیگر باتوجه به اهمیت و نقش عملیات بیولوژیکی در حفظ و نگهداری حوزه های آبخیز و نهایتا ارتقاء سطح زندگی آبخیزنشینان و همچنین اشتغالزائی بیشترآبخیزنشینان در اجرای این گونه عملیات مدیریت آبخیزداری حدود ۴۰۰ هکتار عملیات بیولوژیکی اعم از یونجه کاری، بذرپاشی، کپه کاری و غیره ( با اشتغالزائی حدود ۲۰ نفر) اجرا گشته است. گفتنی است همه اهالی ساکن در این حوزه آبخیز در دو بخش کشاورزی و دامداری فعالیت دارند و بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که سیر مهاجرت از دهه ۸۰ در این منطقه شروع شده است که این اداره امیدوار است با اجرای طرح های یاد شده از انگیزه مهاجرت کاسته شود چنانچه مثال بارز این مورد روستاهای افشار و داش آلتی می باشد که در اوایل دهه ۸۰ موج مهاجرت بدلیل وقوع خشکسالی و کاهش منابع آبی روستاها شروع شد ولی با اقدامات بموقع اداره منابع طبیعی در خصوص احداث سازهای آبخیزداری در بالادست روستاهای یاد شده و به تبع آن تحقق اهداف پروژه های در حوزه های مزبور، اکنون نه تنها مهاجرت صورت نمی گیرد بلکه شاهد مهاجرت معکوس نیز هستیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت