×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
گام اول را از سوریه بردارید!

قادر نصیری ترزنق، مدیر مسئول پیام ساختمان طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:
با عرض تبریک چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به همه ملت ایران و درود و سلام بر تمام جان بر کفانی که با تقدیم گوهر وجود خویش به معبود حق علیه تبعیض های ناروا و بی عدالتی های طواغیت دوران ستمشاهی قیام و انقلاب کردند، برپایی جشن های دهه فجر را پس از چهل سال، که انتظار می رود هر سال باشکوهتر از سال قبل برپا شود، از سه منظر می توان حائز اهمیت دانست؛
اول اینکه، نشانگر قدردانی از رشادت ها، ایثارگری ها و از جان گذشتگی های هموطنان عزیزی است که در روزهای سخت انقلاب بی هیچ منت و چشمداشتی جان شیرین خودشان را در طبق اخلاص گذاشتند و در راه استیفای حق و حقوق مردم ایران با افتخار جانفشانی کردند.
دوم اینکه، برپایی جشن های دهه فجر یادآوری می کند هر کدام از ما در هر مقام و منصبی که هستیم، عملکردها و دستاوردهای پس از انقلاب خود را ارزیابی کنیم و پیشرفت های جدید در مقایسه با سال گذشته را به نمایش بگذاریم.
سوم و مهمتر از دو مورد قبلی این که در ایام دهه فجر هر سال، بررسی شود علل کم و کاستی ها و عقب ماندگی ها نسبت به گذشته و برنامه چه بوده است تا در جهت برطرف کردن موانع، اقدام عملی و انقلابی به مثابه انقلاب اسلامی در مقابل استکبار و استبداد انجام داد.
با این مقدمه، اکنون نوبت به طرح این سئوال می رسد که؛ در طول ۴۰ سال گذشته صنعت ساختمان کشور و متولیان این صنعت چه دستاوردهای قابل عرضه و دارای پیشرفت -در داخل و خارج از کشور- داشتند یا دارند، عقب ماندگی های این صنعت چه بوده است و آیا، علل آن را شناسایی و برای رفع موانع، اقدام عملی خاصی انجام داده اند یا انجام خواهند داد؟
اما از آنجا که بررسی سئوال کلان فوق در یک مقاله نمی گنجد ارجح آن است که به بهانه سفر اخیر معاون اول محترم رئیس جمهور محترم به سوریه دستاوردهای ساختمانی ایران در این کشور دوست و برادر را مورد ارزیابی قرار دهیم.
مرور حافظه تاریخی روابط دو کشور، پیشینه آغاز مناسبات رضایتمند ایران و سوریه را به زمان حافظ اسد، پدر رئیس جمهور فعلی سوریه می رساند همو که اولین به رسمیت شناسنده انقلاب اسلامی مردم ایران لقب گرفت و البته مزد آن حمایت را هم گرفت. مزد حمایت حافظ اسد از انقلاب ایران آنچنان محفوظ ماند و استمرار یافت که حتی به پسرش بشار نیز به ارث رسید. حمایت یک تنه جمهوری اسلامی ایران از حکومت اسد پسر در مقابلِ عزم جهانی علیه او آنچنان قوی، محکم و حیاتی بود و است که محال است بشار اسد یا هر کدام از اعضای کابینه اش در یک دیدار دیپلماتیک سخن بگویند اما از حمایت ها و کمک های بی دریغ دولت و ملت ایران از سوریه، قدردانی ننمایند.
کمک های ایران به سوریه با حضور نیروهای نظامی ایران در این کشور از زمان حافظ اسد شروع شد، با اعلان علنی رهبر انقلاب در حمایت نظامی ایران از سوریه و با اعلام پایان حکومت داعش در این کشور توسط سردار سلیمانی به نقطه عطف خود رسید و کماکان نیز این حمایت ها به اشکال گوناگون سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و… ادامه دارد. سفر اخیر معاون اول محترم رئیس جمهور ایران به سوریه و شرکت در چهاردهمین کمیسیون مشترک دو کشور هم در راستای حمایت های قبلی از این کشور، تسریع در اجرای توافقات گذشته، همکاری اقتصادی راهبردی و با هدف گسترش مناسبات اقتصادی بین دو کشور انجام شده است.
بر این اساس، خالی از لطف نخواهد بود که با حسن استفاده از همزمانی سفر معاون اول رئیس جمهور ایران به سوریه با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، توجه سیاستگذاران و متولیان صنعت ساختمان را به این سئوال معطوف نماییم که؛ دستاوردهای ساختمانی جمهوری اسلامی ایران از صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور دوست سوریه نه پس از انقلاب اسلامی که در همین دوره بازسازی این کشور چه بوده است؟ آیا اصلا ارزیابی شده که ایران در حوزه ساختمانی سوریه چه کارهایی انجام داده یا نداده است؟ با وجود حمایت همه جانبه از سوریه در تمام مقاطع زمانی و شرایط بحرانی، آیا بررسی شده که چرا در دوره بازسازی این کشور، ایران حضور کم فروغ دارد؟ آیا تدابیری برای برطرف کردن موانع عدم حضور مناسب ایران در سوریه اتخاذ و برنامه ریزی شده یا صرفا به مناسبات تشریفاتی دیپلماتیک محدود شده است؟
هر چند سوریه پیش از این اولین فراخوان بازسازی خود را در یک کشور اروپایی برپا کرد، کشوری که در اتحاد جهانی علیه حکومت بشار پیشقدم بود. میزبانی دومین همایش بازسازی کشور سوریه نیز برعهده یکی از کشورهای عربی محول شد که جا دارد ایران بابت این کم لطفی ها، گله دوستانه خود را به این کشور ابراز نماید، اما جمهوری اسلامی ایران می تواند بسان حمایت های نظامی خود از سوریه نقش غیرقابل انکاری در بازسازی این کشور داشته باشد.

ایران با بهره مندی از سه ظرفیت بالقوه؛ ۱- جایگاه سیاسی و دیپلماسی غیرقابل قیاس با سایر کشورهای خارجی در سوریه ۲- ظرفیت مهندسی و نیروی انسانی ساختمانی توانمند بخش خصوصی در ایران و ۳- پتانسیل تولید انواع مصالح ساختمانی (بیش از ۸۰ درصد مصالح مورد نیاز ساخت و ساز) و یا استقرار کارخانه های تولید مصالح در آن کشور، می تواند نقش بلامنازعی در میان سایر کشورها در بازسازی سوریه داشته باشد.
اکنون که ایران در شرایط تحریم ناجوانمردانه از سوی دشمنان مشترک دو کشور قرار دارد و چه بسا بخش عمده ای از این تحریم ها به علت حمایت های صریح اعلامی و اعمالی ایران از سوریه به ایران تحمیل می شود، لازم است هر دو کشور سرفصل های جدیدی را در اشتراکات خود تعریف کنند.
از سوریه انتظار می رود با موقعیت شناسی خود در شرایط تحریم، همانطور که ایران در شرایط سخت از آن کشور حمایت کرد بازسازی کشورش در همه حوزه ها را بر عهده ایران بگذارد چرا که ایران در همه زمینه های ساختمانی دارای تجربه و تخصص است. سوریه یقین بداند ایران همانطور که با حمایت نظامی خود در دفاع از این کشور توانمندی های خود را به رخ جهانیان کشید و پیروز شد در باز سازی این کشور نیز توانمندی خود را به رخ خواهد کشید.
اما روی اصلی سخن با بخش خصوصی و فعالان ساختمانی است. شاید در نگاه اول شرایط تحریمی، تهدید انگاشته شود- که هست- اما با نگاه تحلیلی به آنچه در بالا آمد، فعالان ساختمانی می توانند «تهدید» تحریم را در بخش ساختمان، به «فرصت» تبدیل کنند به شرط آنکه مدام در پی جلب حمایت همه جانبه دولت از خود نباشند، هر چند در شرایط تحریمی انتظار حمایت دولتی، محلی از اعراب ندارد، اما با توجه به جایگاه ایران در سوریه امکان حمایت دولت از بخش خصوصی در این کشور فراهم تر است. در بازسازی سوریه بخش خصوصی ایران، بخصوص فعالان صنعت ساختمان خودشان نیز باید پا پیش بگذارند. آنان کافی است کمی به عقب برگردند و به پشت سرشان و حضور شرکت های سازنده ترکیه ای در ساخت مسکن مهر در پرند و پردیس نگاه کنند که چگونه با ورود به ساخت و ساز مسکن مهر گوی سبقت را از رقبای ایرانی خود ربودند. البته به نظر نمی رسد سازندگان ایرانی در سوریه رقبایی مانند رقابت خود با سازندگان ترک در مسکن مهر را در بازسازی سوریه با رقبای سوری داشته باشند.
حضور سازنده سازندگان بخش خصوصی در بازسازی سوریه می تواند «مشت نمونه خروار» سازندگی سازندگان ایرانی در بازسازی عراق، افغانستان، یمن و … باشد، به شرط آنکه گام اول را در سوریه محکم بردارند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت