×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
طاها محرم‌زاده حافظ کل قرآن شهرستان میانه : وقتی رایحه خوش قرآن زندگی را معطر می‌کند

معصومه درخشان طی گفتگو با طاها محرم‌زاده فعال قرآنی شهرستان میانه در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

وقتی آیات نورانی قرآن کریم را حفظ کرده و به آیات جدید می‌رسیدم احساس می‌کردم دری از درهای بهشت به رویم باز می‌شود، احساسی که غیر قابل وصف بوده و زبان و قلم از گفتن و نوشتن آن قاصر است.

«در مردادماه سال ۹۳ بدون هیچ استاد و کلاس حفظی یا حتی مباحثه‌ای شروع به حفظ قرآن کریم کردم و این اتفاق و جنبش برای من عجیب و باور نکردنی بود که آن موقع با تمام وجود حس کردم، لطف بی‌کران خدای متعال شامل حال من شده و خداوند می‌خواهد این نعمت بسیار بزرگ را به بنده حقیر خود عطا کند و من همیشه از بابت این عنایت شاکر بوده و هستم».

این عبارت‌ها، تعریف طاها محرم‌زاده از نقطه عطف زندگی خودش است، جوان موفق و با پشتکاری که ۲۶ بهار زندگیش را پشت سر گذاشته و اکنون کارشناس علوم قرآن و حدیث است و  یکی از چهر‌ه‌ها و فعالان قرآنی شهرستان میانه محسوب می‌شود.

در کارنامه قرآنی محرم‌زاده رتبه‌های استانی و کشوری به چشم می‌خورد که از جمله آنها می‌توان به رتبه سوم مسابقات استانی اوقاف در رشته ترتیل- مقام دوم مسابقات استانی اوقاف رشته حفظ ۱۰ جزء – رتبه‌ دوم مسابقات کشوری پیام نور در رشته حفظ ۱۰ جزء -رتبه اول مسابقات کشوری پیام نور در رشته حفظ ۲۰ جزء -رتبه اول مسابقات استانی در جشنواره  مدهامتان -رتبه اول مسابقات کشوری در جشنواره مدهامتان در رشته حفظ ۲۰ جزء اشاره کرد.

طاها محرم‌زاده جوانی که حتی کمبود امکانات آموزشی و اساتید قرآنی در این شهرستان او را از ادامه فعالیت در زمینه قرائت و حفظ قرآن کریم منصرف نکرد، چون عطش آموختن کلام وحی  چنان  او را مشتاق کرده بود که با شرکت در کلاس‌های اساتید قرآنی در شهرهای  زنجان، تهران و مشهد درصدد بود تا روح مشتاق خود را با آیه‌های نورانی وحی آرامش بخشد.

وی،  نیز مانند بسیاری از فعالان قرآنی ریشه قدم زدن در بوستان قرآن کریم را دوران بچگی اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه در خانواده‌ای مذهبی و علاقه‌مند به مسائل قرآنی پرورش یافته‌ام، فعالیت‌های قرآنی‌‌ام از همان ابتدای طفولیت در سنین ۴.۵ سالگی آغاز شد، به یاد دارم در همان سنین برنامه‌های تلاوت قرآن در منزل ما پخش می‌شد و من علاقه بسیار زیادی به گوش کردن و خواندن قرآن کریم داشتم.

پای ثابت اجرای برنامه‌های صبحگاه مدرسه

علاقه‌مندی او به آموزش قرآن کریم تنها به دوران کودکی محدود نبودٰ، بلکه او در آغاز نوجوانی و همزمان با درس‌های مدرسه نیز این فعالیت‌ها را ادامه داد به طوریکه پای ثابت اجرای برنامه‌های صبحگاه مدرسه بود، چنانچه خودش می‌گوید: در دوران دبستان با تشویق خانواده به کلاس‌های قرآن رفتم و مباحث روخوانی، فصیح خوانی، تجوید و صوت و لحن را یاد گرفتم و در برنامه‌ها و صبحگاهی مدرسه قرآن تلاوت  کرده و در مسابقات دانش‌آموزی هم شرکت می‌کردم.

چهره قرآنی شهرستان میانه ادامه داد: با لطف خداوند این پیشرفت ادامه پیدا کرد،  در دوران دبیرستان با جدیت و پشتکار بیشتری  یادگیری قرائت قرآن کریم را پیگیری کردم و علاوه بر تمریناتی که با دوستان داشتم در جلسات بیشتری حتی خارج از شهر خودم در شهرهای زنجان، مشهد و تهران شرکت می‌کردم.

دوران دانشجویی و آغاز حفظ قرآن کریم

کلاس‌های درس استاد حاج احمد ابوالقاسمی در تهران یکی از کلاس‌هایی بود که وی در آن شرکت می‌کرد به طوری که از شرکت کردن در کلاس‌های استاد به عنوان نقطه عطف زندگی خود نام می‌برد، وی می‌گوید: استاد حاج احمد ابوالقاسمی از اساتید خوب و بنام کشورمان هستند، واقعا حضور در جلسه درس ایشان تاثیرات خیلی زیادی در پیشرفت من داشت و نقطه عطفی در فعالیت‌های بنده شد، همین روند ادامه داشت، علاقه‌ام به یادگیری قرآن روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شد.

او همزمان با  فعالیت در زمینه تخصصی  قرائت قرآن کریم در دانشگاه نیز رشته علوم قرآن و حدیث را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند و در دوران دانشجویی بود که جرقه حفظ قرآن کریم به ذهنش خطور می کند.

محرم‌زاده در این خصوص می‌گوید: با وجودی که سال‌‌‌های متوالی در جلسات و محافل قرآنی شرکت داشتم و اجرای برنامه‌های حفظ و حافظان زیادی را دیده بودم ولی اصلا به ذهنم خطور نکرده بود و علاقه‌ای نشان نمی‌دادم  حفظ قرآن کریم را آغاز کنم تا اینکه در دوران دانشجویی  جرقه حفظ قرآن کریم به ذهنم رسید.

حافظ کل قرآن کریم شهرستان میانه ادامه داد: به لطف خداوند و تلاش‌های شبانه‌روزی و برنامه‌ریزی شروع به کار کردم و با حفظ روزی یک صفحه و برنامه‌های مرور،کار حفظ را ادامه دادم و بعد از طی نیمی از مسیر حفظ، تعداد صفحات حفظ کرده در طی روز را به یک، دو و پنج صفحه رساندم  و در اواخرک کار حفظ  روزانه هفت یا هشت ساعت در روز صرف می‌کردم.

13971204001097 Test NewPhotoFree.jpg

هیچ کلاس درس و استادی در میانه نبود

وی با اشاره به اینکه در آن زمان هیچ کلاس حفظ و استادی برای یادگیری نحوه حفظ قرآن کریم در شهرستان میانه نبود، خاطرنشان کرد: با اینکه در شهر میانه  تا آن زمان حافظ و استاد حفظ و کلاس حفظ نداشتیم، خودم با جدیت شروع به کار کردم و خدا را شکر بعد از مدت ۲۰ ماه در فروردین سال‌ ۹۵ توانستم کل قرآن کریم را حفظ کنم.

محرم‌زاده ادامه داد: به خاطر نبود استاد در شهر میانه من خودم را محدود نکردم و چند هفته یکبار در جلسه استاد سلیمانی از حفاظ خوب شهر زنجان شرکت می‌کردم و هر روز که جلو می‌رفتم و به آیه‌های جدید می‌رسیدم، حس می‌کردم دری از درهای بهشت به رویم باز می‌شود، لذت و حلاوتی که از آیات حس می‌کردم که در تمام عمرم چنین لذتی را حس نکرده بودم و این احساس غیر قابل وصف است.

فعال قرآنی شهرستان میانه فعالیت‌های قرآنی خود را مدیون پدر و مادرش اعلام کرد و افزود: بیشترین کمک و همراهی را پدر و مادر عزیزتر از جانم و مخصوصا مادرم که خاک پایش را می‌بوسم به من داشت و بر گردن من خیلی حق دارد، به یاد دارم مادرم از ابتدا هر روز با من همراه بود و ساعت‌ها پای مرورهای من با حوصله و سعه صدر می‌نشست و اشکالاتم را تذکر می‌داد.

وی در ادامه در  مورد سطح برگزاری  مسابقات قرآنی نیز گفت: معمولا رقابت‌های قرآنی از سطح خوبی برخوردار هستند، مخصوصا مسابقات کشوری جشنواره مدهامتان از سطح بسیار بالایی برخوردار و هم سطح مسابقات اوقاف بود، خدا را شاکرم که توانستم  رتبه اول را کسب کنم و یکی از بهترین خاطراتم در کنار دوستان قرآنی همین مسابقه بود.

آموزش به کوکان بهترین لحظات عمرم

حافظ کل قرآن کریم در مورد بهترین لحظه‌های عمر خود می‌گوید: از ابتدای جوانی علاوه بر اینکه خودم کار می‌کردم به تدریس در موسسات  قرآنی هم مشغول بودم و تمامی رشته‌های روخوانی، تجوید،صوت و لحن را به نوجوان و جوانان بالای هشت سال آموزش می‌دادم و بهترین لحظات و ثانیه‌های عمرم را لحظاتی می‌دانم که با این فرشته‌های زمینی،کودکانی که با اخلاص و طینت پاک خود در کلاس‌ها حاضر می‌شدند و دور هم قرآن می‌خواندیم.

 زمانی که خودم شروع به حفظ  قران کریم نمودم  بلافاصله تصمیم گرفتم که حفظ قرآن را نیز  هم علاوه بر رشته های دیگر با بچه‌ها کار کنم، بنابراین جزء ۳۰ را با آنها شروع کردم و توانستیم چند نفر حافظ ۱ جز، ۵ جز، ۱۵ جزء و حتی حافظ کل داشته باشیم که بعد از مدت‌های طولانی که حافظی در بین آقایان نداشتیم که این شروع خیلی خوبی بود.

وی با اشاره به تاثیر آیات قرآنی در زندگی افراد اظهار داشت: یکی از آیاتی که بسیار روی من تاثیر مثبت دارد و زیاد آن را تکرار می‌کنم آیات دوم و سوم سوره  طلاق است. (وَمَن یَتَّقِ اللَّـهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ * وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّـهِ فَهُوَ حَسْبُهُ * إِنَّ اللَّـهَ بَالِغُ أَمْرِهِ * قَدْ جَعَلَ اللَّـهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا-و هر کس از خدا پروا کند، [خدا] براى او راه بیرون‌ شدنى قرار مى‌دهد. (۲) و از جایى که حسابش را نمى‌‌کند، به او روزى مى‌رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند او براى وى بس است. خدا فرمانش را به انجام‌ رسانده است. به راستى خدا براى هر چیزى اندازه‌اى مقرر کرده است.)

محرم‌زاده، در مورد ویژگی‌های اخلاقی یک مربی قرآن نیز افزود: به نظر بنده یک مربی و استاد قرآن علاوه بر اینکه باید بر بحث‌های تئوری و فنی تسلط داشته باشد و مسیر را طی کرده  و تجربه لازم را داشته باشد، باید شاخصه‌های اخلاقی و اسلامی را نیز در خودش تقویت کند، شاخص‌هایی مثل رعایت تقوای الهی، داشتن اخلاق نیکو و برخورد حسنه، داشتن شرح صدر و صبر و… حتی برای تدریس و تاثیرگذاری هر چه بیشتر تسلط به شیوه‌های رفتاری با نوجوان و جوانان، تسلط به نکات تربیتی و روانشناسی و.. از جمله نکاتی است که رعایت کردن آنها ضروری است.

وی فعالیت‌های روزمره خود را بر آموزش قرآن کریم متمرکز دانست و گفت: در حال حاضر بیشترین تمرکزم روی آموزش قرآن بوده و فعالیت‌هایم  در موسسه قرآنی  باقرالعلوم متمرکز است. در این موسسه تمامی رشته‌های قرآنی برای برادران، خواهران و خردسالان و حتی رشته‌های درسی و علمی را اجرا می‌کنیم و از خدواند متعال خواستارم که این توفیق را برایم مستدام بدارد که بتوانم تا آخر عمرم در خدمت قرآن باشم و بتوانم در تربیت قرآنی فرزندان این مرز و بوم نقشی ایفا کنم.

تربیت  دینی و فرزندان از خانواده شروع می‌شود

وی، نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندان قرآنی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: تربیت  دینی و مذهبی فرزندان از خود خانواده شروع می‌شود، فضای خانواده  در نوع کلاس‌هایی که فرزندان شرکت می‌کنند بسیار تاثیرگذار است.اگر فضای خانه آماده نباشد، تلاش معلمان نیز به جایی نخواهند رسید.

حتی باید گفت، برای داشتن یک فرزند قرآنی والدین باید قبل از تولد به فکر تربیت صحیح فرزندشان باشند،کلامی که مادر هنگام بارداری  بر لب جاری می‌کند و سخنی که می‌شنود، غذایی که می‌خورد ، مکان هایی که حاضر می شود همه این  موارد در آینده  فرزند تاثیر دارد و بعد از تولد هم پدر و مادر باید خودشان به صورت منظم با قرآن در ارتباط باشند تا عملا و بدون امر و نهی مشوق فرزند باشند.

کودکان در سنین طفولیت آنچه از تلویزیون، گوشی موبایل و… می‌شنوند برای آنها تاثیرگذار است، اگر منزل همیشه با عطر قرآن معطر شود، کودک نیز علاقه‌مند خواهد شد، وقتی قرآن‌ کریم در کنار آب خوانده می‌شود و طبق تحقیقات علمی مولکول‌های آب زیباتر می‌شود، مطمئنا انسان هم با شنیدن آیات قرآن وجودش زیباتر و نورانی‌تر شده  و تاثیر می‌پذیرد.

زندگی را با عطر قران معطر کنید

محرم‌زاده با توصیه به جوانان و خانواده بیان داشت: توصیه من به عنوان یک خادم قرآنی برای خانواده‌ها و جوانان این است که نقش قرآن را در زندگی خودشان جدی بگیرند و زندگی را  با عطر قرآن معطر کنند، قطعا نتیجه هم این خواهد شد که قرآن در تمامی لحظات زندگی دستگیر و یاورشان خواهد بود و انسان را تا قله رفیع سعادت و هدایت بالا خواهد برد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت